Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

karlik4801

SPOILERY 364 dní. 364 dní je najednou pryč. Najednou je po všem, po tom nekonečném čekání. Denně jsem si přehrával trailery a odposlouchával rytmus, navnadil jsem se na parádní film. Už od první ukázky ve mě vřela natěšenost, s dalšími fotkami, informacemi jsem si říkal že dostanu to co chci. A po posledním traileru už jsem nemohl ani uvěřit, že mi naservírují nahláškovaného Tonyho s plnou výbavou, plus možná epické drama. A najednou sedím v kině. Od prvních scén mi bylo jasné, že se filmový Tony nezměnil, třetí Iron Man dostával vtipné scény hned na začátku. Po dalších scénách bylo poznat že je Tony s nervama v kýblu, ale i tak si tu svojí pusu s obličeji neudrží a to je jedině dobře. Co mě nezaskočilo, spíše jsem to čekal, že se bude stále něco dít. Prostě mě to nenechalo vydechnout, každá scéna má co užitečného říct. Taky jde vidět větší osobitost, Jon Favreau dokázal udělat super namachrovanou ikonu, zatímco Shane Black se zaměřil na charakter úplně všech postav. Naštvaná Pepper, Rhody se nám uvolňuje v pohodě chlápka s věčným úsměvem, Happy je prostě Happy. Nové postavy jsou také skvěle charakterizovány, slečna Hansen jako manipulátorka, v Aldrichovi jde vidět hned ze začátku dokonalý parchant. Jako kdyby si Shane jako režisér dokázal dupnout a ve všech probudit tu jejich postavu. Zpět k tomu Aldrichovi, za jeho skvělé oživení může z té největší části fenomenální Guy Pearce, jemu to jde prostě vidět na očích. A konečně se dostávám k Tonymu. Začíná mu hrabat, cítí větší úzkost, strach a probouzejí se v něm větší city. Tohle zachycení se mi hrozně líbí. A když už jsou postavy představeny v nových tvářích, přichází na scénu akce. Celá sekvence scén útoku na vilu je prostě fantastická, přehledný střih s kulervoucími záběry, mluvím o milované Pepper. Po akci, při které Tony odletí do vzdálených krajin se začínají projevovat známky thrilleru. Teprve tady si náš hlavní hrdina začíná uvědomovat co se vlastně stalo. A Downey to zachytává skvěle, jak jinak. A mimo toho, že už je thriller rozjetý objevuje se tu další žánr, za který se ale Iron Man 3 nevydává. Objevuje se komedie, od scén s klučinou jsem se aspoň každých pět minut smál. To prostě nešlo, Shane dokázal napětí těmi vtipy neuvěřitelně do největší pohodičky. Ale když už mě humor zlomil, bylo to u scény kdy Tony odjížděl autem, přitom nic extra vtipného se nestalo, ale když jsem si to spojil s trvalým charakterem postavy prostě jsem hrozně pobavil. A druhé dějství se rozjíždí, vše se řeší, vše se připravuje. Už není akční jen Iron Man, ale i pan Stark. Běhání se zbraní a parodování všech možných akčních filmů je prostě paráda. A ten zvrat s Mandarinem. Chvilinku jsem byl zklamaný, ale pak jsem se tomu prostě hrozně zasmál. A začala se to všechno míchat mezi sebe, ale stále bylo vše přehledné. Všechny postavy se setkali a propojili své vlastní příběhy. Od scény útoku na Air Force One každý komiksový fanoušek dostal co hrozně chtěl. Začíná se naplno využívat prázdných obleků, které se ovládají jen myslí. A vypadá to hrozně dobře, konečné scény jsou prostě čirá fantazie. Ať už jde o akčního Rhodyho, nebo Pepper je to prostě skvělé. K tomu svižná hudba, která zpestřuje pravý filmový zážitek. Konečnou Tonyho mluvu s hezkými scénami jako je ohňostroj, operace nebo Happy v nemocnici si Iron Man zasloužil. Čekal jsem něco úplně jiného, trailery slibovali něco jiného, ale stále jsem na maximum nadšený. () (méně) (více)

