Assassino ha riservato nove poltrone, L'

Killer Reserved Nine Seats, The

Mysteriózní / Thriller / Horor

Itálie, 1974, 99 min

Giuseppe Aquari

Carlo Savina

Scénografie:

Mario Chiari

Nepříliš známé giallo natočené podle známého detektivního románu "Deset malých černoušků" od známé a úspěšné autorky Aghaty Christie, film by se dal ale i označit jako preslasher. 9 na pozvánce pozvaných nepříliš zdatných a chytrých lidí různých vlastností a charakterů, spíše však nepřátel a soků společně v jednom opuštěném a zcela uzavřeném divadle s jedním maskovaným zabijákem v klaunovské masce..Kdo je vrah? Je to někdo z hostů nebo úplně někdo jiný? Film měl jistě obrovský potenciál, zajímavou myšlenku, ale zároveň je zde i hodně různých nedostaků a průměrností, tak už to ale bývá. Klady: klaustrofobická a místy opravdu dobrá atmosféra (dlouhé chodby a schody, velké jeviště, šatny a tajemné obrazy), pěkná melodramatická hudba, sexy odhalené ženy. Zápory: Jen jedno prostředí (staré opuštěné divadlo, kde se před sto lety podobně jako dnes vraždilo), které se časem ale, bohužel, okouká a diváka unaví podobně jako pomalé tempo, čekání na oběti je opět spíše unavné a nikterak překvapující, slabší příběh, druhořadé spiknutí a nezajímavé intrikaření, ubohé nasvícení, nesmyslné chování postav včetně nesmyslně vedených dialogů, to je zřejmé. Režisér to však tak asi chtěl, nepříliš šťastná zápletka a finále...no budiž, horší už to být snad ani nemohlo..U mě bohužel jen lepší průměr, v samotném žánru nejspíš také, doporučeno především fandům eurosleazy kina. Komentář zde jako pátý v pořadí..(2.5.2010)

Velice povedené giallo, které je o proti jiným kouskům o fous mysterióznější a navíc připomene variaci na deset malých černoušků/indiánů. Jinak základní artikly žánru nechybí, maskovaný vrah řádí jako o život a připraví spoustu vypečených vražd. Jedna mi velice asociovala Solange, hádejte která :-)? K tomu velice slušná atmosféra (bohužel ale není přítomná po celou dobu snímku) a samozřejmě také nesmí chybět "žlutá" pointa. Suma sumárum za 4, ale kdyby se tohle nápadu a prostředí chopil Argento, tak z toho by vytloukl naprostý kult!!(3.3.2010)

Není nad to se během oslavy spontánně rozhodnout. Patrick se svými přáteli tak učiní a ještě téhož večera společně jedou na návštěvu starého divadla, které Patrickova rodina spravuje už pěkných pár let. Divadlo je opuštěné, sto let se v něm nehrálo a to také pro diváka připraví pěknou atmosféru. Když osazenstvo zjistí, že všechny východy jsou zamčené a že není cesty ven, začne ta pravá mela. Pohybuje se mezi nimi totiž vrah a jednoho po druhém zabíjí. Ano, je to plné chyb, postavy dělají přesný opak toho, co by měly, ale prostě je to dobře natočeno, atmosféru to má skvělou, herečky odhazují oblečení a k tomu příjemná hudba. Rozhodně mohu tenhle kousek doporučit.(20.2.2010)

Film, ktorý balansuje na hrane gotického nadprirodzeného hororu a gialla. Na začiatku musím povedať, že mám slabosť pre filmy, ktoré sa odohrávajú v uzatvorených priestoroch, a keď ten priestor je staré divadlo, kde straší, tak moja spokojnosť musí byť maximálna.. Atmosféra je skvelá, hlavne preto, že tu si narozdiel pravého gialla nie ste stále do konca istí, či máte naozaj do činenia s duchmi, alebo nie... Chovanie postáv je samozrejme nelogické, častokrát až dementné, ale keď si pomyslím kolko nelogičností je v dnešných moderných hororoch, tak nie je problém pre mňa toto odpustiť.... Bavil som sa celú dobu, až do konca...(1.3.2010)

Patrick Devanant (Chris Avram) pozve devět svých přátel do starého, dlouho nepoužívaného divadla, které jeho rodina vlastní již několik generací. Jak už samotný anglický název The Killer Reserved Nine Seats dává tušit, hosté budou postupně zabíjeni tajemným vrahem, ale kolik nakonec bude obětí samozřejmě nelze prozradit. Prostory starého divadla jsou pro takovýto příběh jednoznačně přínosem, atmosféra místy připomene gotické horrory. Vraždy jsou provedeny poměrně invenčně, v jednom případě dokonce i vkusně vůči prostorám, v jakých se děj odehrává a velmi vkusná je také maska, za kterou vrah zakrývá svou pravou tvář… Bohužel film má určité nedostatky, především pak v logice chování postav. SPOILER: Samozřejmě, že jakmile jde do tuhého, je nejlepší se rozdělit… dále pak postavy nejsou schopny pořádné akce na svou ochranu, vrah např. zabední všechny dveře ven z divadla, aby nemohl nikdo utéct, to tam nejsou žádná okna?! Nebo mám automaticky počítat, že vrah stihl během chvilky zaizolovat komplet celé divadlo? KONEC SPOILERU. Ke konci se také ona příjemná atmosféra začala vytrácet, takže ve finále nemohu tvrdit, že bych se bavil stoprocentně celou dobu, rozhodně se ale jedná o jedno z těch lepších a zábavnějších giall.(1.2.2010)

Hodne sympaticka Rosanna Schiaffino v giallu, ktere na me udelalo jen stredni dojem. Asi mi tam chybely ty barvy nebo jestli byl problem, ze se to cele odehrava uvnitr opusteneho divadla...tezko rict. 3+(5.4.2014)

• kkarx

Tak tohle mě vůbec nebavilo. Ochotníci jsou nudní, nevýrazní a přehrávají jako o život (v momentech kdy mají zemřít je to nejhorší). Fanoušky gialla film zklame. Jednoduchý děj, izolace postav na jednom místě, nepochopitelnost jejich jednání, vrah v masce... tohle jsou typické znaky slasheru. A bohužel v tomto případě nedobrého slasheru. Předloha černoušků si vyžaduje mnohem zajímavější herce a scénář pro vytvoření nějakého napětí, bez toho podobné pokusy nemají žádný smysl.(3.4.2015)