Slavné meteority (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 71 min

Jiří Grygar

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

• nascendi

Obsah a záber dokumentu nezodpovedá očakávaniam, ktoré navodzuje jeho nadpis. Namiesto nekonečného mudrovania nad kamienkami a vypínania hrude nad tým, že zo siedmich meteoritov štyri dopadli v rámci Česka som očakával seriózne pojednanie o tejto problematike v celosvetovom rozmere so širokým využitím archívnych záberov. Všetko zachraňoval večne mladý 78 ročný charizmatický a nadaný neuveriteľnou schopnosťou vysvetľovať jednoducho zložité veci a javy - Jiří Grygar.(13.3.2015)

Celý dokument zachraňuje a ťahá vpred svojou neuveriteľnou charizmou astronóm Jiří Grygar.(23.2.2009)

Dokumentaristické přiřazování fotografií a videozáznamů k nálezům meteoritů a místům dopadů. To vše doplněné rozhovory s nálezci, astronomy, hledači z odborné sféry a správci sbírek, drobný exkurz do historie určování míst dopadu a monitorovacích sítí, lehké nastínění očekávaných jevů blízce budoucích. Větší důraz na složení kamínků - hvězdných poslic by mě osobně potěšil.(10.3.2015)

Každý meteorit má svoje dva príbehy. Jeden pred dopadom, odkiaľ priletel, po akej dráhe a jeho pozorovanie vo vzduchu, a druhý príbeh svojho nájdenia, skúmania a vystavenia v múzeu. Ak sa obidva príbehy spoja, je to meteorit s rodokmeňom, čo je mimoriadne cenné. To sa zatiaľ podarilo len pri siedmich kusoch a z toho štyri v Česku. To svedčí o vysokej úrovni astronómie a v dokumente sa predstavia všetci priekopníci skúmania meteoritov. Príbehy pozorovania a nájdenia od náhodných laikov sú zaujímavé a film obsahuje aj zostrihy z iných starších relácií o meteoritoch, bez Grygara by to samozrejme nebolo ono.(13.3.2015)

• Simeon

Ani to nebylo špatné, ale tak nudné, že se na to nedalo dívat.(13.3.2015)

• Kulik-

sem to musel vypnout po peti minutach kdy se tam hadali jestli to byl meteor nebo kometa co nekde spadla... jako vim ze dokument ma byt odborny ale co vim tak muze byt odborny a pro divaka atraktivni a tady tohle fakt nebylo(22.2.2009)