Chata v horách

Chata v horách

• Nizozemsko

Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie

USA, 2012, 95 min

Parta rozverných, mladých lidiček se vydá do opuštěné chatrče v lesích - no už jen za to si zaslouží nakrájet do salámu s extra porcí krvavé šťávy! Souběžně se soumrakem nad chatrčí, lesem a životy naivních ubožáků se však začnou projevovat i zajímavé sci-fi prvky. Námět je vskutku originální, realizace jej však nedotáhla do zcela vítězného konce. První polovina je, až na prostřihy do věděcké základny, obyčejná, akční scény v temnotě jsou nepřehledné a dialogy mezi postavami vyloženě stupidní. Je v tom trochu Evil Dead a Kostky, ale nemá to kouzlo, či "drive" ani jednoho z těch filmů. Nedává to tak úplně smysl... Přesto po odhalení několika zajímavých příšer a závěrečném guilty pleasure masakru jsem silně koketoval se čtvrtou hvězdou! 7/10(2.9.2012)

Čisté žánrové potešenie, ktoré vďaka rafinovanému a scenáru funguje v rámci jednotlivých scén aj viaczmyselne a hoci sa spočiatku zdá, že pôjde v klasickejších koľajách, každých pár minút stíha prekvapovať niečim novým. Záverečné polhodinové inferno je následne tým najlepším čo mohlo duo Goddard/Whedon ponúknuť a mňa len teši, že po dlhočiznom čakaní a odkladoch je Cabin in the Woods presne taký film aký som si prial a v mnohom možno aj lepší. Nie všetky priania sa totiž zvyknú vyplňať.(17.8.2012)

A to se teď jako bude víc hulit, aby nám cenobiti nenakopali prdel?! Ono je to asi takhle, The Cabin in the Woods není ničím a zároveň je vším, co od prvních minut filmu očekáváte. Souběh všech příběhových linek je tak neurvalý, až to celý působí jako sprej proti rýmě - rychlý nástup účinku, ale za pár desítek minut toho máte zas plnou hlavu. Postavy a postavičky, charaktery, o ty tu vlastně vůbec nejde, Kristen Connolly má fakt pěkný oči, plus mínus nějaký prsa a zombies, to už dneska nikoho nerozhodí. Přesto zašel Drew Goddard za všechny předepsaný hranice vetšiny hororových subžánrů a v bláznivým dějovým slepenci, který funguje na principu Rubikovy kostky, dal divákovi do ruky otevřenou možnost složit si z předhozený šablony individuální celek. A když vám z toho nakonec nelupne v bedně, možná zjistíte, že Hellraiser pouští lesního ducha až za krajní meze. V době, kdy už je skorem nemožné přijít s naprosto neokoukaným příběhem, se míra originality měží odvahou překročiit vlastní stín (a nebrat se při tom smrtelně vážně). To se The Cabin in the Woods daří na slušných [final rate: 75%](23.5.2013)

Je to za čtyři, protože jsem se skvěle bavil, právě proto, že jsem se měl asi nejspíš bát nebo mít alespoň nerva. Plán nevyšel a celé se to tak splácalo, jako by mi rejža dal k dispozici několik filmů najednou. Některé byly pitomé a některé naprosto fantastické. Celkově tedy průměr, ale právě že to byla taková psina s tak velkým nádechem fantastična (až skoro sci-fi) a predevším na slasher velice originální nápad, který by si možná zasloužil hlubší rozbor, a přinejmenším tucet následovníků, hodnotím spíš kladně a klidně bych si takový "dobrodružství" pod starou chajdou dal ještě jednou nebo spíš znovu, ale trochu jinak, lépe.(25.2.2013)

Tento film je určený predovšetkým pre divákov, ktorí majú radi horrorovú tvorbu a majú napozerané klasiky tohto filmového subžánru. Tým sa bude "Chata v horách" určite páčiť. Horror je mojou vášňou už pekných pár rokov, takže ja som sa pri tomto titule dosť dobre zabavil. Spoznal som všetky odkazy a narážky na kultové diela, vychutnával som si žánrové klišé a miestami sa pousmial na dobre zakomponovanej hláške. "Chata v horách" ma príjemne prekvapila. Avšak ako som už napísal v úvode komentára, odporučil by som ju jedine horrorovým fajnšmekrom. ****(31.8.2015)

• - V jednom ze záběrů je možné vidět Boomera, Witcha a Tanka z počítačové hry „Left 4 Dead“. Dalším "herním" monstrem je Alma z počítačové hry "F.E.A.R.", která se objevuje na pozadí scény ve výtahu. (Corpsegrinder)

• - Jde o jeden ze dvou filmů Chrise Hemswortha, které byly natočeny v roce 2009, ale do distribuce se dostaly až o tři roky později. Druhým filmem je Red Dawn (2012). (Adrai)

• - Dana (Kristen Connolly) při čtení z deníku uvede datum 4. dubna, což je stejné datum, kterým začíná román George Orwella „1984“ z roku 1949. (Adrai)