Liznic

Velmi, VELMI slabý 4*. Je to takový slepenec lepších a horších momentů. Navíc mi přijde, že tvůrci tak dlouho zvažovali ke kterému žánru se mají přiklonit... až jim z toho nevyšel slepec všeho = nic. Jsem zklamán i když IM3 potvrzuje moudro "jak málo stačí ke štěstí", jestli jste fanoušek IM potažmo celého Marvel universa budete (jen/aspoň) spokojeni, jestli ne... je to průšvih a odečtěte 2*. Nemohu se ani rozhodnout co je největší slabinou filmu, příliš klidových a vyprávěcích pasáží? Ty patří k tomu lepšímu! Málo akce a když už špatná? Pasáž se záchranou lidí z AirForce 1 je výborná a závěr má pár výborných MOMENTŮ. Bourání domu je nuda... Tonyho bitky se zloduchy nuda... Chtěli tam toho prostě narvat moc a "kdo chce moc"... Já jsem ale zaujatý fanda a ke spokojenosti by mi stačilo sledovat něco na styl potitulkové scény - ta je tady nehorázně zbytečná a čekání na ni vás akorát naštve! Jste z mého komentu zmateni? Tak přesně takhle vypadá film ;-) ()

ivan_drago

Pěkně fungující chemie postav, slušný scénář a hlavně "záporák" v podání Bena Kingsleyho tlačí film do nadprůměru... žádnou hloubku v tom nečekejte, scénář si, hlavně se záchranou prezidenta USA, zahrává s divákovou důvěrou a tlačí na pilu patriotismu jako znavený UA dělník na sbíječku a zanechává postavy napospas pseudo vtipným hláškám a nedotaženým slepým uličkám v jejich osudech... Hlašky a egoismus hlavního hrdiny také pokulhávají a Tonyho intermezzo s tím opuštěným klukem vyloženě bije do očí... Záporáci mají jasně na vrch a musím ještě jednou zmínit Kingsleyho a jeho "teroristu"... ()

Johnny.ARN

Tak že tak. Iron Man priletel, poskladal sa, potom sa niekoľko krát rozpadol, zničil, porozprával sa s Hulkom a bolo po všetkom. Temný, Starkovou dušou zaoberajúci sa film. Na druhej strane stále nadupaný, akčný, nie už tak hláškajúci a pomenej vtipný. Downey Jr. je pán, o tom niet pochýb. Keď už niečo zahlásil, tak to stálo za to. Jeho záchvaty úzkosti a emočné výlevy ( btw, celý film je jeden výlev ) posúvajú hranice IM trochu inde, ako sme zvyknutí z predošlých dielov. Black do toho pridal kúsok seba. Po režisérskej stránke nie je čo vytknúť. Scenár ale nebol dokonalý. Obsahoval niekoľko skvelých svetlých momentov, niekoľko dych berúcich efektov a neskutočných záberov ale miestami to postrádalo logiku. Osobne som počas celého filmu nemohol prekusiť tých páliacich netvorov. Neviem, neprišli mi ako postavy z komiksovéha sveta, skôr miestami až z hororu. Pearce znova ako ultra záporák, no skvelý. Kingsley fantastický. Postava, na ktorej som sa bavil. Určite to ešte upravím po druhom vzhliadnutí. Bude však zaujímavé sledovať ďalšie dvojky ( Kapítán, Thor ) či sa budú uberať do temnejších vôd. Ak áno, tak sa v Avengers 2 máme načo tešiť. 4 z 5 (CC, BA, 3D ) ()

kinghome

Vážně? 87%?! Přiznávám, že je to vtipné, drsné, herecké výkony jsou skvělé, ale co posrali byl ten konec! Proč? Proč všude cpou typicky sladkej americkej konec? Kdyť je to až nechutný, jak (spoiler) všichni přežijou a žijou šťastně až do smrti.. Jo a nepředvídatelná linka? Kde? Jediné co mě překvapilo byla část s Mandarinem, ta se vážně povedla. Rozhodně se mi Iron Man 3 líbil z všech dílů nejvíc. Nejsem jeho velký fanda, ale když se našla příležitost, tak jsem se do toho kina vydal. Klady jsou určitě v obsazení hlavních i vedlejších postav. Robert hraje naprosto úžasně a jeho záchvaty úzkosti jsou dobré, ale bylo jich tam málo. No nechce se mi to úplně rozepisovat. Nejsem zklamaný, ale mohlo to být lepší. Bylo to lepší než přeceňovaný Temný Rytíř Povstal, ale že by to bylo něco extra, jak tu všichni naznačují. To opravdu ne. 80% ()

