Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: V neznámych vodách

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Výměna lodivoda v dobře zajeté flotile nebyl právě ten nejšťastnější tah. Ukočírovat muzikálové kreace, není to samé, jako proplout bez úhony rozbouřenými vodami a neuvíznout přitom na zrádných mělčinách. Na první pohled všechno ještě sedí, ale po pár scénách je patrné, že tyto dekorace jsou poněkud nevyužité(jako tolik slibovaná 3D trachtace). Ze světa zaplněného neuvěřitelnými monstry, nemrtvými piráty a další fantastickou havětí zbyly zombie muskulatury a horda mořských sirén. Úvodní honička v centru Londýna ještě svou nápaditostí připomene staré časy, ale pak akce ztrací dech. Neokoukaná Penélope Cruz je sice žhavější, než umírněnější Keira Knightley, prázdné místo po Orlandu Bloomovi však jen tak někdo nenahradí. Kompars, který místo nich naskočil na palubu, to nezvládá, hlavní záporák nedosahuje tomu původnímu ani po kotníky a legendárního Jacka Sparrowa opustil šarm i vtipné hlášky. A sám příběh se z divoké a zábavně nepředvídatelné jízdy se silou hurikánu stal pouze tuctovým filmovým průměrem.(26.5.2011)

• Psema

Báchorka hodná hodinové televizní pohádky roztažená přes dvě hodiny. Vyvanutý Depp, který (i díky k uzoufání neinvenčnímu scénáři) brousí komediální dno. Necharismatické a otravné herecké přírůstky. A k tomu navrch znuděný Marshall, vedle kterého je i Mike Newell "mistr blockbusterové zábavy". Alespoň že Griffiths si královskou šarži ukázkově užívá.(5.10.2011)

Neslábnoucí Sparrow a výborný Barbossa vyzdvihují jinak nikterak originální, ani nikterak svěží film minimálně o dvě třídy. Postava Penelope pak sice nemohla nahradit skvělou Keiru, no narozdíl od mnoha naprosto zdrcených fandů mi nijak nevadila a byla i docela sympatická. Černovous je ale tragéd, nevýrazný, nudný, pryč jsou asi časy právě Barbossy nebo Jonese, chybí podklad, chybí charisma. Akce je slušná, hlavně scéna s útokem panen je velká paráda, částečně skrytý element, který se nakonec vyjeví jako nejdůležitější byla zajimavá klička, no nejde nepoznat, že se to docela podobá prvnímu dílu a čerpá to ze všech dílů dalších. A Marshall neumí tak epic look jako Verbinski. Raději at zůstane propříště u muzikálů, ty mu jakžtakž jdou. Jako jednohubka to ale zasytí můj nenasytný chřtán pořádně a trpká pachuť toho, že všechny vzpomínky na film vyprchají do jednoho dne, mi nikterak nevadí. Vždy si můžu pustit Černou perlu a pokochat se prvotřídním dobrodružstvím a nejlepší lodičkou, jaká kdy byla vymyšlena. Hans Zimmer těžce ownuje svým hispaniolským, ale stále pirátským soundtrackem(15.9.2011)

Ale jo, po citelně přemaštěné dvojce (a trojce, kterou už jsem ani nenašel sílu shlédnout), se zase jedná o celkem svižný a poctivý kus dobrodružství. Bohužel těžko se zbavit dojmu, že Marshall spíš než akční film natočil takovou trochu holčičí historickou fetiš, ze které pro všechny volánky a hezkou výpravu zmizely zuby. Když je film vystrčí ve scéně lovu na mořské panny, je z toho hodně sympatická temná pohádka. Jinak je to spíš takový věšák na hezké scenérie, sympatické herce a ultrapitomé dialogy, které nespasí ani Deppovy klaunské škleby. Čím seriózněji ten film místy zkouší působit, tím méně se do něj závan staré pirátské frašky hodí (hlavně v úvodní londýnské scéně to vrže). Když to sečtu - pěkné kostýmy, oku lahodící výprava, stále jedlejší Penélope, velmi jedlá mořská panna a naproti tomu z dřevěné nohy vycucaný scénář, okoukané choreografie a kupa zbytečných scén. Ne, čtvrtí Piráti nemůžou urazit, bohužel ani nadchnout.(16.5.2011)

• CheGuevara

Jako by v Hollywoodu neuměli natočit prostý a jednoduchý blockbuster, který by dával smysl od začátku do konce. Tolik vaty, zbytečných postav a banalit, včetně akčních eskapád, jsem dlouho neviděl. Vždyť Ian McShane i Geoffrey Rush si o větší prostor vyloženě říkali. Místy to vypadalo, jako když jsem si v dětství hrával s lego piráty - podobně překombinované a podobně povrchní. Navíc mě překvapuje, jak moc Robu Marshallovi, muzikálovému harcovníkovi, nejde práce s choreografií a hudbou, ta byla dokonce až natolik zoufalá, že si bezmála vystačila pouze s několika variacemi na ústřední pirátský motiv. Pirátská atmosféra a romantika v závěru sice zachraňovala, co mohla, ale u již tak potápějící lodi toho moc nezmohla. Ale stále mě baví, jak slovutný Hollywood glorifikuje piráty, kus ironie se v tom přeci jen skrývá.(24.3.2012)

• - Finálna úprava “počítačovým kúzelníkom“ sa konala v Spojených štátoch a Veľkej Británii. (Zdroj: FilmMax) (ash99)

• - Juan Ponce de Léon, jenž je ve filmu často zmiňován, skutečně žil. Jednalo se o španělského conquistadora, který v roce 1512 podnikl výzkumnou plavbu, aby nalezl legendární zemi Bimini s prameny věčného mládí. Při plavbě objevil Floridu a několik Bahamských ostrovů. (TwoFace)

• - Johnny Depp se údajně Pirátů z Karibiku 4 nechtěl účastnit. Hlavním důvodem bylo propuštění jeho kamaráda a producenta Dicka Cooka, který ho k Pirátům téměř přemluvil. (LEGACY)