Glee (TV seriál)

Glee

Glee

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál

USA, 2009 - 2015, 91 h 6 min (Minutáž: 121x45 min)

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot-Marie Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Jake Zyrus, Matt Bomer, Lindsay Lohan, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rae Olivier, Brent Jennings, Mason Trueblood, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber, Luke Youngblood, Tara Holt, Jennifer Keane, Barbara Tarbuck, Lynne Jacobellis, Michael Barbuto, Tava Smiley, Colleen Craig, Jim Rash, Peter Facinelli, Phoebe Strole, Tyra Banks, Christopher Cousins, Bryce Johnson, M.C. Gainey, Skylar Astin, Jackée Harry, Marlee Matlin, Chace Crawford, Michael Lerner, Dana Davis, Assaf Cohen, Rick Worthy, Galadriel Stineman, Shirley MacLaine, Gary Dourdan, Eric Roberts, Richard Kind, Ilia Volok, Nick Baga, June Squibb, Billy Dee Williams, Melinda McGraw, Sean O'Bryan, Brittany Renee Finamore, Tim Conway, Hisonni Johnson, Angela Gulner, Dana Rosendorff, Jeanette Brox, Lexie Contursi, Michelle DeFraites, Titus Makin Jr., Jesse Luken, Debby Gerber, Melanie Avalon, Katherine McNamara, Ayesha Fraser, Ray Reinebach, Erinn Westbrook, Stephanie Hunt, Jessica Sanchez, Beau Garrett, Ali Stroker, Finneas O'Connell, Oliver Kieran-Jones, Nolan Gerard Funk, John Lloyd Young, Clint Culp, Jed Bernard, Tanya Clarke, Joey Richter, Noel Arthur, Sonya Macari, Jonathon Grant, Kherington Payne, Tia Robinson, Cali Fredrichs, Justin Ray, Sarah Otey, Aisha Tyler, Kenneth Choi, Rosanna Pansino, Caitlin Carver, Patrick Gallagher, Steve Trzaska, Michael Hyatt, Lauren Boles, Justin Gaston, Brooke Newton, Rachele Brooke Smith, Tonita Castro, Helen Mirren, Cyrina Fiallo, Billy Lewis Jr., Laura Dreyfuss, Marshall Williams, Noah Guthrie, Samantha Marie Ware, Ivonne Coll, Jennifer Coolidge, Ken Jeong, Gina Gershon, Carol Burnett, Josie Totah, Riker Lynch, Ian Brennan (vyp.), Ina-Alice Kopp, Jacob Wysocki, Rex Lee, Max George, Justin Prentice, Myko Olivier, Gloria Estefan, Ben Bram, Teddy Lane Jr., Luka Šulić, Stjepan Hauser, Kari Coleman, Perez Hilton, James Earl, Daniel Curtis Lee, Geraldo Rivera, Hope Olaide Wilson, Brian Balzerini, Michael Segovia, D.C. Cody, Michael Bolton, Madeline Bertani, Loanne Bishop, Jan Hoag, Rizwan Manji, Suzanne Krull, Riley Voelkel, Jim Gleason, Kristen Clement, John Ainsworth, Sancho Martin, Jeff Doucette, Ann Russo, Nick Nordella, Scott 'Carrot Top' Thompson, Caleb Thomas, Jack Foley, Nathalie Love, Aaron Hill, Davenia McFadden, Edwin Garcia II, Beau Casper Smart, Lamarcus Tinker, Keong Sim, Rebecca Staab, Ellen Ho, Danielle Macdonald, Saidah Arrika Ekulona, Joe Massingill, Barry Livingston, Charles C. Stevenson Jr., Jordan Elizabeth, Heather Mazur, Charlene Amoia, Jodi Harris, Ric Sarabia, Colby Minifie, Ari Stidham, Joel McKinnon Miller, Puppett, Vincent Tran, Jo Anderson, Jimmy Bellinger, Al Pugliese, Shaun Brown, Carole Gutierrez, Bo Barrett, Susan Leslie, Isabella Kai Rice, Hayley Holmes, Bianca Von Krieg, Ashley Blaine Featherson, Anna Claire Sneed, Van White, Bailey Noble, Isley Reust, Phyllis Applegate, Fay Hauser, Valorie Hubbard, Victor Garber, Kurt Fuller, Amy Hill, Mia Barron, Gregg Henry, Tonya Kay, Amber Watson, Eve Gordon, John Michael Higgins, Lauren Lee Denham, J.A. Steel, Anthony Brandon Wong, Maria Del Carmen, Avery Phillips, Mike Hagerty, Eddy Martin, Kathy Griffin, Loretta Devine, George Wyner, Kathleen Quinlan, Jaymes Butler, Jim Metzler, Mike Starr, Max Emerson, Brock Baker, Marko Germar, Michael A. MacRae, Wendy Worthington, Stefania Spampinato, Chris Parnell, Matt Martin, Patricia Ashley, Whit Hertford, Casey Deidrick, Shangela, Bee-Be Smith, Fortune Feimster, Brian McGovern, Shay Mitchell, Jim J. Bullock, Roy Abramsohn, John Marshall Jones, Rick Pasqualone, Valerie Mahaffey, Don Most, Tamlyn Tomita, Lyne Odums, Thia Schuessler, Eric Etebari, Sara Radle, John Schneider, E.E. Bell, Jessalyn Gilsig (a.z.), Brian Stokes Mitchell, Eric Bruskotter, Marie Caldare, Daniel Amerman, Ian Brennan, Mitch Grassi, Leilani Sarelle, Neil Patrick Harris (a.z.), Kathleen M. Darcy, B.K. Cannon, Annie Quinn, Derek Butler, Brad Falchuk, Sean Gunn, Brad Potts, Adina Porter, Mark Christopher Lawrence, Sarah Buxton, Clark Moore, Leah Pipes, Tiffany Adams, Patrick Stafford, Jayma Mays (a.z.), Dean Cameron, Brad Benedict, Dianna Agron (a.z.), Phillip Rhys, Don Franklin, Meredith Baxter, Patty Duke, Bob Bancroft, Jack Plotnick, Emilie Livingston, Bradford Tatum, Rane Jameson, Ashley Fink (a.z.), Damian McGinty (a.z.), Cory Monteith (a.z.), Heather Morris (a.z.), Mark Salling (a.z.), Harry Shum Jr. (a.z.), Charles Melton, Laura Jordan, Rod McLachlan, Kristen Schaal, Tommy Bechtold, Dan Considine, Samia Khan, Melissa Benoist (a.z.), Blake Jenner (a.z.), Mike O'Malley (a.z.), Becca Tobin (a.z.), Harry Hamlin, Trilby Glover, Nathan Davis Jr., Gary Grubbs, Samuel Larsen (a.z.), Vanessa Lengies (a.z.), Naya Rivera (a.z.), Jenna Ushkowitz (a.z.), Michelle Ehlen, Kevin McHale (a.z.), Amber Riley (a.z.), Dijon Talton (a.z.), Carolina Bonetti, Natalia Nogulich, April Grace, Bex Taylor-Klaus, Andrew Rannells, Tim Bagley, Ishai Setton, Kristopher Logan, Nathan Keyes, Bonnie Hellman, Christopher Curry, Sonya Eddy, Mandela Bellamy, Sam Tan, Lindsay Pearce, Irene Roseen, Tessa Netting, Jazzmun

