Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2007, 82 min

Oren Peli

Oren Peli

Jason Blum

Po dlhej dobe konečne prišiel horror, ktorý ma dokázal skutočne vystrašiť a vydesiť. Podobne vynervované situácie, ktorých bolo v tomto snímku neúrekom, už dnes len tak hocikto netočí. A preto som rád, že som mohol byť pri jeho sledovaní súčasťou jedného z najstrašidelnejších filmov vôbec. Jednoduchý nápad, kvalitná realizácia, herci mohli byť občas prirodzenejší, ale čo musím vyzdvihnúť, je práca kamery, stupňovanie napätia a skvelý záver. Ale nečudoval by som sa, keby týmto filmom kariéra režiséra Orena Peliho aj skončila. Podobne ako dopadli tvorcovia jednohubky 'Blair Witch Project'. 85%.(18.11.2009)

• verbal

Když vidím mladý, nesympatický páreček instalovat do své ložnice videokameru na stativ, vypínám Private Blue a jsem ve slastném očekávání nějakého misionářského příspěvku do sekce "Hot young couple homemade hardcore action". Jak jsem pak zklamán zjištěním, že jde jen o nudné, amatérské honění! Honění konsternované ektoplasmy, která jim v noci šuká po světnici (konečně vím, jak to paní Němcová myslela), ťapká kolem postele, houpá se na lustru a asi pět minut před koncem dokonce brutálně stáhne z hlavní hrdinky peřinu!!! Nabuzen filmem a nadšenými reakcemi některých uživatelek typu :"Nejstrašidelnější film, jaký jsem v životě viděla..." mám s nimi neodolatelnou chuť do hloubky rozebrat sémantiku přídavných jmen "strašidelný" a "strašný". Nebýt těch "příšerně" dlouhých dnů, které jste nuceni sledovat, jediný strach, který zažíváte je, aby to, proboha, nebylo delší, než uvádí timing distributora! I tomu bych chtěl trochu pomoci! Vím, jak je přetěžké přeložit název stupidního filmu tak, aby připomínal některého slavnějšího předchůdce a zlákal ke shlédnutí alespoň těch pět diváků, co nečtou anotace. Co takhle: OMEN VIII - ABNORMAL PASSIVITY !(12.3.2010)

Hoci Paranormal Activity od začiatku sprevádzali prekvapivo priaznivé ohlasy a povesť jedného z najstrašidelnejšich hororov posledných rokov, táto bublina veľmi rýchlo spľasla a skutočne pochváliť možno len marketing. Niekedy nevhodné použitie ručnej kamery istým spôsobom patrí k tomuto žánru a úplne eliminovať tento nedostatok je asi nemožné, nepokladám za potrebné vyčítať ani neherecké výkony hlavných predstaviteľov. Problémom je samotná zápletka, ktorá nedokáže tiahnuť a nevyvážené dávkovanie napätia, za ktoré nesie vinu aj samotný koncept. Nech sú totiž strašidelné pasáže akokoľvek minimalisticky pôsobivé, film ktorý divákovi oznamuje úplne presne kedy sa má báť a kedy nejde o nič, ako horor mierne zlyháva. Naviac aj logika občas nepríjemne hapruje. S odstupom síce ide o najlepší diel série, ale toto konštatovanie nie je veľmi pozitívne.(30.10.2009)

• Tuxedo

Bez stupňujícího se napětí i řádného využití first-person kamery (tvůrci se pokoušejí využívat jejích možností k dosažení určitého dramatického efektu, bohužel jednou zvolenou cestu už v dalším průběhu jen opakují), zato s přemrštěnou expozicí, která se roztáhne takřka na celý film a její počáteční autenticita slábne každou minutou (viz. opravdu hloupé jednání postav v krizové situaci).(19.12.2009)

Než se film dostal do českých kin, dokázal jsem se naštěstí (po rozporuplných ohlasech) vymanit ze zhoubného vlivu hypu, a tak jsem si ho dnes bezvadně užil. Nemám zdání, na co se cca. polovina hodnotících dívala, ale určitě ne na tuhle vydatně strašidelnou duchařinu, která přiměla k mlčení i skupinu pubescentů v zadní řadě (jejíž členové se před projekcí halasně bavili a házeli po sobě popkorn). Noční sekvence jsou opravdu děsivé, ale i denní záběry mají něco do sebe (čas od času se vyskytne nějaký ten vtípek na odlehčenou). Diskutovat by se dalo nad chováním postav a v některých momentech nad důvody k filmování - ale kdo by se v tom šťoural... Oren Peli má mé veliké uznání a těším se na Areu 51. PS: Kino závěr (z roku 2009) je lepší, děsivější a údernější než závěr alternativní (z roku 2007).(20.11.2009)

• - Film vydalo studio Paramount, logo společnosti se však nikde ve filmu ani na obalu neobjeví. (KucC)

• - Film měl zvláštní reklamní kampaň. Diváci hlasovali, do kterých měst film uvidí v kině. (CrypzzXD)

• - Paramount koupil veškerá práva na film a jeho pokračování za 300 000 amerických dolarů. (KucC)