Dar

The Greatest

Dar

USA, 2009, 99 min

• Tomyfrok

Velmi rozporuplný film. Na jednu stranu jsem se mohl nechat citově vydírat, pominout veškeré nedokonalosti a vesměs bych byl potěšen, na tu druhou zde ale převládá velmi nevěrohodné zpracování postav vedoucí až přehrávání, které nějak nedokáži překosnout. Naštěstí nemám osobní příběhovou zkušenost, nicméně tomuto podání příliš nevěřím. Přestože to na papíře všechno mohlo vypadat skvěle: rodině zemře milovaný syn (ano, viděli jsme již stokrát, ale nevadí), matka se zhroutí, otec je rádoby nad věcí, mladší bratr dokonce jako by ožil... a jako bonus se do rodiny nastěhuje osmnáctiletá dívka, která se zemřelým synem stihla otěhotnět a nemá kam jinam jít. A tak se během několika měsíců vyrovnávají se ztrátou každý po svém. Zde jsou právě nejhorší ty dějové zvraty ovlivěné náhlou změnou v chování všech členů rodiny, jen aby se film nějak vyvíjel a doběhl do cíle. Možná mi trochu vadilo herecké obsazení - Brosnan, Sarandon ani Simmons k sobě moc nepasovali -, možná na mě už tyhle na tragéeii založené citovky neplatí. The Greatest přesto rozhodně nezatracuji, jen nebudu cílovkou a objektivně bych musel dát nejspíš palec trochu výš. Za sebe však můžu zůstat při zemi. (45 %)(10.5.2013)

Zajímavé rodinné-komorní drama, Chování některých lidí po ztrátě blízkého lčověka může být na palici - někdo chce s až patologickou zvědavostí vypátrat poslední sekundy před smrtí, někdo předstírá, že se nic nestalo. Jiný zas začne mrtvého nenávidět a poslední je na prášky z těch lidí, jak jsou na prášky. Na první pohled možná deformovaný pohled, ale mně přišel snímek až mrazivě reálný.(26.1.2011)

Jako člověk, který o dané problematice ví více než by chtěl, můžu říct, že to je docela věrná sonda do fungování rodiny po ztrátě dítěte. Pravděpodobně díky osobní zkušenosti závěr ale nevidím nikoliv jako happyend, ale jako poměrně tragické prodloužení zármutku, které se schovává za ty zářivé úsměvy plné smíření. Jestli to tak mělo být pochopeno, klobouk dolů. Jen bych měl triviální postřeh pro začínající režiséry: Když na začátku filmu necháte zemřít postavu obzvlášť debilním způsobem hodným Darwinovy ceny - trochu si pod sebou podřezáváte větev pro pozdější budování vztahu postava - divák..(28.12.2010)

Veľmi vážna téma a smutný, ľudský film o prekonávaní nesmierne ťažkých životných situácii. Čiže presne ten typ filmu, akým bežne neholdujem. Sem mal nalákalo luxusné obsadenie a vôbec neľutujem. Skutočne hĺbková sonda do psychiky rodiny poznačenej veľkou tragédiou a silný filmový zážitok. Len keby tá Susan Sarandon až toľko nebalansovala na hrane vyšinutosti. 8-/10(18.1.2016)

Ač mám dramata se silným příběhem hodně rád, tak se mi tohle zrovna dvakrát nelíbilo. Přesně jak napsal terva, ta smrt byla zhola zbytečná a nesmyslná. Když si někdo uprostřed noci stoupne s autem doprostřed silnice, co může čekat. Jinak ten film vůbec ničím nevykoukne z průměru. Má solidní herce - Sarandon hraje obstojně, Brosnan taky, i když ty hodně emotivní scény mu tady nějak nesedly a vypadalo to spíš směšně a Carey Mulligan taky ujde, i když zrovna není můj šálek kávy. Ono by to asi v životě takhle vypadalo, když zemře dítě, ale tady tomu prostě chyběl nějaký ten oblouk. Celou dobu se to táhne a na konci se potom dozvíme hrozně moc informací, což je takové kontraproduktivní. Určitě to nikoho neurazí, ale filmů na tohle téma tu už bylo a určitě bude ještě hodně. Některé byly a budou lepší, jiné naopak horší. Takže díky hercům, posmutnělé náladě a relativně zvládnuté režii čistý průměr. 50%(17.7.2010)

• - Filmovanie prebiehalo v meste Rockland, ktoré sa nachádza v americkom štáte New York. (MikaelSVK)

• - Herec Aaron Taylor-Johnson, ktorý hral vo filme staršieho z bratskej dvojice, je v skutočnosti o 4 roky mladší ako jeho kolega Johnny Simmons. (MikaelSVK)

• - Spisovateľka a režisérka v jednej osobe Shana Feste písala scénar tri mesiace, zatiaľ čo pracovala ako opatrovateľka v Južnej Kalifornii. (EleKtris)