Počátek

Inception

Počiatok

Thriller / Mysteriózní / Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Komentáře uživatelů k filmu (3 993)

Po skončení projekce, když se všichni začali zvedat, jsem já zůstal stále připoutaný k sedadlu. Nechtělo se mi zvedat. Chtěl jsem sedět a dívat se na závěrečné titulky a poslouchat Zimmerův soundtrack. Tak výživný filmový zážitek jsem už delší dobou nezažil. Nevím jak to Nolan dělá (dostal mě hlavně Dokonalým trikem, Batmana už tak moc nemusím i když mu nemohu upírat řemeslné kvality), ale zase posunul o kousek hranice toho, co jsem si až do té doby myslel, že mi může flm dát. Technicky pozoruhodné dílo s mnoha až dechberoucími triky (u mě vítězilo stadium v hotelu s Gordon-Levitem, zejména scéna souboje v rotující chodbě a poté stav "beztíže"- hned si to řadím k nejoblíbenějším filmovým scénám). Děkuju pane Nolane, že vás filmování baví a že do toho dáváte tolik svého umu!(27.9.2010)

napodruhé za pět(28.9.2010)

Nemohu si pomoct, ale první, co mě při sledování napadlo nebyl Matrix, jak by se dalo u většiny lidí čekat, ale Dannyho parťáci ( a na ty moc kladně tedy nevzpomínám ). Prostě parta lidí, kteří mají něco perfektně naplánovaného a nevíte o nich kromě jednoho hlavního prakticky vůbec nic. Tím pádem jsou z nich pouze charismatické postavy, ke kterým jsem si ani za těch 148 minut nebyl schopný vytvořit jakýkoliv vztah. Jeden pro mě byl Scarecrow, druhý týpek z 500 Days of Summer, třetí Bronson a všichni byli akorát zasazení do něčeho úplně jiného. Toť vše k negativní stránce. Na druhou stranu je to dílo takřka ze všech hledisek dovedené k dokonalosti, tak neuvěřitelně promyšlené od začátku do konce s nádhernou vizuální stránkou, že ani není možné, aby nezískalo Oscara. Jedná se zřejmě i od dob Matrixu o nejlepší a nejoriginálnější nápad pro zfilmování. O tom není pochyb. Je to opravdu úžasná podívaná, bohužel čekal jsem, že mě bude bavit o dost více a za všechno nejspíš mohou pouhé detaily v hlavních charakterech.(30.10.2010)

U mňa po vizuálnej, scenáristickej, hereckej, či hudobnej stránke absolútne dokonalý film, v ktorom som sa nestratil ani po takmer 150 minútach. Výborný kasting s mojimi obľúbenými hercami, ktorí boli navyše zohratí a pod Nolanovou réžiou. Pre mňa jeden z top filmov tohto roka. Nolan opäť raz priniesol divákovi to, o čo sa mnohí iba snažia. Originálnu a prvotriednu zábavu s dokonalou technickou stránkou.(3.11.2010)

Ja naopak ako Via po konci dávam 4*++... takže prudko váham nad 5* :), lebo ten koniec tomu dal prudkú viacrozmerovosť. Padne, či nepadne - to je otázka. Hudba silná, ale ako samotný soundtrak sa to počúvať nedá. Miestami pridlhý film, miestami perfektné myšlienky. Miestami chaos, miestami úplne všetko jasné, že čo bude nasledovať. Rozhodne film, ktorý vo mne zanechal množstvo pocitov, takže si to nechám rozležať a prípadne zmrknem ešte raz...(7.11.2010)

Vše co bych chtěl napsat je tady napsáno mnohokrát. Vynikající film.(22.11.2010)

Za téma 5* ,za scénář či herecké výkony 3*. Přiznám se bez mučení, že sem se v tom ztrácel a nedokázalo mě to strhnout, 70 %. Délka filmu je taky mínus...(23.11.2010)

