Glee (TV seriál)

Glee

Glee

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál

USA, 2009–2015, 91 h 6 min (Minutáž: 45–48 min)

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot-Marie Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Jake Zyrus, Matt Bomer, Lindsay Lohan, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rae Olivier, Brent Jennings, Mason Trueblood, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber, Luke Youngblood, Tara Holt, Jennifer Keane, Barbara Tarbuck, Lynne Jacobellis, Michael Barbuto, Tava Smiley, Colleen Craig, Jim Rash, Peter Facinelli, Phoebe Strole, Tyra Banks, Christopher Cousins, Bryce Johnson, M.C. Gainey, Skylar Astin, Jackée Harry, Marlee Matlin, Chace Crawford, Michael Lerner, Dana Davis, Assaf Cohen, Rick Worthy, Galadriel Stineman, Shirley MacLaine, Gary Dourdan, Eric Roberts, Richard Kind, Ilia Volok, Nick Baga, June Squibb, Billy Dee Williams, Melinda McGraw, Sean O'Bryan, Brittany Renee Finamore, Tim Conway, Hisonni Johnson, Angela Gulner, Dana Rosendorff, Jeanette Brox, Lexie Contursi, Michelle DeFraites, Titus Makin Jr., Jesse Luken, Debby Gerber, Melanie Avalon, Katherine McNamara, Ayesha Fraser, Ray Reinebach, Erinn Westbrook, Stephanie Hunt, Jessica Sanchez, Beau Garrett, Ali Stroker, Finneas O'Connell, Oliver Kieran-Jones, Nolan Gerard Funk, John Lloyd Young, Clint Culp, Jed Bernard, Tanya Clarke, Joey Richter, Noel Arthur, Sonya Macari, Jonathon Grant, Kherington Payne, Tia Robinson, Cali Fredrichs, Justin Ray, Sarah Otey, Aisha Tyler, Kenneth Choi, Rosanna Pansino, Caitlin Carver, Patrick Gallagher, Steve Trzaska, Michael Hyatt, Lauren Boles, Justin Gaston, Brooke Newton, Rachele Brooke Smith, Tonita Castro, Helen Mirren, Cyrina Fiallo, Billy Lewis Jr., Laura Dreyfuss, Marshall Williams, Noah Guthrie, Samantha Marie Ware, Ivonne Coll, Jennifer Coolidge, Ken Jeong, Gina Gershon, Carol Burnett, Josie Totah, Riker Lynch, Ian Brennan (vyp.), Ina-Alice Kopp, Jacob Wysocki, Rex Lee, Max George, Justin Prentice, Myko Olivier, Gloria Estefan, Ben Bram, Teddy Lane Jr., Luka Šulić, Stjepan Hauser, Kari Coleman, Perez Hilton, James Earl, Daniel Curtis Lee, Geraldo Rivera, Hope Olaide Wilson, Brian Balzerini, Michael Segovia, D.C. Cody, Michael Bolton, Madeline Bertani, Loanne Bishop, Jan Hoag, Rizwan Manji, Suzanne Krull, Riley Voelkel, Jim Gleason, Kristen Clement, John Ainsworth, Sancho Martin, Jeff Doucette, Ann Russo, Nick Nordella, Scott 'Carrot Top' Thompson, Caleb Thomas, Jack Foley, Nathalie Love, Aaron Hill, Davenia McFadden, Edwin Garcia II, Beau Casper Smart, Lamarcus Tinker, Keong Sim, Rebecca Staab, Ellen Ho, Danielle Macdonald, Saidah Arrika Ekulona, Joe Massingill, Barry Livingston, Charles C. Stevenson Jr., Jordan Elizabeth, Heather Mazur, Charlene Amoia, Jodi Harris, Ric Sarabia, Colby Minifie, Ari Stidham, Joel McKinnon Miller, Puppett, Vincent Tran, Jo Anderson, Jimmy Bellinger, Al Pugliese, Shaun Brown, Carole Gutierrez, Bo Barrett, Susan Leslie, Isabella Kai Rice, Hayley Holmes, Bianca Von Krieg, Ashley Blaine Featherson, Anna Claire Sneed, Van White, Bailey Noble, Isley Reust, Phyllis Applegate, Fay Hauser, Valorie Hubbard, Victor Garber, Kurt Fuller, Amy Hill, Mia Barron, Gregg Henry, Tonya Kay, Amber Watson, Eve Gordon, John Michael Higgins, Lauren Lee Denham, J.A. Steel, Anthony Brandon Wong, Maria Del Carmen, Avery Phillips, Mike Hagerty, Eddy Martin, Kathy Griffin, Loretta Devine, George Wyner, Kathleen Quinlan, Jaymes Butler, Jim Metzler, Mike Starr, Max Emerson, Brock Baker, Marko Germar, Michael A. MacRae, Wendy Worthington, Stefania Spampinato, Chris Parnell, Matt Martin, Patricia Ashley, Whit Hertford, Casey Deidrick, Shangela, Bee-Be Smith, Fortune Feimster, Brian McGovern, Shay Mitchell, Jim J. Bullock, Roy Abramsohn, John Marshall Jones, Rick Pasqualone, Valerie Mahaffey, Don Most, Tamlyn Tomita, Lyne Odums, Thia Schuessler, Eric Etebari, Sara Radle, John Schneider, E.E. Bell, Jessalyn Gilsig (a.z.), Brian Stokes Mitchell, Eric Bruskotter, Marie Caldare, Daniel Amerman, Ian Brennan, Mitch Grassi, Leilani Sarelle, Neil Patrick Harris (a.z.), Kathleen M. Darcy, B.K. Cannon, Annie Quinn, Derek Butler, Brad Falchuk, Sean Gunn, Brad Potts, Adina Porter, Mark Christopher Lawrence, Sarah Buxton, Clark Moore, Leah Pipes, Tiffany Adams, Patrick Stafford, Jayma Mays (a.z.), Dean Cameron, Brad Benedict, Dianna Agron (a.z.), Phillip Rhys, Don Franklin, Meredith Baxter, Patty Duke, Bob Bancroft, Jack Plotnick, Emilie Livingston, Bradford Tatum, Rane Jameson, Ashley Fink (a.z.), Damian McGinty (a.z.), Cory Monteith (a.z.), Heather Morris (a.z.), Mark Salling (a.z.), Harry Shum Jr. (a.z.), Charles Melton, Laura Jordan, Rod McLachlan, Kristen Schaal, Tommy Bechtold, Dan Considine, Samia Khan, Melissa Benoist (a.z.), Blake Jenner (a.z.), Mike O'Malley (a.z.), Becca Tobin (a.z.), Harry Hamlin, Trilby Glover, Nathan Davis Jr., Gary Grubbs, Samuel Larsen (a.z.), Vanessa Lengies (a.z.), Naya Rivera (a.z.), Jenna Ushkowitz (a.z.), Michelle Ehlen, Kevin McHale (a.z.), Amber Riley (a.z.), Dijon Talton (a.z.), Carolina Bonetti, Natalia Nogulich, April Grace, Bex Taylor-Klaus, Andrew Rannells, Tim Bagley, Ishai Setton, Kristopher Logan, Nathan Keyes, Bonnie Hellman, Christopher Curry, Sonya Eddy, Mandela Bellamy, Sam Tan, Lindsay Pearce, Irene Roseen, Tessa Netting, Jazzmun, Suzana Jurcevic, JJ Snyder, Mary Stein, Nick Fink, Chloe Coleman, Sharon Muthu, Lina Hall, Gina Hecht, Megan Lee Joy, Rob Giles, Raven Goodwin, Mason McNulty, Geri Jewell, Parker Harris, Barry Tolli, Michelle Lenhardt, Malerie Grady, Nicole Sciacca, Jacquelyn Dowsett, Quinn Lipton, Greg Farkas, Jenny Robinson, Tahlena Chikami, Katee Shean, Telisha Shaw, Stefan Poole, Kayla Radomski, Natalia Ochoa, Christina Carlisi, Jerry Phillips, Steven Skyler, Cassandra Bautista, Dawn Noel, Nikki Tuazon, Cooper Rowe, Vivian Nixon, Nico Greetham, Aubree Storm

