Reklama

Reklama

Poezie

(festivalový název)
  • Jižní Korea Si (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mi-ja žije v malém venkovském městě, jímž protéká řeka. Je jí už víc než šedesát, ale vypadá mladistvě a ráda se dobře obléká. Její klobouky působí trochu excentricky, ale vypovídají o Mi-jině zálibě v kráse a poezii. Ráda by se naučila psát básně, proto se přihlásí do kurzu poezie v místním kulturním domě a stane se jeho zanícenou posluchačkou. Nebrání jí to pečovat o ochrnutého starce, a vydělávat si tak na živobytí. Chování dospívajícího vnuka, který s ní žije, Mi-ju netrápí, dokud nevyjde najevo, že je zapleten do případu sebevraždy své spolužačky. Mi-ja zjišťuje, že skutečnost není tak krásná, jakou by ji ráda viděla. „Co to znamená, napsat báseň v době, kdy poezie skomírá?“ ptá se režisér Lee Chang-dong. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

Brylin 

všechny recenze uživatele

Chnag-dong Lee citlivě vypráví příběh o hledání poezie - umění se dívat a vyjádřit to krásné v našem žití. Poezie se ovšem neslučuje s realitou, život drtivou většinou přináší problémy a starosti, jak ostatně poznává i hlavní hrdinka filmu v mistrném ztvárnění Jeong-hee Yoon. Korejské herečce se neuvěřitelným způsobem podařilo zachytit vnitřní svět hlavní postavy, jeho vývoj a přechody mezi štastným a naplňujícím objevováním básnictví a stresující realitou. Velmi se mi libilo orámování úvodu a konce řekou. Celkově hodnotím solidními čtyřmi hvězdičkami. ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Tragické drama s prvky černé komedie, ve kterém vyniká především hlavní představitelka Mija (Jeong-hee Yoon). Ta pravá linie příběhu se sice objeví až později, ale zaměřuje se na vážná sociální + morální témata nejen korejské společnosti. Vedlejší část příběhu pojednává o vymírající poezii a hrdinčině cestě za tou pravou básní. I přes svou délku a pomalé tempo mě film snad nikdy nenudil a scény hodiny poezie nebo snídaně se synem a fotkou na stole se mi moc líbily. (7/10) [MFFKV 2010] ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to nadpriemerná dráma. Má celkom dobrý príbeh o staršej žene, ktorá býva so svojim vnukom, pracuje na čiastočný úväzok, pri ktorom sa stará o ochrnutého staršieho muža a v poslednej dobe si zamilovala poéziu, pričom navštevuje krúžok a túži napísať vlastnú báseň a tak je so svojim životom celkom spokojná a snaží sa všade vidieť len to pekné. Lenže sa dozvie, že má Alzheimerovu chorobu a jej vnuk spolu s priateľmi môže za samovraždu spolužiačky, kvôli čomu potrebuje získať veľký obnos peňazí. Spracovanie nie je zlé, ale ani ničím výnimočné. Celý čas sa to nesie v pomalšom tempe a ani sa tu toho moc neudeje, prakticky po celý čas sa tu striedajú tie isté typy scén, čo pri tejto výrazne nadpriemernej dĺžke nie je práve najideálnejšie, ale zase s tým ani nemám väčší problém. Síce napríklad vzťah medzi ženou a jej vnukom mohol byť trochu lepšie podaný a podobne aj to prepojenie medzi poéziou a reálnym svetom, ale nudu som aj tak nepocítil, má to takú zaujímavú atmosféru a pozerá sa na to dobre, pričom je to skutočne tá najčistšia dráma bez vplyvu akéhokoľvek iného žánru. Herecké obsadenie je bez problémov, sympatická hlavná hrdinka a pár zaujímavých vedľajších postáv, obzvlášť otec ďalšieho z vinníkov, ktorý k nej mal najbližšie. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, síce by som viac ocenil trochu iné prevedenie, ale viditeľne všetko vyšlo tak, ako aj bolo v pláne, keďže režisér Lee Chang-Dong má v podobnom duchu aj predchádzajúce filmy. Takže Poetry je taký malý, ale aj tak celkom príjemný film, ktorému síce nemôžem dať lepšie hodnotenie, až tak si ma to nezískalo, ale aj tak u mňa prevládajú kladné pocity. No v porovnaní s režisérovými dvomi predchádzajúcimi filmami Secret sunshine a Oasis mi to prišlo predsa len slabšie. 64% ()

Krikri77 

všechny recenze uživatele

Objektivně jsem se nedokázala rozhodnout, jestli filmu přidělím tři nebo čtyři *. Ale vzhledem k tomu, že jsem si vůbec neuvědomila délku filmu a že i týden po jeho shlédnutí na mně silně působí jeho závěr, dávám nakonec čtyři. Lidé na světě jsou tak jiní a přitom tak stejní, stejně jako jejich problémy... ()

pijavica 

všechny recenze uživatele

7,5/10 Ktosi raz poznamenal, že najpoetickejším obrazom je mŕtvola mladej ženy unášanej prúdom rieky. V Poézii sa práve od takéhoto obrazu začína odvíjať dianie filmu, pričom nabaľuje podobne tézovité tvrdenia o úpadku poézie (čo má zrejme priamy súvis s úpadkom morálky) a o jej tvorbe. Na takmer dvaapolhodinový film je to trochu málo. ()

Galerie (31)

Reklama

Reklama