Počátek

Inception

Počiatok

Thriller / Mysteriózní / Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Komentáře uživatelů k filmu (4 008)

napodruhé za pět(28.9.2010)

Ďalší neprekonateľný film od majstra Nolana. Ale teraz vážne, povedzte mi: Ako to tento chlapík robí? Čo film to masterpiece. Výber hercov je znovu veľmi citlivý a na veľmi vysokej úrovni. Očarila ma najmä krásna Ellen Page a prekvapil 100 %-ný výkon Cilliana Murphyho, ktorého si zrejme Nolan obľúbil už z Batman Begins. Celý Inception je jeden snový príbeh, kde nikdy poriadne neviete čo je vlastne sen a čo realita, ani na konci... Film sa odohráva v niekoľkých stupňoch sna, z čoho každú úroveň sníva iná z hlavných postáv. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) má spolu so svojim týmom za úlohu vnuknúť dedičovi miliónového impéria prvotnú myšlienku, teda Počiatok. Podarí sa im to? A ako sa vlastne dostanú z najhlbšej úrovne snenia? Pozrite si Inception a možno nájdete odpovede, stojí to za to. (Kino)(17.10.2010)

Nemohu si pomoct, ale první, co mě při sledování napadlo nebyl Matrix, jak by se dalo u většiny lidí čekat, ale Dannyho parťáci ( a na ty moc kladně tedy nevzpomínám ). Prostě parta lidí, kteří mají něco perfektně naplánovaného a nevíte o nich kromě jednoho hlavního prakticky vůbec nic. Tím pádem jsou z nich pouze charismatické postavy, ke kterým jsem si ani za těch 148 minut nebyl schopný vytvořit jakýkoliv vztah. Jeden pro mě byl Scarecrow, druhý týpek z 500 Days of Summer, třetí Bronson a všichni byli akorát zasazení do něčeho úplně jiného. Toť vše k negativní stránce. Na druhou stranu je to dílo takřka ze všech hledisek dovedené k dokonalosti, tak neuvěřitelně promyšlené od začátku do konce s nádhernou vizuální stránkou, že ani není možné, aby nezískalo Oscara. Jedná se zřejmě i od dob Matrixu o nejlepší a nejoriginálnější nápad pro zfilmování. O tom není pochyb. Je to opravdu úžasná podívaná, bohužel čekal jsem, že mě bude bavit o dost více a za všechno nejspíš mohou pouhé detaily v hlavních charakterech.(30.10.2010)

Překvapivě mě nejvíc nebavil Leo ale geniální dvojka v podání Gordona-Levitta a Hardy... ti dva byli supr dvojka. Nejvíc teda Levitt. Naopak Ellen mi přišla jako třináctiletá holčička která zabloudila na castingu, když měla původně namířeno na muzikal ze střední 8...... K filmu: No, film určitě doplatí na jednu věc. 3/4 diváků jsou stejně maximální konzumenti, kteří nedokáží přijmout něco co hned ze začatku nepochopí a co nemá definitivní a jednoznačnou pointu. mezi takové lidi patří pubertaci, straší lidé, hloupí lidé, apod apod. a bohužel těch je na světě většina. Nemyslím si proto, že v ulicích bude mít film pozitivní reference. Šikovný (ovšem na Nolana průměrný) vizuál, zvuk, krom klasického úryvku,nijak neoplýval energií nebo naopak temnotou/tajemnem. Herecké výkony 5* - není o čem diskutovat,. Děj odsejpá ale jak komu. Místy se někomu muže film zdát nudný zatímco jiný slinta blahem. Podle mě je film někdy až zbytečně moc složitý, protože v průběhu děje si hoodně moc lidi musí vlastě rekapitulovat děj co 20 min aby se neztratili a to v kině pro mimo americké obecenstvo nejde. možná bych ubral na stopáži a přidal více na praktickém vysvětlení na začatku nějakou mimo líniovou akcí. Jakože film to byl hodně dobrý s hodně využitým potenciálem (avšak potenciál s ohýbaním a nakláněním prostoru se mohl využít i třeba na konci nebo jen tak na efekt). Vysvtělení na konci není žadné, opět je zde nechán prostor pro jednotlivce (roztočená káča na konci). Hodně mě taky zklamalo klišé hlavně v akční sceně s dodavkou obklíčenou střelci, kteří 10 minut za boha nedokázali trefit ani jednoho spícího hrdinu (no vlastně trefili saita, ale i to bylo málo, na tio kolik ran vystřelili a ak byla dodávka prošpikována olovem). Film není určen všem, film je určen pouze a jenom velmi omezenemu obecenstvu a zapřísahlým fanouškům nejasna, fantasy a velmi, velmi hlubokeho uažovaní a analyzování. Film odstartuje masivní kampan v předhánění se, kdo má tu nejlepší teorii. Takže tento film nepatří do okruhu filmů které si užívám, ale pobavil mě. Neplanuji to shlédnout znovu, ale ty tři hodinky byly fajn.Nebyly monstrozní, ale nebyly promarněné. Film hodnotím na zakladě snad všeho možného jen ne děje, který si netroufám hodnotit protože sám si nejsem jistý zda jej chápu správně. Ikdyž je to určitě velmi kvalitní film a nepochybuju o oskarech, nelze to doporučit všem, protože hrozí riziko, že spousta lidí bude film hodnotit na zakladě toho, zda jej pochopili a to minimálně u půlky hrozit nebude.Já tedy u tohodle filmu a snad u prvního filmu vůbec hodnotím POUZE jeho technickou stránku, nikoliv však děj. 80%(1.11.2010)

