Špion(i)

Espion(s)

Spy(ies)

Drama / Romantický / Thriller

Francie / Velká Británie, 2009, 99 min

Taký klasický francúzsky priemer, ktorému o nič podstatné nejde a nesnaží sa ani napriek svojej žhavej téme o žiadne medzinárodné festivalové ceny. Možno je to trochu škoda, pretože film tak pôsobí trochu mdlo a nezáživne, len si tak pomaly plynie a dospeje k očakávanému záveru. Ten je našťastie vydarený a vidno na ńom, že ho mal scenárista vymyslený dopredu a preto aj dobre funguje.(8.9.2012)

Spise prumerne, na druhou stranu uveritelne a pomerne poctive natocene (a asi i zahrane). Kdybych z nouze film nevidel s cz dabingem, ktery absolutne zabil jakykoliv naznak charisma (nejenom) hlavniho hrdiny, mozna by to bylo na 4 hvezdy. Neni to spatny film, jen spetka cehosi chybi, v obsahu i forme...(6.4.2013)

Starosvětsky vyprávěná špionážní historka, která na jednu stranu nepřináší nic nového, na straně druhé je v době akčních snímků příjemným osvěžením. Špion(i) jsou jednoduchým špionážním filmem. Vincent, který vystudoval práva, ale má k nadřízeným spíše negativní postoje, se živí všelijak. Nyní s kamarádem pracují v úschovně zavazadel na pařížském letišti a sem tam si přivydělají nabouráním do některého z kufrů. Pak však omylem otevřou jeden diplomatický kufřík a skončí to tragicky. Vincent musí souhlasit, že pomůže tajným oddělením (francouzskému i britskému). Bohužel se však zamiluje do manželky sledovaného, navíc nadále raději jedná na vlastní pěst. Ani on však není schopen zabránit ke konci další tragédii - a k další se schyluje. Příběh má pomalé tempo vyprávění. Nějaká akce se odehraje na začátku a ke konci filmu. Což vůbec není na škodu, protože se režisérovi šikovně daří navodit atmosféru. Třeba úvodní scéna filmu - postupné procházení letištěm, déšť na ranveji, přistávající letadlo, opuštěné prostory letištní haly, točící se pás se zavazadly - to vše je natočeno tak, že má člověk nejen pocit, jako kdyby tam byl, ale jak odplývá minuta za minutou v oddechovém čase letiště... Podobně pak působí i pečlivě vystavěné scény dalšího vyprávění, jež prostinké a obehrané špionské historce dodávají zajímavé a přitom současné grády. K tomu uvěřitelné herecké výkony postav, žádné přehrávání, hodně náznaků místo doslovného vysvětlování pro tupé... Skutečně, i přes "obyčejný" look jeden z mála skutečně podařených a navíc žánrových filmů poslední doby.(27.10.2009)

• SKreyn

Slabé herecké výkony, takisto aj kamera, hudba - v niektorých "hluchých" miestach bolo ticho ako v kostole, efekty - tie výbuchy boli spravené na počítači, o tom niet pochýb, boli také "umelé". Celkovo to bolo také nudné, ničím pozitívnym ma tento film neprekvapil, čakal som od neho určite oveľa viac. 1*(28.11.2009)

Tentokráte jsem měl štěstí a na slavnostní předpremiéru dorazili oba hlavní herečtí představitelé. Hlavně při příchodu Guillauma Caneta lidé šíleli a výskali a já litoval, že jsem si nevzal fotoaparát. Celé publikum pobavil doporučením, že pokud se nám film bude líbit, máme o něm všude hodně mluvit, a v případě, že ne, tak máme držet huby :-) Já se řadím spíše k první skupině diváků, od začátku režisér udává tempo, nutno poznamenat, že se jedná o jeho první celovečerní film, obsazení se mu podařilo sehnat silné a zvládl vše téměř na výbornou. Jen poslední půlhodinka mi připadala, jako by nevěděl, jak dál, takže ke konci Espion upadá. Když se do příště obrousí hrany, může vzniknout špičkový thriller.(28.1.2009)

• - Natáčení probíhalo v anglickém Londýně. (Terva)