Válečníci: Napoleon Bonaparte (TV film)

• Česko

Nesmrtelní válečníci 6: Napoleon

Heroes and Villains: Napoleon

Dokumentární / Drama / Životopisný / Válečný / Historický

Velká Británie, 2007, 59 min

Nick Murphy

Nick Murphy

Na poli historických instagramov televíznych produkcií je takýto opis Napoleona jednak krajne povrchným a ešte k tomu pôsobí lacnejším dojmom, kedy štáb akoby prepadol horúčkovitej enkláve rýchleho výkladu dejín. Lenže keď ho postavím k totálne immortál(nym) pseudodokumentov od kolegov z dielne Válečníci (Heroes and Villains), je to aspoň ako tak stráviteľný exkurz dejepisných učebníc, bez toľkých primitívnych a rušivých, bezprahovo-pudových výmyslov, ktoré z Richarda či Attilu robia totálne elementárnu, televíznu spodinu - krvavé, hulákajúce, mocenské, štvané lajno pre čistých konzumentov.(23.12.2014)

"Slava je pominuteľná, no priemernosť večná" (Napoleon Bonaparte). Kvalitný hraný dokument o živote mladého Napoleona Bonaparteho. Páči sa mi, že film je o prerode Bonaparteho z vojaka na generála, lebo práve tieto jeho roky mladosti sú pomerne neznáme. Jeho ambicióznosť a cieľavedomosť sú naozaj obdivuhodne a človeku sa ani nechce veriť ako to všetko mladý Korzičan zvládol. A to všetko aj napriek potupe a urážkam voči nemu a jeho rodine. Síce niektoré scény dokumentu neboli dokonale, no mne ako fanúšikovi Napoleona až tak veľmi neprekážali.(13.8.2015)

Zajímavě a především napínavě podaný dokument u něhož bohužel musím konstatovat, že pro naplněný plného počtu hvězd mu scházela druhá polovina, která by jej celkově dokázala uzavřít nějakým lepším způsobem. To především proto, že při cestě kariéry Napoleona Bonaparte, jsme se sotva dostali za začátek. No není se čemu divit. 59 minut, to je v tomto případě jako nic. Takto jenom čtyři hvězdičky z pěti.(9.8.2015)

A celkem zajímavá lahůdka v nesmrtelných válečnících na konec. Napoleon Bonaparte (zajímavý Tom Burke) a jeho postupný vzestup předtím, než se stal postrachem celé Evropy. V podstatě všechny revoluce, které se vydávají násilnou cestou, pomáhají dostávat na vrchol všelijaké pochybné existenci. Moc, a všechno s ní spojené, je velkým lákadlem, aby všehoschopní jedinci šli tvrdě za svým cílem. Nově nastoupivší vládci střídají ty staré a při posilování své moci si vedou většinou velice nevybíravým až brutálním způsobem. Napoleon svou šanci využil bezesporu v plné šíři. Ukázal svou schopnost a uchvátil prostý lid. Zajímavou postavou je občan Stanislav Fréron (dobrý Rob Brydon), který v sobě kumuluje nešvary a nebezpečí nově vycházející elity. Ó, moci, jak jsi sladká! Sláva a opájení se svou velikostí při dobývání dalších a dalších území. Pro moc! Pro velikost! Pro nesmrtelnost! Hodně krve, spousta smrti a všude strach.(28.9.2014)

Jednoznačně nejlepší díl série, který se věnuje začátkům slavného válečníka Napoleona Bonaparta. Spíš jako hraný dokument je tato část pojatá jako výpravný televizní film. Tento díl mě velmi mile překvapil, čekal jsem spíše nějakou velkou rozhodující bitvu z Napoleonova pozdějšího dobývání Evropy, ale místo toho na mě vykoukl "jen" kapitán, který se chtěl stát "velkým", a prosadit si svůj názor i riskovat vše.(10.5.2015)