Dům z malých kostek (festivalový název)

• Japonsko

Kunio Kató

Ken'ja Hirata

Kunio Kató

Masami Nagasawa

I v těch filmech je znát ta japonská posedlost precizností – film si na nic nehraje a je přesně tím, co od něj očekáváte. Vzdáleně hodně podobný námět jako v jiném krátkometrážním filmu The Piano (2005). Zde je téma vzpomínání na minulost podáno mnohem lépe. Grafické zpracování je zvláštní, ale k danému příběhu a prostředí se hodí na výbornou. K tomu všemu hraje zajímavá hudba. Váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami – zatím nechám hodnocení na čtyřech, ale do domku z malých kostek se někdy rád ponořím znova a pátou přidám. :-)(9.4.2013)

Líbil se mi samotný nápad a animace, až do chvíle zlomu - tedy když přijede loď a muž se začne nořit do "minulosti". Přišlo mi to tak předvídatelné! Tak nenápadité, a ano, kýčovité. Není divu, že mne pointa, navíc taková nijaká, nedostala. Ale jinak stavba domu se mi líbila moc, i to stěhování, a možné úvahy, co dělá člověka člověkem.(8.6.2014)

Nádherný filmček o živote. O jeho svetlých chvíľkach, o jeho trpkosti, o jeho smútku. No predsalen, bolo tu zopár mierne nudných pasáží. Tento film si môžete pozrieť tu: http://www.youtube.com/watch?v=JjDkMdvzIz8&feature=related(23.2.2009)

Jeden z nejlepších a nejpůsobivějších kraťasů, které jsem viděl. Strašně mě fascinuje kolik citů a hloubky jsou někteří tvůrci schopni dostat i do tak krátkého filmečku. Tohle je nádherný životní příběh o tom, jak moc jsme schopni uzavřít se sami do sebe, aniž by jsme si to uvědomovali a dokud nám to někdo (nebo něco) nepřipomene, tak si toho prostě nevšimneme.(8.4.2013)

Melancholie nikdy nevoněla tak sladce. Příroda se rozhodla, že zaplaví Zemi přívaly vody, a lidé od té doby nepotřebují fotoalba. Místo toho může každý proplouvat svým životem dle nálady zpátky, tak, jak si ho postupně vybudoval. Zdá se to zvláštní, ale předešlá věta není metafora, a tento výborný kraťas nelze než doporučit všem ostatním, aby se o tom přesvědčili na vlastní oči... Ploutve s sebou!(3.4.2010)

• - Režisér a zároveň scénárista Kunio Katô se stal prvním Asiatem, který vyhrál Oscara za Nejlepší krátkometrážní animovaný film. (HellFire)