Flego

Historický veľkofilm, ktorý trochu trpí rozvláčnosťou hoci sa tvorcovia snažili posúvať dej vloženými titulkami. Hlavne jej stredná časť. Inak ide o veľkolepý výpravný príbeh odohrávajúci sa na viacerých miestach sveta. Sledujeme životné osudy odloženého dieťaťa do jeho dospelosti. Herecké obsadenie je výborné, hlavne záporák Claude Rains. ()

Svadbos

Bombastické sfilmovanie bestselleru Hervey Allena (scenár Sheridan Gibney) Nie Marchove najlepšie 2 hodiny a 20 minút. On nebol v dostatočnej fyzickej kondícii, aby zahral šviháckeho šermujúceho hrdinu. Tento príbeh obsahuje veľa ľudí a cestovania. March sa zúčastňuje napoleonských vojen, obchodu s otrokmi a popritom stratí manželku (Olivia de Havilland). Keď ju nájde, zistí, že bola vyťaženejšia, než on. že sa stala opernou hviezdou a slávnou pochybnou dámou, čo by mohlo byť zábavné, keby to nerežíroval bezhumorný Mervyn LeRoy. ()

majo25

Farbitý historický príbeh, ktorý na kostýmoch určite nešetril. Na môj vkus obsahuje až príliš veľa romanťárny a dobrodružný je iba v určitých prípadoch - výlet na Kubu a do Afriky. Snaží sa o veľkovýpravnosť, čo sa mu síce darí, ale vo viacerých prípadoch sa nevyhne skratkovosti, a to napriek ohromnej stopáži, ktorá so sebou nesie aj veľa hluchších miest. No a je to tak trochu predchodca dnešných telenoviel - nesie s nimi dostatok znakov - tajomstvo odkyté na konci, milenecké prekážky a odlúčenia, intrikánske praktiky zamlžujúce zistiť pravdu. Čo však spochybniť nejde, sú na tú dobu výborné herecké výkony. ()

classic

Zdĺhavé, zdĺhavé a ešte raz - zdĺhavé, najzaujímavejšie po prvú poľ - hodinu, potom obsah klišé, ktoré som chcel zahodiť za hlavu, ale nedalo sa, už som netrpezlivo očakával - záverečné titulky ! Áno a patrilo by sa skrátiť, tak natiahnutý film, mi liezol na nervy ! Má bravúrne obsadenie, bohužiaľ, nie je to využité ! 4. OSCARY - sú po práve. Málo známy film, ktorý som chcel už dlho vidieť, tešil som sa, no - zbytočne ! Škoda, že sa film tak - kúskuje, lebo iba v jednom prípade, som sa stotožnil s dianím ( brilantný úvod má potrebné grády a napätie... ). Skáče sa z Európy, na Kubu, potom do Afriky, kde hlavná postava - Anthony Adverse, obchoduje s otrokármi, a to je najhlúpejšia a najzbytočnejšia časť filmu ! Nie je to, čo som chcel, mrzí ma to, ale vyššie hodnotenie - neudelím, pretože by som vyzeral ako veľký hlupák, nerád klamem sám seba, vlastne - nerobím to ! Prial som si, aby som mohol film - velebiť, smola... ()

Pohrobek

Francie, konec 18. století: zámožný, avšak poněkud podivný Don Luis (Claude Rains) se se svojí chotí Marií (Anita Louise) stěhuje do Versailles, kde se jeho nešťastná manželka vrhá do milostného dobrodružství, jež nezůstane bez následků - Maria otěhotní. Don Luis zabije svého soka a dítě umístí do kláštera. Tam chlapec (Billy Mauch) vyrůstá pod ochrannými křídly otce Xaviera (Henry O'Neill), jenž ho pokřtí jménem Anthony Adverse - Adverse pro protivenství, s nimiž se bude muset Anthony (Fredric March) nejen podle knězova názoru celý život potýkat. Ty se zanedlouho dostaví, s nimi však i velká láska Anthonyho života, operní zpěvačka Angela Guiseppe (Olivia de Havilland)... No, tomuhle říkám romanticko -dobrodružný velkofilm!! Pro všechny příznivce žánru naprostá povinnost. Svého času nejdražší film všech dob, kterému unikl Oscar za nejlepší film jen o kousek. Rozpočet 2 000 000 dolarů. 1200-stránková předloha Hervey Allena Anthony Adverse (Jedna z mála knih, které jsem zatím nečetl.). A skvělé herecké výkony - Olivii de Havilland jsem už viděl hrát lépe, ale Fredric March je tady k vidění zřejmě ve své největší roli. Dobrodružství v Evropě, na Kubě, v Africe (první kladný obchodník s otroky, s kterým jsem se setkal - Zaplať pánbůh za to.), slavná kočárová scéna v zasněžených horách. Jímavá hudba, skvostná a velkorysá výprava. Tomuhle říkám Hollywood. ()

• Pri znovuvydaní filmu v roku 1948 sa objavila snaha odstrániť meno Gale Sondergaard z titulkov, pretože jej manželom bol Herbert Biberman, jeden z takzvanej „Hollywoodskej desiatky“, čiernej listiny nepohodlných hercov, režisérov a scenáristov. (Michal74)
  • Studio Warner Bros. zaplatilo 40 000 amerických dolarů za práva k románové předloze. (SeanBean)
  • V čase vzniku to bol najdrahší film, aký kedy spoločnosť Warner Bros. vyrobila. A so 141 minútami bol aj najdlhší. (Michal74)