Hooverova přehrada (TV film)

Hoover Dam

Dokumentární

USA, 2005, 50 min

• borsalino

Možná zajímavé téma, ale mimořádně mizerně zpracované. Pořád dokola stejné záběry, dvacetkrát ukázané to samé, stopadesátkrát řečeno, že američani jsou nejlepší na světě a jak to zmákli. Jen mě pobavilo, když jsou američani nejlepší na světě, že i Hooverovu přehradu stavěli technologií, kterou poprvé, o mnoho let dříve a velmi úspěšně aplikoval na jinou přehradu jistý stavitel z Německa. Takže kulový, že američani jsou nejlepší, ale chytré cizí nápady aplikují na monstrdíla, která pak prezentují jako svá vlastní. A z tohoto dokumentu to bylo jasně patrné.(11.7.2010)

Každopádně jsou ty stavby hafo hustý, zařvalo tam mraky lidí a dodnes je to kulerovoucí, nicméně mi tam schází informace o tom, co se s přehradama děje dneska a spíš to funguje jako srovnávání (a přeměřování ptáků oněch architektů a budovatelů), než jako dokument poskytující data o tom jak přehrady vznikly (toho tam je sice hafec ale!),využití dnes, jestli je to vůbec nějak prospěšný a co se s tím teda bude dít za 80 let, až začne praskat omítka... 75%(18.8.2014)

Klobouk dolů před staviteli této přehrady. Méně už před tvůrci tohoto dokumentu. Nevyčítal bych jim opakování záběrů z průběhu budování. Více jich asi k dispozici nebylo. Ale určitě mohli natočit více materiálu o dnešní podobě tohoto ojedinělého díla.(4.10.2013)

To byly časy, postavila se přehrada - 120 lidí mrtvých, zalitých někde v betonu - když se zaměstnavatelé nestarali ani o ty živé, proč by se měli zabývat těmi mrtvými. To byly časy, kdy chlapi byli chlapi a né princezny! Impozantní dnešní i dobové záběry.(18.8.2014)

Hodně opakovaných obrázků a přibližovaček "na efekt", málo pohledů do útrob tohoto vodního díla. Zajímavé odbočky na jiná důležitá vodní díla se srovnáním.(12.1.2009)

• - Stavba trvala od 20. 4. 1931 do 1. 5. 1936. Výška přehrady je pak 221,4 m, což ji v USA řadí na druhé místo. (Dragoni)

• - Přehrada si „zahrála“ v několika filmech. Tu nejzajímavější měla patrně v blockbusteru Transformers (2007), podle jehož scénáře ukrývala jednoho z decepticonů. Úžasné záběry přehrady a Grand Canyonu jsou ve filmu Jen blázni spěchají (1997). (Dragoni)

• - Podle dokumentu Život po lidech (od r. 2009), který rozvíjí hypotetickou otázku, co by se dělo se současnou Zemí bez lidí, je Hooverova přehrada kandidátem na elektrárnu schopnou pracovat nejdéle na světě bez zásahu člověka, a to dle odhadů roky až desetiletí, po které by zůstala posledním zdrojem umělého nočního osvětlení ve své spádové oblasti. (Dragoni)