Reklama

Reklama

Tunel Omega

(seriál)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Vedecko-fantastický seriál. Jaskynní záchranári narýchlo zavolaní k záchrannej akcii prejdú nečakane tunelom čiernej diery, do iného času a priestoru, aby sa s prekvapením dozvedeli, kto je na konci drastickej cesty plnej nástrah a zvratov. (RTVS)

Recenze (6)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Objektivně zhodnotit televizní projekt s odstupem pětadvaceti let je myslím nemožné, takže vyjádřím pocity kluka, který byl fanoušek sci-fi a žil v zemi, která tomuhle žánru rozhodně nefandila a televizní produkce v této oblasti by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Každopádně miniseriál měl potenciál, protože se odehrával v neokoukaném klaustrofóbním prostředí jeskynního systému a scénář od začátku pracoval s prvky tajemna. Bohužel ty tři první díly dokázaly televizního diváka jenom navnadit, protože tam, kde se měl slibně načatý příběh teprve začít pořádně rozvíjet, došlo ke zkratu a čtvrtý díl byl už jen besedou na téma existence a kontaktu s mimozemským životem. Dnes už si vybavím jen Luťanského, Bartošku a Bořivoje Navrátila, který hrál zástupce mimozemské civilizace (ta jeho holá hlava měla patrně vysílat divákovi signály, že s ním něco není v pořádku), co se snaží vlákat nebohé záchranáře do pasti. V sérii vystupovaly ještě další dvě herečky, jedna z nich byla tuším Jarmila Švehlová. Bylo by zajímavé zhlédnout tenhle oblíbený pořad mého dětství znovu a především by bylo zajímavé natočit remake, který by osudy hrdinů poněkud rozvinul. ()

Prubner 

všechny recenze uživatele

Ta minisérie je zvláštní, ale nedá se říct, že je povedená. První tři díly jsou věnovány příběhu (bloudění po jeskyni a rozhovor s mimozemšťanem Bořkem Navrátilem, kterého dabuje tuším Pavol Mikulík) a vyznačují se přitroublými dialogy, nelogickým chováním postav a primitivními triky. Čtvrtý díl zahrnuje besedu se skutečnými astronomy (mj. Jiří Grygar) a ta beseda je asi na celé sérii to nejzajímavější. Jinými slovy: na tu besedu se rád podívám kdykoli znovu, ale na ty předchozí díly ne. ()

Reklama

anderson 

všechny recenze uživatele

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 2.11.1983, pôvodná televízna sci-fi miniséria - 4 - dielny slovenský sci - fi seriál. Pamätám si z neho dosť veľké útržky, bohužiaľ bol odvysielaný iba 2x (v premiére aj v repríze na druhom okruhu ČST v polovici 80-tych rokov) a odvtedy sa po ňom zľahla zem. Ak je tu niekto kto si pamätá viac, napíšte to sem prosím. (5.2.2009) - autor scenára: MILAN BAUMAN ()

PatoP 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý sci-fi seriál natočený redakciou vzdelávacích programov. Tento projekt mal nápaditou a napínavou formou osloviť mladého diváka a vzbudiť v ňom záujem o astrológiu a veci s ňou súvisiace. RTVS ho má vo svojom archíve, no nechce ho vysielať, pretože je vraj príliš statický. V tomto prípade tomu slovu nerozumiem. Neviem kto iný by to mal vysielať, ak nie ten, kto na to vlastní vysielacie práva. ()

retroslovak 

všechny recenze uživatele

Naozaj veľmi zaujímavý, pútavý 3-dielny krátky televízny film, keďže 4. diel je už len konfrontácia a beseda. Tento snímok som zhliadol prvý krát, ktovie, či sa niekedy ešte objaví v televízií, v každom prípade veľmi zaujímavý projekt, na tú dobu pomerne slušné efekty, film vás vtiahne do deja ani neviete ako. Neviem, či existuje aj preložený do češtiny, ja som ho videl celý v slovenčine. Film som mal možnosť zhliadnuť v bádateľni slovenského rozhlasu, kde má možnosť a prístup ktokoľvek by mal záujem. Je to skvelá príležitosť, ako si pozrieť diela, ktoré kvoli autorským prípadne iným problémom nemôžu byť nasadené do vysielania a reprízované. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Seriál, v jehož závěru se k danému tématu v besedě vyjadřovali naši vědci, mimo jiné dr.Jiří Grygar a další, byl jako nový neotřelý nápad dobře přijat televizní kritikou. Bohužel se však shodou okolností vysílal v čase, kdy na dalším programu televize bylo po několik týdnů vysíláno mistrovství světa ve fotbale, a tak byl poněkud zastíněn dalším sci-fi seriálem Návštěvníci, který se natáčel i vysílal zhruba ve stejném časovém období. (ČSFD)
  • Jiná podoba než filmová neexistuje a není jisté, zda je Tunel Omega dodnes uchován v archivu ČT. Pouze na internetu lze o něm nalézt zmínku. (ČSFD)
  • Tunel Omega byl čtyřdílný televizní seriál, který se v Československé televizi vysílal v roce 1983. Byl to společný experimentální projekt vzdělávacích redakcí České a Slovenské televize, který měl diváky touto dramatickou formou více získat pro problematiku záhad vesmíru. (ČSFD)

Reklama

Reklama