Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sebevědomý mladý venkovský úředník komisař Mach, který má krásnou ženu, po náhodném zranění oslepne. Se ženou se odstěhuje do Prahy. Ve své slepotě, kterou se snaží fyzicky překonat, je mučen žárlivostí a podezřívavostí. Slepota se stala katalyzátorem jeho vrozené žárlivosti, která nyní přerůstá v nesnesitelnost. Je přesvědčen, že ho všichni podvádějí, především jeho krásná žena. Namlouvá si, že má milence, s nímž se schází i v bytě před jeho vyhaslýma očima. Dramatizace románu Ivana Olbrachta označuje za nejtemnější žalář nikoli slepotu hrdiny, ale nesmyslnou žárlivost. Luděk Munzar v titulní roli podává mistrovský výkon, je ideálním interpretem člověka doslova posedlého svými chorobnými představami. Postavu jeho ženy vytvořila Jana Hlaváčová. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Psychodrama, vyhrocené patologickou žárlivostí. Celkově lepší dojem mi bohužel kazily nesmyslně rozostřené a vysloveně ohyzdné záběry přízraků, které se měly honit hlavou slepého žárlivce. Předpokládám, že i slepý člověk si představuje postavy jako v reálu, nikoliv jako jakési nechutné zombie, notabene když ještě nedávno normálně viděl. Tohle se dalo udělat určitě nějak vkusněji. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vycizelované televizní provedení Olbrachtova románu s mimořádně působivým hereckým výkonem Luďka Munzara v roli osleplého žárlivce a tyrana. Žalář není slepota, žalář není žárlivost, žalář je láska. ()

Reklama

anatheman 

všechny recenze uživatele

Výborná adaptace výborného románu. Myslím si, že se podařilo zcela vystihnout charakter díla. Některé pasáže vznikly takřka v souladu s mými představami. Je pravda, že kniha kniha měla, co se týče psychologie, větší hloubku. To ale pochopitelně není nic překvapujícího. Na to, že se jedná o hodinový film, nedošlo k nějakému fatálnímu osekání předlohy. Prakticky zde chybí pouze filozofující dialogy mezi Machem a Králem, které ale nepředstavují něco nezbytného. Namísto toho můžeme být svědky výborných hereckých výkonů, jejichž výpovědní hodnota rozhodně není zanedbatelná. Zasloužené 4 hvězdičky. ()

rivah 

všechny recenze uživatele

Velmi zdařilá adaptace soustřeďující se na psychologický vývoj ústřední postavy. Inovativním prvkem je použití přesvětlených obrazů v negativu jako chorobných představ hrdiny, stejně působivé je jeho psychopatologické jednání. Jedna z vrcholných rolí L. Munzara a těžko si lze představit nějakou novou adaptaci, která by tuto překonala. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama