Skupina pěti kamarádů se vydává na víkend na odlehlou chatu v horách, ale místo nespoutané zábavy je čeká noc plná nepředstavitelné hrůzy a nekončícího krveprolití. Zní to povědomě? Nenechte se mýlit. Zatímco se studenti chovají jako bezpočet jejich předchůdců v tuctových hororech, chata skrývá tajemství dosud v tomto žánru nespatřené, které celému příběhu dává zcela nový rozměr... Scénář k filmu napsal Joss Whedon, momentálně patrně nejznámější svým angažmá v sérii Avengers, který vždy vynikal uměním prošlapávat nové cestičky ve známých scenáristických uličkách. I v případě Chaty v horách mu otřepaná béčková zápletka posloužila jako pouhý základ pro něco úplně jiného. Vznikla tak inteligentní a přitom navýsost zábavná hororová lahůdka, bortící všechny hranice a zároveň umně čerpající z toho nejlepšího, co žánr v posledních desetiletích přinesl. Ve filmu si tak můžeme vychutnat odkazy na Noc oživlých mrtvol (1968) George A. Romera, Raimiho Evil Dead (1981), Barkerova Hellraisera (1987), japonský Kruh (1998) a mnoho dalších klasických titulů, ba i ozvuky některých videoherních konceptů, to vše pod patronátem slovutného H. P. Lovecrafta. Režie se zhostil Drew Goddard, který na sebe upozornil již svým předchozím snímkem Monstrum (2008). (Česká televize)

Recenze (1 539)

verbal

Při současných globalizačních trendech narvat do jednoho filmu všechny ty americké supergaye z pomatených omalovánek pro tlusté děti, co se ještě neodvážili sáhnout na Heryho Potrata, protože nemá bubliny s velkými písmeny, je nasnadě, že bylo jen otázkou času, kdy ten šeredný, zakrslý plešatec a nekorunovaný král infantilních, nekonečných televizních sraček přileze zase se svou troškou do McDonalda. A tak tu máme eintopfové defilé všech možných hvězdotřpytných bubáků, kterými kýčovití rodiče strašívají své sebevědomé, pubescentní fakany, aby nešukali po lesích než prolezou střední školu a nastoupí k pásu u Forda. Takže vykradeno a prodáno, Joss si zase může dovolit koupit trochu lásky a trochu přibrat a na světě je další zlodějský blábol, u něhož se budou hrdí a dospělí septimáni tahat za rašícího kníra a zkoumat účinky prvních erekcí. Závěrečný masox je ale vcelku vyvedený a nešetřilo se ani přístupností, takže v zájmu zachování mé subjektivní objektivity za tři, ať nežeru. ()

J*A*S*M

Horror dreams come true ... Upřímně - strachy u toho neumřete. Pokud ovšem nesdílíte poměrně rozšířené nesmyslné přesvědčení, že horor se musí brát smrtelně vážně, čeká vás zábava přímo královská. Ono to míchání hororu s humorem je dost ošemetná věc. Filmy, které se označují jako "hororové komedie" (Dead Snow, Beetlejuice), taky nemám zrovna dvakrát v lásce, neboť v nich většinou funguje jen ten humor - a používání hororových propriet mi pak přijde jen jako zbytečná provokace typu "mohli jsme pro vás natočit super horor, ale radši se s námi pojďte zasmát". The Cabin in the Woods je jiný případ. Nejedná se přímo o hororovou komedii, ale o horor, jehož tvůrci se nebojí film okořenit špetkou (či dvěma špetkami) humoru a nadhledu. Projevuje se to neustálým pohráváním si s nejrůznějšími klišé, náhledy "za oponu" (až uvidíte, pochopíte) a totálně ujetým a nesmírně zábavným vyvrcholením, které je naprosto masakrózní, trvá asi dvacet minut a představuje něco jako splněný sen hororového fanouška. Těžko říct, jak ho docení lidé, kteří nemají žánr příliš nakoukán, ale já u toho finále slastí vrněl a bezprostředně po zhlédnutí jsem si jej pustil znova... Že The Cabin in the Woods nebude obyčejná variace na pokažený výlet do hor, to tušili všichni, ale že nakonec není ani tím, co jsem čekal po traileru (který jsem považoval za zbytečně spoileroidní), to mě příjemně šokovalo. Fakt paráda. Prozatím nejlepší, nejoriginálnější a nejzábavnější horor roku - a nejde ho doporučit dostatečně důrazně. Více by se dalo napsat jen se spoilery... Hanba české kinodistribuci. - "The evil is defeated. Now Kiko's soul will live in the happy frog!" - "Fuuuuuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you! Fuck you!" :-D :-D :-D Horror movie of the year ()