Dado

Po rozpačitej dvojke navrátil Iron Man 3 sérií všetky kvality prvého dielu a niektoré dokonca znásobil. Možno to už nie je ani tak príbeh o železnom superhrdinovi, ako skôr o psychickej stránke muža ukrývajúceho sa v (ne)zničiteľnom obleku. Tento fakt nemení však nič na zaužívanom humore, na ktorý sme najmä zo strany Tonyho Starka zvyknutý a ktorý sa mieša s vynikajúcimi akčnými scénami, najmä scéna s lietadlom a takisto aj záver sú vynikajúce. Rovnako nedokážem nájsť žiadne väčšie pripomienky na adresu oboch záporných hrdinov (neinšpiroval sa náhodou Shane Black pri postave Mandarina istými zaujímavými informáciami o živote Usamu bin Ládina?). Vlastne ani nedokážem nájsť žiadne viditeľnejšie neduhy tohto snímku, no to niečo, vďaka čomu sa objavilo mnoho až prekvapivo vysokých hodnotení tohto filmu, sa pravdepodobne cestou ku mne niekde zaseklo. (75%) ()

LiborGondek

Tradiční plný počet hvězd pro Iron Mana, i když je pravda, že tentokrát mám i pár výtek. Předně bych začal s tím, že je IM3 tak trochu jiný, než jej doposud známe. Nyní přejděme k tomu, co se mi ne tak úplně líbilo, respektive, co filmu chybí k úplné dokonalosti? První velká škoda je úplná absence starých známých "ksichtů" z S.H.I.E.L.D.u (Černá vdova, Nick Fury, atd.) a nebo alespoň kolegů z hvězdného týmu Superhrdinů (když se nepočítá scénka po závěrečných titulkách). Dále mi chyběl větší odkaz na původní díly, nebo třeba na Avengery. Příklad: Kde nyní byla a co se stalo se STARK TOWER, na které v podstatě stál scénář The Avengers (2012)? Nyní jim nestála ani za zmínku. Ještě štěstí, že se ve filmu objevila alespoň Starkova vila na pobřeží... No a konečně to, co mi vadí nejvíc - závěrečné titulky a scény ze všech dosavadních filmů o IM v podstatě zpečeťují fakt, že toto byl poslední samostatný film natočený o Tony Starkovi, alias Iron Manovi. Už jsem si na zfilmované Marvelovské komixy zvykl a nehodlám se loučit ani s jedním z nich. Je to tak trochu Sci-Fi, tak trochu komedie a do toho všeho parádní a hvězdně obsazené akčňáky. Snad si to ještě rozmyslí a nějaký další díl dopíší... 80% ()

Mrkvič

Skvostná ukázka přenosu ducha papírového komiksu na plátno. Hlavně při scéně padajícího živého řetězu jsem měl popis, jako bych listoval časopisem. Mockrát jsem se usmál a asi jsem byl i rád za to, že většina akce probíhala bez obleku. I když i bez něj to bylo hodně nadsazené. K vrcholu mi ale chybí nějaký emoční vrchol, jaký mi takový Batman nabídnout dokázal. Prostě slušná podívaná, co neurazí, ale ani vyloženě nenadchne. ()

Novada

Tak trochu jsem zklamán a to jsem se na Železnýho chlapa těšil..příběh přeplácaný věcmi, co tam nemusí být a geneticky upravený lidi který hoří jsou na mě už trochu moc...Ale část filmu s malým chlapcem se ohromě povedla a měla velké pouto, které fungovalo. Kdyby se tohoto příběh držel mělo by to sílu..Skvělé herecké výkony Roberta Downeyho, ostatně jako vždy =). Průměrný americký akční film, který neurazí a pobaví...dávám 4 hvězdičky, které však patří Robertovy.. ()

Mirokukii

Tony Stark nám tu dospívá, trpí psychickými poruchami, a mě tím pádem začíná nudit. V poloze sebejistého, namyšleného frajírka (House syndrom) se kterým nic nezamává, se mi líbil daleko víc. Navíc se tu nachazí velmi kvalitní a silný záporák, a o to více uvítá, nyní už bývalí playboy, větší počet pomocných ruk, a železných obleků. Dobrý film, se spoustou akce a zábavy. Zejména scéna záchrany pasažérů z Air For One ve vzduchu je strhující a nej. ()

