Čtyřicet dva atentátů na Hitlera (TV film)

• Česko

Dokumentární / Historický

USA, 2008, 51 min

John Taylor

Erik Thompson (vyp.)

Podľa mňa napriek tomu, že nerozobrali všetky atentáty, tak mohli podobnejšie aspoň niektoré, no aj ten najviac rozobraný 41. s tým malým stolom bol podľa mňa trapas. Môžeme sa sporiť, či neuskutočnené sem patria tiež, no podstata je skôr, že som sa až tak veľa nedozvedel, hlavne prvá polovica bola akoby urýchlená a nič nehovoriaca. Páčilo sa mi však, že sa to snažili dať do poradia, že tam boli akoby rekonštrukcie, nejaké nákresy, no celkovo je to len takým americkým povrchným štýlom spravené.(23.3.2015)

• Enšpígl

To mě vždycky nasere, když vidím kolik měla ta kníratá kurva štěstí. Na mě by určitě vyšel už ten první atentát. Osobně považuju za nejlepší pokus o atentát., ten z 8.11. 1939 v pivnici v Bürgerbräukelleru, to mělo vyjít, neskutečný jaká pitomá shoda okolností zachránila toho šmejda. Na samotný dokument budu trošku přisný neb je pod hlavičkou NG a to považuju za záruku vysoké kvality, leč... Můžu rovnou začít již zmiňovaným pokusem z roku 1939, já a tuším že dokonce v některým z čísel NG jsem četl, že Elser se schovával v místnosti pro zaměstanace a po zavíračce šel kutat do sloupu a během otevření v přestrojení za zaměstnance odcházel druhým východem. Tady se říkalo, že byl schovanej na hajzlu a po otevření se šel zase shcovat na hajzl, je to detail a bejt to ve filmu tak to nezmiňuju, ale dokument od NG, hmm ? Jinak samozřejmě ze 42 atentátů je jich tam zmíněno asi tak 8 z toho jen tři mají nějaký prostor, největší samozřejmě Stauffenberg. Přišlo mně to šité horkou jehlou, málo propracované, hypotézy ač v rukou zřejmě odborníků mě přišli amatérské a nepřesvědčivé.(24.7.2012)

• igi B.

Kvintesence blábolů a povrchnosti >šmejd< in U.S.A., sešitá horkou jehlou s hranými vložkami a jakože bádáním, fakty, mýty i spekulacemi, ryzí fastfood popisující jisté evropské historické události formou nastavenou tak, aby to požral nejspíš i ten poslední vypasený matafaka negr se základkou s pivem a brambůrkami u kradenýho teleaparátu kdesi v Inglewoodu... D.m.s.n. by pracanti z NG měli zůstat u osvědčených zviřátek a malebností přírody... °-/ . . . Víc už nemá cenu nad tím trávit čas. - - - P.S. Sranda číst tu ty >zasvěcené< bláboly, jak vidno i dle hodnocení, matérie padla i v tušašsku na úrodnou půdu... - - - - - (Poprvé protrpěno bez prozřetelnosti 19.9.2011 na >nezřetelném prostoru< , hodnocení 66., komentář zde jako osmý - H! - 19.9.2011)(19.9.2011)

poměrně velké zklamání, naprosto souhlasím s kritikou, neboť se dokument pokusil zachytit je několik málo atentátů samotných, v nichž ovšem ani jeden nebyla, logicky vzhledem ke stopáži, probrat aspoň trochen do detailu. Moc povrchní, s až moc velkou snahou působit svěže, kterážto se ovšem zcela míjí účinkem(3.2.2013)

Velice zajímavý dokument, který rozpitvává různé pokusy atentátů na největšího tyrana všech dob. Líbilo se mi, že tvůrci zkombinovali dobové a natočené záběry. Tím dostal dokument jinou podobu lišící se od většiny. Taky se mi líbilo, že cestovali po různých místech, kde se atentáty uskutečnily. Třeba Vlčí doupě mi nahánělo husí kůži a rozhodně bych se tam chtěl někdy podívat. Nějaké pokusy, jestli by se podařilo Hitlera zabít, ať už bombou nebo střelnou zbraní, byly perličkou. Jediné, co mě zaráželo, byly někdy nepřesné data, ale to bylo možná překladem.(27.10.2010)