Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1943 v ponurém vězeňském baráku v Osvětimi čeká na svůj osud skupina mužů, včetně lékaře, rukavičkáře, dvou rabínů, profesora práv a nejméně jednoho zločince. Ti všichni zoufale bojují nejen o přežití, ale i o to, aby pochopili smysl své existence. V očekávání, zda budou vyzváni k přesunu do plynových komor a na pokraji sil v důsledku krutosti nacistů se dožadují odpovědi na otázku, jaký je Bůh, který dovolí takové utrpení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Velmi složité drama, jehož hlavním dějem je filozoficko-duchovní rozprava o vině Boha na utrpení Židů nejen během druhé světové války. Mne osobně zpracování i téma velice zaujalo a pozorně jsem sledoval každou z postav, každé slovo, každou námitku i myšlenku. Jeho nízké hodnocení je bohužel dáno složitostí tématu, které není pro každého. Kdo očekává snímek zachycujícín život v koncentračním táboře, bude zklamán. Kdo se však zajímá o holocaust a trápí ho řada otázek, měl by jej zhlédnout. Celý děj se odehrává v jednom z baráků koncentračního tábora Osvětim. Vzhledem k očekávanému příjezdu další skupiny deportovaných Židů je třeba na barácích ,,udělat místo" a tak původní obyvatelstvo je prohnáno selekcí. Nejsou však ihned zlikvidováni a vrací se na barák. Vědí však, že následujího dne s příjezdem nových skupin odejdou směrem k podzemním krytům maskovaným za sprchy a budovám s komíny... Vlak však dorazí do Osvětimi dříve a tak se v barácích sejdou nově příchozí s těmi, na jejichž pryčnách budou spát a z jejich lžic a misek budou další den jíst. Vzhledem k tomu, že se zde sejde koncentrace učenců, profesora, rabína i soudce, dojde k debatě kdo za toto utrpení vlastně může. Osazenstvo ubykace se po prvotním zdráhání a obav z rouhání rozhodne o žalobu Boha. Má s ním být veden spravedlivý proces za účasti tří soudců tak jak káže u soudů Tóra. Mezitím komanda začala s vyklizováním baráků od vyselektovaných a k baráku kde probíhá soud se komanda odhadem dostanou za sedm hodin. Soud tedy nemá mnoho času na vynesení rozsudku... Jednání probíhá ve velmi vážném a korektním duchu jako by se jednalo o skutečný soud. Všichni se chovají slušně, každý z vězňů dostane prostor dokonce i kápo baráku, který není Židem a je pouze odsouzeným zločincem. Hlavním bodem obžaloby je to, zda Bůh naplnil smlouvu, kterou uzavřel s Izraelity. Pro shlédnutí netřeba znát Tóru a dokonce ani Starý zákon, snímek se snaží vše vysvětlit tak aby mu rozumněli i lidé tématu neznalí. Snímek je navíc velmi vyvážený ve všech svých tvrzeních i v momentálních náhledech na daný děj (Nutný rozsudek i pozitivní závěr snímku). Ten soud byl naprosto logický. Každý z nás, třebas nevěřící si musel v souvislosti s holocaustem položit otázku: Je-li Bůh jak mohl toto dopustit? * * * * ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Obžalovaný: Bůh všemohoucí vulgo Jsem, který jsem, Hospodin, Adonaj, Elohim, ha-Šem. Místo činu: de iure Chelmno, Belzec, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Auschwitz-Birkenau, de facto celé krvavé země mezi Hitlerem a Stalinem. Obvinění: porušení smlouvy, nepřekažení trestného činu, spoluúčast na vraždě. Oběti: šest milionů. Rozsudek: zločin, opomenutí nebo součást vyššího plánu? Odročeno pro překážky, pro které nelze v jednání pokračovat (žalující strana se proměnila v popel a dým), nový termín jednání na věčnosti. Poznatek z obecenstva: Bůh nehraje v kostky… možná proto, že nemá s kým. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Myšlienka postaviť Boha pred súd a súdiť ho za to, že dovolil vyvražďovať nevinných Židov v koncentračných táboroch, je určite originálna, a vzhľadom k obsadeniu tribunálu aj logická. Ocitli sme sa totiž v Osvienčime v jednom baráku a hlavní predstavitelia sú židovskí väzni. Niekedy som sa strácal vo filozofických témach, určite by sa zdarila znalosť Tóry, ale v konečnom vyznení je tento malý snímok jasný a zrozumiteľný. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Bůh před soudem přednáší malý, nenápadný film s velkou výpovědní hodnotou. Zajímavý námět je kvalitně a velmi skromně zpracován. Dokážu si dobře představit, že Hollywood by z toho dokázal vyrobit "Hit roku." Převážně celá stopáž je věnována filozoficky náboženským rozmluvám o Bohu, Tóře, biblických příbězích a jeho postavách. O vině a nevině, o utrpení, vykoupení, poslání a podobných tématech. Tato "záplava" duchovních řečí by se mohla snadno přetavit ve směšnou či fanatickou přehlídku "keců," ale už jen kvůli prostředí, ve kterém se snímek odehrává, je toto téma zcela opodstatněné a zároveň tím nabývá na důležitosti. Bůh před soudem nabízí plno hloubavých a velmi podnětných myšlenek, z nichž mě spousta podnítila ke krátkému zamyšlení. Byla jsem potěšena přítomností Ruperta Gravese a Stellana Skarsgårda. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

V celém filmu jde více o filozofii než o příběh, což s s sebou přináší jistou těžkopádnost. Nápad soudit Boha za to, že dopustil holocaust, není úplně nový, kdysi dával Hallmark film, který měl název Rozepře s podobným námětem, v němž si autoři dali více práce s dramatickou stavbou. Vzhledem k námětu tady v hodnocení trošku přidávám. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama