Chata v horách

Chata v horách

The Cabin in the Woods

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie

USA, 2012, 95 min

Pulka filmu vypada jako typickej vidlackej horor. Parta kamosu vyrazi na opustenou chatu v lesich a cestou stihne naprudit libovyho vidlaka a samozrejme v lese je jeste neco jinyho nez chlastaci chata. Jenze tentokrat je druha polovina filmu krome ocekavany vyvrazdovacky prece jen trochu napaditejsi. Na druhou stranu, je to jen vykradacka Hellraisera, Lovecrafta, Kostky a dalsich hororu a ve vysledku to ani nejak extra strasidelny neni. Sem tam se povede nejaka lekacka nebo gore, ale postavy vam jsou vicemene ukradeny a to i presto, ze to jsou v zasade sympataci. Mnohem lip, nez jako horor, to funguje jako cerna komedie a kdyz to tak budu brat, tak musim uznat, ze jsem se vicemene bavil od zacatku do konce a ty 4* to da.(10.9.2012)

Jsem ten divák, který v tomto nenašel zdaleka to, co většina dnešních hororových nadšenců. První polovina nic moc, vykrádačka klasik, chata v lese, teenagerské téma atd. Divák sice od začátku tuší, že s celým filmem není něco "krapítek" v pořádku, ale nějak nejde poznat a odhadnout co. A pak to příjde ... Druhá polovina je sice fakt jízda, ale nic, zo by zde nebylo ... Film třeba evidentně čerpá z klasiky Waxworks (1988) a dalších "přenosových" srandiček. Je to vlastně taková kombinace Kostky (a jejích pokračování) a Waxwork (1997). Takže revoluce se nekoná, triky jsou nenápadité, příšerky počítačové a ne příliš kvalitní, humor umělý ... Dobře se na to dívá samozřejmě, ale je to taková pohodovka, i když ten "průjezd výtahem" je fakt pecka!! Ale jinak krásný průměr, revoluce příště ... možná ve dvojce ... ;-)(24.8.2012)

Tha Cabin in the Woods představuje (r)evoluci moderního horroru, vracející se zpět k samotným kořenům. Tahle chata je doslova přeplněna neuvěřitelnými nápady, příjemnými odkazy, neopakovatelnou atmosférou a nevtíravým humorem, který jen dokresluje celkovou poetiku filmu. A co víc, všechny tyhle atributy jsou i přes všemožné alternace narativu dokonale kompaktní, zejména díky ohromnému nadhledu, jenž si Whedon s Goddardem dokázali udřžet v průběhu celé stopáže. Samotné propojení s mistrovým dílem pak funguje přímo bravurně. Máme před sebou novodobou klasiku.(21.8.2012)

• gogo76

Po filme je mi jasné, prečo je tu tak pestré hodnotenie. Na podobné filmy len ťažko bude jednotný názor, viem, že sa to dá povedať o každom filme, ale o takýchto obzvlášť. Mne to veľmi nesadlo, logika i fyzika tu ide úplne bokom. Treba vypnúť mozog a možno si to niekto užije. Rozjazd ma ešte ako tak bavil, no s pribúdajúcimi minútami to bolo čoraz viac na hlavu. Hororový žáner mám dobre preskúmaný a tu som nenašiel nič, čo by ma rozhodilo. Podobnosť s novo vznikajúcou (zatiaľ) trilógiou Hunger games je očividná, ale v Hunger games ten umelý svet pôsobil podstatne uveriteľnejšie. Záver filmu môže niekomu pripadať cool, ale pre mňa to bolo iba superblbé zavŕšenie celého filmu. Základná myšlienka nebola zlá, len tomu chýbal reálnejší prístup, aspoň trochu. 40%.(4.10.2014)

A to se teď jako bude víc hulit, aby nám cenobiti nenakopali prdel?! Ono je to asi takhle, The Cabin in the Woods není ničím a zároveň je vším, co od prvních minut filmu očekáváte. Souběh všech příběhových linek je tak neurvalý, až to celý působí jako sprej proti rýmě - rychlý nástup účinku, ale za pár desítek minut toho máte zas plnou hlavu. Postavy a postavičky, charaktery, o ty tu vlastně vůbec nejde, Kristen Connolly má fakt pěkný oči, plus mínus nějaký prsa a zombies, to už dneska nikoho nerozhodí. Přesto zašel Drew Goddard za všechny předepsaný hranice vetšiny hororových subžánrů a v bláznivým dějovým slepenci, který funguje na principu Rubikovy kostky, dal divákovi do ruky otevřenou možnost složit si z předhozený šablony individuální celek. A když vám z toho nakonec nelupne v bedně, možná zjistíte, že Hellraiser pouští lesního ducha až za krajní meze. V době, kdy už je skorem nemožné přijít s naprosto neokoukaným příběhem, se míra originality měží odvahou překročiit vlastní stín (a nebrat se při tom smrtelně vážně). To se The Cabin in the Woods daří na slušných [final rate: 75%](23.5.2013)

• - Jazyk vlčej hlavy bol vyrobený zo silikónu a bol odnímateľný. (misterz)

• - Ve scéně, kde postavy uzavírají sázky která příšera zabije hlavní hrdiny, jsou na tabuli uvedeny následující monstra: vlkodlak jako klasické hororové monstrum, Alien Beast jako odkaz na film Vetřelec (1979), mutanti jako odkaz na film Hory mají oči (1977), Wraiths jako odkaz na původní 13 Ghosts (1960), zombie jako odkaz na Noc oživlých mrtvol (1968), reptilicus jako odkaz na film Reptilicus (1961), klauni jako odkaz na film To (1990), čarodějnice jako klasické hororové monstrum, sexy čarodějnice jako odkaz na film Čarodějky z Breastwicku (2005), démoni jako odkaz na film Noc démonů (1988), Hell Lord jako odkaz na film Hellraiser (1987), Angry Molesting Tree jako odkaz na film Lesní duch (1981), obří had jako klasické hororové monstrum, umrlci jako další odkaz na film Lesní duch, mumie jako klasické hororové monstrum, nevěsta jako dokaz na film The Blood Spattered Bride, strašák do zelí jako odkaz na film Dark Night of the Scarecrow (1981), sněhulák jako odkaz na film Jack Frost: Sněhový zabiják(1997), Dragonbat jako odkaz na film Blade II (2002), upíři jako dokaz na film Upír Nosferatu (1922), Dismemberment Goblins jako odkaz na filmy Ghoulies (1985) a Hobgoblins (1988), Sugarplum Fairy jako odkaz na příšery stvořené Guillrermem Del Torem, mořský muž jako odkaz na film Netvor z Černé laguny (1954), reanimátor jako odkaz na film Re-Animátor (1985), jendorožec jako klasické fanatsy zvíře, Huron, což je indián, Sasquatch-Wendego-Yetty jako klasické hororové monstrum, dolls jako odkaz na film Oni (1972), doktoři jako odkaz na film Dům na Hounted Hill, buranská mučící rodina jako kombinace zombie a zároveň odkaz na film Texaský masakr motorovou pilou (1974), Jack O. Lantern jako klasické hororové monstrum, obr jako další klasické hororové monstrum a dvojčata jako odkaz na film Osvícení (1980). (PanTumnus)

• - Na jednom z monitorů lze zahlédnout postavu podobnou Patricu Batemanovi ze snímku Americké psycho (2000) nebo členy Ku Klux Klanu. V jedné z kostek lze pak zahlédnou zahradního trpaslíka, kyklopa, obří stonožku, poletující hlavu nebo divoké psy, (PanTumnus)