kOCOUR

Raimi na koksu pro 21. století. Tam, kde většina tvůrců končí (variace na Pátek třináctého #3789), se parta kolem Wheddona teprve rozjíždí. Film, který permanentně nabízí humor mezi řádky a nakonec se rozkročí na úplně všechny strany, kam až mu to žánrový rozsah potenciálně může dovolit (jen jedna věc mi chyběla, ale na licenci mého nejoblibenějšího vesmírného monstra už asi chechtáky v rozpočtu nezbyly). Hodně upřímný zásek do hororové pažby, film s obrovským nadhledem a fakt hluboká studnice fanouškovských nápadů. Ve světle vypravěčské odvahy padají všechny škatulky i bariéry a scénář skoro pořád kráčí o krok dva před divákem. Weddonovi teď zřejmě sežeru všechno a hlavně už nemám strach, že by tým Avengers nenaplnil nerdovská očekávání. ()

Cervenak

Ufffffffffffff. Plnotučná žánrová haluz, ktorá sa ničoho nebojí. Finálne rozuzlenie obrovským očakávaniam nedostojí, ale za ten pocit, že sa celý film pýtate "WTF? Čo to má znamenať?!" to stojí a záver je rozhodne zábavný a masakrálny (s geniálnym cameom). Navyše to celé stále funguje ako dobrý horor, hoci sa to od "remaku Evil Dead" presunie až k totálne neočakávanému... no, to by už bol spoiler. :) ()

Malarkey

Nikdy jsem takový film neviděl a zřejmě už ani nikdy neuvidím. Horor na druhou, kdy všechno, co vždy bylo vnímáno jako klasicky hororové je zde otočeno vzhůru nohama a Vy nestačíte nic jiného, než zírat. A dost...víc neřeknu. Tohle je zrovna jeden z těch filmů, kde každého dalšího komentáře je škoda. Prostě se na to podívejte a pak sem dejte vědět, jak moc jste v šoku, ať se na to podívá víc lidí. Věřím, že to bude stačit. ()

• Ve scéně, kde postavy uzavírají sázky která příšera zabije hlavní hrdiny, jsou na tabuli uvedeny následující monstra: vlkodlak jako klasické hororové monstrum, Alien Beast jako odkaz na film Vetřelec (1979), mutanti jako odkaz na film Hory mají oči (1977), Wraiths jako odkaz na původní 13 Ghosts (1960), zombie jako odkaz na Noc oživlých mrtvol (1968), reptilicus jako odkaz na film Reptilicus (1961), klauni jako odkaz na film To (1990), čarodějnice jako klasické hororové monstrum, sexy čarodějnice jako odkaz na film Čarodějky z Breastwicku (2005), démoni jako odkaz na film Noc démonů (1988), Hell Lord jako odkaz na film Hellraiser (1987), Angry Molesting Tree jako odkaz na film Lesní duch (1981), obří had jako klasické hororové monstrum, umrlci jako další odkaz na film Lesní duch, mumie jako klasické hororové monstrum, nevěsta jako dokaz na film The Blood Spattered Bride, strašák do zelí jako odkaz na film Dark Night of the Scarecrow (1981), sněhulák jako odkaz na film Jack Frost: Sněhový zabiják(1997), Dragonbat jako odkaz na film Blade II (2002), upíři jako dokaz na film Upír Nosferatu (1922), Dismemberment Goblins jako odkaz na filmy Ghoulies (1985) a Hobgoblins (1988), Sugarplum Fairy jako odkaz na příšery stvořené Guillrermem Del Torem, mořský muž jako odkaz na film Netvor z Černé laguny (1954), reanimátor jako odkaz na film Re-Animátor (1985), jendorožec jako klasické fanatsy zvíře, Huron, což je indián, Sasquatch-Wendego-Yetty jako klasické hororové monstrum, dolls jako odkaz na film Oni (1972), doktoři jako odkaz na film Dům na Hounted Hill, buranská mučící rodina jako kombinace zombie a zároveň odkaz na film Texaský masakr motorovou pilou (1974), Jack O. Lantern jako klasické hororové monstrum, obr jako další klasické hororové monstrum a dvojčata jako odkaz na film Osvícení (1980). (PanTumnus)
  • Zásahovka v řídícím centru používá pušky Sig 552 Commando s nejrůznějšími doplňky. Ve filmu je okolo 10-15 variací, kdy téměř každý člen týmu má svou osobitou variantu výzbroje. Díky své ceně je její rozšíření nejen v USA minimální, jen DEA okrajově využívá odvozenou variantu SIG 553, filmu tedy využití exotických zbraní dodává na exkluzivitě. (jack_scott)
  • Jazyk vlčej hlavy bol vyrobený zo silikónu a bol odnímateľný. (misterz)