Castle na zabití

(seriál)
Ukázka z filmu 9
Krimi / Komedie / Drama / Mysteriózní
USA, (2009–2016), 124 h 47 min (Minutáž: 40–45 min)

Předloha:

Barry Schindel (povídka)

Nathan Fillion, Stana Katic, Molly C. Quinn, Susan Sullivan, Jon Huertas, Seamus Dever, Tamala Jones, Ruben Santiago-Hudson, Penny Johnson Jerald (více)

Série(8) / Epizody(173)

Úspěšný autor kriminálních románů Rick Castle žije se svou pubertální dcerou a svojí matkou v celku vyvážené domácnosti. Jednoho dne se však dostává na policejní oddělení, protože se ve městě objeví vrah, který kopíruje způsoby vražd z jeho knih. Při té příležitosti se seznámí s půvabnou vyšetřovatelkou Kate Beckettovou, a protože ho žena zajímá, přes své známosti se "vetře" na policejní oddělení, aby se mohl účastnit vyšetřování, které Kate vede... (TV Nova)

Ukázka z filmu 9

ScarPoul

Už od dôb Firefly som považoval Nathana Filiona za herca schopného pohrať si s divákovími emóciami. To, že mu bola ponúknutá úloha v ďalšom seriáli považujem za veľmi inteligentný ťah. Čo dokazuje aj pripravovaná 6 séria. Priznám sa keď som videl seriál v dobe keď začínal, prišiel mi veľmi otrepaný. V každom dieli sa riešilo len to isté a schémy boli úplne rovnaké. Až keď som pretrpel prvých 10 dielov - teda 1 sériu, dostalo sa mi plnohodnotného a tak trocha iného detektívneho seriálu - niečo na štýl Monka. Výborne sa na tom zabávam, sledujem vývin rôznych postáv a hlavne si ich obľubujem. Po dlhom čase výborná záležitosť, ktorá je pri zemi a vystačí si s vtipom a talentovaným strihačom. Plus Stana Katic je bez kecov najkrajšia detektívka na televíznej obrazovke. Prvá séria 60%. ()

