Poznáš muže svých snů

You Will Meet a Tall Dark Stranger

• Španělsko

Conocerás al hombre de tus sueños

Spoznáš muža svojich snov

Komedie / Drama / Romantický

USA / Španělsko, 2010, 94 min

Čyti hvězdy s odřenýma ušima. Od Woodyho bych přecijen čekal po posledních povedených zážitcích trošku lepší záležitost. Od Cokoliv asi nejslabší Allen, což ovšem nic nemění na to, že je to bez jakéhokoliv problému lepší než většina současné produkce. Prostě klasický Allen ukazující život tentokráte o něco více tragicky než obvykle. 70% Edit: po cca necelých dvou letech od projekce se musím přiznat, že film u mě hodně vyprchal a musím uznat, že v porovnání s ostatními Allenovými filmy posledních let se jedná o podprůměr a proto ubírám jednu hvězdu.(4.1.2011)

• milka

Woody Allen již poněkud vyčpělý a stále se opakující. Herci jsou sice fajn a jejich dějové linie jsou zajímavé, ovšem Woody si s nimi tentokrát nepohrál tolik, jak jsme zvyklí a celé mi to přišlo kapánek nedotažené až odfláklé. Dialogy mě po většinu času už moc nebavili a nějak jsem celou dobu už věděl, co od Woodyho čekat. Zkrátka jsem se na Allena až nezvykle nudil. Aspoň, že na Naomi Watts a Freidu Pinto se tady moc hezky kouká.(25.1.2011)

Každý dôchodca si starobu užíva podľa vlastného uváženia, samozrejme s ohľadom na zdravotný stav! Niekto sa vzchopí na presun po trase obyvačka-záhrada pričom stihne odbočiť nanajvýš na záchod, niekto si dopraje kultúrny výlet po mestách Barcelona-Londýn a popritom dá ešte zakaždým dohromady nejakú slušnú vecičku pre nadšencov. Áno, Woody Allen už nenapreduje, nebabre sa s výberom kameramanov od fachu (pamätáte si na tip-top kooperáciu s Carlom Di Palmom či Svenom V. Nykvistom?), nepokúša sa ládovať jeden fór za druhým a (aj keď to nikdy nebola jeho najväčšia prednosť) dramatický oblúk nevytvára. Prečo by som však tomuto váženému starcovi nedoprial emiritnú penziu v podobe diel, ktoré už síce neprinášajú nič nové, no stále triafajú klinec po hlavičke a sú oslavou intelektu/nadania jedného génia. "You Will Meet a Tall Dark Stranger" do sorty "neskorší vydarenejší zber" patrí tiež. Čerpá zo zdrojov, ktoré kedysi zožali solídne ("Husbands and Wives"), ale aj veľké ("Match Point") úspechy a cez hviezdny ansábel konkretizuje následky neopatrného pripúšťania si ilúzií jak v medziľudských vzťahoch - všeobecne, tak v osobnom živote - konkrétne. I keď nie je čo citovať, postavy pri riešení svojich privátnych problémov vedú (ako obvykle) nevyumelkované rozhovory a zdá sa, akoby im rejža nechával ešte väčší objem voľnosti na vlastnú personalizáciu. Neodsudzuje, nerieši. Dozerá na priebeh ich rozchodov/návratov, pochybností/dôver, zaľúbení/nevier, na nehmatateľné veci, ktoré sú súčasťou aj nás všetkých. Vypomáha mu tretí (poviedkový) hlas "a la Barca", dobre hrajúci herci a status quo stále nesenilného vykuka. Tú jeho čo raz viac prenikavejšiu flegmu mu ale neschvalujem a preto udeľujem len čajové 4*. P.S. Letenka do Paríža booknutá, pred polnocou som tam, Mister...(2.6.2011)

Nikomu inému by som neveril. Woody Allenovi to žeriem! Takto koncentrovane cynický chrcheľ si môže dovoliť vyplúť iba on. A iba on dokáže takto si uľavovať a zároveň (sa) zabávať. Nemoralizuje, nesúdi, od toho má na míle ďaleko. Pobavene sleduje to najväčšie a v celej svojej prízemnosti aj tak najkrajšie predstavenie vôbec. A čo viac, delí sa o to s nami ako najlepší kamarát. Radosť ho poznať!(3.6.2011)

Neuvěřitelné!! Woody Allen nepolevuje a rok co rok překvapuje další porcí promyšlených dialogů a netriviálních příběhů. Mistr už dávno nemusí nikomu nic dokazovat, natož mě, který některé jeho dítka doslova zbožňuje. Přesto.. když chce bavit, dojímat, soudit, překvapovat i pitvat, bránit mu v tom rozhodně nebudu. Pro tentokrát to není až tak jistý tah na branku, ale to „vůbec“ nevadí. No, vadí.. místy to totiž vypadá, jako by si slavný tvůrce jen plnil formu, protože ač měl skvostné herce a dobrý námět, jede jen na půl plynu. Cynicky se vyjadřuje k snaze několika vesměs příbuzensky propletených postav vymanit se z osobní krize. V některých to slušně vře, jiní se na dno teprve dostanou, další se z něho sápají zase nahoru. Skáče od jedné postavy k druhé, člověk se těší, co nabídne další setkání s někým, jenž se mu právě v minulé scéně stával bližším, jenže těch postav je tolik, žádná až tak moc srdcová a.. Allen, který dál putuje po starém kontinentě (ze Španělska přesídlil na britské ostrovy), tentokrát nijak zásadně nepřekvapuje (i když obrat u Joshe Brolina mě dostal), přesto si s divákem slušně pohraje (přebíhá z komediálních do tragických rozměrů a zase zpět), nastoleným zápletkám a potížím nedává řešení/morální soudy. Prostě leccos nechává na divácích. Ať si oni sami rozhodnou, zda ta či ona postava jedná správně.. i když se tak trochu staví a fandí těm naivnějším (třeba Gemmě Jones vrhající se do náručí kartářky). Občas jsou to skvostné momenty zralého tvůrce, povětšinou ale chybí ona pověstná lehkost.. přesto pořád nadprůměr!! Jo, a chci bydlet naproti Freidy Pinto..(9.1.2011)

• - Anna Friel nakrútila svoju postavu za jeden deň a rovnako aj Celia Imrie, ktorá povedala, že úlohu, aj keď bola len malá, zobrala len preto, lebo Woody Allen je proste legenda. (U_S_O)

• - Pôvode bola do jednej z hlavných rolí obsadená Nicole Kidman, no kvôli prekrývajúcim sa termínom nakrúcania s jej filmom Rabbit Hole rolu nakoniec získala Lucy Punch. Ešte predtým bola do tej istej úlohy zvažovaná aj Carice van Houten. (U_S_O)

• - Monique Alfradiqueová se neúspěšně ucházela o roli v tomto filmu. (Karlos80)