Veľmi ťažko sa mi komentuje film, ktorý si už pred pár mesiacmi vyslúžil slávu, a napriek tomu zostáva v popredí. Niečo podobné Avatarovi, i keď je to úplne z iného súdku. Ale tak k filmu Inception : Veľmi ale veľmi zložitý film na moje gusto, fakt som zo začiatku nechápal rôznym veciam, nevedel si vyložiť súvis, dej a podstatu, ale všetko to prišlo ! :-) Už od film Shutter Island, ktorý bol premňa tiež menej pochopiteľný, som sa dopracoval až sem a vlastne som aj rád. Do polovici filmu som nebol moc nadšený, sledoval som to ako priemerný film s pár pauzami, ale od ďaľšej polovici mi film dával jasne na javo, že scenáristi stále môžu siahať hlbšie a hlbšie. Presne ako vo filme: "až do tretieho stupňa". Mimochodom, veľmi sa mi páčil Soundtrack, český dabing (obzvlášť L.DiCapria), herci, ich nasadenie, kostými, počítačová prepracovanosť, kompozícia, výprava, kamera a zdôrazňujem : brutálny námet filmu, ktorý ma úplne pohltil a ďakujem, že som si to mohol po dlhom očakávaní pozrieť. 5*(7.12.2010)

Opravdová filmová lahůdka a skvělé dílo. Nolan má neuvěřitelnou fantasii a vystavěl film na činnosti nás všech a to snech. Příběh mi nepřijde nějak složitý, ale bravurně poskládaný na faktech, které ve snech zažívá převážně každý z nás. Padání, umírání, to vše nás budí. Narozdíl od Matrixu, jehož svět je víceméně nedosažitelný a čistokrevné sci-fi, zde se dá s jistou nadsázkou říct, že by si takové "živé sny" mohl zažít každý. A to je právě to, co dělá s filmu lákavou představu, příjemnou myšlenku a možnou touhu. Digitální efekty jsou uvěřitelné (v dané rovině tématu) a příběh se přímo nabízí pro pokračování. Děj ze začátku trochu táhne, což je pochopitelné, ale pak už to jede jako po másle. Paráda!!!(9.12.2010)

Slovy Terryho Gilliama, Phillip K. Dick tu byl první.(19.12.2010)

Hned na začátku řeknu, že 4 hvězdičky jsou za zpracování, ne za příběh. Možná jsem byl ovlivněný hlasy kolem, že nic lepšího nikdy nebylo natočeno, no musím říct že bylo a hodněkrát. Nějaké zmatení jsem nepocítil. Pořád přesně víte, co se děje, stačí jenom trochu vnímat a nepéct při koukání cukroví nebo si nečíst v kině knížku. Navíc DiCapria nemám rád, respektive jsem ho rád neměl. Po Inceptionu už mi vůbec nevadí, bohužel mi i tak přišlo, že ostatní charaktery jsou na tom o kus líp. Scény na sebe krásně navazují, všechno plyne jak má, dokonce i napětí se někam vytratilo a prodralo se na povrch jenom díky některým akčním scénám. Takže jízda to nebyla, pokoukání ano. Ještě jedna věc, před shlédnutím jsem si přál Inception na BD pod stromeček, jsem rád, že se tam nakonec nedostal...(21.12.2010)

• The Viper

Vynikající speciální efekty a vyobrazení snů. Po této stránce skvělá práce a to je taky to, díky čemuž nedostane ode mne 1* a méně.....Problém filmu je, že je dost nudný a pro mě teda dosti nezáživný a ty trapnosti okolo mrtvý ženy Lea mi zavírali víčka...Nemůžu prostě se přiklonit k většině a dát 5* jako to spousta uživatelů udělal a hodnocení vypadá takto. Když je prostě film nudnej, nemůžu ho kompletně docenit. Leonardo Dikapr je pro mě prostě nesympatickej, okoukanej slizskej od nevím kdy.(22.12.2010)

Opět ten pocit, který jsem měla už u Dokonalého triku a u Temného rytíře: jako když zapínáte zip a sledujete onu nepochopitelnou lehkost, se kterou do sebe všechny zoubky zapadají. Přesně tak na mě tyto jeho filmy působí (viděla jsem zatím jen jeho poslední čtyři věci). Nolan megaloman perfekcionista. Pojem "dějová linie" u něj získává obludných rozměrů, které by se daly popsat ještě obludnějším spojením "absolutně promyšlená pekelná složitost". Nikdy jsem dost dobře nepochopila, jak se mu vždycky podaří z té zatracené komplikovanosti vlastního příběhu tak elegantně vybruslit (představuji si při tom sebe, jak se marně snažím rozmotat klubo drátů všemožných tvarů a délek, které za běžných okolností leží ke vší spokojenosti netknuté za mým počítačem). - A buch, ono se mu to, Nolanovi, povede zase. V Počátku nasadil takové tempo, že než se nadějete, je Konec. (Mimochodem, že on si vždycky ten poslední záběr ve svých filmech tak pěkně puntičkářsky vychutná!). Na nudu můžete zapomenout rovnou. Tohle chce pořádný kus soustředění, i tak nejspíš nebudete zpočátku z Počátku příliš moudří. (Ale jak říkám, ty kabely... vždycky nějak rozmotáte... nebo když ne vy, tak Chris jo ;) Úplně stoprocentně to sice nakonec nevidím (hlavně kvůli trochu béčkově naivním přestřelkám a podobně), ale na čtyři hvězdičky u mě Počátek s přehledem dosáhne. Ten rejžův scénář má hodně do sebe... nebo ty hvězdy patří hercům?(29.12.2010)

Velmi dobrý a originální nápad. První co mě napadlo bylo podobenství s Matrixem. Jen je škoda, že nebyla přiblížena technika "extrahování", prostě jen víme, že se to děje. Nejvíc jsem ale potěšil sám sebe, když jsem se orientoval v té skládačce realit... 8,5/10(24.2.2011)

Po prvním zhlédnutí jsem byla mile překvapená, ale pořád mi pár věcí nebylo jasných. Po druhém už jsem film pochopila úplně a hodnotím ho jako jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla a nejlepší Nolanův počin (fanoušci Temného rytíře souhlasit nebudou). Navíc jsem měla to štěstí vidět Inception v kině. Jediná věc, co mi vadí je ten český název. Ale jak vidím, tak nejsem jediná.(26.2.2011)

Ačkoliv jsem od filmu očekával něco jiného, než jsem nakonec viděl, tak jsem i přesto byl naprosto uchvácen výborným nápadem na příběh a výbornými efekty. Sice to není dokonalý film, ale již dlouho jsem neviděl něco takto originálního. I když nejsem fanouškem Leonarda DiCapria, tak jeho výkon v tomto filmu je opravdu vyníkající. Film celou dobu neztráci tempo a chvílemi si nebudete jistí, jestli to co vidíte je jenom sen nebo realita. Moje hodnocení 85%(19.4.2011)

Vizuálně a filmařsky zřejmě dokonalé a nadmíru působivé. Myslím, že jsem byl schopen pochopit "týmu" jde, ale nějak mi utíkala cesta k dosažení cíle. Co mi ale uteklo nejrychleji, byl distribuční český překlad celého filmu. Škoda, že Di Caprio neprovedl Inception zodpovědným osobám.(15.5.2011)

Hovorí sa, že je to len Nolanov oddychový film aby sa pripravil na pokračovanie Temného rytiera. Ja osobne som si pri tomto filme oddýchol, prežíval som ho až do konca a bavil sa. Do teraz videné 5x. 90%(20.6.2011)

Že je Nolan macher ma napadlo už pri Memente, že občas mu to nevyjde na 100% mi dokázal v Batman Begins, že reputácia sa dá zachrániť aj pri tom istom hrdinovi mi ukázal pri Dark Knight, ale že je Nolan "pán režisér", tak nato som prišiel až teraz. Snová mozaika hneď niekoľkých svetov ma totálne ohúrila, nestíhal som ani sledovať čas a bolo po tom. Síce ešte všetko úplne nechápem, ale aspoň si tento zbesilý útok na divákovu pozornosť môžem opäť zopakovať. Nielen vizuálna stránka filmu je dokonalá (čomu výrazne pomáhajú skvelí herci), ale nezaostáva ani zaujímavý príbeh. Dlho som s Inception otálal, nechcelo sa mi doň, nemal som naň čas a teraz to ľutujem. Ale lepšie neskoro ako nikdy. Som maximálne spokojný.(29.8.2011)

Je v něm trocha té geniality ... Ten film mě nadchl a takové filmy, které mají neotřelé téma, tak přesně takové filmy můžu.Není nic nebezpečnějšího, než vlastní myšlenky. Tam to všechno začíná.(12.10.2011)