Chawoo

Jižní Korea, 2009, 121 min

Jeong-won Sin

Jeong-won Sin

Jun-seong Kim

Co ze začátku vypadá jako slibná žánrová variace a nápaditá parafráze na australský "Razorback", se ve druhé polovině zvrtne v nastavovaný sled epizodek parafrázujících scény ze starších filmů a dokola omílajících lidové burleskní momenty - když opakovaně někdo nemotorně zakopne či hystericky třeští bulvy a mává rukama je to spíš k pláči než k smíchu. Film, který by rád byl vším od razantního béčka po ambiciózní genre-bender s přesahem ala "The Host", skončil pouze jako nevyrovnaný eintopf, kde diktát široce přístupné a konformní zábavy ničí po vzoru ústředního kance vše, co mu přijde pod rypák. "Chaw" tak je přesným opakem "The Host", k němuž se řadou užitých postupů přibližuje. Zatímco "The Host" stavěl na opravdu propracovaných postavách a účinně ozvláštňoval žánrová schémata, "Chaw" jakoby se vždy zalekl započatého kroku směrem k mnohoznačnosti postav či situací a zbrkle uhne k jalovým, a navíc předvídatelným vtípkům.(1.11.2009)

• hladass

Komediální thriller o přerostlém, lidožravém kanci? Ano, Korejci se nebojí vůbec ničeho, jenže tentokráte se jim to příliš nepovedlo... Chawoo je příliš zdlouhavý, komediální, mnoho postav nesnesitelně nesympatických a ani se samotným kancem se příliš nepředvedli... Zkrátit začátek o pár desítek minut, vyhodit pár postav a mohlo se jednat o výborný kus, protože ke konci má film atmosféru opravdu povedenou... Škoda...(28.10.2017)

Docela příjemné osvěžení od těch vážnejch hororů od Syfy a bůh ví koho ještě. Tady mi chybý v žánru ještě komedie protože první hodina komedie prostě je. Pak se film jako přepne a mění žánry jak jen může. A mě se to nějakou záhadou líbilo stejně jako starší The host, kterej měl sice lepší efekty ale jinak na tom byl stejně. Kanec vypadá sice docela srandovně a efekty mají co zlepšovat ale i tak se na něj dobře koukalo. Herci hrály jak měly a některý humorné pasáže byly celkem dobré a dokázaly mi posunout koutky. Nicméně film má hodně přepálenou stopáž a to je asi největší výtka film zkrátit tak o 30 minut a hodnocení by šlo ještě více.(22.8.2012)

Jihokorejský způsob herectví mě vždycky dokáže vzít dech z úst, protože nikdy nevím, jestli se mám smát, brečet, nebo jen kroužit očima. V Chawu je tomu přesně tak, nicméně jsem se v tomto případě spíše soustředil na krvelačné monstrum v podobě gigantického kance, který útočil téměř na všechno a všechny ve svém okolí. Vzhled zvířete byl celkem povedený, to musím pochválit, protože mnohé podobné filmy zobrazují všelijaké příšery strašně nerealisticky. Co se příběhu týká, tak je to průměr, ale samotná atmosféra se mi líbila, možná také právě díky onomu potrhlému herectví. Zkrátka horor, který je často vyvažován komickými prvky, ať už chtěnými, či nechtěnými, nicméně neurazí, ale ani neohromí.(28.3.2014)

Prišlo mi to tak, ako by sa režisér a scenárista Jeong-won Sin nedokázal striktne rozhodnúť, ktorou cestou sa tu vydá. Chawoo je totiž taký ani ryba ani rak - z polovice vážne sa tváriaci animal horor, snažiaci sa príležitostne zabŕdnuť aj do juhokórejských sociálnych tém a z polovice odľahčená komédia s občas sa bláznivo chovajúcimi postavami. Keďže však digitálny kanec po vizuálnej stránke nebol žiadna sláva, prvoplánový zámer so serióznym natural hororom vyfučal hore komínom a asi to chcelo viac sa zamerať na to humorné poňatie.(1.10.2017)

• - Snímek, natáčený v externích lokajích rodné země s doprovodnými speciálními scénami z kalifornského San Franciska, kde filmoví tvůrci po dobu čtyřiceti dnů natáčeli, je jakousi odezvou dnes již klasickým americkým snímkům, jako jsou Alligator (1980), Anaconda (1997) nebo Lake Placid (1999), v nichž v roli zabijáků vystupují zmutovaní gigantičtí tvorové, krmící se lidskými bytostmi. Režisér snímku Jeong-won Sin tak chtěl podobně koncipovaný snímek přivést i na území Jihokorejského státu. Tvorba zmutovaného prasete se všemi doplňujícími animovanými sekvencemi, zhotovená ve studiích Polygon Entertainment a Stareast Digital Lab za dohledu Hanse Uhliga a Erika Jensena, zabrala filmovým tvůrcům takřka celé tři roky. Náklady na výrobu přesáhly tři miliardy korejských wonů. (Conspi)