Kyklop (TV film)

Emil Topuzov

Tom Hiel

Roger Corman, Julie Corman
  • Gilmour93

Navození atmosféry starého Říma stejně marné jako snaha Kyklopa mrknout levým okem, filmařsky zasmrádlé jak obrovy hnědé spodky, které si nevyměnil od prvního kojení Romula a Rema vlčící a k tomu všemu Tiberius E.Robertse s vizáží (h)ladiče pyjan Eltona Johna. Konečně jsem pochopil význam jazykolamu: „Od poklopu ke poklopu Kyklop kouli koulí.“ Film je totiž od samého začátku až do konce bohapustá kanalizační stoka plná lejn římských obyvatel nakažených tyfem a ta přetěžká koulící se koule z olova představuje nelehký úkol režiséra D.O´Briena nezemřít nad výsledkem své práce studem.(22.2.2010)

• curunir

,,VEDEL SOM, ŽE AKONÁHLE MA DAVY OBČANOV UVIDIA S CHYTENÍM KYKLOPOM BUDE CIRKUS" ,,A CIRKUS TO BOL..." __ Aj napriek nevalným kvalitám mám tento druh filmov veľmi rád a ako náhle som sa dozvedel o námetovo vďačnom Kyklopovi, hneď ma zaujal a pravidelne som si čítal všetky, hlavne kritické, komentáre. Myslím si však, že tento film si také opovrhovanie nezaslúži. Vo svojom žánri tvorí lepší priemer a je len na škodu, že tvorcovia zahodili takmer celý ponúkaný potenciál. Väčšiu časť filmu preto tvoria mocenské intrigy v starom Ríme, avšak pre neskonale dementný scenár sú k zaplakaniu. Príbeh chudáčika kyklopa (nechápem prečo sa film volá v originále Cyclops, keď v ňom vystupuje iba jeden) sa tak mnohokrát odsúva natoľko, že postupne sa na neho zabúda. Pritom práve on vyrába najväčšie ,,porcie" zábavy tohoto filmu. Toto ma miestami dosť sra*o a tiež i to, ako sa v mnohých oblastiach k tomuto filmu pristupovalo. Napr. záber na Rím pri úvodných titulkoch je vystrihnutý s televízneho Spartakusa (2004), tak isto ako aj lesný boj medzi otrokmi a Rimanmi. Rovnako do očí bijúca je predovšetkým v arénových scénach inšpirácia Scottovým Gladiátorom. Trpký záver, kde by som ako malý určite aj vyronil slzičku ukázal, že hranica medzi slobodou a smrťou je neuveriteľne tenučká. Nech žije republika!(4.10.2009)

• Acrobat

No skoda hovorim, ked uz vyplach tak aspon vystrelujuci si sam zo seba, takto sa to prilis tvari vazne, dehonestuje Rim a jeho historiu. Nestoji to za nic ani ako akcia, ani ako dobrodruzstvo, ani ako historia, ani ako fantasy, ani ako jatky, ani ako sebareflexia. V podstate nestoji nic za to, aby ste si pozreli. Ten plagát je mätúci až až.(3.11.2009)

• HonzaMag

No tak to byl teda "nářez". Eric Roberts se opět propadl o něco hlouběji do stoupy, ale aspoň se tváří jako herec; což se o ostatních představitelích tvrdit nedá. Hlavní hrdina Markus vystačí s jedním a stále stejným úsměvem idiota; vedle nesympatické "krasavice" Barbary vypadá i Kyklop jako Brad Pitt. Kvalita dialogů zde již byla zmíněna, takže jen doplním větu, která pobavila zase mne „... Oni nejdou po silnici!“ – patřila k těm složitějším (rozvitějším). Prostě celé to působí dojmem, jako když kočička s pejskem pekli dort: posbíráme po hospodách pár opilců a pod mostem pár bezdomovců – navlečem je do hadrů ze smeťáku; doplníme je jedním trochu známým hercem (kterého přepadneme v ranních hodinách na cestě z tahu, takže ani neví, že se k něčemu upsal a že nešlo jen o autogram); přidáme pár kulis, které si vypůjčíme od dětí z hereckého kroužku ZŠ; natočíme pár záběrů z populárních rumunských lesů; doplníme prostředím z levné PC hry a všechny zbývající peníze vrazíme do digitálního Kyklopa; dialogy opíšeme ze Slabikáře pro předškolní děti a vše pořádně zamícháme a povaříme ... Ani nevím, proč jsem dal tak vysoký počet hvězdiček, asi kvůli tomu Kyklopovi. A možná bych i přidal, kdyby na závěr sežral Markuse, Barbaru, zbytek otrapů, režiséra, scénáristu, kostyméra, ... prostě všechny, kdo se na tomto veledíle podíleli (nebo podělali ? :-((6.10.2009)

• L_O_U_S

Bál jsem se, že se scenáristé budou snažit hrát na city a přesvědčit mě o tom, že kyklop ve skutečnosti není zrůda, ale docela sympaťák, kterému nikdo nerozumí, protože ve volných chvílích trhá Římanům údy. Nestalo se tak a pokud se o něco takového scenáristé pokoušeli, tak by to stejně nikdo z diváků nepoznal, protože veškerá snaha(?) o emoce se naprosto míjí účinkem. Kyklopa mi však nakonec stejně líto bylo, neboť se v tomhle vysmívaném paskvilu ocitl nevinně. Pokud jde o výpravu, tak takhle bídný Řím jsem ještě neviděl. Tiberius, který se baví akorát se svým trapným synovcem, namísto velké říši vládne několika ulicím v jakémsi kurníkovém zapadákově, a celou římskou armádu tvoří družina zhruba deseti obrněnců, kteří když začnou střílet z luků, tak ze dvou metrů netrefí ani stodolu. Není divu, že film připomíná nějaký minimalistický experiment. Triky jsou samozřejmě špatné a kečupem se tentokrát opravdu nešetřilo. Na druhou stranu už jsem viděl i daleko horší spektákly - takový OCELOVÝ MUŽ je teprve zvěrstvo. Proto dávám kyklopovi čestnou hvězdičku. (542.)(10.1.2010)

• - Ve scéně, kdy má na stavbě domu dojít k cejchování nového otroka, lze spatřit v pozadí žlutý deštník. (Godhaj)

• - Když Gordian v aréně čeká na svůj rozsudek, je v jedné scéně bez hadrů a ve druhé s nimi. (StrYke)