Reklama

Reklama

Čtyřicet dva atentátů na Hitlera

(TV film)
  • Česko 42 způsobů, jak zabít Hitlera (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
USA, 2008, 51 min

Režie:

John Taylor

Kamera:

Kit Tyler

Hrají:

Erik Thompson (vypravěč)

Obsahy(1)

Od doby, kdy v lednu 1933 získal v Německu moc, po tristní vyvrcholení své kariéry v dubnu 1945, se Vůdce a Říšského kancléře pokoušeli odstranit násilnou cestou nejméně dvaačtyřicetkráte jednotlivci, různé německé skupiny i zvláštní služby cizích států. "Prozřetelnost", na kterou se Adolf Hitler opakovaně odvolával, jakoby v jeho případě nad ním opravdu držela ochrannou ruku, a tak patrně nejnenáviděnější státník 20. století zemřel až na konci 2. světové války vlastní rukou. Pokud by se jeden z oněch čtyřiceti dvou atentátů vydařil, mohly dějiny vypadat patrně jinak...
Američtí dokumentaristé se rozhodli rekonstruovat některé z méně známých pokusů i dva historicky nejvýznamnější spojované se jmény von Tresckow a von Stauffenberg. Angažovali proto skupinu odborníků z různých oblastí kriminalistiky a ti se pokusili analyzovat průběh akcí samotných a šance atentátníků na úspěch. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Podľa mňa napriek tomu, že nerozobrali všetky atentáty, tak mohli podobnejšie aspoň niektoré, no aj ten najviac rozobraný 41. s tým malým stolom bol podľa mňa trapas. Môžeme sa sporiť, či neuskutočnené sem patria tiež, no podstata je skôr, že som sa až tak veľa nedozvedel, hlavne prvá polovica bola akoby urýchlená a nič nehovoriaca. Páčilo sa mi však, že sa to snažili dať do poradia, že tam boli akoby rekonštrukcie, nejaké nákresy, no celkovo je to len takým americkým povrchným štýlom spravené. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

poměrně velké zklamání, naprosto souhlasím s kritikou, neboť se dokument pokusil zachytit je několik málo atentátů samotných, v nichž ovšem ani jeden nebyla, logicky vzhledem ke stopáži, probrat aspoň trochen do detailu. Moc povrchní, s až moc velkou snahou působit svěže, kterážto se ovšem zcela míjí účinkem ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

To mě vždycky nasere, když vidím kolik měla ta kníratá kurva štěstí. Na mě by určitě vyšel už ten první atentát. Osobně považuju za nejlepší pokus o atentát., ten z 8.11. 1939 v pivnici v Bürgerbräukelleru, to mělo vyjít, neskutečný jaká pitomá shoda okolností zachránila toho šmejda. Na samotný dokument budu trošku přisný neb je pod hlavičkou NG a to považuju za záruku vysoké kvality, leč... Můžu rovnou začít již zmiňovaným pokusem z roku 1939, já a tuším že dokonce v některým z čísel NG jsem četl, že Elser se schovával v místnosti pro zaměstanace a po zavíračce šel kutat do sloupu a během otevření v přestrojení za zaměstnance odcházel druhým východem. Tady se říkalo, že byl schovanej na hajzlu a po otevření se šel zase shcovat na hajzl, je to detail a bejt to ve filmu tak to nezmiňuju, ale dokument od NG, hmm ? Jinak samozřejmě ze 42 atentátů je jich tam zmíněno asi tak 8 z toho jen tři mají nějaký prostor, největší samozřejmě Stauffenberg. Přišlo mně to šité horkou jehlou, málo propracované, hypotézy ač v rukou zřejmě odborníků mě přišli amatérské a nepřesvědčivé. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Kvintesence blábolů a povrchnosti >šmejd< in U.S.A., sešitá horkou jehlou s hranými vložkami a jakože bádáním, fakty, mýty i spekulacemi, ryzí fastfood popisující jisté evropské historické události formou nastavenou tak, aby to požral nejspíš i ten poslední vypasený matafaka negr se základkou s pivem a brambůrkami u kradenýho teleaparátu kdesi v Inglewoodu... D.m.s.n. by pracanti z NG měli zůstat u osvědčených zviřátek a malebností přírody... °-/ . . . Víc už nemá cenu nad tím trávit čas. - - - P.S. Sranda číst tu ty >zasvěcené< bláboly, jak vidno i dle hodnocení, matérie padla i v tušašsku na úrodnou půdu... - - - - - (Poprvé protrpěno bez prozřetelnosti 19.9.2011 na >nezřetelném prostoru< , hodnocení 66., komentář zde jako osmý - H! - 19.9.2011) ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Hodně povrchní blábolení, kdy se rozebírají snad jen tři atentáty, z toho nejvíce času dostává Stauffenberg z veřejně asi nejprofláklejší Valkýry. Ostatní dva pokusy jsou zajímavým infem, ale dost krátkým. O zbytku z těch 42 pokusů se řekne jen jedna věta a to ještě mnohdy ani to ne, protože hned ze začátku se přeskočí takový 18 pokusů bez jediného slova k nim. Historický dokument? To tak. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama