Případy detektiva Murdocha

• Kanada Murdoch Mysteries (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2024), 219 h 14 min (Minutáž: 42–88 min)

Hudba:

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (více)

Série(17) / Epizody(288)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

Anez

Když sem viděla první díl, abych pravdu řekla nijak mě nenadchnul. Hrdinové jsou nudní a předvídatelní. Funguje tam určitý stereotyp. I vztah mezi doktorkou a detektivem je předvídatelný tudíž nudný. Jediné co mě zaujalo byl detektiv Murdoch, tedy spíš Yannick Bisson :) sorry ()

giovanni3

Seriál co ,,hraje na starou notu,, , ale nějak to na mne výjimečně nefungovalo a jen pár dílů mne vyloženě bavilo... není to nekoukatelné, ale působí to na mne tak nějak průměrně.. 3z5 ()

Jespe-film

Příběhy detektiva Murdocha jsou zasazeny do přelomu 19. a 20. století, čímž lehce evokují jakési post-viktoriánské obodbí plné mlhavého počasí, tajemných zákoutí a detektivního záhadna, ačkoliv se děj odehrává v kanadském Torontu. Seriál nepostrádá na zajímavých vyšetřujících případech, je protkán řadou dobových kriminalistických objevů, jejichž použití rozvíjí další detektivní metody a je vždy spestřen několikati vtipnými scénami... Mně osobně se seriál opravdu trefil do noty. ()

miksacka

Každým dílem mě sympatický gentleman detektiv Murdoch dostává víc a víc. Přečetla jsem i knihy, kterými je seriál inspirovaný. Byly skvělé a těším se na další. ()

Paity

Pokračování ne úplně špatného seriálu, kde hlavně hlavní postavy snesou přísnější měřítko. Přesto mě to tak nějak nudilo a to je prostě špatné a stávat by se to nemělo. ()

laepus

Příjemná nekonfliktní podívaná na chvíle, kdy člověk nemá co jiného na práci a chce opravdu jen na 50 minut vypnout a nepřemýšlet. ()

Mbeast

Já nevím, viděl jsem zatím první díl a přijde mi to jako špatně natočená slátanina. Navíc jedinej, kdo tam snad aspoň trochu umí hrát je detektiv Murdoch. :) ()

Ezis

Na Murdoch Mysteries se koukám v angličtině, i když český překlad a dabing nejsou vůbec špatné. - Murdoch Mysteries jsou jako víno: zrají s věkem. Pokud je chcete opravdu poznat, sledujte je do 7. a 8. série - tam si totiž dělají legraci samy ze sebe - a z toho, co jim tady někteří komentátoři vyčítají :-) Pro českého diváka je asi problém, že Murdoch je myšlený jako seriál pro celou rodinu - a detektivky a krimi pro děti, dospělé i dědečky, to my jako žánr vůbec neznáme. Navíc vypadá naprosto univerzálně, jenže ve skutečnosti je myšlený jako VELICE KANADSKÝ a dost se to do něj promítá - a takové věci se mohou českému divákovi zdát divné a mohou ho odradit. Tím nemyslím, že by seriál byl úplně bezchybný - ale třeba co se týče krátkých záběrů a stručného vyjadřování - Kanaďané si zakládají na efektivitě, takže každé Georgeovo odběhnutí od tématu je vtipné. Nebo kanadské vnímání historie - to je odlišné od našeho - historie je to, co vytvářelo současnost. Nebo humor - některé hlášky jsou opravdu primitivní, ale v originále je navíc spousta skvělých slovních hříček ("Your invention seems a bit... underwhelming." "Violet violated Mrs. Beasley's slippers."). A taky vtipů na inspektorův a Georgeův přízvuk, které se v překladu úplně ztratí. Jak se propána má k českému divákovi dostat to, že kluk z Newfoundlandu si dělá legraci z sheffieldského přízvuku? http://www.youtube.com/watch?v=Pjh4yn6np6Q (1:35) Nebo to, že George se po sedmi letech naučí od inspektora kletbu "bloody hell", což je výraz velice britský, ale George ho samozřejmě vyslovuje kanadským způsobem? Nebo jak přeložit to, že inspektor říká Georgeovi "Crabbers" a "Buggaluggs"? na to jsem dodnes nepřišla. Nebo kolik českých diváků ví, že podivné křečovité mrknutí okem, které předvádí podezřelý v dílu 7x08, je na Newfoundlandu běžný pozdrav? - Co se mě týče, Murdoch Mysteries jsou moje těžce srdeční záležitost. Není to tím, že by se mně líbil Yannick Bisson :-) (pro rýpaly: není přehnaně namalovaný, takhle opravdu vypadá.) Je to ne nějak extra skvělý, ale ucházející herec, v civilu pracovitý otec velké rodiny. Pro mě má spíš cenu v tom, že si Murdocha oblíbil, je ochotný se ho držet a přispívat i svými nápady a režií (velice dobrou, pokud mohu soudit). Že mám Murdocha ráda, to je spíš tím spojením Kanady, Sherlocka Holmese, Julese Vernea, nejrůznějších angličtin ze všech koutů světa, humoru, techniky, přírody, historie, krásných kostýmů, decentního milostného příběhu a občasným výstupem Indiánů... což jsou všechno také moje srdeční záležitosti. Je takové moje seriálové nebe a pořád se mně nechce věřit, že existuje a dokonce je v Kanadě oblíbené... Seriál má velké štěstí, že se ho ujali pohodoví a rozumní lidé, kterým se daří celkem udržet hlavní myšlenku, kteří využívají nápady fanoušků a dají na jejich přání. Autorka původních knih o Murdochovi dokonce na základě nápadů fanoušků napsala další knihu. - Všimla jsem si, že tu někteří uživatelé píší, že hlavní hrdina je všeználek a superman. No, z toho si jednak seriál sám dělá legraci a jednak to už trochu utlumil. A kromě toho to nadřazené všeználkovství částečně dělá dabing Zdeňka Hrušky - zní podobně jako hlas Yannicka Bissona, ale o něco přísněji a poučněji, a to už není ten pravý, nenápadný, uzavřený Murdoch. I když jinak je to dabing výborný. A navíc - když jsem zhlédla díl "Murdoch Air", který "vysvětluje", proč Kanaďani nebyli první na světě, kdo sestrojil letadlo - najednou mi svitlo: MURDOCH JE KANADSKÝ CIMRMAN! Jakmile se na to podíváte z tohoto pohledu, je to rázem jiný seriál :-) Myslím, že Kanaďani ho berou takovým zvláštním způsobem vážně a nevážně. Vyrovnávají se v něm se svými dějinami a zároveň si z nich dělají legraci. Český génius Jára Cimrman byl všude a pomohl všem vynálezcům. Ale pozor - v té samé době všichni světoví vynálezci také navštívili Kanadu a setkali se s detektivem Murdochem! - Kanada se pyšní tím, že je multikulturní země, a seriál jako by to dokonale odrážel: mixuje a "přežvýkané podává" nejrůznější žánry, příběhy a prostředí ze všech koutů Kanady i světa. Tohle asi zní jako špatná vlastnost, jenže v tomhle případě není, ono to prostě funguje. Je to asi jediný detektivní seriál na světě, ve kterém se můžete setkat s Thomasem Alvou Edisonem i indiánským šamanem. Britská a americká detektivko, pozor, učte se: jednotlivá prostředí jsou představena sice stručně, ale objektivně, bez stereotypů! Výjimku tvoří epizodní postava francouzského detektiva, který je trochu moc francouzský :-) - Seriálu se daří podat každý díl ne jako "zase jedno vyšetřování", ale jako zajímavý, ucelený příběh. Mně se nejvíc líbí díl "Werewolves" (Vlkodlaci), který pracuje s tématem Indiánů (v USA se o takovém sympatickém a objektivním zapracování do detektivky může Indiánům tak leda zdát). Dále "Invention Convention" o veletrhu technických vynálezů, kde jsou podezřelí všichni vynálezci zároveň, a "Winston's Lost Night" o návštěvě Winstona Churchilla v Torontu, kterou Churchill celou zapomene a detektiv Murdoch s ním prochází Toronto a postupně ji dává dohromady. To jsou snad vůbec moje nejoblíbenější seriálové díly. (Až na to, že jeden vynálezce tam tvrdí, že rozluštit náhodný písmenný kód je velice těžké. Já jsem to na zkoušce z předmětu Písma světa zvládla za dvě hodiny. Ale detektiv Murdoch to samozřejmě také zvládl za dvě hodiny! :-) ) () (méně) (více)

lemonova

Spočiatku mi seriál pripadal ako celkom osviežujúci kanadský príspevok do detektívneho žánru, ale čím ďalej, tým viac mi prišiel otravný a nezáživný.. oveľa viac ma zaujala miniséria Johna L'Ecuyera z roku 2004. ()

PavelZava

Případy dedektíva Murdocha jsem opravdu hodně žral, výborně byly zpracovány jeho myšlenkové pochody detektiva, zápletky dobře zapletené a ne jen tupé vraždy. Byla tam i romantika mezi Murdochem a Dr. Julia Ogden / Helene Joy ()

Werde

Sympaťák Bisson si v roli detektiva nevede špatně.. Sic celkově seriál není žádná pecka, ale kvůli zavěrěčnému rozuzlení málo kdo odejde od obrazovky. ()

Gezi94

První 2 řady mě až tak neoslovily,ale počínaje 3.řadou se mi začal seriál líbit čím dál více.Jednu hvězdu přidávám za sympatické postavy Murdocha a George. ()

Kritik.

Ide síce o veľmi jednoduchú jednohubku, ale predsalen je to lahôdka. Taká pre spríjemnenie večera, prípadne na nedeľné popoludnie alebo do pozadia pri inej činnosti. Hlavní protagonisti sú umelo uhladení, čo ale vôbec nie je príliš. Herci sympatickí, dej premyslený, zdanie prvotnej jednoduchosti dosť klame - detektívne prípady sú často skutočne zamotané a výsledok neraz prekvapí. Bonbónikom sú zakomponované detailíky, ako napr. spolupráca s Arthurom Conanom Doylom, pán Fox ktorý je inžinierom vo firme pána Teslu, objaví sa aj William Frederick Cody prezývaný Buffalo Bill, spomína sa tu aj Shakespeare a jeho diela, hlavný hrdina cestuje na novodobom vynáleze - bicykli (či skôr velocypéde?), atď. Nechýba ani romantika, či občasné "hlody" utrhnuté z reťaze (keď kapitán polície nazýva gayov "teplouši", alebo keď si Murdoch v jednej chvíli predstaví vášnivé bozkávanie s kolegyňou doktorkou). Dej je doplnený tiež najrôznejšími (plytkými, i veľmi hlbokými) myšlienkami o náboženstve, viere, presvedčení, životných prioritách, zásadách, láske, histórii, umení a pod. Vo svojom žánri ide o top. ()

Grogan

Co se týče detektivních příběhů, jde o velmi slušný nadprůměr, většina případů je promyšlená (někdy až trochu moc) a pachatele je těžké odhadnout, často tu máme hodně podezřelých, kteří jsou průběžně vyřazováni z okruhu podezřelých nebo se tam v souladu s novými informacemi vracejí. Často je zde užíván i humor, hlavně v postavách inspektora Breckenreida nebo konstábla Crabtreeho, a i ten ve většině případů funguje. Je zde ovšem řada epizod, která si vypůjčují náměty z oblasti fantasy nebo sci-fi a tady už to vždycky nevyjde, hlavně ty epizody, kdy nám autoři představují nějaké nadupané technické objevy, které vypadají vyloženě směšně - třeba ten slavný Pendrickův oblek, který hrdinové používají pro zneškodnění rakety. Ty díly s fantasy prvky byly ze začátku zpracovány velmi slušně, později už to byla křeč i tady (trapná epizoda s údajným pramenem mládí nebo Pendrick jako doktor Jekyll). Taky s postupem času autoři z Murdocha dělají supermana, který kromě řešení případů zachraňuje celé Toronto před zničením raketou, zabrání atentátu na prezidenta USA a podobně. Taky té osobní omáčky je tu někdy neúměrně moc - třeba vztah Murdocha a doktorky měl skončit jejich svatbou už někdy po 3. řadě, ne ji natahovat o manželství s jiným, problémy s rozvodem, postavu pomstychtivého švagra a podobně. A pak ta trapná úlitba moderní době - žena by v té době na pitevně jako doktorka pracovat nemohla, tady nám jako hlavní patoložky pracují po sobě 3 nebo 4 ženy, muži hned odejdou nebo umřou na infarkt dřív, než mohou nastoupit, dlouhá dějová linka s volebním právem žen, řešení problematiky menšin, kdy Murdoch svou moudrostí a tolerancí vyniká nad své přihlouplé kolegy a podobně. Přesto vcelku slušné 4 hvězdy, i když převážně za prvních několik řad, čím novější řada, tím víc ta kvalita klesá. I když i v nich si epizody, kde se řeší normální kriminální případy, většinou drží slušnou úroveň. ()

Tiiso

Méně zdařilý pokus o retro detektivku. Doba platná pro staré známé špičky z přelomu 19. a 20. století nesvědčí televiznímu hávu a uspěchanému stylu vyprávění. Myslím, že pokud někdo chce dělat detektivní příběhy, pojednávající o jednom soukromém, famózním mozku, který ze skrytých stop, vystaví celý případ a následně vyšetří, neměl by ho míchat s rádoby moderní atmosférou klipovosti a útržkovosti. Jelikož bylo natočeno již spousty počinů na toto téma, a takovýto produkt, jaký jsem měl možnost včera vidět, nesnese prostě srovnání. Hlavně možnost porovnání sráží Murdocha někam do propadlišť zapomenutí, ačkoliv příběhy můžou býti originální a i zajímavé. První epizoda měla rozumnou zápletku a následné celkem neprůhledné rozuzlení. Ale celkové pojetí, necharismatický herec, nudná hudba a mírně akční třepotavá kamera nedokáže seriál posunout více výše, než na dvě hvězdy.Více není k tomu co dodávat. ()

FvP

Mírné osvěžení mezi všemi kriminálkami od nového yorku po smíchov. moje babička je upřímně zamilovaná do paní doktorky v bílé zástěrce a mě zase učaroval sympatický přístup hlavního hrdiny k rentgenu: podržte mi tadytu destičku - není to nebezpečné? - kdepak, je to jen neviditelné světlo... ()

sulda007

A mě to baví! Konečně kriminálka s celkem zábavnými a neobvyklými případy. Jen mě mrzí, že všechno vypadá tak novodobě, i když to má být málem sto let zpátky. ()