Rasputin - šílený mnich (TV film)

Rasputin: The Mad Monk

Dokumentární / Historický

USA, 2006, 44 min

Už od dětství mám mnicha Rasputina zafixovaného jako pána, kterému se hlava probořuje do těla. Ztrácí nohy, ruce, soudnost. Může za to film Anastasia. Ten mou myšlenku zmutoval do nadživotní velikost a je zvláštní, že až teď jsem mohl usoudit, že Rasputin nebyl takový kvítko. Jeho uhrančivý pohled je děsivý. I když byla jeho fyzická přítomnost jen díky dochovalým fotografiím, nemůžu jim upřít jejich atmosféričnost. "Když mluvil s lidmi, díval se jim přímo do očí.". Ruské dějiny jsou zvláštní, ale tahle část je TA, která mě zajímá a dostává. Protože je tajemná? Ano!(6.9.2009)

Jedná se o poměrně objektivní zhodnocení osobnosti Grigorije Jefimoviče Rasputina. Spoustu detailů zůstalo sice nevyřčeno, nicméně tvůrci dokumentu oslovili výborné historiky, včetně E. Radzinského, skvělého ruského badatele, který se poctivě prohrabal ruskými archivy a (nejen) o Rasputinovi toho zjistil a publikoval opravdu hodně. "Jestli mě zabijí, mí bratři, ruští sedláci, nemáme se čeho obávat. Jestliže mi však smrt přivodí vaši příbuzní, nikdo z vaší rodiny nezůstane naživu déle než 2 roky, všechny vás pobije ruský lid! G. Rasputin"(17.3.2013)

Celkem povedený dokument, až na některé nepřesnosti. Např. určitě si nemyslím, že je dobré, aby historik posuzoval vlivy hypnózy na uzdravení člověka, či dělal jiné zdravotnické posudky, které náleží spíše jiným odborníkům. Rasputin je tu vykreslen ve skutečných barvách, ani jako světec, ani jako padouch.(8.2.2009)

(Ne)svatý muž u carského dvora, co si rád přihnul, nedokázal udržet ptáčka v kleci a stal se obětí faktu, že nedostatek informací vede ke vzniku domněnek a fám (částečně i problém tohoto dokumentu). Žádný démon, jen člověk, semletý jako jeden z mnoha drtivou silou kola dějin. Toho kola, co za čas nemilosrdně ukáže, kdo z dua Rasputin a ras Putin měl blíže k báťuškovi.. P.S.: Při popisování sprovodění Grigorije Jefimovičove ze světa si nešlo nevzpomenout na Těžko ho zabít (a to nejen proto, že zarostlý Seagal na lůžku jako by mu z břicha vypadnul)..(11.11.2014)

Zajímavá postava v dějinách. I takoví lidé existují a třeba i dnes. Velmi zajímavá postava hodná prozkoumání. Viděl jsem ještě jiné dokumenty a jestli seženu nějaký text, tak určitě zakoupím a přečtu. Toto dílo je pro mě velmi dobře zpracované, má dobrou vypovídací hodnotu. S těmi dalšími snímky jsem si udělal o něm docela pěkný obrázek. Asi mě někdo taky zastřelí a utopí :-)(20.11.2014)