• španělský

• slovenský

Mexiko / Španělsko, 2010, 148 min

Film okořeněný neutuchající smuteční orgií trvající přes dvě hodiny času neradostného. Javier Bardem je hlavním tahounem příběhu bez špetky radosti, kde exceluje v říši depresivního smutku svou hereckou dokonalostí.(20.1.2013)

Na Biutiful jsem se dost těšil. Poté, co se Bardem zčistajasna objevil v roce 2011 mezi pěti herci nominovanými na Oscara a poté, co mi tento film vychválila jedna kamarádka, jsem si konečně snímek sehnal a zhlédl. Bohužel musím napsat, že je to zklamání. Zklamání z toho, že sám film neví, čím chce být, zklamání, že ten, jehož jméno stále nedokážu napsat, má na víc. Stopáž je ubíjející a některé příběhové zvraty byly opravdu průhledné hned při jejich začátku (např. s těmi plynovými ohřívači…) Na druhou stranu tenhle film žene kupředu jeho hlavní hvězda - Javier Bardem. To je opravdu neskutečný herec. Vím, že si tímhle nezískám popularitu, ale napsat to musím - dodneška nepochopím, kde vzal Oscara za tu nudu No Country for Old Men když za tento film, kdy prakticky nesleze z plátna, opravdu hraje a jeho výkon je naprosto parádní, získal pouze nominaci. Já vím, s tímhle nic neudělám, ale napsat jsem to musel. Za mě je Biutiful naprosto průměrným dramatem, které neví, kde a kdy má skončit, tak jede cca 45 minut přes čas. Nicméně díky Javierovi a jeho charismatu to vydržíte. 60 %.(15.12.2011)

O opravdových věcech, nenucené, je třeba vidět, slyšet a zamyslet se nad poselstvím - šířit ho dál. Film je o životě a kdyby Javier Bardem mohl a chtěl, vyfoukl by všem letošním (2011) nominovaným Oskara za mužský herecký výkon(2.2.2011)

Tak nějak to na mě docela zapůsobilo. Dalo by se namítat, že ta strašná depka a nekončící beznaděj, která se tak akorát furt prohlubuje, zavání samoúčelností a nedivila bych se, kdyby se to někomu tak jevilo. Nicméně to svoje jsem si tam našla a ke konci mě to dokonce i dojalo. Bardem hraje tak dobře, že už to líp snad ani nejde. Co se týče konečnýho výsledku, myšlenky a přesvědčivosti jejího doručení divákovi, tak je to rozhodně mnohem lepší, než dějově roztříštěnej Babel. Ovšem nehodlám si ten film v dohledný budoucnosti znovu pustit, je to depresivnější, než Requiem za sen. A to je co říct.(20.5.2011)

Utahaná, byť kvalitní filmařina, která nic neřekne. Javier Bardem umírá na rakovina a dumá o životě. Do toho všeho se Iňárritu snaží podat jakýsi sociální portrét současné Barcelony a celé povznést duchovním poselstvím. Mít to něco přes hodinu je vše v pořádku, nechápu však, proč je taková zápletka rozvedena do tak nesnesitelné skoro tříhodinové délky. Zbytečný film, nejen v režisérově filmografii.(5.12.2011)

• - Biutiful byl nominován na Zlatý glóbus a dostal se také do užšího výběru mezi devět snímků, které bojují o Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů. Sošku nakonec nezískal. (Langy10)

• - Prvá scéna s prsteňom je skoro doslovnou citáciou prvej scény Formanových Lások jednej plavovlásky (1965). (zachary_m)

• - Role Javiera Bardema je úplně první v historii oscarových nominací, kdy byl herec nominován za hlavní postavu, která celou dobu mluví španělsky. (Taninaca)