Zázračná planeta II. (TV seriál)

• francouzský

Dokumentární

Francie / Japonsko, 2005, 6x52 min

Hideki Tasuke

Jeremy Hogarth

Komentáře uživatelů k TV seriálu (13)

Tohle je moc dobrý dokumentární cyklus, který už jsem zřejmě viděl v době jeho vzniku a podíval se na něj po skoro patnácti letech znovu. Třeba se pletu, ale vlastně mi ani nepřišlo, že by se za tu dobu přišlo ve světě vědy na nějaké vyloženě zásadní objevy, které by ho činily neaktuálním (nejvíc mě v tomto smyslu překvapila teorie důvodu permského vymírání, která koresponduje s o deset let mladšími objevy). Zabývá se poměrně zevrubně úplnými počátky života na Zemi a na rozdíl od jiných dokumentů tohoto typu oplývá skvělou vlastností; vždy, když mě napadla během sledování nějaká otázka, tento dokument mi ji velmi záhy zodpověděl. Necucá si data z prstu, ale přísně je vysvětluje na základě fosílií a hypotéz a pokud se něco neví, přizná se, že se to neví. Celé je to koncipováno jako jedna velká evoluční linie od prvních bakterií až po homo sapiens, takže věci, které s tím tolik nesouvisí, jsou odbývány či ignorovány, ale alespoň to má nějakou vizi a není téma roztroušené. První tři díly jsou úplně geniální. 4. je super, ale přecijen už to člověk více zná z mnoha jiných dokumentů. Poslední dva díly už vyloženě akcentují přímé lidské předky a tam už je více znát, že v té nejbližší minulosti bychom potřebovali znát daleko více věcí pro ucelenější obrázek a všechny otázky už zodpovězeny nejsou. Taky si možná mohli odpustit na konci každého dílu ten oslavný tyjátr na člověka. Ale asi je to nutné, aby si průměrný divák uvědomil, že se ho to týká.(13.4.2019)

Jen se dívejme! A povinně! Co si tady ničíme...(8.1.2010)

Koľko zaujímavého nám na prírodopise nepovedali.(27.2.2009)

Dokument, který rekonstruje události z dob, kdy tady na planetě běhali leda tak bakterie.(15.2.2009)

Jestli někdo tohle umí jsou to Francouzi. Všechny ty "Zázračné planety" bych pouštěl povinně ve škole, aby také děti neviděly jen tu nudu v učebnicích.(1.10.2012)

Kde jinde se dozvědět, že máme oproti dinosaurům primitivní způsob dýchání a že jediný důvod, proč se lidé (savci) vyvíjejí v děloze (a naše mamky nekladou vajíčka) je ten, že někdy před 250 miliony let na planetě byl nedostatek kyslíku?(14.3.2009)

Mistrovsky zpracovaný dokument představující nejstarší dějiny naší planety a počátky života na ní. Dokument představuje mnoho nejnovějších teorií podložených demonstrací důkazů. Tajemství života na naší planetě je tímto o kousek blíže lidskému poznání.(14.2.2009)

Veľmi pekne a pútavo spracovaný dokument.(26.5.2009)

Evolúcia v priamom prenose. Na rozdiel od jednotky, v tomto dokumente možno nájsť množstvo doplnkových informácií o histórii a vývoji ľudstva, o ktorých sme možno ani nevedeli. Veľmi pútavý dokument s tónami krásnej hudby v pozadí. Povinnosť na hodinách dejepisu a prírodopisu. Miestami mi síce vadilo pár duplicitných informácií, čo trošku pokazilo celkový dojem zo seriálu, ale hodnotiť ho možno iba pozitívne. 85 %(9.9.2012)

Myslím, že to bylo trošku uspěchané. Ale bylo to krásné. Miluji tyhle záhady. Zázraky přírody. Moc hezky zpracováno.(28.2.2009)

Výborný seriál, který přináší spoustu důkazů, zajímavých spojitostí a nových pohledů na evoluci. Doporučil bych jako materiál do hodin náboženské výchovy.(18.3.2012)

výborně podané taje přírody z historie do současnosti..Moc pěkné!!(21.2.2010)

Francouzům a Japoncům se tohle mimořádně povedlo. Dokument o tom, jak to na Zemi od počátku vypadalo, co a proč se tehdy stalo a jakou to mělo souvislost s vývojem savců a potažmo i lidí. Animace pěkné, škoda, že jich nebylo víc. Taky si myslím, že šlo lépe zpracovat vyhynutí dinosaurů a nezazněla zmínka o explozi Toby, co se významně podepsala na populaci lidí. Ale tohle si podle mě pět hvězd zaslouží i bez toho.(18.3.2018)