Reklama

Reklama

Případy detektiva Murdocha

(TV seriál)
  • Kanada Murdoch Mysteries (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2021), 166 h 26 min (Minutáž: 42–88 min)

Hudba:

Robert Carli

Hrají:

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, (více)
(další profese)

Série(14) / Epizody(216)

Obsahy(1)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (79)

kukadlo123 

všechny recenze uživatele

Fantastický seriál, který obsahuje skutečné postavy, nádherné přostedí starého Toronta, zápletky a případy se neopakují. Český dabing je na vysoké úrovni, když na to koukate cvhíli v originále, tehdy angličtine, zistíte že hlasy se podobají. Ano až na inspektora Brackenreida. Ale hodí se mu hrubší hlas tak, jak ho má v češtine Konkrétne je to můj nejlepší seriál. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Rutinér severoamerické televizní produkce Yannick Bisson má konečně vlastní show. A je to show oproštěná od patriotických kydů (byť jakési nastavování zrcadla tu občas přítomno je) a nesmyslných akčních naháněček, neboť tentokráte je to "poctivá detektivní show" Williama Murdocha (a doktorky Quinnové, tedy chtěl jsem říct Ogdenové), takového šikovného sympatického bystrého všeználka a inovátora, jakého jste mohli vidět třeba ve Sleepy Hollow - no prostě příběhy z dřevních dob kriminalistiky. Rozhodně neurazí vkus ani inteligenci případného diváka, ale vývoj vztahů mezi postavami je bez problémů předvídatelný a postavy samotné jsou poněkud sterilní, nedovedete si představit, že by mimo záběr žily nějaký reálný život. Ale nač se trápit, nač se rmoutit, tenhle seriál si nehraje na něco víc, než je, a i když neléčí, rozhodně neškodí:) Dejme si 60%. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Sice je příjemné a inspirativní vědět, že vševědoucí lidé ještě nevyhynuli (ačkoliv, doslovně vzato vyhynuli, přece jenom je to ultra-retro), ale na druhou stranu bych v takovém fešném oblečku čekala menšího supermana. Žena-patoložka je asi z politických a bůhvíjakých důvodů nutná. Seriál nepostrádá vtipné momenty a pěkně se na něj dívá. George je správnej trouba. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

ČT umí někdy svým výběrem překvapit :) Aneb prakticky cokoli, co prošlo Acorn Medii jest balzám. A tady je i Yannickek a viktoriánská Kanada. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Já tomu hovňouskovi nemůžu přijít na chuť. Snaha byla, někdy menší, někdy větší. Yanick Bisson, co to je za vořežpruta?! Nezajímavé podání epizod ještě podkresluje slabé technické zázemí. Kamera nenavodí divácký zájem, střih seriálu je hodně amatérský, statické scény jsou s ním ještě více statické. Jednotlivé epizody řeší vše na základě dialogů, to je patrné pro literární předlohu, ale aby s tím nutně musel operovat i seriál, to už mně přišlo moc. Samozřejmě, že od toho neočekávám jakýkoliv akční prvek, ale dívat se na Yanicka Bissona, je opravdu lapálie. Scénář přece jen má nějaké originální nápady ohledně detektivních případů. Ono je to taky o tom, že trend seriálů se výrazně posunul do dynamické roviny a obstarožní detektiv Murdoch nikdy s něčím takovým nedisponoval. Napadlo mě, stalo se mu vůbec někdy, že by nějaký případ nevyřešil.? CSI kundy z Miami, Las Vegas a potomci Rexe, těm se nikdy nestalo, že by něco zdárně nevyřešili. A jestli ano, nevím o tom. Ale ten Murdoch je nějaký neomylný. Jakmile se dozvím, že něco nevyřešil, hned přitlačím na hodnocení. Do té doby mně nezbývá než pogratulovat těm, kteří Murdocha obdivují, Yanick Bisson je pro ně herecká hvězda a se seriálem pravidelně loví záhadné i akční zážitky. Já jsem s ním ulovil akorát tak nudu. 20% ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že díky všelijakým reprízám ČT vysílá jednotlivé řady tohoto seriálu na přeskáčku, mám tak trochu zmatek v tom, kdo ze stálých hrdinů je kdy naživu, po smrti, ženatý, těhotný, rozvedený, uvězněný nebo jakou funkci a hodnost momentálně zastává ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Není to špatný nápad, ale chybí tomu atmosféra, větší propracování vztahů a postav. Kolik vlastně víme o Murdochovi? Odkud čerpá své vědomosti? Jak se dostal k detektivní práci? Nic z toho nevíme. jsme hozeni doprostřed případu, máme tu nesmělého konstábla, sličnou patoložku, pokaždé nějakou historickou postavu, která pomáhá i "pomáhá" s vyšetřováním, ale prostě to celé nedrží pohromadě, není jak se dostat dovnitř, jít s tím seriálem a postavami. Na to o nich málo víme. Zkrátka je to celé hodně povrchní, případy pak působí značně uměle a viníkem vlastně může být kdokoliv, navíc moderně rozklepaná kamera se k tomu hodí jako pěst na oko. ()

anderson 

všechny recenze uživatele

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 26.1.2009 + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 1 = 11.2.2010 - príjemný retroseriál z prelomu 19. a 20. storočia, v ktorom detektív MURDOCH vyšetruje na tú dobu záhadné zločiny (z dnešného "CSI pohľadu") primitívnymi vedeckými metódami. (27.1.2009) ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Dobře, natočili to Severoameričani, kteří mají silné sociální i rasové cítění, takže zpětně korektně uhladili minulost, tak, že je to spíš současnost ve starých kostýmech. ()

korbitch22 

všechny recenze uživatele

takový seriálový sherlock holmes...hodně se to snaží džet kvalitu a napětí třeba hercula poirota,ale je to spíše průměrnějšího ražení,myslim že mladší publikum tyhle kriminálky nemůže ocenit,zatimco naši na to čučej pořád..... ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Těšila jsem se, že konečně uvidím něco, co by mi připomínalo legendární Československý seriál Dobrodružství kriminalistiky, ale místo toho se mi dostalo slabého vývaru z několika kriminálních seriálů (Miami, Las Vegas, New York atd.). Postava detektiva v sobě ukrývá směs Grisoma, Horatia a jiných. Myslela jsem si, že by Murdoch mohl postupně představovat i jednotlivé metody vyšetřování. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se na pěknou, nostalgickou, viktoriánskou idylku s příslušným počtem loupeží a mordů (něco jako Vražedná místa), ale to jsem se spletl. Mor politické korektnosti sžírá toto dílko, takže některé díly jsem si už odpustil. V té době by se žena v pitevně ocitla výhradně na pitevním stole, jako doktorka ani náhodou. No a občas se tu "řeší" takové otázky, jako poměr k ženskému hnutí, poměr k potratům, manželská krize nadřízeného. Inu pod slupkou historizující podívané je to takový pokrokový seriál. Takže najisto čekám, kdy se zde u policejního sboru objeví černoch (tedy v tomto případě spíše afrokanaďan). Navíc hlavní hrdina mi připadá jako vycpaný panák bez kouska šarmu, který ostatně chybí i hlavní hrdince. ()

rt12 

všechny recenze uživatele

Ani po 8 sérii mě nepřestává tento vyloženě oddychový seriál bavit. Samotná postava Murdocha je fajn, ale mě víc baví jeho představený Thomas Brackenreid, který je opravdu z masa a kostí, má své mouchy jako každý člověk a neuvěřitelně vtipné hlášky. Skvěle partičku doplňuje konstábl George Crabtree se svými fantaziemi a zajímavým původem. Už jen jeho ,,tetičky", které jsou majitelkami hambince a přitom z něho vychovaly čestného chlapíka, stojí za zmínku. Vše podpořeno minulým stoletím, kdy ženy nosily korzety a bojovaly za svá práva, muži chodili v oblecích a vždy s kloboukem na hlavě, jezdilo se v kočárech a technický pokrok pomalu vytlačoval tuto pohodu. . Pokud nechcete příliš zapojovat šedé buňky mozkové, nepřemýšlíte přespříliš, že to není pravdě podobné a spíš si oddychnout tak doporučuji. ()

Primitive 

všechny recenze uživatele

Poctiví detektivní seriál, zasazený do zajímavé doby, který i přes očividnou snahu tvůrců, diváka určitě nepřekvapí nějákou velkou nápaditostí a originalitou, nicméně pořád se jedná o velmi příjemnou, tak trochu „oldschool“ záležitost. Prostě máte-li rádi klasické detektivky, určitě se nudit nebudete. ()

RonaMidu 

všechny recenze uživatele

seriál,který není ani špatný,ani mne nenadchnul...asi to bude tím,že detektiv je vždycky jako ze žurnálu,až je mi to podezřelé :-) ()

philip.j.fry 

všechny recenze uživatele

Ono si to těch pět hvězdiček asi nezaslouží.Ale...Takže první:Murdoch sám a jeho genialita,druhá za prostředí viktoriánského Toronta,třetí za dr.Ogdenovou a ..No,tady by výčet hvězd mohl skončit a mé hodnocení by se ustálilo na průměru,nebýt dílu s mluvícími panenkami v páté řadě který mně totálně megahustodémonsky odrovnal a nadchl.Tolik napětí,strachu a geniality v padesáti minutách,to je smrtící kadence i na mně,otrlého konzumenta mysterözních děl.Takže dávám tomuto počinu plný počet a doufám,že mně Murdochova genialita bude oblažovat i nadále.Amen. ()

shantim 

všechny recenze uživatele

CSI z 19. století (a poč. 20.), kde metody práce kriminalistů jsou na prvním místě. Tak dobrý seriál jako české Dobrodružství kriminalistiky však tento není. 62% hvězdiček ()

giovanni3 

všechny recenze uživatele

Seriál co ,,hraje na starou notu,, , ale nějak to na mne výjimečně nefungovalo a jen pár dílů mne vyloženě bavilo... není to nekoukatelné, ale působí to na mne tak nějak průměrně.. 3z5 ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nezaujímavý príbeh s detektívom bez charizmy, iba s klobúkom pána Taua. Celá kriminálka je bez atmosféry, že ani nemám chuť vedieť, kto je vinníkom. ()

Reklama

Reklama