La Fille du RER

Dievča z vlaku

(festivalový název)

Girl on the Train, The

Francie, 2009, 105 min

Nejnovější snímek André Téchiné ve mně zanechal pocit rozpačitosti. I s odstupem tří dnů se sám sebe marně ptám, v čem spočívala pointa. Výborně obsazený film, francouzská mladá generace zastoupená dvojicí Dequenne-DuVauchelle se vzájemně doplňuje se starší generací v podání dua Deneuve-Blanc, vynikající hudba i kamera, to vše je neoddiskutovatelné, všechny klady ale zastiňuje zvláštní scénář. Ze začátku jsem si říkal, fajn, film se ubírá určitým směrem, byl jsem zvědavý, jak bude pokračovat, jenže pak jako by zabočil do slepé uličky. Hlavní hrdinka se chová nelogicky, praštěně až psychopaticky. Ale je možné, že to byl režisérův záměr. Musím zdůraznit, že po výtečných Les témoins se dostavilo zklamání.(23.3.2009)

• - RER je zkratka pro Réseau Express régional. Jde o příměstské vlaky, které v Paříži a okolí plní funkci městské hromadné dopravy a jejich síť doplňuje síť pařížského metra. (claudel)

• - Snímek La Fille du RER byl natočen podle divadelní hry francouzského dramatika a překladatele Jean-Marie Besseta RER. Ten se při psaní hry inspiroval skutečným kriminálním případem z roku 2004. (claudel)