Kimssi pyoryugi

Hae-joon Lee

Byeong-seo Kim

Hong-jib Kim

Moo Ryung Kim

Je to dosť dobrý film z juhokórejskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mužovi, ktorý sa topí v dlhoch a tak rozhodne ukončiť svoj život skokom z mosta, lenže skončí na malom ostrove pod mostom, z ktorého ale nie je žiadna cesta von a tak si tu postupne zvyká na nový spôsob života. Lenže jeho prítomnosť na ostrove si časom ako jediná všimne mladá žena, ktorá už tri roky neopustila svoj byt a je závislá na živote na internete a tak po nadviazaní kontaktu na diaľku spolu začnú cez rôzne správy komunikovať a ich život to postupne ovplyvňuje. Spracovanie je na tom dobre, táto zaujímavá a pomerne originálna zápletka ponúka veľký potenciál vo viacerých ohľadoch a aj žánroch, síce nemám pocit, že by bol plnohodnotne využitý, ale aj tak som spokojný. Od začiatku až do konca sa na to pozerá viac než dobre, slabé miesta tu nie sú žiadne, prvá štvrtina zoznamuje s hlavným hrdinom a jeho životom na ostrove, druhá zase s mladou ženou, ktorá mi sadla ešte viac a zvyšok filmu už hlavne ťaží z ich komunikácie, veľkú pochvalu si zaslúži aj neustály prísun nových nápadov, skutočne v priebehu celého filmu sa nájde množstvo rôznych zaujímavých situácií, nápadov a takých menších prvkov, ktoré to ešte osviežia, obzvlášť tie odkazy na tématicky podobné filmy, takže sa je stále na čo pozerať. Ale aj tak som v priebehu pocítil jeden výrazný zápor, tento film u mňa funguje skôr len ako taká atrakcia, celý čas som sa bavil a tešil, čo zase tvorcovia vymyslia, ale v konečnom dôsledku mi bolo prakticky úplne jedno, ako sa to skončí, prípadne či postavy dopadnú dobre. O jednotlivých žánroch sa tu aj ťažko hovorí, toto je taký zaujímavý film, ktorý ich má niekoľko načrtnutých, či už komédia, dráma, romantický, prípadne aj ten dobrodružný, ale žiadny skutočne nevyužíva, skôr je to len také čiastočné prilepšenie, ale toto neberiem ako zápor, ten prístup k nim mi po celý čas prišiel zaujímavý a nápaditý. Herecké obsadenie je na tom dobre, sympatické hlavné duo v zložení Jung Jae-Young a Jung Ryeo-Won, obaja si to svoje splnili a vedľajšie postavy tu už nie sú prakticky žiadne. Réžia a technická stránka sú výborné, skvelá vizuálna stránka, po celý čas to celé prekypuje nápadmi, s týmto nemám problém. A celkom zaujme aj hudba. Tento film síce nepovažujem až za tak kvalitný, ako je všeobecne braný, mám desiatky obľúbenejších juhokórejských filmov, ale aj tak je Castaway on the Moon nadmieru zaujímavý film, v ktorom sa je stále na čo pozerať. 78%(9.3.2013)

Tak po desiatich rokoch som si to pustil druhýkrát a stále to je nádherná pecka o dvoch osamelých exotoch, ktorý sa z rôznych dôvodoch a rôznym spôsobom izolovali od zbytku sveta. On pripomína Hanksovho Trosečníka a ona zase takú uzavretejšiu Amélie z Montmartru. Film ukazuje, že človek proste potrebuje nejaký kontakt, inak sa zblázni. Páčilo sa mi verné vyobrazenie toho, keď dlho izolovaný človek má možnosť odísť, tak potom, čo si na samotu zvykol, tak s tým má problém a jeho prvotná reakcia je odmietnutie. Už v tej dobe tu je zároveň pekná kritika toho, že ľudia žijú viac život na internete ako v skutočnosti. Je to neskutočne zábavný milý film ale v jadre zároveň veľmi smutný a pritom bez snahy o citové vydieranie. Namiesto sĺz v divákovi skôr vyvolá nutkanie zamyslieť sa nad myšlienkou filmu a nad tým či sám žije naplno. Celý film stojí na ústrednej dokonale stvárnenej dvojke v podaní Jae-yeong Jeong a Ryeo-won Jeong a epizódne výstupy iných postáv pôsobia jak príchod zlého votrelca. Výsledkom je film natočený v takom pomalom poetickom štýle, že aj keď má 2 hodiny, tak si prajete, aby trval minimálne dvakrát toľko. Po druhom pozretí zvyšujem z 8/10 na 9/10. Je neskutočné kde všade môže človek stroskotať. :)(21.10.2009)

Výborně nasnímaná korejská drama/romantický/komedie oživující téma existenční a existenciální krize člověka odcizeného v hypermoderním světě vás místy bude bavit a místy neskutečně otravovat. Takže divák až neví, jestli má v této netradiční love story hlavnímu hrdinovi fandit, aby se z ostrova vysekal, nebo naopak, aby tam zůstal. A zřejmě to neví ani on sám. Máte-li volné dvě hodiny a trpíte láskou pro korejský film, není co řešit.(5.12.2010)

Ach jo, opět si tu někdo plete originalitu s kvalitou. Úroveň scén, kdy mozek prostě odmítá pobírat co se děje, je tu skutečně vysoko, u konce jsem měl pocit, že se koukám na nějaké bizarní X-meny (ta holka holt na toho ňoumu má osudovej čuch... a vskutku bych nechtěl vidět její fyzičku, kdyby se poslední roky víc hýbala). No prostě zase masakr. Koukalo se na to ale vcelku dobře, proto zůstanu v kladným hodnocení. Kéž by jen Korejci ale zase jednou natočili film, co dává smysl, jejda to by byl svátek.(1.4.2010)

Není dobré předem posuzovat film podle praštěně vypadajícího posteru... Po letech sledování korejských romkomů bych neřekl, že mě v tomto subžánru může ještě něco překvapit. Kimův ostrov na to v první polovině i přes zajímavou zápletku nevypadal, ale ve finále mi svou úsměvně zadumanou lehkostí (nevím, jak bych to jinak popsal) ruku v ruce s absencí očividného tlačení na pilu až vyrážel dech. Krása.(17.11.2009)