13 (TV film)

Sprisahanie: Operácia XIII.

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Kanada, 2008, 2x87 min

• Haymar

No upřímně, nečekal jsem žádnou bombu a už od prvních minut bylo jasný, že se jedná tak trochu (dost) o "vykrádačku" Bournea, silně říznutýho Odstřelovačem (či Atentátem). Prvních cca 45minut to slušně odsejpá, nicméně poté to znatelně ztrácí dech, napětí notně polevuje a divákovi začíná být servírováno jedno žánrové klišé za druhým... Docela překapil Dorff - coby titulní postava. To samé se ale zdaleka nedá říct o Kilmerovi, který je nepřesvědčivý a přehrává o stošest!(27.8.2009)

Pekný miniseriál, plný akčných scén, dobre časovaného deja, plného rôznych prekvapivých udalostí a nečakaný koniec. Skvelý herci, možno trošku dlhý film, ale nie nudný. O komixe som síce počul, takisto aj o hre, ale do rúk sa mi dostal "len" tento miniseriál. Z filmu cítiť bourneovský štýl, ale tak ako aj z bourneho trilógie, našiel som vo filme pár "vecí", ktoré mi pokazili celkový dojem. Chvíle a la "Rambo". 3*(13.4.2009)

• Malarkey

Tak jsem si myslel, že to bude nějaký zajímavý a minimálně solidní zpracování toho geniálního komiksu XIII. Ale už v té závorce: TV film, mě upozorňovalo, že tenhle film se jenom tváří zajímavě. Taky že jo. Celej film jsem se šíleně nudil a nejhorší na tom všem byla ta délka. Kdybych ty komiksy ještě měl, radši bych si je všecky přečet, než bych koukal na tuhle trapárnu. Škoda, že to tak dopadlo. Mohlo to být zajímavý, fakt zajímavý.(16.3.2010)

Tak to já jsem byl na rozdíl od většiny zdejších uživatelů s tímto televizním filmem velice spokojený. Solidní akce napříč oběma díly (no a co, že to bylo občas dost přehnané – které akční filmy nejsou). Dobrý scénář (hru jsem nehrál, předlohu nečetl), který si sice nedokáže po celou dobu udržet stejnou úroveň, ovšem že by se jednalo o nudnou záležitost (?), tak to ani omylem. Stephen Dorff si nevedl vůbec špatně – stejně jako většina jeho kolegů. Jen je škoda, že když už byl konec dost otevřený, tak klidně mohlo být i pokračování….(28.10.2015)

• UncleG

Tak, prosímvás, právě jsem dostal pokyn z produkce, že jsme krátký. Musíme ještě něco dotočit. Ty si stoupni sem a ty sem. A jedem. Klapka! - Ale rejžo, co máme říkat? - Tak kdo je tady herec? Já snad? Prostě něco povídejte, vy dva hejhulové, a tvařte se tajemně. Akce! – To jako fakt jedem, rejžo? – Nezdržuj a hraj, hergot. – Ehm, tak dobře… „Řekni mi to“ – „Neřeknu.“ – „Neřekneš?“ – „Ne.“ – „Ale řekneš! Musíš mi to říct“ - „Neřeknu, já to nevím“. – „Vím, že to víš. Koukej to říct.“ – „Ne, neřeknu, nevím nic.“ – „Proč mi to nechceš říct? Kdo za tím stojí?“ – „Neřeknu. Leda bys mi řek ty, s kým jsi mluvil.“ – „To ti nemůžu říct.“ –„Řekni mi to.“ – „Já jsem s nikým nemluvil.“ –STOP! Výborně! Přesně tohle potřebujme. Sjedeme to ještě šestkrát. Ty jdi pryč a pošli sem tamtoho. Ale nechoď daleko, za chvíli se prohodíte. …Ehm, tak nevím jestli jsem scénu z natáčení citoval úplně doslova, ale podstatné je, že minisérie XIII neobsahuje nic, co by se nevešlo do obyčejného devadesátiminutového filmu. Stopáž je možná ze 60% o ničem. Zbytek času se řeší nějaké nedomrlé, vylouhované, tisíckrát vykradené spiknutí. A tak zase vzniknul jeden úplně zbytečný televizní film, jehož absence v dějinách kinematografie by se rovnala asi stejné ztrátě, jako kdyby v roce 1813 neflusnul námořník do Oceánu.(28.8.2009)

• Val Kilmer

• - V počítačové hře XIII je prezident Sheridan muž. (awful)

• - Stephen Dorff a Val Kilmer si v ten istý rok spolu zahrali aj vo filme Zločinec (2008). (HUMOOOO)

• - Spoiler: Na začátku, když číslo 13 (Stephen Dorff) střílí na prezidentku, je v jednom z horních patek výškové budovy a měl by mířit směrem dolů na náměstí. Je ale vidět, že míří směrem vzhůru, což nedává smysl. (Thommy91)