Kapitán Abu Raed

Amin Matalqa

Kenneth Kokin

Scénografie:

Gerald Sullivan

Příklad toho druhu nepateticky a nevtíravě milého filmu, jaký je pro kinematografie Blízkého východu typický. Medovým filtrem podpořený příjemný vizuál se snoubí s rozvolněným vyprávěním a přirozenými hereckými výkony a pospolu utváří film, který sice ničím výtazně neční, ale své téma zpracovává s jistotou a působivostí.(27.1.2010)

• kajda.l

Svatá sprostoto. A tak se nám zasmušilý starec a emancipovaná pilotka rozhodli spasit svět. Hvězdu dávám za krásu pilotky (Enšpígle, pravdu máš) a za její vtipnou hlášku "Jdu se zastřelit.", když jí tatík dohazoval dalšího z ženichů. Jinak se nejedná o nic jiného než stominutovou, lacinou ždímačku plytkých emocí a sbírku těch neotravnějších žánrových klišé a navíc je to ukrutná nuda. Škoda, že to celé nejelo v duchu závěrečného pohádkového "Bylo nebylo...". Kdyby se divák alespoň dozvěděl něco o jordánských tradicích a životním stylu. Brak. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií](14.4.2015)

Prvé, a celkom príjemné, zoznámenie sa s exotickou jordánskou kinematografiou. Jednoduchý, uveriteľný príbeh o túžbach ľudí, pre ktorých je zložité tieto túžby meniť na skutočnosť. Krásna Nuur, dôstojný Abu a prirodzení detskí herci vytvárajú z tohto filmu plnohodnotné dielo, pri ktorom netreba prižmúriť jedno oko nad jeho pôvodom.(10.11.2009)

Mám radost, že v Česku existuje program, který se nebojí a dokáže vysílat filmy, o kterých člověk nikdy neslyšel a slyšet ani nemohl, tedy Cinemax. Znáte snad nějaký Jordánský film? Já tedy ne, tedy až do dnešní doby. Kapitán Abu Raed je nádherně natočený příběh zapomenutého člověka. Nádherně, lidsky, upřímně s klasicky dramatickým příběhem. Ale není to takové, jako většina depresivních filmů, tenhle prostě a jen ukazuje scenérie a život, který je v každé zemi chápán jinak. V Jordánsku to není jednoduché, ale furt je to tam života schopnější, než v takovém Afghanistánu. Proto na takovéto filmy koukám. Zajímá mě ta mentalita lidí, jejich životy, jejich myšlení. Každopádně Kapitán Abu Raed v podání fantastického Jordánského herce Nadima Sawalha mi představuje obyčejného laskavého člověka, který už je bohužel sám a tak si to stáří snaží trošičku zpříjemnit. Ale to není otázka jen v Jordánsku, ten příběh je určen pro každého, kdo se bude chtít podívat, protože Kapitán Abu Raed za to rozhodně bude stát. Lidskost a krutá realita se skloubí v tomto filmu a já si ho budu pamatovat, jako první Jordánský film, který jsem měl tu čest vidět.(18.10.2009)

"TEN, KTO SI ZVOLÍ POKORNÝ ŽIVOT, RIADI SA SRDCOM" - aká škoda, že sa autori nezamerali viac na život osamelého (pokorného) pána, resp. na jeho vzťah ku krásnej Nour. Rozvinuli totiž príliš mnoho línií a to na úkor uveriteľnosti a i preto ostáva Abu Raed pozoruhodný viac geografickým zaradením než príbehom samotným.(13.9.2010)

• - Kapitán letectva, kterého Murad (Hussein Al-Sous) mine cestou na letiště, je skutečným důstojníkem jordánského královského letectva. Jde o kapitána Ramziho Matalqu, otce režiséra. (Mr.Hudson)

• - Jde o první jordánský hraný film po více než padesáti letech. (Mr.Hudson)

• - Na castingu k filmu se štáb ptal jednotlivých dětí, co by chtěli v dospělosti dělat. Většina dětí odpověděla, že by chtěli být učitelem nebo lékařem. Malý Hussein Al-Sous odpověděl, že by chtěl být pilotem. Proto ho režisér Amin Matalqa obsadil do role Murada. (topesto)