Bůh před soudem (TV film)

God on Trial

Velká Británie, 2008, 90 min

• KrestanFilms

Je pravdou, že holokaust je pokračováním historie židovského národa. Málokdo si uvědomuje, že Bible není celá. Že my jsme pokračováním biblické doby. Nicméně byť je to "jen film", myslím, že je ten nápad příliš troufalý. Zvlášť když přináší hromady otázek a odpovědí, ale nikdo nemůže zaručit, že filmem dané odpovědi jsou správné! Že by se s tímto ztotožnil i Bůh sám! A tímto faktem silně klesá výpovědní hodnota. Když sečtu všechna pro a proti, ve výsledku tento film spíše nedoporučuji.(1.8.2018)

V celém filmu jde více o filozofii než o příběh, což s s sebou přináší jistou těžkopádnost. Nápad soudit Boha za to, že dopustil holocaust, není úplně nový, kdysi dával Hallmark film, který měl název Rozepře s podobným námětem, v němž si autoři dali více práce s dramatickou stavbou. Vzhledem k námětu tady v hodnocení trošku přidávám.(30.1.2011)

• daEmoNickY

Podle mě ten film je dobrý na poklábosení s přáteli o něm. --- Zpočátku mi sice přišlo, že celá pointa holokaustu byla posadit dostatečný počet židů do jedné místnosti a nechat je vyhladovět filozofováním, ale ten konec ... Argumentace, kterou židovští vězni vedli byla nesmyslná, plná logických klamů a to až do několika pár závěrečných minut díky kterým God On Trial/Bůh Před Soudem stojí za to (plus promluva fyzika a semtam i nějaký jiný argument). --- Hodnocení? Hm, Youtube videa se na CSFD zatím hodnotit nedají a tak ho tu nedám. --- Ve filmu jsou, řekl bych, klasické klišoidní postavy - člověk co konvertoval (byl němec, proti židům, pak zjistili že byl žid), člověk s dojímavým příběhem (který popíral že měl volbu) a Harry Potter(15.9.2011)

• standsiller

Až na celkom dobre podaný záver, som bol celý čas s pocitom, že sa nachádzam v kostole a počúvam kázeň, kolosálne dlhú kázeň. Ktorá ma po čase začala nudiť a nedokázal som kontrolovať zívanie. Nemal som pocit, že sa jedná o väzňov v Osvienčime , asi preto, že tam vládla viac menej pohoda. Rozmanitý, spletitý a komplikovaný rozhovor, popretkávaný dialógmi na divadelnej úrovni. V divadelnom prevedení by mohlo ísť o omnoho lepšie spracovanie. Filmové nestálo za zmienku . Škoda. Nápad by to bol celkom zaujímavý, keby sa dotiahol dokonca a nejaký ten peniaz minul aj na viac komplikovaný a menej filozofický dej.(6.9.2011)

Konverzační dílo, které stylem směřuje k výtečným snímkům typu Dvanáct rozhněvaných mužů či Pozemšťan. Trochu mě mrzí, že s přesnější znalostí Tóry bych si asi snímek užil o to víc, nicméně stejně docházelo k pravidelným citacím z knihy, takže ani laik se zbytečně neztrácel v tom, o čem je zrovna řeč. Co se týče samotného tématu, to mě samozřejmě jakožto zapáleného ateistu velmi zajímalo, na druhou stranu mě rozdílnost v názorech neomezuje v tom, abych dokázal ocenit kvalitu filmu. Jelikož jsem už viděl hodiny a hodiny různých debat věřících a ateistů, nebyl žádný argument, který bych snad slyšel poprvé. Hlavní linkou byl věčný spor o důvodu existence zla (tzv. "problem of evil"), doplňovaný průběžně dalšími klasickými spory - naprostá krvelačnost starozákonního boha, kolektivní vina, svobodná vůle člověka, účel vesmíru, relativita přikázání a další, které jsem možná opomněl. Závěr jako takový mě z filozofického hlediska samozřejmě potěšit nemohl (SPOILER aneb vše vyřešeno tím nejtradičnějším protiargumentem zametajícím vše pod koberec, parafrázuji: "holt cesty páně jsou nevyzpytatelné, jenom Bůh tuší, k čemu to všechno zlo nakonec bude dobré, my to vědět nemůžeme, hotovo").(15.7.2014)