13 (TV film)

Sprisahanie: Operácia XIII.

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Kanada, 2008, 2x87 min

• MATADOR

Podle komixu XIII Williama Vance a Jeana van Hamma. XIII se stává docela známou značkou, byť se nejedná o nic známého, už v roce 2003 vyšla počítačová hra v komixové grafice. Tou dobou jsem o XIII slyšel poprvé a námět mne zaujal, ať se jednalo o sebeprofláklejší zápletku. Ovšem v počítačové hře je na vše více prostoru a dostávají prosto i maličkosti, které se do filmu jednoduše zařadit nedají. A jak to ve filmech chodí je zpracování dosti rozporuplné. Filmové zpracování XIII, o kterém jsem neměl ani potuchy a název jsem bral pouze jako něco, co nemá s tímto známým literárním titulem nic společného. Jednoduše, televizní zpracování známého literárního díla je slušné, ale bohužel dosti omezené, což je u tak nadějného scénáře škoda. A škoda především u akcí, které nepochytily mnoho dobrého, a co slušně začne, skončí dříve, než si vlastně uvědomíte, že něco začalo. XIII by si zasloužila slušné plátno a vypracovanější scénář a bylo by to fajn, takhle je to jen další ze známých adaptací, které jsou daleko v dlouhé frontě. Adaptace XIII skrývá nadějný scénář, ale televizní zpracování mu nijak neprospívá.(29.9.2009)

• Haymar

No upřímně, nečekal jsem žádnou bombu a už od prvních minut bylo jasný, že se jedná tak trochu (dost) o "vykrádačku" Bournea, silně říznutýho Odstřelovačem (či Atentátem). Prvních cca 45minut to slušně odsejpá, nicméně poté to znatelně ztrácí dech, napětí notně polevuje a divákovi začíná být servírováno jedno žánrové klišé za druhým... Docela překapil Dorff - coby titulní postava. To samé se ale zdaleka nedá říct o Kilmerovi, který je nepřesvědčivý a přehrává o stošest!(27.8.2009)

Děj tohoto filmu je něco tak úžasného... o půl 2 ráno zjistím, že to má ještě druhý díl, tak se na to dívám až do 3. ALE ... co ten smysl pro detaily?! Dyť mě z toho hlavního hrdiny zas děláte terminátora a přitom stačilo jen trošku ubrat. Nemůžu v takovém filmu tolerovat, aby s devítkou v ruce zlikvidoval celou vojenskou základnu, přestože oponenti mají samopaly s kolimátory a laserovými zaměřovači. A takových kravin tam samozřejmě bylo víc.(23.12.2013)

Stephen Dorf opět na scéně (nemohu si pomoct,ale jeho role v prvním "Blejdovi"je doposud nepřekonaná),tentokrát jako skoro Bourne. Pak Val Kilmer jako jméno-tahák (jeho pár,nic neznamenajících, minut není to,co by přitáhlo),něco akce,hodně dialogů (čili vysvětlování typu kdo jsem a je to pravda?).Prostě skrz naskrz průměr,na který by se lépe dívalo,nebýt delší stopáže.(18.5.2009)

Výborný kriminální thriller. Hru jsem hrál, komiks četl a film i přes mírné nedostatky bavil. Jen škoda že ze Sheridana udělaly ženskou, byl jsem zvyklý na chlapa. Nicméně Film nepostrádá napětí(a že na začátku jsem byl solidně napjatej), tak i přes to všechno každej kdo komiks četl nebo hrál hru, nemohlo prakticky moc překvapit. Přišlo mi že tvůrci se snažily dát do filmu něco co překvapí i člověka který už s XIII má něco společného. A to bohužel moc nefunguje, pár změn fakt filmu moc neprospělo. Dále tu máme herce, Dorff je skvěle zvolená volba a je to sympaťák. Režisér film zvládl prakticky na výbornou, jen opravdu by pomohlo udělat víc změn než jen to že změní pohlaví prezidenta, či místo pláže udělá zasněžené údolí. Ale za mě dobrý.(30.10.2010)

• - V počítačové hře XIII je prezident Sheridan muž. (awful)

• - Stephen Dorff a Val Kilmer si v ten istý rok spolu zahrali aj vo filme Zločinec (2008). (HUMOOOO)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné komiksové knižní série od Vana Hamma. (Terva)