Zoznámime sa s Jankou, Braňom, Cyrilom a malým Vladkom, prezývaným Baranča skrátka s deťmi Majerovými. Trávia spolu prázdniny na chalupe, spolu so svojou tetou Martou, ktorá sa o ne stará, počas neprítomnosti rodičov. Staršie deti sa jedného dňa rozhodnú kopať v starom pieskovisku a vykúpu prastaré čudo - Brontofúzika. Je to predhistorická potvorka, ktorá im však dokáže splniť želania. A tak si Janka zaželá, aby boli všetci krásni ako hrdinovia z rozprávky. Stane sa . Deti v tomto prestrojení nikto nepozná, ani vlastná teta, čo so sebou prináša množstvo smiešnych, ale aj nepríjemných situácii.. Ešteže kúzlo účinkuje iba do západu slnka!
Jednotlivé časti:  1.-Krásni ako rozprávka
2.-Peniaze
3.-Každý chce Baranča
4.-Letecký deň
5.-Ach, naše baranča!
6.-Dobrodružstvo s Indiánom
7.-Posledné želanie (oficiální text distributora)

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.1.1986 --- Tri deti objavia v piesku za mestom škriatka BRONTOFÚZIKA, ktorý im každý deň môže splniť jedno želanie. Bohužiaľ platnosť želania vyprší so západom slnka. Podľa mňa skvelý a úplne zabudnutý detský seriál. Raz som v JÚ A HELE dokonca videl aj britskú variáciu na túto tému ("Pět dětí a to". - Ďakujem za pomoc Oogi). (6.2.2009) ()

Karamanlis

Už ako dieťa som si uvedomoval, že Piesočná potvorka je poriadna peachovina, ktorej nasadenie do detských rozprávkových pásiem ma vždy iritovalo. Do očí bijúca bola najmä už na tú dobu žalostná triková stránka tohto nesúrodého a naivného československého pokusu o zárez do fantasy žánru. ()