poster

13 (TV film)

 • Česko

  Třináct

 • Francie

  XIII

 • Francie

  XIII: The Movie

 • Slovensko

  Sprisahanie: Operácia XIII.

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Kanada, 2008, 2x87 min

 • Haymar
  **

  No upřímně, nečekal jsem žádnou bombu a už od prvních minut bylo jasný, že se jedná tak trochu (dost) o "vykrádačku" Bournea, silně říznutýho Odstřelovačem (či Atentátem). Prvních cca 45minut to slušně odsejpá, nicméně poté to znatelně ztrácí dech, napětí notně polevuje a divákovi začíná být servírováno jedno žánrové klišé za druhým... Docela překapil Dorff - coby titulní postava. To samé se ale zdaleka nedá říct o Kilmerovi, který je nepřesvědčivý a přehrává o stošest!(27.8.2009)

 • chamba
  ****

  Užívateľ s nickom medlo píše, že je to citujem: "Veľmi dlhé, veľmi nudné. Ale ináč neodporúčam." Ja osobne by som to naopak vrele všetkým doporučil. Dlhé to zdaľeka nebolo, pretože sa na to má pozerať ako dvojdielny seriál s určitým časovým odstupom medzi epizódami. Príbeh je nadpriemerný, kde sa striedajú akčné pasáže s dialógmi, ktoré ženú dej postupne dopredu a odhaľujú sa nám nové skutočnosti. Ak ste fanúšikmi komiksu alebo aj počítačovej hry, XIII je jasná voľba na dva víkendové večery.(28.3.2009)

 • M.Macho
  *

  XIII se chtěla zařadit svým zpracováním mezi špionážní elitu. Věru si jí to nepovedlo. Pokud bych neznal komiks, který je ovšem druhou Odyseou, s naprosto komplexním politickým názorem, jasně stanoveným krtitickým pohledem na americkou společnost, administrativu a různé touhy a praktiky z minulosti (mccarthysmus, "výpomoc" CIA různým vojenským pučům v Jižní Americe, rasismus atd) a neuvěřitelně spletitým příběhem byl bych dal asi o hvězdu víc. Krom toho polde XIII vznikla i skvělá hra - což mohla být dobrá inspirace - bohužel. Ross Tanner je totiž jedna asi z deseti identit chudáka hrdiny - který vůbec není ve filmu vůbec sexy jak v komiksu... Moongoose je na prd a plukovník Amos ztratil veškerý šarm... Neslané, nemastné. Kdyby to bylo třebas jak Watchmeni...To by byla paráda...(4.9.2009)

 • genetique
  ***

  Celkom príjemné televízne prekvapenie, ktoré potvrdzuje, že za slušný peniaz sa dá natočiť súčasne adaptácia počítačovej hry, zaujímavá konšpiračná krimi a adrenalínová akcia, a to všetko ako súčasť akéhosi pilotného filmu k fiktívnemu seriálu, ktorý asi nikdy nevznikne. Čo je možno aj dobre, pretože takýto zlepenec všemožných scenárov by sa u divákov asi neujal. Najmä kvôli polovičným výkonom hercov a naivnosti, ktorá vytiekla z pier scenáristov. 65%.(26.9.2009)

 • neoBlast
  ***

  Už samotný původní francouzsko-belgický komiks, a stejně tak i hra z roku 2003 (čerstvě mnou znovu dohraná před shlédnutím), se hodně inspirují u Ludlumova Bournea a tato minisérie si od něj bere hodně (stejně tak nehorázně vykrádá i Powellův soundtrack z filmové trilogie). V první řadě bych chtěl pochválit formát. XIII by ve filmovém zpracování mohl být zbytečně nahuštěn do 90 minut (nebo ještě hůře rozsekán na pokračování), v seriálovém provedení (Prison Break Vás napadne během sledování několikrát) by se stal děj rozvleklou fraškou. Proto je minisérie nejvhodnější a je vynikajícím kompromisem mezi původním obsahem a zkráceným zpracováním. Režisér Duane Clark je zdatný, a navzdory béčkové zápletce, naivitě a přílišné vážnosti, se na obrazovce něco děje neustále po celé 3 hodiny. I přes pouhé televizní zpracování se Dorff snaží vypadat zmateně v rámci role, zato Kilmer se naprosto minul a Mongoose je v jeho podání hodně nevýrazná postava. Celkem jsem spokojen, protože to celé mohlo dopadnout mnohem hůře - i když nevím, jestli je toto zrovna klad. 60 % [P.S. Kdy už někoho napadne zfilmovat FPS No One Lives Forever - Cate Archer mi hodně chybí](9.2.2009)

 • Val Kilmer

 • - Stephen Dorff a Val Kilmer si v ten istý rok spolu zahrali aj vo filme Zločinec (2008). (HUMOOOO)

 • - V počítačové hře XIII je prezident Sheridan muž. (awful)

 • - Spoiler: Na začátku, když číslo 13 (Stephen Dorff) střílí na prezidentku, je v jednom z horních patek výškové budovy a měl by mířit směrem dolů na náměstí. Je ale vidět, že míří směrem vzhůru, což nedává smysl. (Thommy91)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace