Barbar

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn
  • salahadin

Valhalla Rising aneb pseudomyslitelé se opět budou štourat barbarům v zadku. Chápu, že tohle není mainstream, tohle je vážení "čumte, jak točím jiný filmy" a taky "nelze pochopit, jen se o to snažit" a taky "meditace prostřednictvím bezmozku" atd. Chápu, že tu nejde o scénář, ale přece jen bych ocenil, kdyby měl scénář o několik A4 navíc a věty, které zazní ve filmu, aby měly trochu hlavu a patu a nějaký smysl (!). Když je mlha, řekně někdo "Mlha", když doplují do neznámé země, řekne někdo: "Tohle není Svatá země, kde jsme?" A v tomhle duchu se nese celý slavný scénář. Pokud se tedy už promluví, tak se řeknou dvě tři slova a střih. A když připočtu fakt příšernou výslovnost, tak by bylo lepší, kdyby se tu nemluvilo vůbec. Mads vypadá tak, jakoby neměl mozek v hlavě. Škoda, kdyby řekl aspoň fň, bylo by to lepší. Takhle jsem nepostřehl ani sebemenší náznak toho, že by hledal svou pravou podstatu. Takže prostě jen koukal a občas někoho zmasakroval. K ničemu postava. Postavy, zejména zbloudilí křižáci, se chovají jako banda idiotů. Ani jedna postava se snad nechová normálně. A konec Jednookého? Tak tady jsem se musel smát, to zkrátka nedávalo smysl. Refn to dokázal, natočil a zhmotnil NIC. Ale na druhou stranu tu je dobrá atmosféra a prostředí, herci nevypadají jako pravidelní návštěvníci solárek a fitness. Tohle je prostě divnej film, který jde spíš proti divákům, než k nim. Odvaha se ale cení. Takže za bezbřehou nudu a totálně zmršený a zbytečný nicneříkající film jednu hvězdičku. Kdyby tu byl alespoň nějaký děj, postavy jednaly v souladu s lidskou logikou a nakonec přišlo alespoň malé rozuzlení, tak by se mi poklidné tempo, nulový scénář a statická kamera a vůbec celý film líbil. Takhle to je výkřik do tmy bez odezvy.(2.6.2010)

Hypnotický vizuální skvost, kde se všechno natolik podřizuje strnulé metaforice přírody / kamenné lidské tváře (mytický Mikkelsen!) / monotónních promluv, že se z filmu zcela vytrácí jakákoli smysluplná narativní struktura i kauzalita. Nicolas Winding Refn vede pohanský rituál se vším všudy. Proslovené formuli není třeba rozumět, protože nemá logiku v moderním slova smyslu – je to prostě a jednoduše uhrančivý sled metafor a precizních kompozic, dlouhých, nedějových výjevů, mezi nimiž nemá valnou cenu hledat pojítko. Jsou tam, řečeno s Vančurou, z potřeby básně. A ta je někdy silnější než potřeba příběhu. Škoda, že se v tom filmu mluví – je to jako s tím samoúčelným názvem "Valhalla Rising". Slova do toho zcela zbytečně vnášejí potřebu dávat výjevům nějaký ucelenější řád. A ten tam prostě není. Vlastně mi to vůbec nevadí.(30.5.2010)

• Radek99

Živé asi jako Mrtvé moře. Ano, přiznávám, má víra je slabá a v tenhle film jsem tedy opravdu neuvěřil. Příběh o tom, jak se cca 6 mužů vydá na křížovou výpravu, přičemž jeden nemluví, druhý si založí cestou město, třetímu je asi 9 let, čtvrtý se ztratí, pátý nevykrvácí a šestého zabijí. Teda vlastně nakonec umřou všichni. Protože jsou v pekle. To zase někdo objevil Ameriku...(14.3.2015)

U Barbara, jak zní neobratný český dsitribuční název filmu, takhle nízké hodnocení fakt nechápu. Možná je to tím, že diváci očekávali něco zcela jiného. To ale není můj případ. Věděl jsem že se nejedná kinofilm typu Vikingové. Jméno režiséra je zárukou spíše jakési téměř hypnotické podívané ve stylu filmů Terence Mallicka, Davida Lynche, Wernera Herzoga nebo Jima Jarmusche. A atmosférický trip Jednookého podbarevný psychadelickou zvukovou kulisou se mi dost líbil a to od hned od prvních záběrů, ze kterých na vás dýchne sychravá mlha severských zemí. Dialogů je ve filmu minimum, příběh je odvyprávěn nedoslovně, volným tokem událostí, mezi nimž zůstává volný prostor pro domýšlení souvislostí divákem. A přesně takovéto filmy si užívám nejvíc. Normálně bych dal jen 4*, ale hodnocení něco málo přes 50% mi přijde natolik zcestné, že dám plnou palbu.(16.10.2012)

Sled uměleckých obrazů a občasná abstraktní, jakoby z kontextu vytržená, věta naznačující možné významy, které by šlo daným momentům přiřadit... Kolem a kolem Valhalla Rising je prázdný film a být natočen "normálně", jeho výpovědní hodnota by odpovídala 15 minutovému krátkometrážnímu snímku. Nicméně Refn oplývá neobyčejným talentem uplést z hovna pěkně vypadající, v několika aspektech zajímavý a celkově ne až tak smrdutý bič. Úmírněná stopáž vás zachrání před smrtí v podobě ukamenování artem, charismatický hrdina umožní základní identifikaci a Refnova záliba v explicitním násilí zase udrží oko otevřené... Škoda, že Refn neměl více, co říct, snímek působí poněkud "ošizeně". 5/10(17.6.2013)

• - Film měl premiéru 4. září 2009 na MFF v Benátkách. Premiéra v Dánsku byla 31. března 2010. (mahler)

• - Celý film byl natočen ve Skotsku. (mahler)

• - Během plavby na řece je jedna z postav zasažena šípem. Přestože loď směřuje podél břehu, muž je zasažen do prsou. (Terva)