Kapitán Abu Raed

Amin Matalqa

Kenneth Kokin

Scénografie:

Gerald Sullivan

Prvé, a celkom príjemné, zoznámenie sa s exotickou jordánskou kinematografiou. Jednoduchý, uveriteľný príbeh o túžbach ľudí, pre ktorých je zložité tieto túžby meniť na skutočnosť. Krásna Nuur, dôstojný Abu a prirodzení detskí herci vytvárajú z tohto filmu plnohodnotné dielo, pri ktorom netreba prižmúriť jedno oko nad jeho pôvodom.(10.11.2009)

Příjemný civilní snímek o lidskosti, inspiraci a pomoci druhým. Tentokrát tak trochu z jiného konce světa - Ammánu, hlavního města Jordánska. Charismatický Nadim Sawalha ve svých 74 letech hraje postavu Abu Raeda, letištního údržbáře. Jednoho dne najde v odpadkovém koši kapitánskou čepici a místní děti začnou věřit, že je pilot. Abu je samozřejmě nechce zklamat a tak jim začne vyprávět své příběhy z různých zemí. U většiny sklízí úspěch, ale ne všichni věří, že říká pravdu. Postupně se setkává s dalšími lidmi a snaží se jim pomoci s jejich problémy. Seznámí se s mladou a pohlednou letuškou, které táhne na 30 a její otec jí stále dohazuje všelijaké nápadníky. Ona je stále odmítá, ale jak stárne, začíná trochu pochybovat sama o sobě a o světu, který na ní čím dál tím více tlačí. Další, kterému Abu nepřímo nabídne pomocnou ruku, je malý chlapec, kterého otec využívá na prodej zboží, místo aby jej poslal do školy za vzděláním jako ostatní rodiče. Abu si ale od něj hned po ránu jídlo koupí a pošle ho rovnou do školy. Třetí a nejzávažnější problém má jméno domácí násilí. Neúspěšný a věčně opilý obchodník, manžel a otec dvou chlapců, který je Abuovým sousedem, postupně páchá fyzické i psychické týrání na své ženě a záhy dojde i na jeho syna. Abu neváhá a i v tomto případě se snaží pomoci. Když však nepomůže policie, rozhodne se jednat na vlastní pěst a to za každou cenu. Film má slušnou jak vizuální stránku, tak i tu hudební a to obzvlášť když uvážíme jeho rozpočet, který byl pouhé $2 miliony. Výborná je především hlavní postava důstojného a neobyčejného Abua, který dokázal změnit život několika obyvatelům Jordánska, jehož neokoukané a ve své podstatě i atraktivní prostředí je už takový malý bonus navíc. (7/10)(5.4.2009)

Nesmírně příjemně pozvolna plynoucí vyprávění, jako by se držela černá hodinka, a přitom drama s náležitým napětím, hloubkou, navíc umocněné téměř pohádkovým prostředím. Herci jsou skvělí, civilní, uvěřitelní, příběh se vine cestičkami, které jsou zcela logické, ale přitom jen těžko předpověditelné.(27.9.2010)

"TEN, KTO SI ZVOLÍ POKORNÝ ŽIVOT, RIADI SA SRDCOM" - aká škoda, že sa autori nezamerali viac na život osamelého (pokorného) pána, resp. na jeho vzťah ku krásnej Nour. Rozvinuli totiž príliš mnoho línií a to na úkor uveriteľnosti a i preto ostáva Abu Raed pozoruhodný viac geografickým zaradením než príbehom samotným.(13.9.2010)

Já, ač jsem založením pacifistka, které je líto zabít i pavouka, jsem si v duchu napůl přála, aby starý uklízeč ten kámen hodil, protože mužský, jako byl Muradův otec, mě dokážou rozpálit do ruda. Jsou to lidské vši, které nejsou nikomu k užitku a jediné co dokáží je škodit všem okolo, takže co se mě týče, nebyla by jich žádná škoda. Jinak je Kapitán Abu Raed jeden z těch snímků o nespravedlnosti světa a lidských osudů, u kterých hodně záleží, jestli se tvůrci vydají vypočítavou cestou patosu a citového vydírání, nebo jako v tomto případě dají přednost něčemu méně okázalému, zato natočenému citlivě a s vkusem. Ani příběh není nijak přehnaný, pro jednu rodinu tu čeká možná relativně dobrý konec, ale jsou tu i jiné smutné příběhy lidí, kteří svou naději na štěstí už ztratili nebo na ně v budoucnu ani nečeká. Protože tak to prostě chodí. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(12.4.2015)

• - Jde o první jordánský hraný film po více než padesáti letech. (Mr.Hudson)

• - Kapitán letectva, kterého Murad (Hussein Al-Sous) mine cestou na letiště, je skutečným důstojníkem jordánského královského letectva. Jde o kapitána Ramziho Matalqu, otce režiséra. (Mr.Hudson)

• - Na castingu k filmu se štáb ptal jednotlivých dětí, co by chtěli v dospělosti dělat. Většina dětí odpověděla, že by chtěli být učitelem nebo lékařem. Malý Hussein Al-Sous odpověděl, že by chtěl být pilotem. Proto ho režisér Amin Matalqa obsadil do role Murada. (topesto)