U mňa po vizuálnej, scenáristickej, hereckej, či hudobnej stránke absolútne dokonalý film, v ktorom som sa nestratil ani po takmer 150 minútach. Výborný kasting s mojimi obľúbenými hercami, ktorí boli navyše zohratí a pod Nolanovou réžiou. Pre mňa jeden z top filmov tohto roka. Nolan opäť raz priniesol divákovi to, o čo sa mnohí iba snažia. Originálnu a prvotriednu zábavu s dokonalou technickou stránkou.(3.11.2010)

Po zhlédnutí Inception mám podobně jako libovolná zainteresovaná postava pocit, že jsem se právě probudil ze vzrušujícího a extázního snu, po kterém potřebuju nutně vyměnit povlečení, ale zároveň si uvědomuji, že to celé zase tak perfektní nebylo, a že vlastně nechápu, co jsem si na tom všem tak užil. Nolanovi se musí nechat báječná citlivost pro detail a schopnost hry s divákem až do posledního záběru. Způsob, jakým na sebe v tomto filmu navrstvuje jednotlivé reality, je složitý, ale kupodivu do sebe svým navazujícím schématem zapadá a divák nemá problémy celou mozaiku pochopit. Formálně je Inception téměr dokonalý film, využívající možnosti stavby narace až na samotnou hranici únosnosti. Práce s filmovým časem, respektive s jeho mnohačetnými rovinami, je také dobře vyvážená, a je vlastně neuvěřitelné, že to dohromady takhle skvěle funguje. Doplňující fantazijní trikové sekvence jen dopomáhají diváka okouzlit a doslova mu nacpat do hlavy, že skutečně sleduje něco jedinečného. Když se ale divák probudí a s odstupem a trochou objektivity pohlédne na obsah, nenajde v něm nic bombastického. Klišé v podobě mrtvé manželky a pobíhajících dětiček si Nolan opravdu mohl odpustit, stejně jako nedotažené freudovské fabulace. S odstupem času dám tomuto filmu šanci znovu, protože po první projekci z něj mám těžkou kocovinu, s bolestí hlavy jako bonusem. Ale jsem si jistý, že z hlediska emocionální štědrosti tento film nesahá ani po kotníky jinému Nolanovu dílu - Dokonalému triku. 80%(5.11.2010)

Ja naopak ako Via po konci dávam 4*++... takže prudko váham nad 5* :), lebo ten koniec tomu dal prudkú viacrozmerovosť. Padne, či nepadne - to je otázka. Hudba silná, ale ako samotný soundtrak sa to počúvať nedá. Miestami pridlhý film, miestami perfektné myšlienky. Miestami chaos, miestami úplne všetko jasné, že čo bude nasledovať. Rozhodne film, ktorý vo mne zanechal množstvo pocitov, takže si to nechám rozležať a prípadne zmrknem ešte raz...(7.11.2010)

• Firebug

Christopher Nolan mě poprvé opravdu zklamal. Ten film je v jádru dost jednoduchý a po první projekci jsem byl jako opařený a říkal jsem si: "Co na tom sakra všichni vidí tak geniálního?" Podlehl jsem, zašel jsem na to znova a měl jsem co dělat, abych neusnul. Akční scény jsou absolutně nudné a bez napětí, jelikož si záporáci zapomněli přebít na ostré náboje. Bohužel těch "akčních" pasáží je víc než dost a korunu tomu nasazuje zasněžená úroveň snění, která je navíc úplně zbytečná. Na internetu se šíří teorie, ktere podle několika "vodítek" dokonale rozplétají všechny záhady Inception. Všechno to jsou pochopitelně hlouposti, protože sám Nolan řekl, že jednoznačné vysvětlení neexistuje. To by vůbec nevadilo (vlastně to mám radši), kdyby ovšem snímek bavil celou svou stopáž a byl tak nějak funkční v každém ohledu, což jednoznačně není... Doposud nejhorší a zároveň nejvýdělečnější Nolanův snímek. Vtipné :-)(15.11.2010)

Majstrovský film!(19.11.2010)

