Barbar

Matthew Newman

Kostýmy:

Gillian Horn
  • salahadin

Valhalla Rising aneb pseudomyslitelé se opět budou štourat barbarům v zadku. Chápu, že tohle není mainstream, tohle je vážení "čumte, jak točím jiný filmy" a taky "nelze pochopit, jen se o to snažit" a taky "meditace prostřednictvím bezmozku" atd. Chápu, že tu nejde o scénář, ale přece jen bych ocenil, kdyby měl scénář o několik A4 navíc a věty, které zazní ve filmu, aby měly trochu hlavu a patu a nějaký smysl (!). Když je mlha, řekně někdo "Mlha", když doplují do neznámé země, řekne někdo: "Tohle není Svatá země, kde jsme?" A v tomhle duchu se nese celý slavný scénář. Pokud se tedy už promluví, tak se řeknou dvě tři slova a střih. A když připočtu fakt příšernou výslovnost, tak by bylo lepší, kdyby se tu nemluvilo vůbec. Mads vypadá tak, jakoby neměl mozek v hlavě. Škoda, kdyby řekl aspoň fň, bylo by to lepší. Takhle jsem nepostřehl ani sebemenší náznak toho, že by hledal svou pravou podstatu. Takže prostě jen koukal a občas někoho zmasakroval. K ničemu postava. Postavy, zejména zbloudilí křižáci, se chovají jako banda idiotů. Ani jedna postava se snad nechová normálně. A konec Jednookého? Tak tady jsem se musel smát, to zkrátka nedávalo smysl. Refn to dokázal, natočil a zhmotnil NIC. Ale na druhou stranu tu je dobrá atmosféra a prostředí, herci nevypadají jako pravidelní návštěvníci solárek a fitness. Tohle je prostě divnej film, který jde spíš proti divákům, než k nim. Odvaha se ale cení. Takže za bezbřehou nudu a totálně zmršený a zbytečný nicneříkající film jednu hvězdičku. Kdyby tu byl alespoň nějaký děj, postavy jednaly v souladu s lidskou logikou a nakonec přišlo alespoň malé rozuzlení, tak by se mi poklidné tempo, nulový scénář a statická kamera a vůbec celý film líbil. Takhle to je výkřik do tmy bez odezvy.(2.6.2010)

• Superpero

Film který vznikl asi jen proto, aby si režisér mohl natočit mraky, kapradí, hory a lesy. Příběh není. Zato nuda je a veliká. V půlce filmu jsem usnul a dokoukal jsem to vlastně jen proto...vlastně ani nevím proč. Záběry jsou samy o sobě krásné, ale to nestačí. Ať si příště režisér radši zajde do přírody a kochá se jí tam o samotě, než aby divákům předkládal takovéhle filmy.(1.6.2010)

Brány Valhally budou stále otevřené,nezaleží na tom kdy jimy projdete, záleží na tom jakou cestou se k nim vydáte. Ať už jste lev, býk a nebo ovce.... Každý má svou životní pouť a pokud je schopen se s ní ve svém srdci vyrovnat. Pak průchod jimy nikdy nebude horší než sama cesta k jejich patám.... Příjemný a po všech stránkách vyvážený film, která od diváka vyžaduje mnohem více než jen jeho sledování.(12.3.2011)

Tuším, že to bylo v Pulp Fiction, kde jedna postava řekne (parafrázováno): "Tvoje p*del pozná středověk." A středověk v tomto filmu je peklo. Temná atmosféra a špinavost, přesně takhle má vypadat středověk, žádné hollywoodské načančání. Herci bez debat skvělí, hlavně tedy Mads Mikkelsen, který vůbec nepotřebuje promluvit. Dále stojí za pozornost představitel malého chlapce Maarten Stevenson. Film se krom jiného může pochlubit i skvělou kameru, jež obraz snímala na formát RED ONE. Fungovalo to výborně. Neméně skvělá je i režie Nicolase Windinga Refna (Bronson), který se inspiroval prací Terrence Malicka a Andreje Tarkovského. Je tedy nutno počítat s pomalým temporytmem, ale po skončení se divák bude cítit očištěn a bude mít pocit, že právě viděl něco mimořádného.(23.5.2010)

Vikingský krvák ako mystický artový trip rozprávaný v (nádherných) obrazoch a symboloch? Ale áno. Strašidelný Mads Mikkelsen ako boh blúdiaci medzi svetmi - tým starým a novým, tým reálnym a záhrobným. Slepé oko vidí viac, pretože je jasnozrivé, tak ako Odinovo. Atmosféra je to, čo sa počíta. Netreba celkom rozumieť, stačí precítiť. A... netreba vysloviť jediné slovo, aby z vás bol najtvrdší bad-ass sezóny. V kine to musí mať priam halucinogénne účinky.(24.5.2010)

• - Ve filmu je přibližně 120 řádků dialogů. (filmsim)

• - Na oficiálnej webstránke sa možno dočítať, že postava Madsa Mikkelsena sa volá Harald. Pritom vo filme ho každý oslovuje One-eye (Jednooký). (m.a.t.o.)

• - V celom filme nemá Mads Mikkelsen žiaden dialóg. (m.a.t.o.)