poster

Bůh před soudem (TV film)

 • Velká Británie

  God on Trial

Drama

Velká Británie, 2008, 90 min

 • Aljak
  *****

  Tak to bolo niečo! Film, nad ktorým budem ešte dlho premýšľať. Nábožensko-filozofická konverzačka umocnená atmosférou koncentračného táboru, tak to už je samo o sebe predzvesť kvality. Spočiatku som sa veľmi obával, že to bude tendenčná náboženská agitácia, s ktorými sa človek v kinematografii stretáva častejšie ako by sám chcel. Samozrejme, boli tu silné náznaky obhajoby "Božieho zámeru" a "sebaobetovania pre budúce generácie", ale zároveň tu bola prítomná aj druhá strana mince, a síce kritická a rozhnevaná obžaloba porušenia zmluvy s Bohom. Často sa takéto nábožensko-filozofické dilemy končia prostým argumentom o "slobodnej vôli" či "skúške viery", ale v tomto prípade to všetko zašlo do oveľa hlbšieho rozboru. Dokonca tu bolo aj zamyslenie sa nad tým, komu Boh nadržiava a koho trestá - a to už bolo naozaj nadčasové. Filozofické dilemy z rôznych spektier pohľadu dokázali tento film teda posunúť ešte oveľa vyššie ako som prvotne čakal. Každopádne, zrejme najlepšia konverzačná dráma akú som kedy videl. Fantázia! 5*(31.10.2017)

 • daEmoNickY

  Podle mě ten film je dobrý na poklábosení s přáteli o něm. --- Zpočátku mi sice přišlo, že celá pointa holokaustu byla posadit dostatečný počet židů do jedné místnosti a nechat je vyhladovět filozofováním, ale ten konec ... Argumentace, kterou židovští vězni vedli byla nesmyslná, plná logických klamů a to až do několika pár závěrečných minut díky kterým God On Trial/Bůh Před Soudem stojí za to (plus promluva fyzika a semtam i nějaký jiný argument). --- Hodnocení? Hm, Youtube videa se na CSFD zatím hodnotit nedají a tak ho tu nedám. --- Ve filmu jsou, řekl bych, klasické klišoidní postavy - člověk co konvertoval (byl němec, proti židům, pak zjistili že byl žid), člověk s dojímavým příběhem (který popíral že měl volbu) a Harry Potter(15.9.2011)

 • Aluska88
  ****

  Bůh před soudem přednáší malý, nenápadný film s velkou výpovědní hodnotou. Zajímavý námět je kvalitně a velmi skromně zpracován. Dokážu si dobře představit, že Hollywood by z toho dokázal vyrobit "Hit roku." Převážně celá stopáž je věnována filozoficky náboženským rozmluvám o Bohu, Tóře, biblických příbězích a jeho postavách. O vině a nevině, o utrpení, vykoupení, poslání a podobných tématech. Tato "záplava" duchovních řečí by se mohla snadno přetavit ve směšnou či fanatickou přehlídku "keců," ale už jen kvůli prostředí, ve kterém se snímek odehrává, je toto téma zcela opodstatněné a zároveň tím nabývá na důležitosti. Bůh před soudem nabízí plno hloubavých a velmi podnětných myšlenek, z nichž mě spousta podnítila ke krátkému zamyšlení. Byla jsem potěšena přítomností Ruperta Gravese a Stellana Skarsgårda.(29.11.2011)

 • Ceberus
  ****

  Konverzační dílo, které stylem směřuje k výtečným snímkům typu Dvanáct rozhněvaných mužů či Pozemšťan. Trochu mě mrzí, že s přesnější znalostí Tóry bych si asi snímek užil o to víc, nicméně stejně docházelo k pravidelným citacím z knihy, takže ani laik se zbytečně neztrácel v tom, o čem je zrovna řeč. Co se týče samotného tématu, to mě samozřejmě jakožto zapáleného ateistu velmi zajímalo, na druhou stranu mě rozdílnost v názorech neomezuje v tom, abych dokázal ocenit kvalitu filmu. Jelikož jsem už viděl hodiny a hodiny různých debat věřících a ateistů, nebyl žádný argument, který bych snad slyšel poprvé. Hlavní linkou byl věčný spor o důvodu existence zla (tzv. "problem of evil"), doplňovaný průběžně dalšími klasickými spory - naprostá krvelačnost starozákonního boha, kolektivní vina, svobodná vůle člověka, účel vesmíru, relativita přikázání a další, které jsem možná opomněl. Závěr jako takový mě z filozofického hlediska samozřejmě potěšit nemohl (SPOILER aneb vše vyřešeno tím nejtradičnějším protiargumentem zametajícím vše pod koberec, parafrázuji: "holt cesty páně jsou nevyzpytatelné, jenom Bůh tuší, k čemu to všechno zlo nakonec bude dobré, my to vědět nemůžeme, hotovo").(15.7.2014)

 • Forsberg11
  ***

  Filozofická rozprava o Bohu. No nie len také obyčajná. V tomto filme je Boh doslova súdený v jednom z barákov kocentračného tábora Osvienčim. A súdia ho tí, ktorí sa domnievajú, že majú na to najväčšie právo, trpiaci Židia. Po prvých 45 minútach ma začal film neuveriteľne nudiť a ja som pod ťarchou príchádzajúceho únavy vzdal súboj so spánkom. Keď som sa na druhý deň podujal k dopozeraniu druhej časti filmu, začal sa môj dojem z filmu zlepšovať. Dej začal konečne gradovať, jednotlivé dialógy a monológy začali byť zaujímavé a pútavé a pripudlo aj akčnejsích scén s dozorcami, na ktoré som sa pravdupovediac najviac tešil. Záver sa vydaril, aký taký odkaz filmu je určite hmatateľný a tak aj keď ma God on Trial takmer unudil k smrti, nakoniec mu predsa len dávam 3*. Hlavne za druhú polovicu. 60 %!(6.3.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace