poster

Žalář nejtemnější (TV film)

Drama

Československo, 1969, 62 min

Předloha:

Ivan Olbracht (kniha)

Scénář:

Miloš Makovec

Kamera:

Alois Nožička
 • LiVentura
  ****

  Tuhé drama mezilidských vztahů.(1.2.2009)

 • anatheman
  ****

  Výborná adaptace výborného románu. Myslím si, že se podařilo zcela vystihnout charakter díla. Některé pasáže vznikly takřka v souladu s mými představami. Je pravda, že kniha kniha měla, co se týče psychologie, větší hloubku. To ale pochopitelně není nic překvapujícího. Na to, že se jedná o hodinový film, nedošlo k nějakému fatálnímu osekání předlohy. Prakticky zde chybí pouze filozofující dialogy mezi Machem a Králem, které ale nepředstavují něco nezbytného. Namísto toho můžeme být svědky výborných hereckých výkonů, jejichž výpovědní hodnota rozhodně není zanedbatelná. Zasloužené 4 hvězdičky.(24.3.2018)

 • 6thSun
  ****

  Tohle byl hodně hnusnej zážitek, především díky geniální herecké variaci Luďka Munzara!(8.3.2010)

 • Marthos
  *****

  Vycizelované televizní provedení Olbrachtova románu s mimořádně působivým hereckým výkonem Luďka Munzara v roli osleplého žárlivce a tyrana. Žalář není slepota, žalář není žárlivost, žalář je láska.(15.5.2017)

 • rivah
  *****

  Velmi zdařilá adaptace soustřeďující se na psychologický vývoj ústřední postavy. Inovativním prvkem je použití přesvětlených obrazů v negativu jako chorobných představ hrdiny, stejně působivé je jeho psychopatologické jednání. Jedna z vrcholných rolí L. Munzara a těžko si lze představit nějakou novou adaptaci, která by tuto překonala.(12.4.2018)