Chata v horách

Chata v horách

The Cabin in the Woods

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie

USA, 2012, 95 min

Ze zvědavosti jsem na film kouknul a teď toho lituji. Verze TS.XViD.AC3-ADTRG je otřesná! V lese není nic vidět a vraždy jsou potmě. A nestvůry v podzemí jsou rozmazané. Hodnotit budu film až ho uvidím na BLU RAY. Doporučuji ostatním, vydržte na lepší verzi. Nekažte si zážitek! Dne 15.08.2012 - konečně jsem si film vychutnal :-)(29.4.2012)

Čisté žánrové potešenie, ktoré vďaka rafinovanému a scenáru funguje v rámci jednotlivých scén aj viaczmyselne a hoci sa spočiatku zdá, že pôjde v klasickejších koľajách, každých pár minút stíha prekvapovať niečim novým. Záverečné polhodinové inferno je následne tým najlepším čo mohlo duo Goddard/Whedon ponúknuť a mňa len teši, že po dlhočiznom čakaní a odkladoch je Cabin in the Woods presne taký film aký som si prial a v mnohom možno aj lepší. Nie všetky priania sa totiž zvyknú vyplňať.(17.8.2012)

You have seen it many times. Bunch of young people going somewhere and... you know the whole story. This movie begin just like this. But then... You've never seen anything like this. Ever. Be so goddamn sure, this story show you an experience like never before. Creepy funny experience. Tak toto byl extrémní nářez:) I zářez do moderního hororového žánru. Chata v horách je svým způsobem geniální dílo. Vývoj situace je zcela nepředvídatelný a rázem vaše očekávání či domněnky zcela brutálně "zneškodní" tak, že si nemůžete být jisti, co dalšího tvůrci ještě přichystali, či co se to tam vlastně sakra děje. Něco takového jsme ještě neviděli:) Film předkládá jeden z nejosvědčenějších formátů hororového žánru typu "Parta mladých lidí se vydá na výlet/chatu/kalbu, kde je potkají ty největší hrůzy a šílenosti, jaké si ani nedokáží představit. Budou se muset semknout a postavit se tomu nejstrašnějšímu, co kdy existovalo.":) K tomu přikládá ta nejohranější klišé a postupy. Ústřední parta "hrdinů", jako by byla vytvořena podle "kalibrů" ze Scary Movie. Máme tu prsatou blondýnku, jejího přítele, plakátového svalovce a sportovce, chytrého a tichého chlapce, obyčejnou, milou holku a intelektuálního huliče. Poslední jmenovaný, Marty, mi byl ze všech nejsympatičtější a přála jsem mu hodně štěstí. Získal si mě svými filozofickými názory již v úvodních scénách. O nějakých strhujících hereckých výkonech tady nemůže být řeč, protože o nich přece v těchto filmech nejde, že:) Takže, vše začíná tak, jak bývá zvykem. Parta mladistvých se vydá na chatu, kde si chtějí pořádně užít víkend. Cestou narazí na benzínku, kterou vlastní "divný chlápek", který pořád vyplivuje na zem nějaké svinstvo. Má stejně divné řeči, urazí prsatou blondýnku a chlapci se chystají mu vrazit. Raději toho však všichni nechají, a protože z něj nemají dobrý pocit, vydávají se dál na cestu. Už scéna, kdy kamera zabere letícího ptáka, který do "čehosi" narazí, dává tušit, že toto nebude horor, na jaký jsme zvyklí. Poté se rozjíždí ta pravá "show." Skvělý Richard Jenkins i Bradley Whitford v rolích "big leaders." Následující děj a jeho rozvíjení by se dalo shrnout následovně: Evil Dead meets The Army of Darkness, The Cube and Hellraiser. Scéna, která následovala poté, co se dvojice hrdinů dostala do onoho komplexu, by se zase mohla nazvat: "Vypusťte Krakena!" Celý ten ultimátní "brutal massacre", který se pak začal dít, mi připomínal závěrečné levely z legendární hry Doom, kde se objevily všechny příšery ze všech levelů. "Ples příšer" či "Armáda temnot" je myslím, docela výstižné:) A v závěru se objeví i milé překvapení v podobě ženy, která bojovala s těmi nejoriginálnějšími kreaturami ve vesmíru. Samotný konec filmu je dokonalou a "gigantickou" třešničkou na dortu.(25.1.2013)

