13 (TV film)

Sprisahanie: Operácia XIII.

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Kanada, 2008, 2x87 min

• Haymar

No upřímně, nečekal jsem žádnou bombu a už od prvních minut bylo jasný, že se jedná tak trochu (dost) o "vykrádačku" Bournea, silně říznutýho Odstřelovačem (či Atentátem). Prvních cca 45minut to slušně odsejpá, nicméně poté to znatelně ztrácí dech, napětí notně polevuje a divákovi začíná být servírováno jedno žánrové klišé za druhým... Docela překapil Dorff - coby titulní postava. To samé se ale zdaleka nedá říct o Kilmerovi, který je nepřesvědčivý a přehrává o stošest!(27.8.2009)

Užívateľ s nickom medlo píše, že je to citujem: "Veľmi dlhé, veľmi nudné. Ale ináč neodporúčam." Ja osobne by som to naopak vrele všetkým doporučil. Dlhé to zdaľeka nebolo, pretože sa na to má pozerať ako dvojdielny seriál s určitým časovým odstupom medzi epizódami. Príbeh je nadpriemerný, kde sa striedajú akčné pasáže s dialógmi, ktoré ženú dej postupne dopredu a odhaľujú sa nám nové skutočnosti. Ak ste fanúšikmi komiksu alebo aj počítačovej hry, XIII je jasná voľba na dva víkendové večery.(28.3.2009)

• M.Macho

XIII se chtěla zařadit svým zpracováním mezi špionážní elitu. Věru si jí to nepovedlo. Pokud bych neznal komiks, který je ovšem druhou Odyseou, s naprosto komplexním politickým názorem, jasně stanoveným krtitickým pohledem na americkou společnost, administrativu a různé touhy a praktiky z minulosti (mccarthysmus, "výpomoc" CIA různým vojenským pučům v Jižní Americe, rasismus atd) a neuvěřitelně spletitým příběhem byl bych dal asi o hvězdu víc. Krom toho polde XIII vznikla i skvělá hra - což mohla být dobrá inspirace - bohužel. Ross Tanner je totiž jedna asi z deseti identit chudáka hrdiny - který vůbec není ve filmu vůbec sexy jak v komiksu... Moongoose je na prd a plukovník Amos ztratil veškerý šarm... Neslané, nemastné. Kdyby to bylo třebas jak Watchmeni...To by byla paráda...(4.9.2009)

Celkom príjemné televízne prekvapenie, ktoré potvrdzuje, že za slušný peniaz sa dá natočiť súčasne adaptácia počítačovej hry, zaujímavá konšpiračná krimi a adrenalínová akcia, a to všetko ako súčasť akéhosi pilotného filmu k fiktívnemu seriálu, ktorý asi nikdy nevznikne. Čo je možno aj dobre, pretože takýto zlepenec všemožných scenárov by sa u divákov asi neujal. Najmä kvôli polovičným výkonom hercov a naivnosti, ktorá vytiekla z pier scenáristov. 65%.(26.9.2009)

Už samotný původní francouzsko-belgický komiks, a stejně tak i hra z roku 2003 (čerstvě mnou znovu dohraná před shlédnutím), se hodně inspirují u Ludlumova Bournea a tato minisérie si od něj bere hodně (stejně tak nehorázně vykrádá i Powellův soundtrack z filmové trilogie). V první řadě bych chtěl pochválit formát. XIII by ve filmovém zpracování mohl být zbytečně nahuštěn do 90 minut (nebo ještě hůře rozsekán na pokračování), v seriálovém provedení (Prison Break Vás napadne během sledování několikrát) by se stal děj rozvleklou fraškou. Proto je minisérie nejvhodnější a je vynikajícím kompromisem mezi původním obsahem a zkráceným zpracováním. Režisér Duane Clark je zdatný, a navzdory béčkové zápletce, naivitě a přílišné vážnosti, se na obrazovce něco děje neustále po celé 3 hodiny. I přes pouhé televizní zpracování se Dorff snaží vypadat zmateně v rámci role, zato Kilmer se naprosto minul a Mongoose je v jeho podání hodně nevýrazná postava. Celkem jsem spokojen, protože to celé mohlo dopadnout mnohem hůře - i když nevím, jestli je toto zrovna klad. 60 % [P.S. Kdy už někoho napadne zfilmovat FPS No One Lives Forever - Cate Archer mi hodně chybí](9.2.2009)

• Val Kilmer

• - Stephen Dorff a Val Kilmer si v ten istý rok spolu zahrali aj vo filme Zločinec (2008). (HUMOOOO)

• - V počítačové hře XIII je prezident Sheridan muž. (awful)

• - Spoiler: Na začátku, když číslo 13 (Stephen Dorff) střílí na prezidentku, je v jednom z horních patek výškové budovy a měl by mířit směrem dolů na náměstí. Je ale vidět, že míří směrem vzhůru, což nedává smysl. (Thommy91)