Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2007, 82 min

Oren Peli

Oren Peli

Jason Blum

Po dlhej dobe konečne prišiel horror, ktorý ma dokázal skutočne vystrašiť a vydesiť. Podobne vynervované situácie, ktorých bolo v tomto snímku neúrekom, už dnes len tak hocikto netočí. A preto som rád, že som mohol byť pri jeho sledovaní súčasťou jedného z najstrašidelnejších filmov vôbec. Jednoduchý nápad, kvalitná realizácia, herci mohli byť občas prirodzenejší, ale čo musím vyzdvihnúť, je práca kamery, stupňovanie napätia a skvelý záver. Ale nečudoval by som sa, keby týmto filmom kariéra režiséra Orena Peliho aj skončila. Podobne ako dopadli tvorcovia jednohubky 'Blair Witch Project'. 85%.(18.11.2009)

„Aha, takže som ti mala na prvom rande povedať, že ma prenasleduje démon?“ – „No, na prvom nie, ale možno na pätnástom alebo tridsiatom.“ Fuj, skôr palec hore, ako dole. Nie je to nadšenie, ale ani sklamanie zo Spielbergovej tradične veľkolepej reklamy „pozrel som si to a duch ma vymkol vo vlastnej spálni“. Je to zbytočne dlhé, ale i mimo nočných scén to má atmosféru „narastajúceho znepokojenia“. Herci sympatickí, príbeh nenáročný ale sebavedomo podaný... a navyše som vyrastal na príbehoch o duchoch, štrnásťmetrových anakondách, gigantických pavúkoch, sériových vrahoch, tajomných ostrovoch, kanibaloch, bosorkách, vlkolakoch, upíroch... Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/duchovia/406-paranormal-activity-6o-(27.10.2010)

• Tuxedo

Bez stupňujícího se napětí i řádného využití first-person kamery (tvůrci se pokoušejí využívat jejích možností k dosažení určitého dramatického efektu, bohužel jednou zvolenou cestu už v dalším průběhu jen opakují), zato s přemrštěnou expozicí, která se roztáhne takřka na celý film a její počáteční autenticita slábne každou minutou (viz. opravdu hloupé jednání postav v krizové situaci).(19.12.2009)

• verbal

Když vidím mladý, nesympatický páreček instalovat do své ložnice videokameru na stativ, vypínám Private Blue a jsem ve slastném očekávání nějakého misionářského příspěvku do sekce "Hot young couple homemade hardcore action". Jak jsem pak zklamán zjištěním, že jde jen o nudné, amatérské honění! Honění konsternované ektoplasmy, která jim v noci šuká po světnici (konečně vím, jak to paní Němcová myslela), ťapká kolem postele, houpá se na lustru a asi pět minut před koncem dokonce brutálně stáhne z hlavní hrdinky peřinu!!! Nabuzen filmem a nadšenými reakcemi některých uživatelek typu :"Nejstrašidelnější film, jaký jsem v životě viděla..." mám s nimi neodolatelnou chuť do hloubky rozebrat sémantiku přídavných jmen "strašidelný" a "strašný". Nebýt těch "příšerně" dlouhých dnů, které jste nuceni sledovat, jediný strach, který zažíváte je, aby to, proboha, nebylo delší, než uvádí timing distributora! I tomu bych chtěl trochu pomoci! Vím, jak je přetěžké přeložit název stupidního filmu tak, aby připomínal některého slavnějšího předchůdce a zlákal ke shlédnutí alespoň těch pět diváků, co nečtou anotace. Co takhle: OMEN VIII - ABNORMAL PASSIVITY !(12.3.2010)

Komentář bude obsahovat SPOILERY! Paranormal Activity - film, o kterém jsem hodně slyšel. Vše začalo před cca 2 měsíci, kdy tu byla novinka s nadpisem "Horor, který vystrašil Spielberga!" A tohle ublížilo tomuto filmu paradoxně nejvíce. Protože takovýto nadpis nenechal nikoho chladného a každý chtěl tento film co nejdříve vidět a pak (podle hodnocení a komentářů) co nejvíce zkritizovat. Já nechápu proč. Jistě, můžeme tomu vytknout cokoliv, ale já si tu nebudu na nic hrát. Po většinu filmu jsem měl takový zvláštní pocit a čekal jsem, co bude. Moment, který mě fakt vyděsil, byl, když duch/démon stáhl Katie z postele až na chodbu a třískl dveřmi. To mi poprvé a naposled při tomto filmu přeběhl mráz po zádech. A proč teda nedám plné hodnocení? Protože některé scény prostě nefungovaly (klepání na dveře, nevím proč, ale to jsem se málem začal smát). Ale jinak fakt parádička. A fakt by mě zajímalo, jaké by měl tento film hodnocení, kdyby se tu tenkrát neobjevila ona novinka se Spielbergem. Jo a viděl jsem prodlouženou edici, která měla 99 minut.(18.12.2009)

• - K filmu není žádný soundtrack, hudba zazní jenom z gramofonu a Micahova (Micah Sloat) počítače. (t.mon)

• - Film měl zvláštní reklamní kampaň. Diváci hlasovali, do kterých měst film uvidí v kině. (CrypzzXD)

• - Již krátce po premiéře byly oznámeny práce na pokračování. (Pilda17)