Křížové výpravy (TV film)

• Česko

Křižáci

Crusades: Crescent & the Cross

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2005, 4x45 min

Stuart Elliott

Veľmi dobre spracovaný hraný dokument podložený zápiskami zúčastených osôb... Žiadne prikrášlovanie, žiadne nadŕžanie jednej či druhej strane... Sú tu zobrazené tie najkrutejšie skutky, ktoré križiaci spáchali a je tu dobre vyobrazená 1. až 3. križiacka výprava...Dokumentu sa zúčastnil aj autor knihy Book of Saladin, teda z oboch strán máme hodnoverné a dostatočne obšírne zdroje... Krása...(30.6.2012)

Dokumenty s tématikou křižáků mám rád, nebyl jsem však plně spokojen s tímto dokumentem. Bylo zde mnoho faktů a historicky "důležitých" událostí opomenuto. Celkově se mi zdál celý cyklus poněkud chaotický a s tou dlouhou stopáží se dalo mnohem lépe pracovat. Hodnotím průměrně, protože tato tématika si zaslouží podle mého mínění lepší zpracování.(23.10.2014)

Jako dokument o křížových výpravách má série hodnotu jen pro opravdové laiky, kteří mají pouze elementární znalosti z oblasti náboženství a historie. Pokud bažím po hlubším poznání problematiky, novinek se mnoho nedozvím, snad až na pohled druhé strany-pohled arabských vědců. Takže jediným kladem zůstává prohlídka syrských památek(Aleppo, Qalat al hisn aj.), bo tam se teď nějakou dobu nepodíváme. Poslední díl o Richardu Lví srdce je o něco zábavnější, bo angličtí tvůrci se nám při vyprávění trochu rozvášnili a vynesli Richarda do nebes. Trochu mi vadil způsob vyprávění mírně bulvárním tónem. 70%(3.1.2014)

Dokument snažící se na první pohled o nestranný popis dávné historie je ve skutečnosti popis dvou odlišných kultur páchající neuvěřitelné krutosti na svých protivnících a vyjadřujících se velmi hanlivě o svém protivníkovy. Zcela zbytečně se zde autoři snažily najít záminku, aby mohli zmínit Ameriku. Hluchá místa zaplňují záběry ze současnoti, kdy se můžeme například kochat, jak jezdí automobily po silnici na okraji nějakého údolí.(16.3.2012)

Užívateľ dr.fish asi videl iný dokument, pretože tento je dokonale podrobný. Vôbec sa nezaoberá len elementárnymi faktami, je nielen detailný, ale prináša i pohľady arabských historikov, ako križiacke výpravy vnímajú oni a prečo sú vlastne spúšťačmi džihádu. Ich dopad cítime do dnes. Rozhodne prínosné a obohacujúce dielko.(24.11.2017)

• - Natáčanie prebiehalo vo Veľkej Británii, Izraeli, Turecku, Sýrii a Maroku. (MikaelSVK)