Joss Whedon is my master now - part II. Nečekal jsem, že to řeknu, ale The Cabin in the Woods je o řád zábavnější než partička okostýmovaných hrdinů řádících v ulicích New Yorku. Téhle hříčce nechybí nadhled, odstup a duše, což z ní činní něco mnohem víc - srdcovku! Hororový dollhouse, kde stačí jedna návštěva podkroví respektive spíš sklepení k tomu, aby změnila divákův pohled na všechny hororové filmy.(22.8.2012)

A to se teď jako bude víc hulit, aby nám cenobiti nenakopali prdel?! Ono je to asi takhle, The Cabin in the Woods není ničím a zároveň je vším, co od prvních minut filmu očekáváte. Souběh všech příběhových linek je tak neurvalý, až to celý působí jako sprej proti rýmě - rychlý nástup účinku, ale za pár desítek minut toho máte zas plnou hlavu. Postavy a postavičky, charaktery, o ty tu vlastně vůbec nejde, Kristen Connolly má fakt pěkný oči, plus mínus nějaký prsa a zombies, to už dneska nikoho nerozhodí. Přesto zašel Drew Goddard za všechny předepsaný hranice vetšiny hororových subžánrů a v bláznivým dějovým slepenci, který funguje na principu Rubikovy kostky, dal divákovi do ruky otevřenou možnost složit si z předhozený šablony individuální celek. A když vám z toho nakonec nelupne v bedně, možná zjistíte, že Hellraiser pouští lesního ducha až za krajní meze. V době, kdy už je skorem nemožné přijít s naprosto neokoukaným příběhem, se míra originality měží odvahou překročiit vlastní stín (a nebrat se při tom smrtelně vážně). To se The Cabin in the Woods daří na slušných [final rate: 75%](23.5.2013)

• - Jazyk vlčej hlavy bol vyrobený zo silikónu a bol odnímateľný. (misterz)

• - Spoiler: Jedna z postav se zmiňuje o neúspěšném rituálu z roku 1998, který zpackalo chemické oddělení. Jde o odkaz na film Fakulta (1998). Jsou zde všechny potřebé archetypy, žádný z hrdinů nezemře a mimozemské narušitele přemůžou za pomoci po domácku vyrobených drog. (PanTumnus)

• - Ve scéně, kde postavy uzavírají sázky která příšera zabije hlavní hrdiny, jsou na tabuli uvedeny následující monstra: vlkodlak jako klasické hororové monstrum, Alien Beast jako odkaz na film Vetřelec (1979), mutanti jako odkaz na film Hory mají oči (1977), Wraiths jako odkaz na původní 13 Ghosts (1960), zombie jako odkaz na Noc oživlých mrtvol (1968), reptilicus jako odkaz na film Reptilicus (1961), klauni jako odkaz na film To (1990), čarodějnice jako klasické hororové monstrum, sexy čarodějnice jako odkaz na film Čarodějky z Breastwicku (2005), démoni jako odkaz na film Noc démonů (1988), Hell Lord jako odkaz na film Hellraiser (1987), Angry Molesting Tree jako odkaz na film Lesní duch (1981), obří had jako klasické hororové monstrum, umrlci jako další odkaz na film Lesní duch, mumie jako klasické hororové monstrum, nevěsta jako dokaz na film The Blood Spattered Bride, strašák do zelí jako odkaz na film Dark Night of the Scarecrow (1981), sněhulák jako odkaz na film Jack Frost: Sněhový zabiják(1997), Dragonbat jako odkaz na film Blade II (2002), upíři jako dokaz na film Upír Nosferatu (1922), Dismemberment Goblins jako odkaz na filmy Ghoulies (1985) a Hobgoblins (1988), Sugarplum Fairy jako odkaz na příšery stvořené Guillrermem Del Torem, mořský muž jako odkaz na film Netvor z Černé laguny (1954), reanimátor jako odkaz na film Re-Animátor (1985), jendorožec jako klasické fanatsy zvíře, Huron, což je indián, Sasquatch-Wendego-Yetty jako klasické hororové monstrum, dolls jako odkaz na film Oni (1972), doktoři jako odkaz na film Dům na Hounted Hill, buranská mučící rodina jako kombinace zombie a zároveň odkaz na film Texaský masakr motorovou pilou (1974), Jack O. Lantern jako klasické hororové monstrum, obr jako další klasické hororové monstrum a dvojčata jako odkaz na film Osvícení (1980). (PanTumnus)