Americké drama v režii Desmonda Nakana se vrací do období 2. světové války a vypráví o osudu Američanů japonského původu poté, co japonská armáda zaútočila na Pearl Harbor. Namurovi jsou typická americká rodina, ale když Spojené státy vstoupí do války, stejně jako řada jiných občanů USA, kteří jsou japonského původu, se ocitnou v internačním táboře Topaz. Tam se jejich dospívající syn Lyle stává terčem šikany Billyho Burrella, hlídače tábora, který je zadákem bezvýznamného baseballového týmu. Lyle je nadaný nadhazovač, získal sportovní stipendium na univerzitě, ale neblahé okolnosti ho donutily, aby se vzdal svých snů poté, co byla celá rodina internována. Billyho dcera pracuje v táboře jako hudební instruktorka, a když mezi mladou dvojicí přeskočí jiskra, napětí mezi oběma rodinami narůstá. Ve snaze najít společnou řeč přes lásku ke sportu Lyleho otec navrhne utkání dobré vůle mezi Burrellovým týmem a týmem internovaných. Zkouška tolerance a zápas o uchování základů americké kultury a demokracie začíná. (oficiální text distributora)

JANARYBA

Vlastně jsem se až v tomto filmu dozvěděla, jak byly rodiny "žluťáků" Japončíků během druhé světové války diskriminovány a dost krutým způsobem internovány, na rozdíl od stejným způsobem "nepřátelských" Němců, Italů a možná i dalších, kteří měli naprosto stejné postavení v americké společnosti. Jako film průměr, ale jako připomenutí málo známé historie (použito i pár dobových záběrů) rozhodně stojí za podívání. ()