Glee (TV seriál)

Glee

Glee

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál

USA, 2009–2015, 91 h 6 min (Minutáž: 45–48 min)

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot-Marie Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Jake Zyrus, Matt Bomer, Lindsay Lohan, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rae Olivier, Brent Jennings, Mason Trueblood, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber, Luke Youngblood, Tara Holt, Jennifer Keane, Barbara Tarbuck, Lynne Jacobellis, Michael Barbuto, Tava Smiley, Colleen Craig, Jim Rash, Peter Facinelli, Phoebe Strole, Tyra Banks, Christopher Cousins, Bryce Johnson, M.C. Gainey, Skylar Astin, Jackée Harry, Marlee Matlin, Chace Crawford, Michael Lerner, Dana Davis, Assaf Cohen, Rick Worthy, Galadriel Stineman, Shirley MacLaine, Gary Dourdan, Eric Roberts, Richard Kind, Ilia Volok, Nick Baga, June Squibb, Billy Dee Williams, Melinda McGraw, Sean O'Bryan, Brittany Renee Finamore, Tim Conway, Hisonni Johnson, Angela Gulner, Dana Rosendorff, Jeanette Brox, Lexie Contursi, Michelle DeFraites, Titus Makin Jr., Jesse Luken, Debby Gerber, Melanie Avalon, Katherine McNamara, Ayesha Fraser, Ray Reinebach, Erinn Westbrook, Stephanie Hunt, Jessica Sanchez, Beau Garrett, Ali Stroker, Finneas O'Connell, Oliver Kieran-Jones, Nolan Gerard Funk, John Lloyd Young, Clint Culp, Jed Bernard, Tanya Clarke, Joey Richter, Noel Arthur, Sonya Macari, Jonathon Grant, Kherington Payne, Tia Robinson, Cali Fredrichs, Justin Ray, Sarah Otey, Aisha Tyler, Kenneth Choi, Rosanna Pansino, Caitlin Carver, Patrick Gallagher, Steve Trzaska, Michael Hyatt, Lauren Boles, Justin Gaston, Brooke Newton, Rachele Brooke Smith, Tonita Castro, Helen Mirren, Cyrina Fiallo, Billy Lewis Jr., Laura Dreyfuss, Marshall Williams, Noah Guthrie, Samantha Marie Ware, Ivonne Coll, Jennifer Coolidge, Ken Jeong, Gina Gershon, Carol Burnett, Josie Totah, Riker Lynch, Ian Brennan (vyp.), Ina-Alice Kopp, Jacob Wysocki, Rex Lee, Max George, Justin Prentice, Myko Olivier, Gloria Estefan, Ben Bram, Teddy Lane Jr., Luka Šulić, Stjepan Hauser, Kari Coleman, Perez Hilton, James Earl, Daniel Curtis Lee, Geraldo Rivera, Hope Olaide Wilson, Brian Balzerini, Michael Segovia, D.C. Cody, Michael Bolton, Madeline Bertani, Loanne Bishop, Jan Hoag, Rizwan Manji, Suzanne Krull, Riley Voelkel, Jim Gleason, Kristen Clement, John Ainsworth, Sancho Martin, Jeff Doucette, Ann Russo, Nick Nordella, Scott 'Carrot Top' Thompson, Caleb Thomas, Jack Foley, Nathalie Love, Aaron Hill, Davenia McFadden, Edwin Garcia II, Beau Casper Smart, Lamarcus Tinker, Keong Sim, Rebecca Staab, Ellen Ho, Danielle Macdonald, Saidah Arrika Ekulona, Joe Massingill, Barry Livingston, Charles C. Stevenson Jr., Jordan Elizabeth, Heather Mazur, Charlene Amoia, Jodi Harris, Ric Sarabia, Colby Minifie, Ari Stidham, Joel McKinnon Miller, Puppett, Vincent Tran, Jo Anderson, Jimmy Bellinger, Al Pugliese, Shaun Brown, Carole Gutierrez, Bo Barrett, Susan Leslie, Isabella Kai Rice, Hayley Holmes, Bianca Von Krieg, Ashley Blaine Featherson, Anna Claire Sneed, Van White, Bailey Noble, Isley Reust, Phyllis Applegate, Fay Hauser, Valorie Hubbard, Victor Garber, Kurt Fuller, Amy Hill, Mia Barron, Gregg Henry, Tonya Kay, Amber Watson, Eve Gordon, John Michael Higgins, Lauren Lee Denham, J.A. Steel, Anthony Brandon Wong, Maria Del Carmen, Avery Phillips, Mike Hagerty, Eddy Martin, Kathy Griffin, Loretta Devine, George Wyner, Kathleen Quinlan, Jaymes Butler, Jim Metzler, Mike Starr, Max Emerson, Brock Baker, Marko Germar, Michael A. MacRae, Wendy Worthington, Stefania Spampinato, Chris Parnell, Matt Martin, Patricia Ashley, Whit Hertford, Casey Deidrick, Shangela, Bee-Be Smith, Fortune Feimster, Brian McGovern, Shay Mitchell, Jim J. Bullock, Roy Abramsohn, John Marshall Jones, Rick Pasqualone, Valerie Mahaffey, Don Most, Tamlyn Tomita, Lyne Odums, Thia Schuessler, Eric Etebari, Sara Radle, John Schneider, E.E. Bell, Jessalyn Gilsig (a.z.), Brian Stokes Mitchell, Eric Bruskotter, Marie Caldare, Daniel Amerman, Ian Brennan, Mitch Grassi, Leilani Sarelle, Neil Patrick Harris (a.z.), Kathleen M. Darcy, B.K. Cannon, Annie Quinn, Derek Butler, Brad Falchuk, Sean Gunn, Brad Potts, Adina Porter, Mark Christopher Lawrence, Sarah Buxton, Clark Moore, Leah Pipes, Tiffany Adams, Patrick Stafford, Jayma Mays (a.z.), Dean Cameron, Brad Benedict, Dianna Agron (a.z.), Phillip Rhys, Don Franklin, Meredith Baxter, Patty Duke, Bob Bancroft, Jack Plotnick, Emilie Livingston, Bradford Tatum, Rane Jameson, Ashley Fink (a.z.), Damian McGinty (a.z.), Cory Monteith (a.z.), Heather Morris (a.z.), Mark Salling (a.z.), Harry Shum Jr. (a.z.), Charles Melton, Laura Jordan, Rod McLachlan, Kristen Schaal, Tommy Bechtold, Dan Considine, Samia Khan, Melissa Benoist (a.z.), Blake Jenner (a.z.), Mike O'Malley (a.z.), Becca Tobin (a.z.), Harry Hamlin, Trilby Glover, Nathan Davis Jr., Gary Grubbs, Samuel Larsen (a.z.), Vanessa Lengies (a.z.), Naya Rivera (a.z.), Jenna Ushkowitz (a.z.), Michelle Ehlen, Kevin McHale (a.z.), Amber Riley (a.z.), Dijon Talton (a.z.), Carolina Bonetti, Natalia Nogulich, April Grace, Bex Taylor-Klaus, Andrew Rannells, Tim Bagley, Ishai Setton, Kristopher Logan, Nathan Keyes, Bonnie Hellman, Christopher Curry, Sonya Eddy, Mandela Bellamy, Sam Tan, Lindsay Pearce, Irene Roseen, Tessa Netting, Jazzmun, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Mary Stein, Nick Fink, Chloe Coleman, Sharon Muthu, Lina Hall, Gina Hecht, Megan Lee Joy, Rob Giles, Raven Goodwin, Mason McNulty, Geri Jewell, Parker Harris, Barry Tolli, Michelle Lenhardt, Malerie Grady, Nicole Sciacca, Jacquelyn Dowsett, Quinn Lipton, Greg Farkas, Jenny Robinson, Tahlena Chikami, Katee Shean, Telisha Shaw, Stefan Poole, Kayla Radomski, Natalia Ochoa, Christina Carlisi, Jerry Phillips, Steven Skyler, Cassandra Bautista, Dawn Noel, Nikki Tuazon, Cooper Rowe, Vivian Nixon, Nico Greetham, Aubree Storm, Andi Chapman, Benjamin Levy Aguilar, Alexandra Grey, Diana Care, Kristin Daniel, Jennifer Foster, Emily Killian
  • Arachneuss

Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu to narovinu. Scénáristická stránka Glee stojí za hovno. Téměř každá epizoda obsahuje několik romanticky nesmyslných úletů mezi hlavními protagonisty, které ale postrádají jakoukoliv logičnost a na ústřední dějovou linku nemají absolutně žádný vliv. Po pár hodinách už může dokonce začít pořádně srát (hlavně, když kvůli tomu ztroskotá i vládce televizního vypravěčství, Joss Whedon). A to nemluvě o té hromadě klišé jak v telenovele. Seriál má ale dvě věci, díky nímž je stonásobně lepší jak uvřeštěný High School Musical: dobře zahrané postavy a chytlavou hudbu. Mezi ústředními charaktery jen těžko najdete nesympatickou osobu. Je to chytře namíchaný kotejl ruznorodých „cool & loser”, mající v sobě více energie jak reaktory Černobylu těsně před výbuchem. Nějak zásadní vývoj psychologie zde sice vyjma těhulky Quinn neexistuje, ale ono je to díky výše zmíněným aspektům úplně jedno. Zpívají skvěle, tančí fantasticky... co víc může člověk chtít? To mne přívádí k hudební a zároveň i nejpodstatnější stránce Glee. Zatím Efronovic banda patlala noty a nezapamatováníhodné texty dohromady bez sebemenší špetky úcty k divákovým uším, tak Murphyho tým si dává pečlivě záležet na výběru těch nejchytlavějších hitu reflektující momentálně emoční rozpoležení postav, ale podobně jako v Moulin Rouge, tak i zde jsou hranice poslouchatelnosti prodlouženy o míle, takže se může i stát, že dobrá polovina z nich zní lépe jak originál. Glee je zkrátka obrazem současné popkultury a žánrů, které jí vládnou. Zkrátka něčím, co metalista jako Hellboy nemůže pochopit. P.S. Druhá a třetí řada jsou sračky a proto srážím hodnocení.(28.6.2010)

Většina postav je mi charakterem vyloženě protivná (labilní, sobecká, intrikářská, dětská), některé zápletky jsou dost naivní a je tam dost trapných až infantilních situací, ale ty písničky mě dostávají. Půlka mi sice nic neříká, ale ta druhá půlka je naprosto super. Všechny ty mash-up, remaky, remixy a předělávky jsou prostě parádní. Třeba Singin in the rain/Umbrella - koho by to napadlo. Nápaditý seriál. 85% po dvou řadách.(21.10.2011)

Starý filmový mýtus o looserech, co v sobě objeví kouzelný talent a přesvědčí ty krásné a populární idioty, kteří jim ztrpčovali život ve škole, ať se k nim přidají, zase ožívá. Tím se samozřejmě ukáže, že ti idioti jsou vlastně taky chytří a talentovaní. Ale to už jen tak na okraj. Spojme tento mýtus s vizáží High School Musical, kde se v perfektních choreografiích promenádují talentované děti, zpívají, tancují a hrají si na život. Protřepat, zamíchat. Glee má vlastně jen jedinou věc navíc a ta z něj činí koukatelnou podívanou. Nadhled. Scenáristé/režiséři (mezi nimi i skvělý Joss Whedon, který stál za Buffy) si uvědomují, že recyklují klišé a tak to dělají s pořádným gustem. Z postav jsou komické figurky, které klasická dojímavá a/nebo plytká schémata dovádějí do takové krajnost, že můžeme mluvit o cíleném využití estetiky trapnosti. Ne vždy je to vtipné, ale takřka vždy tak nějak milé.(1.9.2010)

čistých 5. Na tak úžasně roztomilý a těžkou závislost vzbuzující seriál už asi nenarazím. Zábavnost je vytažená do úplného extrému hlavně díky postavě Sue, nejlepší seriálové postavě, jakou jsem kdy viděl, všechno je bráno s obrovským nadhledem, vztahy jsou doslova šíleně překombinované, celkově má tento seriál asi jedno z nejlepších obsazení, postavy jsou jedna vedle druhé uvěřitelné, mají typické středoškolské problémy a taky se tak chovají, samozřejmě stále se stoprocentním nadhledem - celkově celá škola funguje jako ironizace amerického školství. Co se na té škole dějí za šílenosti, je těžké popsat. A stejně ji od začátku seriálu miluji a mám za vzor všech ostatních škol. A samotné písničky, jejich nové provedení, a choreografie + skvělá návaznost na děj - to je už jen úplné potvrzení výjimečnosti seriálu. 2. série zatím drží standart - dokonalost.(10.2.2011)

Glee začal jako výbornej seriál, první epizoda byla prostě bezchybná a Dont stop believing přezpívaná hercema zněla fakt parádně. Ale po asi 3 epizodě jsem si řekl "Sakra tady je něco špatně" A taky bylo. Takže nejdříve jsem si všiml že kromě Dont stop Believing tu nezazněla snad ani jedna celá skladba takže to mě trošku zklamalo. Ale to co mě nasralo bylo to když se objevoval ten debilní teplouš. A to se objevoval skoro vždycky. Každý jeho slovo mě sralo tak moc že bych mu nejraději rozbil držku, pak ty jeho vztahy byly děsný. Při tom seriál byl celkem vtipnej a Lnychová byla skvělá, ale jak říkám celý mi to pokazil ten debilní teplouš.(9.2.2013)

• - Kvůli časové náročnosti nemohli herci seriálové skladby nahrávat na mnoho pokusů, dokud je nezazpívají dokonale, a také bývaly mimo jejich hlasový rozsah. Jejich hlasy proto byly upravovány v programu Auto-Tune. Tyto úpravy jsou v seriálu občas velmi patrné a seriál je za ně velmi často kritizován. (Bor3CZEch)

• - Najdlhším hudobným vystúpením v histórii Glee, je s časom 5:56 Bohemian Rhapsody z epizódy „Journey“. (dwdb)

• - Dianna Agron (Quinn Fabray), Jessalyn Gilsig (Terri Schuester) a Jayma Mays (Emma Pillsbury) spolu již hrály v seriálu Hrdinové (od r. 2006) (Shadowspark)