Veľmi ťažko sa mi komentuje film, ktorý si už pred pár mesiacmi vyslúžil slávu, a napriek tomu zostáva v popredí. Niečo podobné Avatarovi, i keď je to úplne z iného súdku. Ale tak k filmu Inception : Veľmi ale veľmi zložitý film na moje gusto, fakt som zo začiatku nechápal rôznym veciam, nevedel si vyložiť súvis, dej a podstatu, ale všetko to prišlo ! :-) Už od film Shutter Island, ktorý bol premňa tiež menej pochopiteľný, som sa dopracoval až sem a vlastne som aj rád. Do polovici filmu som nebol moc nadšený, sledoval som to ako priemerný film s pár pauzami, ale od ďaľšej polovici mi film dával jasne na javo, že scenáristi stále môžu siahať hlbšie a hlbšie. Presne ako vo filme: "až do tretieho stupňa". Mimochodom, veľmi sa mi páčil Soundtrack, český dabing (obzvlášť L.DiCapria), herci, ich nasadenie, kostými, počítačová prepracovanosť, kompozícia, výprava, kamera a zdôrazňujem : brutálny námet filmu, ktorý ma úplne pohltil a ďakujem, že som si to mohol po dlhom očakávaní pozrieť. 5*(7.12.2010)

Slovy Terryho Gilliama, Phillip K. Dick tu byl první.(19.12.2010)

Hned na začátku řeknu, že 4 hvězdičky jsou za zpracování, ne za příběh. Možná jsem byl ovlivněný hlasy kolem, že nic lepšího nikdy nebylo natočeno, no musím říct že bylo a hodněkrát. Nějaké zmatení jsem nepocítil. Pořád přesně víte, co se děje, stačí jenom trochu vnímat a nepéct při koukání cukroví nebo si nečíst v kině knížku. Navíc DiCapria nemám rád, respektive jsem ho rád neměl. Po Inceptionu už mi vůbec nevadí, bohužel mi i tak přišlo, že ostatní charaktery jsou na tom o kus líp. Scény na sebe krásně navazují, všechno plyne jak má, dokonce i napětí se někam vytratilo a prodralo se na povrch jenom díky některým akčním scénám. Takže jízda to nebyla, pokoukání ano. Ještě jedna věc, před shlédnutím jsem si přál Inception na BD pod stromeček, jsem rád, že se tam nakonec nedostal...(21.12.2010)

• The Viper

Vynikající speciální efekty a vyobrazení snů. Po této stránce skvělá práce a to je taky to, díky čemuž nedostane ode mne 1* a méně.....Problém filmu je, že je dost nudný a pro mě teda dosti nezáživný a ty trapnosti okolo mrtvý ženy Lea mi zavírali víčka...Nemůžu prostě se přiklonit k většině a dát 5* jako to spousta uživatelů udělal a hodnocení vypadá takto. Když je prostě film nudnej, nemůžu ho kompletně docenit. Leonardo Dikapr je pro mě prostě nesympatickej, okoukanej slizskej od nevím kdy.(22.12.2010)

Velmi dobrý a originální nápad. První co mě napadlo bylo podobenství s Matrixem. Jen je škoda, že nebyla přiblížena technika "extrahování", prostě jen víme, že se to děje. Nejvíc jsem ale potěšil sám sebe, když jsem se orientoval v té skládačce realit... 8,5/10(24.2.2011)

Po prvním zhlédnutí jsem byla mile překvapená, ale pořád mi pár věcí nebylo jasných. Po druhém už jsem film pochopila úplně a hodnotím ho jako jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla a nejlepší Nolanův počin (fanoušci Temného rytíře souhlasit nebudou). Navíc jsem měla to štěstí vidět Inception v kině. Jediná věc, co mi vadí je ten český název. Ale jak vidím, tak nejsem jediná.(26.2.2011)

09. 03. 2011 (95.); složitý, né pro každého(10.3.2011)

Ačkoliv jsem od filmu očekával něco jiného, než jsem nakonec viděl, tak jsem i přesto byl naprosto uchvácen výborným nápadem na příběh a výbornými efekty. Sice to není dokonalý film, ale již dlouho jsem neviděl něco takto originálního. I když nejsem fanouškem Leonarda DiCapria, tak jeho výkon v tomto filmu je opravdu vyníkající. Film celou dobu neztráci tempo a chvílemi si nebudete jistí, jestli to co vidíte je jenom sen nebo realita. Moje hodnocení 85%(19.4.2011)

Vizuálně a filmařsky zřejmě dokonalé a nadmíru působivé. Myslím, že jsem byl schopen pochopit "týmu" jde, ale nějak mi utíkala cesta k dosažení cíle. Co mi ale uteklo nejrychleji, byl distribuční český překlad celého filmu. Škoda, že Di Caprio neprovedl Inception zodpovědným osobám.(15.5.2011)

Hovorí sa, že je to len Nolanov oddychový film aby sa pripravil na pokračovanie Temného rytiera. Ja osobne som si pri tomto filme oddýchol, prežíval som ho až do konca a bavil sa. Do teraz videné 5x. 90%(20.6.2011)

Je v něm trocha té geniality ... Ten film mě nadchl a takové filmy, které mají neotřelé téma, tak přesně takové filmy můžu.Není nic nebezpečnějšího, než vlastní myšlenky. Tam to všechno začíná.(12.10.2011)