poster

Počátek

 • USA

  Inception

 • Velká Británie

  Inception

 • Slovensko

  Počiatok

Thriller / Mysteriózní / Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Externí recenze k filmu (25)

 • Abysszine.com (Štěpán Šimek) *****

  "Pokud si kladete otázky, jak je možné vstupovat do lidského podvědomí, jak se tato schopnost u některých lidí objevila, nenaleznete na ně odpověď (mnoho aspektů je bráno takříkajíc samo sebou). Nolan obecně pěkně rozžhavil mozkové závity nesčetným filmovým odborníkům, v internetových diskuzích jsem…" (více)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) ****

  "Počátek podává zdánlivě správnou a logickou zprávu o existenci fikčního světa složeného ze značně složitě propojených snových iluzí.Handicapuje pasivního diváka: ten se musí snažit pochopit, jak tento svět funguje, protože jen tak zjistí, co se vlastně stalo s hrdinou. Podobně jako hádanka či…" (více)

 • Atomn.cz (Adam Hencze) *****

  "Herci hrají výborně, ale vy si to neuvědomíte. Charaktery nejsou kromě Cobba rozvedené skoro vůbec, film má sílu právě v příběhu a v tom co se děje na plátně. Pozor, tady bude možná malý spoiler pro lidi co viděli Shutter Island, takže vy nečíst zbytek tohoto odstavce. Příběhové pozadí Cobba je…"

 • CinemaView.sk (Dominik Miša) *****

  "Po zhliadnutí tohto filmu príde na um myšlienka, čím všetkým sa musí vyplniť sen, aby bol poriadne hlboký a človek si niečo z neho zapamätal aj po prebudení. A ak si z toho celého spomenieme na akúkoľvek maličkosť, môže nás to k niečomu inšpirovať alebo nás v niečom zmeniť." (více)

 • Cinemo.cz (Jakub Miller) ****

  "Vizuálně ohromující jízda skrze snovou představivost Christophera Nolana, která ale paradoxně zabraňuje samotnému divákovi dát průchod své fantazii díky snaze režiséra zodpovědět každou otázku. V létě remaků a restartů se i přesto jedná o jedinečné dílo." (více)

 • ČervenýKoberec.cz *****

  "Jako v každém i sebelepším filmu se několik zaškobrtnutí najde, ale záleží, jak velký vliv na výsledek mají. Zde je minimální. A pokud máte rádi snímky, které Vám i po skončení nedají spát a neustále Vás nutí nad nimi diskutovat a přemýšlet, je Počátek to pravé pro Vás." (více)

 • FanMovie.cz (Petr Dudek) *****

  "Snímek stojí na jednoduše nastřeleném ději, který se ale vydá neuvěřitelným směrem. Připravte se na to, že budete naprosto zaraženi sedět v sedačce a hltat každé políčko filmu. Navíc vám jedno shlédnutí asi nebude stačit. Na plátně se toho děje hodně, nemáte šanci všechno hned napoprvé pochytat a…" (více)

 • FeelingMovies.sk (Peter Leibitzer) *****

  "Okrem vnímania času, s ktorým sa režisér vysporiadal bravúrne a prakticky bez veľkej logickej chyby, na akú sme u hollywoodskych filmoch zvyknutí, sa so svetom v sne objavuje aj vlastná fyzika a fantázia. Bohužiaľ tej fantázie je tu..." (více)

 • Filmweb.cz (Kateřina Papstová) *****

  "Inception je filmový skvost, a to po všech stránkách. S celým filmem korensponduje i hodně netypická hudba Hanse Zimmera (ano, jeho rukopis je tu stále znatelný, ale...). Už samo téma "sen ve snu", dává Nolanovi dostatek prostoru pro rozehrání komplikovaného děje a příběhu, jenž se pohybuje na…" (více)

 • Houser.cz (Tomáš Stejskal) *****

  "Celý příběh připomíná díla typu Matrixu či ExistenZ. Nolan nás však mistrně nechá zapomenout, že se tu nenoříme do virtuálních realit, ale do pouhých snů jednotlivých protagonistů. Sny jsou sice uměle dotvářeny, vše podstatné uvnitř nich je však dílem podvědomí snícího, nikoli architektů tvořících…" (více)

 • Jumbotron.cz (Václav Urbánek) *****

  "Na rozdíl od svých starších filmů tak má Počátek tu markantní výhodu, že i když zrovna nemáte ponětí, „jak“ jeho hrdinové právě něco dělají či „jak“ se dostali do situace, kterou musí tak či onak řešit, máte zároveň neustále přehled o tom, „proč“ to dělají, jaký je jejich cíl a jednotlivé pohnutky…"

 • Kfilmu.net (Martin Svoboda II) ****

  "Velmi slušné, ale rozhodně ne geniální nebo brilantní. Záchrana letošního léta? Dost možná, ale ruku na srdce, laťka není zase tak vysoko, aby to značilo nějaké terno." (více)

