Případy detektiva Murdocha

• Kanada Murdoch Mysteries (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2024), 219 h 14 min (Minutáž: 42–88 min)

Hudba:

Robert Carli

Yannick Bisson, Helene Joy, Jonny Harris, Thomas Craig, Lachlan Murdoch, Georgina Reilly, Kristian Bruun, Mouna Traoré, Arwen Humphreys, Jonathan Watton (více)

Série(17) / Epizody(288)

Seriál vychází z detektivních románů Maureen Jenningsové, které čtenářům představily Williama Murdocha, člena torontské policejní stanice, muže, obdařeného zvláštním druhem přímo vizionářské intuice, a především člověka, jenž na hony předběhl svou dobu. Neboť Murdoch si na rozdíl od mnoha svých policejních kolegů i nadřízených moc dobře uvědomuje význam a váhu všech vědeckých objevů, jimiž konec devatenáctého století doslova překypuje. Objevů, jejichž použití v kriminalistice najednou otevírá netušené možnosti detektivní práce, vyšetřovacích metod, jejichž použitím lze nad jakoukoliv pochybnost usvědčit pachatele nejrůznějších - i těch nejzávažnějších trestných činů. S obrovskou chutí se tak vrhá do všech dobrodružství, které před něj kriminalistika a jednotlivé případy staví. Ani Murdoch by ve světě, nepříliš přejícím novotám a pokroku, samozřejmě nemohl pracovat zcela sám. Naštěstí našel víc než schopnou pomocnici v doktorce Ogdenové, patoložce, ochotné vyzkoušet každý, byť na první pohled sebebláznivější Murdochův nápad. (Takovým je například pokus o rekonstrukci podoby člověka z jeho lebky.) A nezapomínejme ani na konstábla Crabtreeho, který se ve svém moderně uvažujícím šéfovi vidí, jednou by chtěl být jako on a zatím mu alespoň spolehlivě sekunduje.
Seriál se v Kanadě stal doslova diváckým hitem a s úspěchem je sledován i v řadě dalších zemích. Velkou zásluhu na přitažlivosti má představitel hlavní role, sympatický Yannick Bisson, jenž zatím u nás není příliš znám. (oficiální text distributora)

maoc

Pro mne zklamání. Čekal jsem něco starosvětského, jako třeba Hercule Poirot. Ale tohle je jak Kriminálka Miami hozená do kulis přelomu 19. a 20. století. Příliš rychlé tempo, střihače bych nechal za trest natáhnout na skřipec a režisérovy dal pár lekcí waterboardingu. Škoda, scénář byl pěkný, dialogy šli a kamera byla téměř excelentní. Zdá se mi, že tady někdo chce zatřást oslíkem. Má smůla je, že přitom cílí na publikum, mezi něž nepatřím. ()

Viko

Naivní slátanina, pokulhávající vždy k jakémusi vyřešení případu, za vydatné podpory ochotníků a neherců, které ještě navíc podráží nohy scénář, svojí až drzou snahou nacpat do dílu jakýmkoliv způsobem "historickou celebritu". Zkoušel jsem se na to dívat alespoň z recese, ale po třetím dílu, kde doslova šaškuje sir A. C. Doyle, jsem to zabalil. Jak tvůrcům, tak fanouškům detektiva Murdocha doporučuji shlédnout Dobrodružství kriminalistiky, to je trošku jiná liga, no snad i úplně jiný sport :-) ()

boombang

No, natočeno je to dobře a svižně, jen ten titulní krasavec je mi svou škrobeností někdy nesympatický - bližší je mi konstábl Crabtree. Jen doufám, že se časem nedočkáme dílu o využití analýzy DNA, to už by, hrome, bylo opravdu silné kafe. ()

Mykhaluu

Náhodně jsem viděl dva díly na návštěvě u klienta a docela mě mrzelo, že nestihnu konec a rozuzlení u prvního z nich. Pěkně staromilsky natočeno. Kdybych se díval více na televizi, tak tohle je to, na co bych se i rád díval. ()

Anglicankaaa

Po asi 5 měsících nadšeného sledování u mě seriál kapku "vyvanul". S přibývajícím počtem sérií jsou díly čím dál tím méně originální a takové stejné. Prvních pět dílů 1. série 100 %, protože obsahují jistou "detektivnost" a vtip, hlavně 4. díl. Poté už to pomalu ztrácí šmrnc, ale u šesté série, kdy seriál vzala pod svá křídla CBC, se zdá, že se to pomalu zlepšuje. Avšak i u této společnosti začíná seriál ochabovat hlavně tím, že se současní tvůrci nakazili zamícháváním osobních vztahů a problémů do děje, takže už to moc detektivní není. Vadí mi jak do všeho zamíchávají osobní problémy det. Wattse, i když ho mám ráda. Po těch cca 5 měsících dávám ☆☆☆☆ a 70 %. ()

Idealista

Tak má vypadat moderní detektika ( ty filmy podle děl A. Christii , mi vážně lezou krkem ) . Murdochovi i Holmes může jeho dovednosti závidět ( mimochodem C.A Doyl se s nim setkal a pak vznikl Holmes ! ) . Zajímavé případy , zajímavé metody , propojení historických postav s fiktivnímy , konfrontace minulého myšlení se součastným a špičkový vizuál dělají z Murdocha super podívanou . Škoda že nový Holmes není podobně udělaný ! ()

Sticks

1. séria: Veľmi svižná priam excellence, ale ide o to aké sympatie vám ponúknu hlavné postavy. Na mňa chémia funguje skvele. Avšak aj tu už sú zakopnutia: epizódy 7 Dvojí telo a 10 Detská hra sú tým, čo moje hodnotenie posunulo nižšie. O NIEKOĽKO tried zaostáva aj epizóda 11 Špatná medicína, najslabšia časť prvej série. 2.SÉRIA: Docela ostýchavý začiatok a prvá dva diely (Krotký, krotký západ a Hadi a žebříky) patria k najslabším zo série. Neskôr sa však kvalita zdvihne. Nie však na plnej čiare, keďže fenomén náhody párkrát vyrieši prípad. Čo ale hodnotím kladne, je rozvoj postáv mimo prípady - nekriminálne linky popri vyšetrovaní. Aj preto si myslím, že druhá séria prevýši prvú. 3. SÉRIA je doposiaľ najslabšia. Svetlé výnimky tvoria Murdochova totožnost, Velká zeď, Viktor nebo Viktorie a Láska a lidské ostatky. Celkovo na tri hviezdy. 4. SÉRIA: Štvrtá sa vracia k začiatkom a je to opäť skvelá jazda. Najslabším dielom série je ,Vytočte M jako Murdoch´, ale aj napriek tomu, je to opracovaný štandard po všetky diely, ktorý v mojich očiach stavia sériu na úroveň druhej, teda veľká spokojnosť. 5. SÉRIA: Húpačka je nekompromisná a tak po výbornej štvrtej došla zaostávajúca piata. Nieje to ono. PS Geogre mal byť s tou spojovateľkou Tes a džúli by sa mala dabovať krásne ako Júlie. ()

ESNYR

Určitě je to povedený krimiseriál z dob kdy všechno teprve oběvovaly. Murdoch je takový mix Sherlocka Holmse a Járy Cimrmana, a jeho metody vyšetřovací mnohdy používají "moderní" vymoženosti. Je to prostě takový ten seriál, který je příjemný a neotravuje jako ty moderní bláboly plné plků o tom a tamtom a pokud by nenašli DNA, nebo kapku krve, tak by seděly jak pecky, protože by byly v koncích. Murdoch asi nebude přímo realisticky ukazovat jak se dříve vyšetřovalo, ale určitě se na něj dívám raději než na kriminálky .... ( doplňte si název sami ) ()

Reiner

Skvělé překvapení! Příjemné příběhy vážně i nevážně pojaté ale vždy velmi zajímavé. Skvělá oddechovka :) ()

jungewolf

Vynikající historicko-detektivní seriál. Hodnocení : 5 * a 78 - 89 % , výstižný komentář - VIZ : rt12 . Mimochodem, Yannick Bisson se díky titulní roli stal v Kanadě jedním z nejpopulárnějších herců. Faktická poznámka (červen 2018) : 1. - 6. série měly po 13 epizodách, 7. - 10. série + právě vysílaná 11. série mají po 18 dílech (poslední díl 11.série byl v úterý 19.června 2018) . ()

Paja55

Vyšetřování detektiva Murdocha a odborné analýzy doktorky Julie Ogden jsou skvělou ukázkou vkročení do moderní doby. Přelom 19. a 20. století jsou léta vynalézání a změny společenských hodnot. Nebojí se nových poznatků a používá novodobé metody vyšetřování, jako jsou otisky prstů, sériové fotografování, mechanický počítač apod. Až na pár absurdních epizod, si tenhle seriál nepochybně zaslouží 5* za kostýmy, interiéry/exteriéry, scénář, obsazení, kreativní příběhy a narážky na budoucnost (cituji: jednou bude celý město plné takovýhle foťáků, co nás budou šmírovat na každým kroku a zločin bude minulostí). Stále mě nepřestává bavit a udivovat, je krásné se podívat do doby dvoření, etikety a skvělého odívání nejen během jednoho filmu, ale mnoha epizod seriálu. 95% ()

KatkaMach

Viděla jsem téměř všechny díly, konkrétně po 5.díl 5. série. Naprosto nechápu proč má tento seriál tak nízké hodnocení. Je to kvalitní detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí, se zajímavými zápletkami a s velmi dobrým hereckým obsazením. U každého dílu se člověk i zasměje a slabší nátury možná i popláčou. Postavy jsou velmi dobře napsány a prostředí Toronta 19.století je určitě velmi zajímavé a ne zcela běžné. V době kdy v každé detektivce jen vezmou DNA a případ je vyřešen je jistě dobrým osvěžením podívat se jak se to asi dělalo dříve a jaké byly počátky kriminalistiky. Dávám rozhodně pět hvězd. ()

Martiiiiinka

Fajnový kanadský seriál. Televizní produkce je na něm vidět na hony, všechny ty kulisy a dokreslovačky vážně bijí do očí, ale zápletky jsou zajímavé - a co je hlavní - postavy jsou neskutečně sympatické. ()

blekekeke

Nevidět všechny ty Sherlocky, byl bych možná ohromen a při chuti. Takhle jsem našel nespočet shod .... a co na to dobrodružství kriminalistiky? Ne, to se bát nemusí, že o svůj světový post tímhle rozhodně nepřijde. .. ()

Merenre

Upřímně řečeno bych těch 40 minut snad radši seděl na nakrájené kedlubně a žral suchej makovec než se na tohle dívat. Vypadá to jak loutkové divadlo sehrané s voskovýma figurínama. A ty brutální dialogy! No prostě... tahle rutinní televizní zábava mě nějak míjí a moc nechápu, jaký byl (pokud byl) autorský záměr. ()