Reklama

Reklama

Tunel Omega

(seriál)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Vedecko-fantastický seriál. Jaskynní záchranári narýchlo zavolaní k záchrannej akcii prejdú nečakane tunelom čiernej diery, do iného času a priestoru, aby sa s prekvapením dozvedeli, kto je na konci drastickej cesty plnej nástrah a zvratov. (RTVS)

Recenze (7)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Objektivně zhodnotit televizní projekt s odstupem pětadvaceti let je myslím nemožné, takže vyjádřím pocity kluka, který byl fanoušek sci-fi a žil v zemi, která tomuhle žánru rozhodně nefandila a televizní produkce v této oblasti by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Každopádně miniseriál měl potenciál, protože se odehrával v neokoukaném klaustrofóbním prostředí jeskynního systému a scénář od začátku pracoval s prvky tajemna. Bohužel ty tři první díly dokázaly televizního diváka jenom navnadit, protože tam, kde se měl slibně načatý příběh teprve začít pořádně rozvíjet, došlo ke zkratu a čtvrtý díl byl už jen besedou na téma existence a kontaktu s mimozemským životem. Dnes už si vybavím jen Luťanského, Bartošku a Bořivoje Navrátila, který hrál zástupce mimozemské civilizace (ta jeho holá hlava měla patrně vysílat divákovi signály, že s ním něco není v pořádku), co se snaží vlákat nebohé záchranáře do pasti. V sérii vystupovaly ještě další dvě herečky, jedna z nich byla tuším Jarmila Švehlová. Bylo by zajímavé zhlédnout tenhle oblíbený pořad mého dětství znovu a především by bylo zajímavé natočit remake, který by osudy hrdinů poněkud rozvinul. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Protože tu není seznam dílů (1. Propast - 2. Past - 3. Kontakt - 4. Konfrontace), tak si budu odkládat průběžné hodnocení sem. 1. díl: Děsivá hudba a ve slovenské verzi nadabovaní čeští herci jsou poměrně minusové věci, aspoň pro mne. Než se to trochu rozjede, uběhne skoro půlka dílu. Ale Navrátil je správně tajuplný, chemie mezi jeskyňáři funguje a jak začnou objevovat malby, pyrit a světla, začne to být zajímavé. Velmi dobrá kamera, výprava. 3* /// 2. díl: Na scéně se objeví opět předabovaný Bartoška, který vede pátrání po ztracených jeskyňářích. Navrátil se stává skoro démonickým. A jinak je to napínavé jak sviň, zvlášť ten konec s pastí. 4* /// 3. díl: Trochu bezradné zakončení, kde postava Navrátila má vlastně pravdu - 4 lidé jsou na prahu nových, úžasných možností, které by jejich děti teoreticky pak mohly předat Zemi, ale oni se rozhodnou ten práh nepřekročit, neb Země je Země a mají ji rádi a mají tu povinnosti. Zklamalo mě to, čekal jsem trochu větší poselství. Ale ten psychedelický před-závěr docela ušel a závěr měli utnout ve chvíli, kdy si nebyli jistí, kde jsou. 3* /// 4. díl: Je jen něco málo ze zákulisí (já si říkal, že Kňažko měl ten knír celou dobu v seriálu blbě přilepený) a pak povídání ve studiu o možnostech kontaktu s jinou civilizací a jak by asi takový kontakt probíhal, kde třeba černé a červí díry vysvětluje doktor Grygar. Jsou to informace tehdejší doby, ale pořád zajímavé. 3* ()

Reklama

PatoP 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý sci-fi seriál natočený redakciou vzdelávacích programov. Tento projekt mal nápaditou a napínavou formou osloviť mladého diváka a vzbudiť v ňom záujem o astrológiu a veci s ňou súvisiace. RTVS ho má vo svojom archíve, no nechce ho vysielať, pretože je vraj príliš statický. V tomto prípade tomu slovu nerozumiem. Neviem kto iný by to mal vysielať, ak nie ten, kto na to vlastní vysielacie práva. ()

retroslovak 

všechny recenze uživatele

Naozaj veľmi zaujímavý, pútavý 3-dielny krátky televízny film, keďže 4. diel je už len konfrontácia a beseda. Tento snímok som zhliadol prvý krát, ktovie, či sa niekedy ešte objaví v televízií, v každom prípade veľmi zaujímavý projekt, na tú dobu pomerne slušné efekty, film vás vtiahne do deja ani neviete ako. Neviem, či existuje aj preložený do češtiny, ja som ho videl celý v slovenčine. Film som mal možnosť zhliadnuť v bádateľni slovenského rozhlasu, kde má možnosť a prístup ktokoľvek by mal záujem. Je to skvelá príležitosť, ako si pozrieť diela, ktoré kvoli autorským prípadne iným problémom nemôžu byť nasadené do vysielania a reprízované. ()

anderson 

všechny recenze uživatele

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 2.11.1983, pôvodná televízna sci-fi miniséria - 4 - dielny slovenský sci - fi seriál. Pamätám si z neho dosť veľké útržky, bohužiaľ bol odvysielaný iba 2x (v premiére aj v repríze na druhom okruhu ČST v polovici 80-tych rokov) a odvtedy sa po ňom zľahla zem. Ak je tu niekto kto si pamätá viac, napíšte to sem prosím. (5.2.2009) - autor scenára: MILAN BAUMAN - SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 3 = 20.6.2022 - Po takmer štyridsiatich rokoch od premiéry sa diváci na Slovensku konečne dočkali premiéry obnovenej a aj ja som si mohol oživiť svoje dávne útržkovité spomienky na tento výnimočný sci-fi pokus vtedajšej ČST Bratislava. Nebudem vôbec tvrdiť, že tento pokus nezostarol. Bohužiaľ zostarol a je to markantné najmä na jeho trikovej a filmárskej zložke. Veľmi nízky rozpočet je očividný a aj po remeselnej stránke sa to už vtedy dalo urobiť inak a lepšie. Nesmierne sa mi ale páčia nadčasové myšlienky tohto konceptu, ktoré v dnešnej dobe obzvlášť rezonujú. A dokumentačná hodnota tohto počinu je neoceniteľná. Preto pod štyri omegy rozhodne nepôjdem a ďakujem STV, že z hĺbky svojho bezodného archívu túto mimozemskú jaskynnú odyseu nakoniec vyhrabala. (23.6.2022) ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Jiná podoba než filmová neexistuje a není jisté, zda je Tunel Omega dodnes uchován v archivu ČT. Pouze na internetu lze o něm nalézt zmínku. (ČSFD)
  • seriál se natáčel v jeskyních poblíž Berouna, v Macoše a v lomu Amerika na Berounsku. (ČSFD)
  • Seriál, v jehož závěru se k danému tématu v besedě vyjadřovali naši vědci, mimo jiné dr.Jiří Grygar a další, byl jako nový neotřelý nápad dobře přijat televizní kritikou. Bohužel se však shodou okolností vysílal v čase, kdy na dalším programu televize bylo po několik týdnů vysíláno mistrovství světa ve fotbale, a tak byl poněkud zastíněn dalším sci-fi seriálem Návštěvníci, který se natáčel i vysílal zhruba ve stejném časovém období. (ČSFD)

Reklama

Reklama