dopitak

Po pilotu slušné, ale dál se pouštět nehodlám. Příliš málo hodnocení na to, aby se dalo tvrdit, že tohle schéma se českému divákovi bude líbit a seriál může v tuzemském televizním prostředí uspět. Ruku však na srdce, naše společnost ještě není připravena nechat si sebrat vymývárny VKV s ORZ na ULICI a nahradit je touto "neškodnou" zábavou. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Nad Castlem jsem dlouhou dobu váhal. Na jednu stranu mě lákal Nathan Fillion jehož postavu Mala Reynoldse jsem ve Firefly zbožňoval. Na druhou stranu mě neustále trochu odrazoval fakt, že Castle je další z řady case-of-the-week kriminálek, u kterých já často moc dlouho nevydržím a chtě nechtě začnu brzy zívat nudou. Castle je ale trochu jiný. Castle má Castla. A Castle nejde pro hlášku daleko. Na jednu stranu je to tak trochu nevyspělý puberťák, ale na tu druhou je to dobrosrdečný otec, jakého by si přálo každé dítě. A společně se sympatickou detektivkou Kate Beckett tvoří sehranou dvojku a zatraceně to mezi nimi jiskří. Nejednou jsem si vzpomněl na Chucka (a Sarah). Tyto seriály jsou si ve stylu v lecčems podobné. Dotýkají se vážnějších témat, ale přesto jsou odlehčené, mají inteligentní humor, nesmírně sympatické postavy a přesto umí v dramatických momentech pořádně přitlačit na pilu. Silnější hlavní linka jim sice chybí, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadí. Ani vyšetřovací část není vůbec suchá. Případy na mě působí svěže, propracovaně a hlavně jsou nepředvídatelné. Abych pravdu řekl, občas musím dávat sakra pozor aby mi něco neuniklo a nejednou jsem byl donucen některé scény vracet, abych stíhal pochopit myšlenkový gejzír hlavní dvojky. Rodinné trable s Castleho rodinou jsou už jen takovou třešničkou na dortu. Prozatím 4* spíše vinou krátkosti série, ale pokud kvalita neklesne a vztahová část začne mířit směrem, který očekávám, nebudu váhat sáhnout po ultimátním hodnocení. Tohle mě opravdu baví! Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série přináší více jak dvojnásobný počet epizod. 24 dílů na sérii je v dnešní době opravdu neobvyklá porce a jsem potěšen, že kvalita nijak neutrpěla. Spíše naopak, jednotlivé případy jsou ještě rozmanitější, neméně zajímavé, často i poměrně komplexní a dočkáme se dokonce i jedné velmi adrenalinové dvojepizody. "Napětí" mezi Beckettovou a Castlem se stupňuje a já jen očekávám, kdy to konečně bouchne. A jsem opravdu velice rád, že na rozdíl od hlavních postav nemusím na další případy čekat až do podzimu. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- V rámci jednotlivých případů drobný krok zpátky. Občas se objevují epizody méně vtahující a například epizoda odehrávající se v soudním prostředí mě nudila k smrti. Ovšem většina dílů je přesto vysoký nadstandard, pracovně-osobní vztah Castla a Kate se opět o něco vyvíjí. Dočkáme se konečně i nějakého toho odhalení týkajícího se hlavní dějové linie a díky propojení osobního života s tím pracovním se dočkáme i jistého zvážnění. A přesně tyhle epizody patří mezi to nejlepší, co Castle nabízí. Finále série přináší infarktový finiš (vím, mám tohle slovní spojení rád), který jistojistě změní pravidla hry pro budoucí dění. Neutuchající touha a odhodlání Beckettové dopadnout vraha své matky mě nepřestává fascinovat. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Zlatý věk. Ještě originálnější případy - tentokrát mnohem přehledněji odvyprávěné, ještě větší důraz na vztahy mezi postavami (jejich vývoj za ty roky je hodně výrazný) a tím i pádem pomalá gradace a příprava na dramatické finále. Jediné, co mi i nadále vadí je, že Castleova rodina stále hraje spíše druhé housle a jejich vedlejší linky ani zdaleka nevyužívají svůj potenciál. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Kvalita nijak neklesá, dostáváme další ohromnou porci případů okořeněných o povedené hlášky, dozvídáme se více o Castleho otci a i příběhová linie Beckettové se hýbe kupředu. Nechybí ani infarktový dvojdíl a posun vztahu Castle/Beckett o kus dopředu. Přesně ty samé ingredience, jako v sériích předchozích. A funguje to pořád skvěle! Hodnocení série: 5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Krok zpátky. Máme tu jednu skvělou epizodu Under Fire, ale jinak šestá série není vůbec ničím výjimečná. Kvalita jednotlivých epizod je i nadále vysoko, leč zamrzela mě některá ne moc povedená zakončení několika dlouho-táhnoucích se linek. Zejména dlouho očekávané uzavření případu mamčy Beckettové se stihlo narychlo v jedné epizodě a závěrečný díl mě svým klišé průběhem vyloženě naštval. Člověk by těm dvou přál taky trochu toho klidu. Hodnocení série: 4/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Je až s podivem, že i po celých sedmi sériích scénáristé neustále srší nápady a zajímavými epizodickými zápletkami a seriál je stále svižný a plný příjemného humoru. Jenže! Ústřední dějové linky jsou nadobro uzavřené a vysvětlení, co se vlastně s Rickem během těch tří měsíců stalo, vyloženě trapné. Castleho rodina je mimo dění více než kdy jindy a přitom epizody, kde se přímo zapojují do vyšetřování (The Time of Their Lives, In Plane Sight) patří mezi úplně ty nejlepší. Dějově seriál zamrzl trochu na mrtvém bodě, byť poslední díl by jednak mohl být symbolickou tečkou za celým seriálem a jednak naznačuje, že by další (dnes už potvrzená) série mohla přinést do seriálu svěží vítr. Hodnocení série: 4/5 --- OSMÁ SÉRIE --- Vlažnější rozjezd, solidní dojezd, ale pravdou je, že už to není tak úplně ono. Z Castla se stal podobný případ jako tehdy z Chucka, kdy z odlehčeného seriálu s relativně vážným dějem udělali estrádu. Ačkoli byla osmá série i nadále rozmanitá a plná zajímavých případů a žánrových odboček, samotný průběh vyšetřování trpěl jistým zesměšňováním a zjednodušováním, čímž hodně trpěla reálnost. Naštěstí dynamika vztahu mezi Castlem a Beckettovou i nadále funguje a přes kratší nešťastné odloučení v druhé polovině šlape jako hodinky a to i přestože se již nikam nevyvíjí. Uzavření linie s LokSatem je očekávaně slabší a samotný závěr působí jako šitý horkou jehlou. Vzhledem k situaci pro štáb je to pochopitelné, ale to nemění nic na tom, že to ABC dost pohnojila. Castle si po těch letech rozhodně zasloužil lepší konec. Hodnocení série: 3,5/5 () (méně) (více)

IQ Tiqe

Ona je policejní detektiv, hezká, sympatická, bez chlapa, se specifickým úsměvem a mimikou rtů. On je spisovatel, trochu cynik housovského stylu, taky sympaťák, kterého má ona na krku, protože on o ní píše. On má dospívající dceru, trochu otravnou (ale ději neškodící) matku a nesnesitelnou exmanželku. A to mi ke spokojenosti stačí, protože mezi to mezi oběma funguje. # Hodnoceno po 5 dílech; a po 3 sériích se můj názor nemění. #"Jmenuje se Burt, umí kouzlit." "Tak to doufejme, že do rána zmizí." # poznámky: 4x21 - díl s Caseym z Chucka # A ani 6. řada neubírá na kvalitě, naopak mě baví originálním pojetím mnohých dílů. ()

SarumanKo

Castle je kriminálka, ktorá si zaslúži pozornejší prístup ako epizódku kde-tu zachytenú na televíznej obrazovke. Až po zhliadnutí celej prvej sezóny takpovediac „na jedno posedenie“ dokážem túto prvotriednu záležitosť doceniť naplno. Ide totiž o uvoľnenú, vtipnú a trefne nahláškovanú, zároveň často krutoprísne napínavú a predovšetkým výborne napísanú krimi sériu, v ktorej okrem bohatých detektívnych zápletiek (všetky CSI počuli hlasné spláchnutie) a popkultúnych odkazov dominujú postavy. Hlavní protagonosti sú totiž jedným slovom fenomenálni a Filliona i Katic som si zamiloval na prvý pohľad. Inak to proste vďaka neuveriteľnej charizme, šarmu, inteligencii a vtipnosti ani nejde, a to už nehovorím o tej nesmierne reaktívnej vzájomnej chémii. Takisto vedľajšie postavy sú skvelo napísané a slúžia nielen na pobavenie, ale dodávajú postavám hlbší rozmer. Jednoduché, svižné, inteligentné a zábavné. Perfectisimo! Navyše druhá a tretia séria kvalitatívne prekonávajú prvú v každom jednom ohľade. (1.séria – 90%, 2. séria – 95%, 3. séria – 95%) ()

Galerie (2 637)

• Čas 12:51 – drogový boss se Kate zeptá rusky (foneticky): „Mně važno znať ili ty drug.“ Taková formulace je naprostý nesmysl. Znamená to totiž: „Potřebuju vědět nebo ty přítel.“ (Proste..Jana)
  • V 6. epizóde 2. sezóny sa Castle oblečie ako vesmírny cowboy. Je to odkaz na sci-fi seriál Firefly, v ktorom Nathan Fillion stvárnil hlavnú úlohu a ten kostým nosil vo všetkých dieloch. Tiež odznie narážka na ukončenie tejto sci-fi série - jeho dcéra mu povie, že si ho naposledy obliekol pred 5 rokmi (čo bol rok, kedy seriál predčasne skončil). (igirazor)
  • Richard Castle zobrazuje sám sebe v románech o Nikky Heat jako Jamesona Rooka. Slova "rook" a "castle" se v angličtině obě používají jako označení šachové figurky věže. Jméno Castle vzniklo zpočátku jako parodie na skutečného nejprodávanějšího knižního autora Stephena Kinga, jehož příjmení rovněž označuje jednu ze šachových figurek. (Ajka1)