Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokumentární seriál o zahraničním a českém umění na hraně i za ní.

1. řada:
1. Zbití a blažení (zrod nonkonformní kultury 20. století - americké beat generation)
2. Blažení a ztracení (na počátku 60. let se myšlenky původně malé a izolované skupinky autorů beat generation stávají základem širokého hnutí - hnutí beatniků)
3. Co zbylo z beat generation (vliv beat generation na americkou kulturu a nezávislé myšlení po roce 1997, kdy krátce po sobě zemřeli beatnici Allen Ginsberg a William S. Burroughs)
4. Od avantgardy do podzemí (období přelomu 40. a 50. let v poúnorovém Československu)
5. Od undergroundu k šedé zóně (vznik undergroundu, jeho peripetie až k procesu s Plastiky a vzniku Charty 77…)
6. Ke konci věčných časů (navzdory pokračujícím represím na neoficiální kulturní scéně aktivit přibývá...)
7. Nové alternativy? (Listopadový převrat zcela zásadně zamíchal všemi hodnotami. Změnil i podmínky pro existenci toho, čemu s vědomím nepřesnosti, říkáme alternativní kultura...)
8. Zápisky z podzemí (ruská paralelní kultura 60. až 80. let)
9. Hrdinové nové doby (underground v nových podmínkách postsovětského Ruska)
10. Kruté a chudé divadlo (60. léta přinesla revoluční změny i do oblasti divadla)
11. Komuny a komunity (několik svérázných společenství v západní Evropě: tři komunity v Dánsku - Thy-Lejren, Christianie a Svanholm, dvě komunity umělců v Německu - Tacheles a UFA-Fabrik, a jedna komunita ve Francii - Les Frigos)
12. Punk (punk od jeho začátků v New Yorku přes zlatou éru v Anglii až po současnost)
13. Druhá strana mince (zkoumání fenoménu alternativní kultury a úvaha o její budoucnosti v 21. století)

2. řada
1. Proti proudu (čeští alternativní předchůdci: Jaroslavu Haškovi, Ladislavu Klímovi, Jakubu Demlovi a Richardu Wernerovi)
2. Mimo proudy (o "outsiderech" české výtvarné scény - Josefu Váchalovi, Alénu Divišovi a Bohuslavu Reynkovi)
3. Surrealismus za mřížemi (příběh prokletého básníka Karla Šebka)
4. Poezie v podzemí I. (o undergroundových básnících 70. let)
5. Poezie v podzemí II. (o neoficiálních básnících 80. let)
6. Zakázané výstavy (o jednorázových neoficiálních výstavách, výtvarných sympoziích, ale i stálých polosoukromých galeriích 70. a 80. let)
7. Podzemní universita (o paralelní vysoké škole, kde přednášeli např. literární vědec Jiří Brabec, historik Jan Křen a studovali Saša Vondra, Jáchym Topol, Petr Placák, Anna Šabatová a další)
8. Nedivadlo Ivana Vyskočila (o praotci českého alternativního divadla, prof. Ivanu Vyskočilovi)
9. Pohybové divadlo (o divadlech, jejichž hlavním výrazovým prostředkem je pohyb)
10. Studiové scény 1963 – 1984 (o divadlech Studio Y, Husa na provázku, Divadlo na okraji, Činoherní studio Ústí n. Labem a Ha-divadlo)
11. Moderní pantomima a klauniáda (o divadelní disciplině, kterou reprezentují Ctibor Turba, Boris Hybner, Boleslav Polívka, Richard Rýda, uskupení Mimoza a Continuo) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (7)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Slušný dokument, který i přes velkou snahu mi nedokázal dostatečně osvětlit kouzlo punku, který nadále zůstává mému srdci zatajen (uf). Jako u většiny podobně laděných cyklů je složité, najít vyvážené hodnocení, protože díly se liší kulturami, které jsou někdy prostě zajímavější a někdy o dost nudnější, ale každý si jistě najde své a na kvalitě cyklu to neubírá. Jen mě to neoslovilo tolik, jak jsem doufal... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Seriál mapuje okrajové proudy kultury, se kterými se konzument opravdu nemá šanci seznámit v televizi nebo v oficiální dobře přístupné sféře kultury. V tom je jeho mimořádný přínos, na druhou stranu někde si tvůrci nedokázali udržet odstup a jsou až příliš cítit jejich sympatie k popisovanému. Skutečné zhodnocení kvalit výstupů z alternativní kultury by znamenalo dát větší prostor i jeho kritikům. Celkový dojem: 80 %. Co je alternativní, nemusí být ještě nutně dobré. ()

daEmoNickY odpad!

všechny recenze uživatele

Tvurci si vzajemne podkuruji ... Plivou na stare Vladce .... Kritikum zase nikdo nerozumi ... Vzdyt je to jejich prace ()

Reklama

PollyJean 

všechny recenze uživatele

Jen pro zajímavost z režisérovy fimografie: 1997 - TV seriál Alternativní kultura 2008 - TV seriál Ošklivka Katka Smutný vývoj. ()

jenjan 

všechny recenze uživatele

1. řada, 12. díl: To nejlepší, co bylo u nás natočeno o punk-rocku. Průřez od alternativní scény ve Spojených státech navazující na beatnickou generaci, přes zrod klasické, nové vlny britského punku 70. let, až po první punkové vlaštovky 80. let v Československu. Vše natáčeno s průvodcem Josefem Rauvolfem v místě původu s autentickými žánrovými legendami let minulých i současných a doplněno dobovými videi a songy. Dokument dostává scénu do jiné, ale skutečné roviny, bez tradičního českého "hospodsko-nádražního“ pohledu a jeho závěrečné klišé - "Punk ovlivnil vše, co dnes vidíme.“- je z hlediska kulturního velice trefné. 2. řada, 4 díl: "Zdál se mi dneska děsný sen, že jsem byl z hospod všech vyhozen. Vyhozen k ránu, pro věc svatou, pro láhev rumu započatou. Zdál se mi zkrátka děsný sen, že jsem byl odevšad vyhozen. Vyhozen odevšad pro věc svatou, pro lásku boží započatou." (František Pánek)_____"Pojedu do Portugalska, to je moje stará láska, kavalíři na talíři nosej dámám kaviár, k moři míří, penězi hýří. Až rozkvetou švestky, pobleju Vás všecky a pojedu do prdele, budu tam dvě neděle." (Quido Machulka) ()

Reklama

Reklama