Když jsem v polovině letních prázdnin v roce 2010 narazil na seriál s prapodivným názvem GLEE, jehož český význam jsem do té doby nevěděl, tak jsem netušil, že mě tato zprvu nevýrazná podívaná natolik ovlivní. Já vím, že zde byly určité námitky typu: "Vždyť je to Muzikál ze střední v jiném kabátě, ale stále v silném nánose vaty a cukrkandlu!", ale osobně si myslím, že tento výrok a i mnoho jiných jsou svým způsobem přesné - Glee je skutečně takovou sladoučkou muzikálovou třešničkou na obrovském dortě obklopeném vatou a vrstvou naivity. ALE!!! Narozdíl od HSM je Glee o mnoho tříd výš. Glee je vlastně hodně idealizovaný pohled na jednu střední školu, ve které dojde k znovuzrození školního pěveckého sboru, který je tvořen zástupci mnoha minorit. Nelze to brát všechno skutečně, ale s jistou mírou odstupu a nadhledu a s použitím růžových brýlí. Je to "fairy tale" jako poleno, který není po chuti každému, což naprosto chápu. První série byla naprosto úžasná a některé díly byly vskutku dechberoucí. Druhá série měla bohužel jen několik těch dechberoucích dílů. Problémem je, že se ze skromného seriálku stal komerční seriál s moralizujícím podtextem, který často přišel vniveč. A mě opravdu mrzí, že musím po čtvrté sérii snížit hodnocení o dvě hvězdy, protože mě tento seriál bohužel zklamal. Mnohé postavy (někdy skoro všechny) mě začaly celkem hodně štvát, děj se nijak výrazně nevyvíjel, písničky nebyly už tak poutavé a sympaticky ztvárněné jako tomu bylo v prních sériích. Zkrátka seriál, který se u mě z vrcholu propadnul do šedého průměru, ze kterého se už asi nejspíš nedostane.(9.8.2010)

1.SÉRIE (90%): Důvod, proč jsem se na tento seriál nakonec začal koukat bylo jednak to, že mám rád hudbu (a nemám vyhraněný styl) a jednak překvapivě pozitivní ohlasy. A co je teda na Glee tak úžasného? Bez pochyby casting. Snad všichni herci jsou prostě výborní a nesmírně talentovaní. Charaktery postav jsou sympatické a propracované. Dále se mi líbí poslání seriálu, Glee se snaží poukazovat na vztahy mezi teenagery a mnoho dalších problémů (těhotenství, sexualita, šikana, kolektiv) a občas přihodí i nějaké to morální ponaučení. Ovšem můžu říct i to, že občas se tam najednou mihne nepochopitelná a nelogická věc, která je od reality zase hodně daleko. Jinak kombinace Komedie/Drama je fajn a v seriálu JSOU emoce (někdy Vás seriál pobaví, někdy zase zvážní a dokonce i dojme), no a muzikálová čísla jsou opravdu špičková. Písně jsou výborné a mnohdy opravdu mnohem lepší a nápaditější než originál... Opravdu chápu, že to nesedne každému, ale já hodnotím po první sérii plným hodnocením... // 2. SÉRIE (90%): Že by nějak 2. série výrazně klesla se mi teda fakt nezdálo. Totální "feel-good" seriál, už oficiálně! :) Sice není dokonalý, ale rozhodně je originální a výjimečný. Nic obdobného prostě nenajdete a už za to ho velmi uznávám. Glee není jednoduché, ač je to seriál někdy trochu "děravý", začínám ho mít čím dál radši a rozhodně si myslím, že je lepší ujíždět na tomhle než třeba na jiných skvostech pro "teen"... // 3. SÉRIE (90%): Stejně tak, jako všechny série, tak i ta třetí má slabší i silnější díly, ovšem celkově si s ní tvůrci pohráli výborně. Hlavně závěr je naprosto super. Díl "Nationals" (3x21) mě dojal k slzám. Celkově to bylo dost emotivní a atmosféru si to drželo parádně. Ovšem musím uznat, že 4. řady se trochu obávám, ale rozhodně jí dám šanci a jsem rád, že Glee pokračuje... // 4. SÉRIE (60%): Stalo se to, čeho jsem se obával - kvalita seriálu šla dolů. Pořád je to dobré, ale se srovnáním s ostatními sériemi mnohem více nevyvážené, hloupé, přeplácané a nudné. NY linka asi vítězí - přeci jen původní casting (Lea Michele a spol.) je stále to, proč se vyplatí Glee dále sledovat. Nové postavy sice nejsou až tak špatné, ale už nejsou tolik zajímavé. No, nevím, potvrzena už je 5. i 6. řada a i když jsem svým způsobem rád, stejně si říkám, že možná nebylo na škodu skončit v tom nejlepším... // 5. SÉRIE (50%): Se čtvrtou řadou to bylo spíše jako na houpačce, kvalita dílů byla odlišná - jednou jsem jásal, podruhé byl zklamán. V páté sérii to bylo podobně, akorát ve větší míře a s tím, že špatných či nezáživných dílů bylo čím dál tím více. Místy už mi to ani nepřišlo jako Glee. Zbytečně se přehánělo, všude byla vata. Párkrát jsem se dokonce i styděl, že něco tak scénáristicky debilního ještě sleduji (to jsem si nikdy nemyslel, že řeknu, ale je to tak). Postavy se také čím dál tím víc chovají stupidně. Přitom je vidět, že když tvůrci chtějí, tak stále umí, díl The Quarterback (5x03) je třeba naprostý klenot a dost možná nejlepší díl celkově. No, zbývá už jen doufat, že závěrečná 6. řada nebude ještě horší a aspoň se seriál důstojně rozloučí. // 6. SÉRIE (60%): No, musím říct, že 4., 5. i 6. řadu za Glee prostě nepovažuji, nicméně závěrečné dva díly této řady byly opravdu nádherné a byl jsem nad míru spokojen. Takže alespoň ta pěkná tečka se konala, zbytek řady ale už raději pitvat nebudu, asi jsem chtěl vidět prostě něco jiného než zbytečné blbnutí a experimentování. :)(14.6.2011)

• Arachneuss

Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu to narovinu. Scénáristická stránka Glee stojí za hovno. Téměř každá epizoda obsahuje několik romanticky nesmyslných úletů mezi hlavními protagonisty, které ale postrádají jakoukoliv logičnost a na ústřední dějovou linku nemají absolutně žádný vliv. Po pár hodinách už může dokonce začít pořádně srát (hlavně, když kvůli tomu ztroskotá i vládce televizního vypravěčství, Joss Whedon). A to nemluvě o té hromadě klišé jak v telenovele. Seriál má ale dvě věci, díky nímž je stonásobně lepší jak uvřeštěný High School Musical: dobře zahrané postavy a chytlavou hudbu. Mezi ústředními charaktery jen těžko najdete nesympatickou osobu. Je to chytře namíchaný kotejl ruznorodých „cool & loser”, mající v sobě více energie jak reaktory Černobylu těsně před výbuchem. Nějak zásadní vývoj psychologie zde sice vyjma těhulky Quinn neexistuje, ale ono je to díky výše zmíněným aspektům úplně jedno. Zpívají skvěle, tančí fantasticky... co víc může člověk chtít? To mne přívádí k hudební a zároveň i nejpodstatnější stránce Glee. Zatím Efronovic banda patlala noty a nezapamatováníhodné texty dohromady bez sebemenší špetky úcty k divákovým uším, tak Murphyho tým si dává pečlivě záležet na výběru těch nejchytlavějších hitu reflektující momentálně emoční rozpoležení postav, ale podobně jako v Moulin Rouge, tak i zde jsou hranice poslouchatelnosti prodlouženy o míle, takže se může i stát, že dobrá polovina z nich zní lépe jak originál. Glee je zkrátka obrazem současné popkultury a žánrů, které jí vládnou. Zkrátka něčím, co metalista jako Hellboy nemůže pochopit. P.S. Druhá a třetí řada jsou sračky a proto srážím hodnocení.(28.6.2010)

1. séria (90%): Veľmi "iný" seriál od ostatných a pritom taký podobný. Zo začiatku som sa síce bál, že pôjde o nejaký seriálový High School Musical, ale bolo to úplne zbytočné. Glee nie je proste len sladký cukríček; má sympatické (ale nie vyložene kladné) postavy, nebojí sa hovoriť aj o veciach deckám neprístupným,...no napriek tomu pôsobí optimisticky, verí v šťastné konce a dáva nádej v ťažkých chvíľach. Otravuje to? Absolútne nie! A to vďaka hudobným číslam, ktoré robia z každej 42 minútovej časti úplné guilty pleasure (aj keď si nie som istý, či to slovko "guilty" je namieste, keďže sa ani náhodou nejedná po formálnej stránke, hereckej, či scenáristickej, o nejaký brak). 2. séria (70%): Hudobne sa Glee stále darí, dej je na tom horšie. Deti stále dokola motajú o tom, kto je cool a kto nie a párikuje sa tu každý s každým. Aspoň línia okolo Kurta udržala moju pozornosť.(3.1.2010)

Bomba seriál, po kterém se mi vždy zvedne nálada. Skvělé písničky, které vám pak zní celý den v hlavě. Takový seriál podle mě v televizi chyběl. S High school musical to teda nemá nic společného. A ještě ty taneční čísla k písním nemají chybu. Jeden z nej seriálů tohoto roku...Držím pěsti, aby i další díly vyšly tak skvěle jako doposud. Dodatek 1.8.2012 po doukoukané 3. sérii musím snížit na 4*, protože je pravda, že už se to strašně vleklo a vtipných scén bylo pramálo a už i většina písní se mi nelíbila. Doufám, že 4. řada nebude. 30. 11. 2013: Nejen, že 4. řada byla, ale běží dokonce 5. a co jsem slyšela chystá se ještě i 6. Jako upřímně, první tři série byly na ty 4* a bavilo mě, ale od 4. série, kdy je tam nová parta lidí a z té staré tam jsou záběry z NY propletené, je to docela děsné.... Už ani ty písničky, kvůli kterým to bylo tak super, se mi většinou nelíbí a přeskakuju je. Musím říct že 4. a co zatím bylo odvysíláno z 5. série je na 3* a možná i níž.. ale z respektu prvních 3. sérií, nechávám ty 4* a ostatní řady po nich budu v hodnocení ignorovat. Konec 5. série: Jako vážně, opět by se perfektně hodilo už to nechat takhle ukončené (jako opravdu tohle by byl takový fajn napůl šťastný, napůl smutný, ale nadějný konec) a ještě tou boží písničkou, kterou nemůžu dostat z hlavy a ne nás otravovat s další řadou, kterou, jak se znám, stejně budu sledovat, i když mě nebude bavit. Prvních pár dílů 6. série: No ty pytle. Tohle nechcete. Prostě jakmile tam zazněla píseň Let it go, tak to totálně posrali. Taky posrali to, že se všichni vrátili na střední. Kdo by to v reálném životě dělal???? Zvláště po neúspěchu. Nové děcka jsou strašné. A ty staré evidentně nemají žádné životy, když můžou kdykoliv dojet zpátky a pomoct zachránit glee. Ze Sue udělali ještě větší případ pro psychiatra s její tajnou garáží nenávisti ke všem a lásky k Blainovi a Kurtovi. Pokračuju nejspíš v ignorování hodnocení. Protože už od 4. série tam kazí jedno za druhým a ani ty písničky už nejsou, co bývaly. 27. 3. 2015 - THE END - ano konec 6. série je pravdu definitivním koncem: Konečně... 11. díl klidně mohl být konečným, ale ne, oni museli hodit flashbackový 12. díl úplně o hovně a pak ještě ten 13. konečný, který uřízli o to nejlepší z glee, čímž jsou vystoupení na těch soutěžích, a místo toho vidíme, jak po 5 letech je Sue víceprezidentkou USA, Rachel nosí v troubě Kurtovo a Blainovo dítě a je oceněna cenou Tony a je vdaná za Jessiho, Mercedes je slavná zpěvačka asi jako Beyoncé a zbytek vede hrozně úspěšné životy, kdy dělají, jen to co je baví. Ale nebudu lhát, že mi neukápla aspoň jedna slzička.... u té zavěrečné písně samozřejmě.. prostě definitivní konec... jakési rozloučení s Corym aka Finnem a taky jak zpívala Rachel na opuštěných chodbách školy, tak to bylo dost smutné.... a prostě je to konec jednoho seriálu, jedné éry.. ach jo.. čím jsem starší, tím jsem větší citlivka a nesnáším loučení :D(29.11.2009)

• - 2. epizóda 4. série s názvom "Britney 2.0" bola inšpirovaná životom speváčky Britney Spears. (SieZof)

• - Chris Colfer (Kurt) před natáčením líbací scény v 16. dílu 2. epizody "Original Song" odmítal jíst cokoliv, z čeho by mu zapáchal dech. Dokonce si u sebe nosil i zubní kartáček. (Blond129)

• - Prvý a posledný duet, ktorý spolu spievajú Rachel (Lea Michele) a Kurt (Chris Colfer) v seriáli, je z muzikálu Wicked. (dwdb)