1.SÉRIE (90%): Důvod, proč jsem se na tento seriál nakonec začal koukat bylo jednak to, že mám rád hudbu (a nemám vyhraněný styl) a jednak překvapivě pozitivní ohlasy. A co je teda na Glee tak úžasného? Bez pochyby casting. Snad všichni herci jsou prostě výborní a nesmírně talentovaní. Charaktery postav jsou sympatické a propracované. Dále se mi líbí poslání seriálu, Glee se snaží poukazovat na vztahy mezi teenagery a mnoho dalších problémů (těhotenství, sexualita, šikana, kolektiv) a občas přihodí i nějaké to morální ponaučení. Ovšem můžu říct i to, že občas se tam najednou mihne nepochopitelná a nelogická věc, která je od reality zase hodně daleko. Jinak kombinace Komedie/Drama je fajn a v seriálu JSOU emoce (někdy Vás seriál pobaví, někdy zase zvážní a dokonce i dojme), no a muzikálová čísla jsou opravdu špičková. Písně jsou výborné a mnohdy opravdu mnohem lepší a nápaditější než originál... Opravdu chápu, že to nesedne každému, ale já hodnotím po první sérii plným hodnocením... // 2. SÉRIE (90%): Že by nějak 2. série výrazně klesla se mi teda fakt nezdálo. Totální "feel-good" seriál, už oficiálně! :) Sice není dokonalý, ale rozhodně je originální a výjimečný. Nic obdobného prostě nenajdete a už za to ho velmi uznávám. Glee není jednoduché, ač je to seriál někdy trochu "děravý", začínám ho mít čím dál radši a rozhodně si myslím, že je lepší ujíždět na tomhle než třeba na jiných skvostech pro "teen"... // 3. SÉRIE (90%): Stejně tak, jako všechny série, tak i ta třetí má slabší i silnější díly, ovšem celkově si s ní tvůrci pohráli výborně. Hlavně závěr je naprosto super. Díl "Nationals" (3x21) mě dojal k slzám. Celkově to bylo dost emotivní a atmosféru si to drželo parádně. Ovšem musím uznat, že 4. řady se trochu obávám, ale rozhodně jí dám šanci a jsem rád, že Glee pokračuje... // 4. SÉRIE (60%): Stalo se to, čeho jsem se obával - kvalita seriálu šla dolů. Pořád je to dobré, ale se srovnáním s ostatními sériemi mnohem více nevyvážené, hloupé, přeplácané a nudné. NY linka asi vítězí - přeci jen původní casting (Lea Michele a spol.) je stále to, proč se vyplatí Glee dále sledovat. Nové postavy sice nejsou až tak špatné, ale už nejsou tolik zajímavé. No, nevím, potvrzena už je 5. i 6. řada a i když jsem svým způsobem rád, stejně si říkám, že možná nebylo na škodu skončit v tom nejlepším... // 5. SÉRIE (50%): Se čtvrtou řadou to bylo spíše jako na houpačce, kvalita dílů byla odlišná - jednou jsem jásal, podruhé byl zklamán. V páté sérii to bylo podobně, akorát ve větší míře a s tím, že špatných či nezáživných dílů bylo čím dál tím více. Místy už mi to ani nepřišlo jako Glee. Zbytečně se přehánělo, všude byla vata. Párkrát jsem se dokonce i styděl, že něco tak scénáristicky debilního ještě sleduji (to jsem si nikdy nemyslel, že řeknu, ale je to tak). Postavy se také čím dál tím víc chovají stupidně. Přitom je vidět, že když tvůrci chtějí, tak stále umí, díl The Quarterback (5x03) je třeba naprostý klenot a dost možná nejlepší díl celkově. No, zbývá už jen doufat, že závěrečná 6. řada nebude ještě horší a aspoň se seriál důstojně rozloučí. // 6. SÉRIE (60%): No, musím říct, že 4., 5. i 6. řadu za Glee prostě nepovažuji, nicméně závěrečné dva díly této řady byly opravdu nádherné a byl jsem nad míru spokojen. Takže alespoň ta pěkná tečka se konala, zbytek řady ale už raději pitvat nebudu, asi jsem chtěl vidět prostě něco jiného než zbytečné blbnutí a experimentování. :)(14.6.2011)

Glee: Kompletná 1.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $38,455,606 //počet predaných kusov 1,409,948 Wau, milé "seriálové" prekvapenie, ktoré má asi všetko čo by mal mať dejovo kompletný a pre diváka pútavý seriál, v podstate ani na moment nenastal žiadna zbytočná vata, k tomu tanečná choreografia zo spevom skvelo šmakovala, v doprovode dobre načasovaného humoru a popritom príbeh dobre odsýpal. Po prvých 2.dieloch som až nečakane nadšení... pozrel celú prvú sériu a je spokojnosť __//1.sezóna=/90%///__ __//2.sezóna=/80%///__(18.1.2011)

|| Scenár: Ryan Murphy, Brad Falchuk, Ian Brennan | Hudba: James S. Levine | Produkcia: Alexis Marion Woodall, Michael Novick, Kenneth Silverstein | Distribúcia: 20th Television | Štúdio: 20th Century Fox Television, Brad Falchuk Teley-Vision, Ryan Murphy Television || Kuskovitý dej a krčovitosť. To sú jediné negatíva inak príjemného, X-tého pokusu o vytvorenie naozajstného muzikálového seriálu. Ešte to ale nezahadzujem, možno sa v pokračovaní milšie prekvapím.(9.9.2011)

Po několika scénách v úvodu prvního dílu jsem čekal zajímavý seriál s velmi parodickými charaktery, netradičním zpracováním a příjemně ujetým humorem... Nuže, ta třetí složka je pravdivá... Humor v seriálu je opravdu na nejvyšším stupni šílenosti a některé scény, stejně jako některé hlášky mi pomalu zavánějí nesmrtelností.... Ovšem ani to, ani příjemný pocit z obrovského množství talentu, kterým oplývají snad všichni herci, nepředčil moje obrovské rozčarování z nechutné podlézavosti, příšerné poučnosti, ani z toho, že při cca 20 hlavních postavách je z nich 1 a půl sympatických (tou půlkou nemám na mysli vozíčkáře, ale občas opravdu vtipně dementní místní blond roztleskávačku, která sice nevypadá nijak zvlášť krásně, ale i tak spala se všemi kluky i holkami ze školy) a to možná ještě přeháním... Od cca páté epizody jsem si uvědomil, že mě tu pořád něco štve a od cca 15. jsem si uvědomil, že jsem zjevně moc starý na to, abych pořád dokola poslouchal elektronicky upravované hlasy zpěváku, kteří sice většinou očividně už dávno nepatří mezi teenagery, ale hrají patnáctileté, a abych se díval na seriál, jehož jeden celý díl se věnuje písním rádoby zpěvačky kterou neuvěřitelně opovrhuji, a která je z důvodu že se divně obléká a je hodně hnusná, hudební ikonou jednadvacátého století (tím jsem nemyslel Madonu, která je oproti Lady Gaga umělkyně na nejvyšším stupni vývoje)... Co zmínit dál? Snad jen že by se tvůrci měli rozhodnout, jestli jsou jejich postavy kladné nebo záporné, jestli chtějí spárovat toho s touhle nebo s tamtou a že jestli mysleli seriál jako satiru, tak se jim to hodně nepovedlo... Přesto přese všechno dávám 55% za humor... P. S. Postava Sue na mě rozhodně neudělala ani v nejmenším žádný dojem, a opravdu nechápu proč je nutné aby v každém díle vymýšlela další a další podrazy... Je to hodně otravné... P. P. S. Glee je další důvod pro to, abych i nadále nesledoval seriály, v jejichž sériích jde vždy o jednu hlavní dějovou linii, kterou jen občas obohacujími vedlejším dějem (Dexter, Prison break, Hrdinové, Ztraceni...)(6.7.2010)

Being part of something special doesn’t make you special, something is special because you’re part of it.” Popularita tohohle seriálu se zrodila snad doslova přes noc, a mojí pozornosti samozřejmě neušel. Někdy před pěti lety jsem si řekla, že to taky zkusím. Ze začátku jsem měla dost rozporuplné pocity - hudební čísla a vystoupení byli občas až dechberoucí, kdežto zápletky se mi zdály buď nezáživné, nebo naprosto absurdní. Víceméně jsem u toho vydržela právě díky těm písničkám (ale když se sešli hrozné písničky a strašný díl, tak jsem se musela přemáhat, abych to vůbec dokoukala), kdesi v půlce první série se to mírně přehouplo a stáhlo mě to mezi ostatní Gleeky - oblíbila jsem si některé postavy a zvykla jsem si na styl humoru. Druhá série se mi děsně líbila, u třetí už to bylo o trošku horší, ale pořád se dalo. Jenže pak nastal zlom, po třetí sérii. Polovina postav odmaturovala a buď zmizeli ze seriálu úplně, nebo se přestěhovali do NY a jejich místo na McKinley zaujaly nové postavy, které byly naprosto nezáživné. Naštěstí měl tvůrce seriálu tolik rozumu, že díly propojil právě s NY, který pro mě celou sérii držel nad vodou. Problémem taky začal být výběr písniček, některá čísla byla dobrá, ale faktem bylo, že se objevovalo stále méně chytlavých písniček. No a pak přišla pátá série a s ní velká rána v podobě smrti Coryho a na tom seriál dost utrpěl. Tehdy jsem zastávala názor, že by bylo nejlepší seriál v průběhu pětky nějak ukončit, ale tvůrci se rozhodli, že ne a vytvořili naprosto zbytečnou sérii, která ničím nezaujala a výběr písniček byl tragický, ty pěkné bych mohla spočítat na prstech jedné ruky. Kdyby seriál nebyl už předem obnovený pro šestou sérii, zcela určitě bychom se jí nedočkali. Takhle měli tvůrci ale alespoň šanci seriál nějak ukončit. Výběr písniček pro šestku se naštěstí o dost zvednul, písničky byly poslouchatelné a dobré, se zápletkou už to pokulhávalo a některé díly byly naprosto nesmyslné a vyhnané úplně do absurdity (na čemž sice Glee stavělo, ale v 6. sérii už to až přeháněli). Svým způsobem mi ale některé díly připomněly, proč jsem se do toho seriálu vlastně kdysi zamilovala. A i když dostat se skrz některé díly až do finále někdy nebylo jednoduché, jsem ráda, že jsem vydržela. Ať si každý říká co chce, tenhle seriál byl jedinečný a navzdory všemu mi bude dost chybět. 4*(4.4.2015)

• - V roku 2020 vznikol na populárnej sociálnej sieti Tik Tok trend, v ktorom užívatelia vytvárali videá o tom, aké by bolo Glee v súčasnosti problematické. Veľká kritika sa týkala hlavne postavy Willa Schuestera (Matthew Morrison), ktorý sa často choval k študentom nevhodne. (dwdb)

• - Melissa Benoist (Marley) a Damian McGinty (Rory) sú jediní žijúci členovia New Directions, ktorí sa neobjavili v úplne poslednej scéne seriálu. (dwdb)

• - 2. epizoda 2. série s názvem „Britney/Brittany“, ve které si zahrála i samotná Britney Spears, se stala nejsledovanější epizodou na obrazovkách v celé historii seriálu. K obrazovkám usedlo rekordních 13.3 milionů diváků. (Dlee)