Šachová královna

(Německo)

Queen to Play

Francie / Německo, 2009, 97 min

• Tomatáš

Film pod taktovkou ženy, což vůbec není na škodu. Je ovšem příšerně nemastný-neslaný, nezaujme, nemá totiž vůbec čím..snad jen nádhernou výpravou, prostředím, kde se příběh odehrává. Pro mne mírné zklamání, čekal jsem více..(8.5.2012)

Evropský film z okolí, ke kterému si člověk málokdy najde přístup - Korsika. Taky proto mě tenhle film dost zajímal. V podstatě je to ale naprosto průměrné drama. Takové nenápadné, tichounké, občas i nudné, ale pořád svoje.(3.10.2012)

Na můj vkus až moc ženské a takové niterné,ale s obdivem jsem sledovala hrdinku, jak se učí šachy. Navíc se mi líbilo nádherné prostředí Korsiky.(10.8.2011)

Film má dvě úžasné přednosti. Krásnou korsickou krajinu a nepolopatičnost. Všechny věci jsou jen jemně naznačeny a je na divákovi, aby si je přebral. Helene žije jednotvárný život v intelektuálně nestimulujícím prostředí a náhle jí do něj vstoupí šachy. Jsou pro ni vším. Potravou pro mozek, vášní, komunikací se světem, flirtem. Manžel nemůže, než přihlížet jak se mu žena vzdaluje nejen doslova-na trajektu směřujícím do Evropy, tak přeneseně-do světa intelektu, do jakéhosi jejího vnitřního exilu, kam on sám nemá přístup.(24.2.2014)

Asi nejvíce potěší atmosféra a ničím nezkažený zážitek. Akorát to občas působilo tak jednoduše a lyricky, že to mohlo sloužit klidně jako jednoduchý podkres filmu pro dospělé, ve kterém jde jen o to jedno... No, aspoń mě potěšilo, že se film tak hezky přiznal ke schématu a la Martin Eden.(29.8.2012)