Nepokojná láska

Československo, 1975, 5 h 38 min (Minutáž: 63–75 min)

Epizody(5)

Päťdielny televízny film z obdobia 70-tych rokov vykresľuje osudy lazníka Jana Daňu a jeho dvoch dcér od momentu, kedy Daňo stráca manželku a dcéry matku, až po obdobie, kedy obe z dcér, každá svojím spôsobom, nachádzajú svoje miesto v živote. (oficiální text distributora)

sportovec

Pro Čecha je na tomto seriálu nejzajímavější košická produkce. I toto dílo patří do československé televizní klasiky a Pántikův výkon je monumentální. Muž práce, ale jaký muž! Petra Černocká, která mě nepřímo na tuto svoji roli upozornila prostřednictvím svého vystoupení v Šípově pořadu VŠECHNOPÁRTY, nelhala. Skvostná hudba, zajímavá rámující krajinná kamera, ale i rozvětvená rodina Daňovců, to všechno dává košickému počinu neotřelost a původnost. Název plně vystihuje horečný tep díla i života slovenské venkovské rodiny. Zážitek se to zdá být trvalý a neotřelý. ()

jhrasko

Seriál, aké sa dnes už netočia. Bohužiaľ. Presvedčivá psychologizácia postáv, výborný výber hercov (Silvia Turbová a Petra Černocká čoby sestry sú typovo jedinečné /a krásne/), zopár odvážnych vtipov a len neškodné minimum dobe poplatných scenáristických "nutností". Navyše drzé konštatovanie: "Slovákovi ukáž vežu kostola a ihneď vie, kde hľadať krčmu i vlastný dom." ()

bjjoba

Tento seriál ma zaujal najme excelentným hereckým výkonom pána herca Júliusa Pántika a jeho realistickým stvárnením úlohy gazdu na lazoch na slovenskom vidieku v časoch kolektivizácie. V úlohach dcér sa predstavili a výborne zahrali Sylvia Turbova, Petra Černocka a mladú manželku výborne stvárnila Kvetka Stražanova, ktoré to všetko vo filme omladili a okrášlili - http://www.petracernocka.estranky.cz/clanky/petra-cernocka-a-nepokojna-laska.html ()

PatoP

5-dielny slovenský seriál, kedy prvé tri diely boli natočené v roku 1975 a ďalšie dva pre veľký divácky úspech dotočené v roku 1979. Môžeme tu vidieť skvelého Júliusa Pántika v roli lazníka a neskôr predsedu JRD Poniky, Jána Daňa. Jeho dcéry stvárnili Sylvia Turbová ako poľnohospodárska inžinierka Mária a Petra Černocká ako speváčka Eva. Ešte treba vyzdvihnúť veľmi dobre napísané a zahraté vedľajšie postavy, ktoré boli výrazným spestrením na báze humoru a ktoré stvárnili Anna Grissová a Ľudovít Króner. ()

Autogram

Július Pántik tradične skvelý, ako vie byť mrzutým chlapom aj láskavým otcom. Herecký výber dcér je tiež výborný, tá ich vzájomná podoba je ako pri skutočných sestrách. A hudbu ani nespomínam, postačí pár motívov pre celý film, to je vizitka veľkých skladateľov. Prvý diel seriálu mi unikol, s hodnotením počkám, ale pod štyri to asi nebude. (25.5.2018) –––– Po tretej časti sú to silné štyri hviezdy. Silných momentov je vo filme veľa, nájdu sa aj rozpačité súdružské momenty, ale to jednoducho v tej dobe muselo byť. Prevažuje to ale Pántik svojim majstrovstvom. (1.6.2018) –––– Zdá sa mi, že v štvrtej časti už trochu varia z vody a niektoré dejové obraty boli trochu postavené na hlavu. Ale motív odpustenia a ako ho Pántik predviedol bol výborný. (8.6.2018) –––– Veľmi pekné zakončenie ságy rodu Daňovcov. Až na tú návštevu Petržalky, to bolo akoby z iného filmu, taká malá skrytá kritika socialistickej výstavby. (15.6.2018) ()

vitekpe

Petidilny epos ze slovenske vesnice/velkomesta 70. let minuleho stoleti, v cele hlavoun Pantik, za dcery jsou Turbova a Cernocka. Pozoruhodne. ()

Kovaja

Těžké moc těžké časy hospodaření a k tomu v chalupě tři ženské. Pántik byl samorost jak se na tuhle dobo patřilo, hlavní slovo měl v chalupě chlap ale musím uznat že jeho dvě dcery se potatili a tak není divu že se snima hlava rodiny nemohla domluvit a tak postupem času slevoval ze svých požadavků. Výborné herecké obsazení a krásná s jiskrou v oku Sylva Turbová. :-)) ()

javlapippi

Navrčaný lazník, úzko spätý s rodnou pôdou, podľahne po smrti manželky kolektivizácii a vypracuje sa na predsedu JRD. Laznícke dcéry dvojičky zdedili niektoré povahové črty po otcovi, jedna to dotiahne k inžinierskemu titulu, druhá sa uplatní v šoubiznise.  Družstvo prosperuje a obyvatelia dediny s ním. Rodinná sága sa tiahne cez 60. a 70. roky, občas sa spomína pohnutá združstevňovacia éra, primerane normalizačne sa súdruhuje, nechýbajú osudové zlomové scény ani humor. Dobre napísaný príbeh, skvele podané charaktery väčšie aj menšie, kladné aj záporné a všetkému dominuje úžasný Pántik. Za zmienku stojí aj majestátna Stračinova hudba, s kvalitou piesní interpretovaných Petrou Černockou už je to slabšie. Vynikajúce. ()

Jonatthan

Výborný slovenský seriál ze sedmdesátých let s Julem Pántikem v hlavní roli. Viděl jsem nyní asi po třiceti letech a musím říci, že se mi to velmi líbilo. Jen jeden osobní postřeh. Nevím proč, ale Martin Huba se mi v těchto starých filmech zdá neobyčejně slizký. V těch porevolučních mi vůbec nevadí. Tady mě ale jeho postava doslova vytáčela... ()

trango

Česká kinematografia mala Lišku, slovenská Svätozára Stračinu. Keď sa ozve pár tónov jeho skvelej hudby a prekvapený Julo Pántik víta doma dcéry Silviu Turbovú a Petru Černockú, ktorým síce písal, ale list neposlal - poslala ho Kveta Stražanová, všetko do seba zapadne.... Áno je to rok 1975 a normalizácia už ide na plné obrátky, ale aj tak vznikli v televízii takéto diela, v ktorých bol kvalitný scénár, výborná hudba, špičkoví herci, kamera Vlada Ondruša a Jozef Zachar, ktorý to ako režisér zastrešil. ()