filmmovier

Naprosto úžasný Iron Man. Určitě je lepší než dvojka, a možná, že je i lepší než jednička. Přemýšlel jsem o 4*, ale nakonec jsem rozhodnul pro plný počet, protože by to k tomuhle filmu prostě nebylo fér. Já se u něho bavil tak, jako už dlouho ne a s akcí a příběhem jsem byl maximálně spokojený. Nejdříve musím zmínit dabing, který patří k těm nejlepším, které jsem za poslední dobu viděl. Naprosto mě odrovnal Miroslav Táborský, který svým absolutně dokonalým dabingem dodal nový rozměr nejen už tak dobrému Benovi Kingsleymu, ale i celému filmu. Celá trojka byla mnohem vtipnější (skutečně extrémně) a mnohem víc akčnější (snad ještě extrémněji). Nové Iron Manovy kostýmy a prototypy byly fajn a líbilo se mi také to, jak výborně zakomponovali do děje Extremis. Mandarin byl zpočátku docela hustej týpek (jak říkám Táborský ho vysadil na mnohem vyšší level), ale pak mě nějak začínal nudit a vyklubala se z něj celkem blbá postava, i když Ben Kingsley samozřejmě blbej není. A po skončení titulků mě úžasně překvapila a dostala dodatková scéna Stark+Bruce Banner (Ruffalo). To bylo úžasné. Gwyneth Paltrow se mi líbila ze všech tří dílů nejvíc a tá závěrečná akce byla odrovnávající... takže ano, asi nákonec vážně nemám co vytknout, protože děj a hlavně scénář se povedly a Shane Black se režisérské role zhostil na výbornou. Bavil jsem se moc a u akčních scén jsem ječel radostí, samozřejmě v duchu. Vzhledem k tomu, že jsem ještě neviděl Wolweina je to zatím nejlepší Marvel letoška, ale něco mi říká, že dvojka Thora bude ještě mnohem lepší. Opravdu vřele doporučuji, protože je to bomba. Ale čekal snad někdo něco jiného? 95%. ()

viperDavid

Iron Man 3 se dotkl hvězd. Scénáristi dobře věděli, že to s dvojkou posrali, tak se snažili natočit jedničku podruhé, nanečisto. Jasně jednička je best to je bez debat, ale příjemně mě to překvapilo. Jen mě mrzí že na závěr tak přilétlo Iron Manů tolik, jako je komárů v austrálii. Jinak chápu proč je Robert Downey Jr. tak dobře placenej. 4* ()

DJ Rocco iNc

S čistým a kľudným svedomím môžem povedať, že tretia časť patrí medzi najlepšie z celej trilógie. K tomu skvelý slovenský dabing = umelecký filmový zážitok. ()

Ryuuhei

Lepší zakončení trilogie jsem si osobně ani nemohl přát. Sic stále zábavný a plný hlášek, ale o dost temnější a vážnější děj, víc šílených, typicky Marveláckých efektů a situací, a do toho Tony Stark v plné parádě. 85% ()

Helmutek

Špatný to vůbec neni, jen je to už prostě předpokládatelnej superhrdinovskej film s trochu hloupoučkym dějem a se všema klišé, co k tomu patřej - s tim naštěstí ale, že nadsázka a skvělý hlášky nebo střihy tomu nechyběj ani tady. Takže díky tomu je to nakonec film příjemnej a já si ho fakt užil, jen prostě na jedničku ani na dvojku (který právě tim "něco víc" s nějakou přidanou hodnotou byly) to prostě už nemá. Downey je ale i tady (dle očekávání) skvělej, nečekanym osvěženim a víc než přijemnym překvapenim tady ale pro mě byl Ben Kingsley - a to jak ta jeho skvěle tragédovsky-zoufalá (ale naprosto přesvědčivá) role, tak to jeho bezkonkurenční herectví. ()

Lachtaan

Po enormním úspěchu Avengers se dějová linka přizpůsobila blockbusteru a Iron Man už není jen tím neotřelým komornějším sci-fi filmem o nevídané vynalézavosti. Část příběhu se záporákem Mandarinem s tváří Bena Kingsleyho, jemuž je odsouzeno hrát tento typ rolí, mi moc nesedla, pro ono nepatrné rozloučení s Iron Manovým solo řáděním jsem stejně nemohl hodnotit jinak. V celkovém ohlédnutí je pro mě trilogie Železného muže jednou z nejzajímavějších v rámci svého žánru. ()

Gar-mogoth

Ze všeho nejdůležitější je, aby vám sedl Blackův styl. Potom se totiž budete stejně jako já královsky bavit (což je u filmu to hlavní) a kdejaké chyby odpustíte. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu