Hladomor´33 (festivalový název)

Holod 33

Drama / Historický

Sovětský svaz / Ukrajina, 1991, 115 min

Oles Jančuk

Na Zemi niet desivejšieho tvora od človeka... Film vypovedajúci veľa o vtedajších pomeroch a biede na Ukrajine. Len škoda toho strihu, prišiel mi dosť chaotický. Niekedy som akosi postrádal zmysel jednania postáv a prečo sa zrazu ocitli tam kde sa ocitli. Aj napriek tomu a tiež ruskému rýchlodabingu však na mňa snímok urobil obrovský dojem. Niektoré scény sú nezabudnuteľné, bohužiaľ z toho horšieho pohľadu - desivé, smutné a zlé. Obyčajnému, slušnému človeku sa z toho rozum zastaví a žalúdok obráti - ľudia sú vážne niekedy horší ako zvery (nemyslel som tým tú bedač vo filme). Inak také zhmotnenie atmosféry hladu a koncentráciu biedy a zúfalstva som snáď vo filme ešte ani nevidel. Z tohto pohľadu ide naozaj o niečo výnimočné. 80/100(30.11.2016)

Jako celek mírně nekoherentní, v určitých jednotlivých obrazech má však film velkou sílu a dá dokonce připomenout velikána Tarkovského.(24.2.2016)

Atmosferické jako blázen. Ale to je tak vše.(24.4.2017)

"Dědo, to všechny zabil mor?" - "Ne chlapče, ne mor, to stát." Sugestivní pohled na systematické vyvraždování ukrajinského lidu ve třicátých letech. A Kreml je nepoučitelný a nenapravitelný...(24.2.2016)

Strhující epické historické drama, kronika katastrofy z roku 1933, kterou extrémně paranoidní Stalin nepřiznal. Děsivý plán sociální reorganizace na Ukrajině nazvané kolektivizace. Farmáři se stali nepřítelem státu. Potravinářská produkce poklesla a 7 milionů Ukrajinců zemřelo hladem.(20.3.2018)

Nekdy to pusobi nefilmove a spis publicisticky ci dokumentarne. Velmi atmosfericke, vyber postav je az desivy. Myslim, ze filmu pomohla i divoka doba, ve ktere se Hladomor natacel... Kazdopadne zajimavy pocin, ktery bohuzel u nas temer nikdo nezna.(24.11.2018)

Ukrajinsky hladomor 1932 - 33 v plnej krase, priserne smitne a depresivne k tomu : 98 %(6.12.2016)

Z diskuze s režisérem jsem se dozvěděl, že film měl na Ukrajině ohromný ohlas, protože jej dávali v TV těsně před (úspěšným) referendem o nezávislosti. Je to tedy bez přehánění historicky důležitý film. O kvalitě filmu to ale moc nevypovídá. A já jsem vlastně i docela počítal s tím, že film o takovém tématu nebude mít zrovna zběsilé tempo nebo bůhvíjak promyšlenou zápletku. Věřil jsem ale tomu, že by to pořád mohl být nezapomenutelný syrový zážitek, když to tvůrci postaví na autentických lokacích, výpravě, působivé kameře a výkonech herců. No... tak bohužel. Film má typické neduhy TV filmu 90. let (nekvalitní kameru a mrtvolný zvuk), psychologie postav a vztahy ve vsi jsou jen nejasně naznačeny. Zvlášť ke konci se sice objeví několik velmi silných momentů, ale na tu stopáž je to prostě málo.(9.4.2016)

Smutný film. Ďalší z rady tých, ktoré ukazujú, ako ľudstvo dokáže páchať zverstvá, zverstvá na sebe samom. Drsný, surový, možno až ťažko stráviteľný, a to nielen kvôli beznádeji vyplývajúcej z dlhotrvajúcej tragédie. Množstvo dlhých záberov síce po čase začína nudiť, vynahradzuje to ale niektorými silnými scénami, napr. scéna padajúcich polomŕtvych tiel do horiacej jamy.(22.11.2016)

Veselé ako mauzoleum. Tvrdé, surové, jadrné. To sú asi tie najvýstižnejšie prívlastky k tomuto filmu, resp. k tomuto historickému faktu, aj keď tu asi slová nestačia, sú zbytočné.(1.12.2016)

Hitler nebo komunisti, stejná pakáž ...(20.10.2017)

58 rokov musel svet čakať, kým sa začne otvorene rozprávať o genocíde ukrajinského národa a najväčšom svinstve, aké sa kedy na európskej pôde niekomu podarilo. Po pozretí filmu je človeku tak zle, že aj napriek nechuti oslavovať zhliadnutie snímku musí uznať, že je majstrovský. Atmosféra totálnej mizérie sa stupňuje a od začiatku do konca človeka zakuklí v absolútnej beznádeji. Pokazilo mi to deň a zároveň som v duchu tlieskal stŕpnutými rukami autorom...(29.7.2020)

• megacik

Nestojí to za to....pozerať tento film. Radšej si prečítajte knihu "Rudý Hladomor". Vážne som chcel dať lepšie hodnotenie, pretože sa snažili vykresliť utrpenie miliónov ľudí, ktoré je v historických knihách aj podložené faktami. Ale fakt nemôžem, to spracovanie je čistá katastrofa...dopozeral som to, aj keď sa na to nedalo pozerať....chápem, že to vzniklo v roku 1991, ale keby som si neprečítal nejaké historické dokumenty, tak nemám ani šajnu o čo im išlo. Z filmu sa toho veľa nedozviete(čo a prečo sa tak dialo), síce utrpenie je tam značne vykreslené, ale je to celé veľmi chaotické, pozliepané, pomiešané hrušky s jablkami, a to celé ešte aj s príšerným obrazom. Verím však, že sa v hrobe obracajú všetci komunisti, ktorí desiatky rokov velebili najväčšieho tyrana a vraha všetkých čias....Stalina, ktorý na rozdiel od Hitlera, nemal najmenší problém vo veľkom zabíjať a trápiť svoj vlastný národ.(2.6.2020)