Barbar

Henrik Danstrup

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn

Je to zaujímavý dobrodružno-historický film z dánskej produkcie. Má celkom dobrý príbeh o nemom bojovníkovi, ktorý je už dlho v zajatí, kde je často nútený bojovať v súbojoch na život a na smrť a doteraz nespoznal premožiteľa. Ale keď sa mu podarí utiecť, pridá sa k nemu chlapec, cestou narazia na skupinu kresťanských vojakov a spolu putujú do vzdialených oblastí. Spracovanie ale pôsobí až príliš rozporuplne. V tomto filme prakticky nejde o žiadny dej, ten je úplne jednoduchý, tvorcovia si zvolili pomalý poetický štýl, čo ale rozhodne nie je zápor, práve naopak a prvú tretinu filmu som bol úplne nadšený, každý záber, pohľad alebo čokoľvek iné je prakticky dokonalé, ale potom sa to začne výrazne kaziť, stále sa ešte nájde plno vydarených scén, ale úvodnej tretine sa to už nevyrovná a čo je horšie, už sú tu aj časti, ktoré mi nesadli ani trochu. Ale aspoň záver je zaujímavý. Veľkým kladom je akcia, ktorá ma veľmi prekvapila. Samozrejme jej moc nie je, v tomto filme o ňu predsa ani moc nejde, ale je úplne naturalistická a dosť drsná, hlavný hrdina tu nemá s ničím problém a k protivníkom je úplne nekompromisný, takže kľudne niekoho rozseká sekerou alebo aj vyreže črevá a zaujal ma hlavne jeho spôsob zlomenia väzov lanom. Herecké obsadenie je na tom dobre, najväčšiu pozornosť na seba samozrejme strháva hlavný hrdina Mads Mikkelsen, ktorý tu má nesmiernu charizmu a nepotrebuje na to ani jedno slovo, všetci ostatní sú už len vedľajšie postavy, ale s nikým nemám problém. Réžia a technická stránka sú výborné, film má skvelú atmosféru, veľmi dobrú kameru, hlavne spočiatku aj dobre zvládnutú poetiku, dobrá práca. A zaujalo ma aj prostredie. Škoda, keby si celý film udržal úroveň prvej tretiny, tak by som s plným hodnotením pravdepodobne neváhal, táto časť ma úplne dostala, ale potom sa to už len predsa zhoršilo a niekedy aj výrazným rozdielom, čo ma veľmi mrzí. Ale aj tak je to veľmi zaujímavý film, ktorý určite stojí za pozornosť. 72%(7.9.2012)

Co se týče všech těch srovnání s filmy Terrence Malicka, nebyl jsem si jimi tak úplně jistý a bral jsem je s velkou rezervou. Vydrželo mi to zhruba první minutu filmu. Pak už jsem o nich nepochyboval. Valhalla Rising (důmyslný český název odmítám používat) je snímek stejně tak brutální (zavíral jsem oči) jako poklidný a tak nějak i meditativní. Na postavě Jednookého nám v působivých obrazech podbarvených minimalistickou hudbou názorně ukazuje, jak vypadá cesta do pekla, a co tam člověka může čekat. Pátou hvězdu ovšem nedám a nedám, protože: Vadilo mi, že se ve filmu mluvilo anglicky. A té otevřené brutality mohlo být buď méně, nebo (v případě scény kámen--->hlava obzvlášť) mělo zůstat jen u náznaků. Úplně by to stačilo.(15.8.2011)

• Ant

Nepotěšil jsi mě Nicolasi, tak tě asi ani já nepotěším svým hodnocením. Za Drive držím Refna v naprosté úctě, ale Valhalla Rising prostě nejsem schopna hodnotit pozitivně. Ne že bych tyhle typy filmů nemusela, právě naopak. Obdobný Van Diemen's Land jsem si "užila" náramně, ale to bude nejspíš proto, že měl děj. Vallhale děj chyběl a filmy bez děje mě nebaví. Srovnávání s Malickem taky moc nerozumím, ten studuje lidskou psychiku úplně jiným způsobem. Každopádně hudba byla skvělá a já se těším na další Refnovy dějové filmy.(7.1.2012)

Půjdu raději proti proudu, než s proudem. Dávám přednost přírodě a horám, před neónovým městem, obdivuju slovutný a zároveň samotářsky vyspělý Hrdiny, než televizní anti-reky. Valhalla není žádnej luxus, ale blbečka jako já dozajista odprostí od všech starostí, jimiž se momentálně zaobírá. A pohled na tu neuvěřitelnou přírodu - to byla spíš poezie, než pouhý záběr kamaramanův. Pro mě osobně velmi oduševnělý zážitek. Taková extrémní intimita par excellence!(22.7.2010)

Hranice, kde končí úchvatný existencionální / meditativní film opájející se nádherou scenérií a charismatem jednookého Mikkelsena a kde začínají nešikovně dávkované výjevy něčeho (ničeho?), jsou bohužel v tomto případě až nebezpečně úzké. Někomu se to může trefit do noty, někoho to může naprosto znechutit, jde zkrátka jen o to, v jaké míře jste schopni přijmout a hlavně pojmout dané ingredience. Já se snažil, například tu zbytečnost drtivé většiny dialogů ale nezakryje ani parádní kamera, se kterou režisér kouzlí kvanta neskutečně strhujících záběrů prakticky celý film.(13.7.2010)

• - Počas post-produkcie filmu sa režisérovi narodila druhá dcéra. (m.a.t.o.)

• - Film sa skladá zo šiestich na seba nadväzujúcich častí. (Johnny.ARN)

• - Prvá veta zaznie až v siedmej minúte. (Johnny.ARN)