 • Kinema.sk *****

  "Nolan vybudoval do seba uzavretý vesmír s filigránsky prepracovanou mytológiou. Popri tom neustále odhaľuje jeho fikčnú povahu, krehkosť a záludnosť jeho zjavnej konštrukcie. Divák je po celý čas vnorený do deja, a zároveň provokovaný nemožnosťou úplného uchopenia mystéria kdesi vo vnútri. Na…" (více)

 • Koule.cz (Štefan Titka) *****

  "Sen je skutečnost. To věděl už Freud a ví to i Leonardo Di Caprio v novém filmu režiséra Christophera Nolana Počátek. V něm se společně se svými kumpány snaží vkrást do lidského podvědomí a „vnuknout“ člověku myšlenku, aniž by o tom věděl. Nejoriginálnější film tohoto roku je tady, a pokud máte…" (více)

 • Kritiky.cz (Monika Fülöp) *****

  "Pamatujete si, jak jste si u Mementa říkali „Páni, to je ale chytrý film! To mě nenapadlo!“ a od Dokonalého triku jste se nemohli odtrhnout, přičemž závěr ve vás vyvolal stejné „ahaa!“ jako Memento? Pamatujete si, jak jste nikdy nepovažovali filmy o komiksových hrdinech za hodné vaší pozornosti,…"

 • Kultura21.cz (Vratislav Šálek)

  "Jeden z nejlepších filmů loňského roku se na našem trhu dočkal důstojné edice, ze které se sice o jeho vzniku nedozvíte vůbec nic, ale budete přemýšlet více nad svými sny. Jelikož cenový rozdíl mezi jedno a dvoudiskovou edicí je pouhá stokoruna, rozhodně doporučuji ji obětovat. I samotný film ale…" (více)

 • MarastJakcyp.com (Barbora Zveřinová) *****

  "A že je tahle recenze plná superlativů? Přiznávám, po prvním shlédnutím jsem nadšená. Další jsou v plánu a uvidíme, co s mými dojmy udělají. Nic se však nezmění na tom, že pokud byste měli vidět jen jediný letošní film, musí to být Počátek." (více)

 • MovieScreen.cz (Adam Fiala) ****

  "Christopher Nolan s Inceptionem zachází značně racionálně, nechává se chladným a vypočítavým přístupem pohltit, což má za následek nikoliv bezchybný vývoj děje a perfektní funkčnost filmového soukolí ala švýcarské hodinky, ale hlavně odměřenost a absenci vnitřního života. To se odráží především v…" (více)

 • MovieZone.cz (Petr Cífka) ****

  "Nolan látku pojal svým klasickým stylem. Obklopen osvědčenými spolupracovníky (kameraman Wally Pfister, střihač Lee Smith, skladatel Hans Zimmer), rozjíždí další sytou atmosférickou misi s ansámblem cool mužských postav a jejich dvěma ženskými „osami“. Barevná paleta, zvuková plnost a precizní…" (více)

 • Nekultura.cz (Johana Pižlová) *****

  "Mýtus o věčném návratu téhož je klasickou tezí filozofie dějin. Jak také ne – vždyť se její platnost potvrzuje pomalu dnes a denně. Kromě módy, která se přímo vyžívá v retro stylu různých dekád dvacátého století, můžeme sledovat tento věčný návrat třeba i v myšlení lidí. Naše myšlení je stále znovu…" (více)

 • Rozhlas.cz (Vít Schmarc) ****

  "Výše provedené kritické šťouchy však jen sotva něco změní na faktu, že Nolan (znovu) vysoce překročil žánrové mantinely a namísto ohromování spektakulárním, láká do komplexního a originálního bludiště, z nějž není snadného návratu. Při vší snaze o zachování střízlivého odstupu jsem s překvapením…" (více)

 • Topzine.cz (Petra Duhajská) *****

  "Téma snu a znejasnění reality tu už jak ve filmu tak v literatuře bylo několikrát. Ale je pořád stejně vděčné. Stačí připomenout slavnou větu: „V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď už nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem.“…" (více)

 • Velkaepocha.sk (Milan Kajínek) *****

  "S přihlédnutím ke spletitosti příběhu, kterou dokázal Nolan ztvárnit s jasnou přehledností a provést diváky hned několika úrovněmi lidské mysli ve snímku, který trvá dvě a půl hodiny a nenechá vás ani na chvilku v nepozornosti, musím uznat, že se jedná o přelomový snímek, který překonává svoje…" (více)

 • 25fps.cz (Ivo Michalík) *****

  "Narativní systém Počátku v důsledku umožňuje hyperbolizaci aristotelovských hodnot. Ty jsou na jedné straně dodrženy (všechny ústřední postavy spí v jediném letadle) a na druhé maximální možnou měrou porušeny." (více)

 • 25fps.cz (Petr Dvořák) ***

  "Snímku paradoxně nejvíce škodí zoufalá snaha po komplexnosti, jež Nolanovi i nadále uniká mezi prsty, přestože každý záběr Počátku se vás bude snažit přesvědčit o opaku. Filmová ani intelektuální revoluce se nekoná. Dotočí se amulet a nebo nikoliv?" (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace