Glee (TV seriál)

Glee

Glee

Komedie / Drama / Hudební / Muzikál

USA, 2009 - 2015, 91 h 6 min (Minutáž: 121x45 min)

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot-Marie Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Gwyneth Paltrow, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Charice, Matt Bomer, Lindsay Lohan, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rachel Marie Lewis, Brent Jennings, Mason Trueblood, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber, Luke Youngblood, Tara Holt, Jennifer Keane, Barbara Tarbuck, Lynne Jacobellis, Michael Barbuto, Tava Smiley, Colleen Craig, Jim Rash, Peter Facinelli, Phoebe Strole, Tyra Banks, Christopher Cousins, Bryce Johnson, M.C. Gainey, Skylar Astin, Jackée Harry, Marlee Matlin, Chace Crawford, Michael Lerner, Dana Davis, Assaf Cohen, Rick Worthy, Galadriel Stineman, Shirley MacLaine, Gary Dourdan, Eric Roberts, Richard Kind, Ilia Volok, Nick Baga, June Squibb, Billy Dee Williams, Melinda McGraw, Sean O'Bryan, Brittany Renee Finamore, Tim Conway, Hisonni Johnson, Angela Gulner, Dana Rosendorff, Jeanette Brox, Lexie Contursi, Michelle DeFraites, Titus Makin Jr., Jesse Luken, Debby Gerber, Melanie Avalon, Katherine McNamara, Ayesha Fraser, Ray Reinebach, Erinn Westbrook, Stephanie Hunt, Jessica Sanchez, Beau Garrett, Ali Stroker, Finneas O'Connell, Oliver Kieran-Jones, Nolan Gerard Funk, John Lloyd Young, Clint Culp, Jed Bernard, Tanya Clarke, Joey Richter, Noel Arthur, Sonya Macari, Jonathon Grant, Kherington Payne, Tia Robinson, Cali Fredrichs, Justin Ray, Sarah Otey, Aisha Tyler, Kenneth Choi, Rosanna Pansino, Caitlin Carver, Patrick Gallagher, Steve Trzaska, Michael Hyatt, Lauren Boles, Justin Gaston, Brooke Newton, Rachele Brooke Smith, Tonita Castro, Helen Mirren, Cyrina Fiallo, Billy Lewis Jr., Laura Dreyfuss, Marshall Williams, Noah Guthrie, Samantha Marie Ware, Ivonne Coll, Jennifer Coolidge, Ken Jeong, Gina Gershon, Carol Burnett, J.J. Totah, Riker Lynch, Ian Brennan (vyp.), Ina-Alice Kopp, Jacob Wysocki, Rex Lee, Max George, Justin Prentice, Myko Olivier, Gloria Estefan, Ben Bram, Teddy Lane Jr., Luka Šulić, Stjepan Hauser, Kari Coleman, Perez Hilton, James Earl, Daniel Curtis Lee, Geraldo Rivera, Hope Olaide Wilson, Brian Balzerini, Michael Segovia, D.C. Cody, Michael Bolton, Madeline Bertani, Loanne Bishop, Jan Hoag, Rizwan Manji, Suzanne Krull, Riley Voelkel, Jim Gleason, Kristen Clement, John Ainsworth, Sancho Martin, Jeff Doucette, Ann Russo, Nick Nordella, Scott 'Carrot Top' Thompson, Caleb Thomas, Jack Foley, Nathalie Love, Aaron Hill, Davenia McFadden, Edwin Garcia II, Beau Casper Smart, Lamarcus Tinker, Keong Sim, Rebecca Staab, Ellen Ho, Danielle Macdonald, Saidah Arrika Ekulona, Joe Massingill, Barry Livingston, Charles C. Stevenson Jr., Jordan Elizabeth, Heather Mazur, Charlene Amoia, Jodi Harris, Ric Sarabia, Colby Minifie, Ari Stidham, Joel McKinnon Miller, Puppett, Vincent Tran, Jo Anderson, Jimmy Bellinger, Al Pugliese, Shaun Brown, Carole Gutierrez, Bo Barrett, Susan Leslie, Isabella Kai Rice, Hayley Holmes, Bianca Von Krieg, Ashley Blaine Featherson, Anna Claire Sneed, Van White, Bailey Noble, Isley Reust, Phyllis Applegate, Fay Hauser, Valorie Hubbard, Victor Garber, Kurt Fuller, Amy Hill, Mia Barron, Gregg Henry, Tonya Kay, Amber Watson, Eve Gordon, John Michael Higgins, Lauren Lee Denham, J.A. Steel, Anthony Brandon Wong, Maria Del Carmen, Avery Phillips, Mike Hagerty, Eddy Martin, Kathy Griffin, Loretta Devine

Po shlédnutí asi prvních 6ti dílů jsem dala 5 hvězdiček. Teď jsem někde za půlkou první série a nedá mi to a jednu hvězdičku uberu. Glee je skvělá show, opravdu nestačím zírat, jak moc jsou ty "děti" talentované, mráz po zádech je taky na "každodílovém" pořádku. Ale .. nemůžu se zbavit pocitu, že je to celé hrozně povrchní. Že téměř o žádné postavě nevím skoro nic. Je mi jasné, že Glee je postavené hlavně na zpěvu a tanci (i když hlavně na tom zpěvu), ale právě proto musím dát 4 hvězdičky, protože k úplné dokonalosti mi chybí právě ten zajímavější děj :) .. Mimochodem, Lea Michele a její hlas, to je něco neuvěřitelného! A úsměv Matthewa Morrisona taktéž :)) březen 2011 - změna ze čtyř hvězdiček zpátky na pět :) .. už mi to nepřijde tak povrchní a baví mě to čímdál víc :)(3.10.2010)

Sedim tu tak 10 minut, poslouchám I Lived (glee verze pls) a koukám do blba, zřejmě nevim jak se vyjádřit. Glee mi změnilo pohled na lidi v mém okolí. Na handicapovaný, šikanovaný, gaye, lesby, tlustý, na všechny. Možná byly některý scénky trapný, zbytečný nebo divný (haha, bylo jich hodně), ale přehlížet se daly, protože dokoukat Glee stojí za to! Nikdy bych si nemyslel, že by seriál, úplně nereálný- přesto skutečný, na mě mohl mít takový vliv. Rest in peace Cory "If there's one thing I've learned from Finn dying, it's that shame is wasted emotion." (22.3.2015)

1. série - 100% - Mladí, zranitelní, nejistí a přitom naprosto úžasní. Když jim pan učitel dodá energii, dokážou skály lámat, když je jeho nemesis Sue Sylvester znovu podrazí, většina z nich se rozbrečí. A stejně se umí zachovat jako snad nejuvěřitelnější parta teenagerů, co v seriálu pamatuji. Ta neodbytná touha udělat z každé hezké chvíle za každou cenu chvíli nezapomenutelnou, to zkrátka k dospívání patří a Ryan Murphy tenhle aspekt vystihl naprosto dokonale. Ale co dělá z Glee už po první sérii legendu, to je složení a provedení muzikálových čísel. Na své si přijde každý, od milovníků popu či rocku až po R'n'b a stejně si to pak v přehrávači pustím všechno najednou třeba desetkrát po sobě. Překvapení roku první série není, protože jsem podobnou bombu tušil už od pilotu. O to větší výzva je tak teď tuhle křehkou dokonalost udržet na vrcholu. 2. série - 90% - Tvůrci si lehce koledují, ale mají štěstí. Přes všechny výtky mají stále ruku na návykové songy a herecky fantastické osazenstvo. Hlavní důvod, který dává druhou sérii kvalitativně až za první, je absence souvislé dějové linky. Ony těhotenské problémy, které se před rokem zdály trochu navíc, totiž daly seriálu až překvapivou komplexnost. Druhá série má sice konflikt Kurta s Karofskym a samozřejmě i starosti s přípravami na soutěže či spory se Sue, ale ve zbytku se jedná spíše o epizodičtější nebo krátkodobější linky. Co funguje, to je Willův záměr udělat z New Directions lepší lidi ve chvílích, kdy je "učí" o alkoholu, sexu nebo vlastních vadách. A konečně největší problém většiny diváků - vztahy. Neříkám, že tenhle naddimenzovaný koloběh je bezchybný, ale přesto mu věřím. Někdy to párování vychází (Quinn + kdokoli), jindy tak úplně ne (Puck + Lauren). A nakonec největší překvapení série? Santana. Protivná mrcha z první série je pryč a přichází uvěřitelná osobnost s duševním vývojem, který z ní dělá snad i nejlepší postavu druhé řady. A teď už nezbývá než si pustit poslední píseň z finále. Možná to nebyla bezchybná sezóna, ale co s tím, když na ni myslím kudy chodím a každý den si zpívám gleesničky z ní. 3. série - 90% - Dospělé. Vztahy přestaly dělat šílené veletoče, páry se nemusím bát oblíbit ve strachu, že během několika epizod budou od sebe a i soundtrack si udržuje příjemně stálou různorodost. A ať už slyším covery od Coldplay, Michaela Jacksona nebo představení West Side Story, nechce se mi s touhle partou loučit. Ironicky totiž odchází ve chvíli, kdy definitivně našla svoji tvář. Občas vtipkuje, občas vychovává a občas jen experimentuje. Velké zaváhání tentokrát bylo snad jen jediné. Tvůrcům baštím veškeré zápletky, které nabádají k univerzální snášenlivosti, ale to aktivní podporování snah nováčka Wadea bylo chvílemi až příliš na sílu. Ale jinak všechny volby, obavy z budoucnosti nebo rodinné nejistoty pořád sleduji s nadšením. Jen momentálně nevím, co po překvapivě střízlivém happyendu čekat. Změna může Glee prospět, ale děsí mě, že na McKinley High zůstávají ti podstatně méně zajímaví. 4. série - 65% - Zklamání o to větší, že mě nová éra na úvod uklidnila a snažila přesvědčit o tom, že i napočtvrté si mě středoškolské zpívánky (tentokrát i s kýženou příchutí metropole) získají. Nějakou dobu se skutečně cílilo hodně vysoko a takový The Break-up je dost možná i mou nejoblíbenější epizodou vůbec, ale časem šla úroveň podzápletek tak dolů, že jsem svoji oblíbenou show občas nepoznával. Nové postavy mají problém zaujmout jen chvíli potom, co se stihly vyprofilovat, klíčové vztahy nejednou působí odbytě, a když má i finálový díl problém dostat ze mě nějakou tu emoci, zůstávají na samém konci nepříjemné rozpaky. Alespoň, že Darren Criss se poté, co si Rachel vyšla podmanit New York, stal jednoznačně novým tahounem. 5. série - 80% - Člověk míní, ale osud mění. Ještě před samým začátkem páté sezóny přišla rána, která seriál navždy změnila a nechybělo moc, aby ho i předčasně ukončila. Cory Monteith zemřel a s ním odešel Finn Hudson. My dostali dojemnou epizodu Quarterback, Will ztratil svého nástupce, Rachel (a v srdcervoucí paralele i sama Lea Michele) pak svou životní lásku. A Ryan Murphy se vzdal svého vysněného konce, nadělil nám několik scén, kterými měl původně seriál končit a celou dvacetidílnou anabázi okořenil novinkami natolik chutně, že jsme získali lepší chod než loni. Skrýval v sobě nezapomenutelné epizody (kromě zmiňované piety vyčnívaly nejvíc Frenemies a Opening Night), nezdolnou vůdčí trojici Rachel-Kurt-Blaine, několik fanoušky vymodlených scén v souvislosti s epizodou číslo 100 nebo (poněkolikáté a znovu silně) atmosféru splněných snů. Co se ale nepovedlo, to je tradiční nešvar v podobě zametání zápletek pod koberec. Jen namátkou jsme nedostali uspokojivé zakončení či vysvětlení vztahových linek (Artie-Kitty, Santana-Dani, Sam-Penny) a hlavně velkolepě vystavěného budování kapely nevedoucí prakticky nikam. Osmdesátka v hodnocení je tak svým způsobem srdcová. I přes mnoho výhrad se zkrátka každý týden nemůžu nového dílu dočkat a dokážu si tuhle partu zas a znovu užít. A to už něco znamená. 6. série - 100% - Návraty ke kořenům nejsou jednoduché a navazovat tam, kde se restartovalo už nejednou, je úkol když ne nemožný, tak alespoň nadlidský. Jenže Murphy, Falchuk a spol. se jako nadlidé ukázali a s pomocí milovaných starých tváří šlape Glee club nejlépe za poslední roky. Takhle nekriticky nadšený, zpívající, dojatý i rozesmátý jsem v jedné střední v Ohiu byl opravdu jen v samých začátcích. A když se různorodě vyprofilují nováčci, dvojdíl Hurt Locker dokáže, že hranice absurdity se pokaždé dají ještě o kus překročit a ve finále se zvládají vrátit prakticky všichni, které byste si alespoň ještě jednou přáli vidět, vzdávám se. Těch veletočů, přešlapů nebo chyb bylo za šest let dost. Ale mně je to teď asi i jedno, protože nastoupit na samý vrchol a po mnohých peripetiích se tam na úplném konci vrátit, je umění králů. A Rachel, Will, Kurt, Blaine a všichni další přesně takovými králi jsou. I'm not afraid of moving on and letting go. It's just so hard to say goodbye to what I know. (10.7.2010)

• Arachneuss

Nebudu chodit kolem horké kaše a řeknu to narovinu. Scénáristická stránka Glee stojí za hovno. Téměř každá epizoda obsahuje několik romanticky nesmyslných úletů mezi hlavními protagonisty, které ale postrádají jakoukoliv logičnost a na ústřední dějovou linku nemají absolutně žádný vliv. Po pár hodinách už může dokonce začít pořádně srát (hlavně, když kvůli tomu ztroskotá i vládce televizního vypravěčství, Joss Whedon). A to nemluvě o té hromadě klišé jak v telenovele. Seriál má ale dvě věci, díky nímž je stonásobně lepší jak uvřeštěný High School Musical: dobře zahrané postavy a chytlavou hudbu. Mezi ústředními charaktery jen těžko najdete nesympatickou osobu. Je to chytře namíchaný kotejl ruznorodých „cool & loser”, mající v sobě více energie jak reaktory Černobylu těsně před výbuchem. Nějak zásadní vývoj psychologie zde sice vyjma těhulky Quinn neexistuje, ale ono je to díky výše zmíněným aspektům úplně jedno. Zpívají skvěle, tančí fantasticky... co víc může člověk chtít? To mne přívádí k hudební a zároveň i nejpodstatnější stránce Glee. Zatím Efronovic banda patlala noty a nezapamatováníhodné texty dohromady bez sebemenší špetky úcty k divákovým uším, tak Murphyho tým si dává pečlivě záležet na výběru těch nejchytlavějších hitu reflektující momentálně emoční rozpoležení postav, ale podobně jako v Moulin Rouge, tak i zde jsou hranice poslouchatelnosti prodlouženy o míle, takže se může i stát, že dobrá polovina z nich zní lépe jak originál. Glee je zkrátka obrazem současné popkultury a žánrů, které jí vládnou. Zkrátka něčím, co metalista jako Hellboy nemůže pochopit. P.S. Druhá a třetí řada jsou sračky a proto srážím hodnocení.(28.6.2010)

• Avalon820

Hloupé, naivní, komerční, ale také koukatelné, s dobrými písničkami, vtipnými vtipy a sympatickými postavami. To všechno je Glee. Čemu ze jmenovaného dáte přednost je jen a jen na vás. Já volím druhou část z vyjmenovaných faktorů a s notnou dávkou nadsázky se hodlám na tuto jednohubku dívat dále. Taky bych chtěl všechny problémy vyřešit tím, že si o nich zazpívám. Ostatně - kdo ne? // Po 2 letech sledování mohu prohlásit, že kouzlo prvních dvou řad je nenávratně pryč a můj názor se obrací o 180 stupňů - v Glee se zcela nekontrolovaně przní jeden hit za druhým způsobem chvílemi až trestuhodným, to vše zabaleno do již ne odpočinkového, ale naprosto stupidního scénáře, který mě svou plytkostí opakovaně konsternuje. Řekl bych, že jsem vyléčen.(25.6.2011)

• - Chris Colfer (Kurt) před natáčením líbací scény v 16. dílu 2. epizody "Original Song" odmítal jíst cokoliv, z čeho by mu zapáchal dech. Dokonce si u sebe nosil i zubní kartáček. (Blond129)

• - Jacob Artist spieval pieseň "Never Say Never" na kastingu pre seriál. Následne to bola aj prvá, ktorú spievala jeho postava. (dwdb)

• - Darren Criss (Blaine) napísal pre poslednú sériu dve originálne piesne - "Rise" a "This Time". (dwdb)