Jane Fondová bere zákon do vlastních rukou v titulní roli americké westernové komedie, oceněné Oscarem.  Román Roye Chanslora Balada o Cat Ballou (1956) byl vážně napsaným westernem, podobně jako jeho předchozí kniha Johnny Guitar, jež byla rovněž zfilmována. Po několika nerealizovaných projektech jeho filmové podoby (mj. jako muzikál s Burtem Lancasterem!) vznikla až v polovině 60. let jeho satirická podoba pod názvem Cat Ballou (u nás uvedená v kinech s desetiletým zpožděním jako Dívka ze Západu).
Titulní hrdinka, učitelka Catherine "Cat" Ballou, která ví o Divokém západě jen to, co si přečetla v laciných románech, se vrací na rodný ranč. Ten je kvůli vlastnímu zdroji vody terčem zájmu proradného sira Percivala, jenž ovládá blízké městečko Wolf City i se zkorumpovaným šerifem Cardiganem. Po otcově vraždě si Cat najme známého pistolníka Kida Shelleena, aniž tuší, že se z něho stal beznadějný opilec. Brzy zjišťuje, že se práva nedomůže, a tak se sama postaví mimo zákon.
Dívka ze Západu patří dodnes mezi oblíbené westernové parodie a už při svém premiérovém uvedení byla příznivě přijata jak filmovými odborníky, tak i diváky. Titulní úlohu vytvořila Jane Fondová, ale popravdě řečeno byla naprosto zastíněna skvělým hereckým výkonem Lee Marvina, který ztělesnil jednak opilce Shelleena a jednak nelítostného zabijáka s umělým nosem Toma Strawna. Marvin za svoji pozoruhodnou hereckou kreaci získal řadu ocenění, mj. Oscara, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. Film dostal ještě další čtyři oscarové nominace (nejlepší scénář podle předlohy, střih, hudební aranžmá a píseň The Ballad of Cat Ballou), které však neproměnil.
Transformaci celého příběhu do podoby úsměvné lidové balady podkreslují písně v podání dvojice pouličních zpěváků Nata Kinga Colea a Stubbyho Kaye. Pro Nata Kinga Colea to bylo poslední vystoupení ve filmu, neboť během jeho dokončovacích prací zemřel na rakovinu plic. (Česká televize)

RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Muzikálová komedie, fraška až groteska z Divokého západu, trochu ve stylu Limonádového Joea, ovšem bez té české ironie a nadhledu. Jane Fondová v roli Cat Ballouové, učitelky mstící se za zabití otce, a s ní několik souputníků. Humor je zde ale přízemní až zemitý (a vlezlý). Film mne hlavně zpočátku totálně nudil a tu hodinu a půl jsem vysloveně protrpěl. Sice je tu krásná hudba dvou bendžistů a taky vynikající oscarové herecké výkony kořaly a pistolníka v podání Lee Marvina a pro někoho i řada gagů. Jenže pro mne nic zajímavého, natož vtipného. Ani ťuk. Trailer: http://www.imdb.com/video/screenplay/vi1522336025/ ()

Houdini

Oscar 1 : Herec HR - Lee Marvin + 4 nominace: Střih, Hudba - A, Píseň - "The Ballad of Cat Ballou", Scénář - A . . . . . . . .Zlatý Medvěd - výběr ()

lebowski

Westernová komedie, věčně ožralý pistolník v podání Lee Marvina vás zaručeně rozesměje,Oscar za hlavní roli ()

Radyo

Nejde sice o žádný úchvatný film, ale přesto je to poměrně zábavný western, ve kterém exceluje Lee Marvin v roli opileckého pistolníka. Hraje tu svou opilost tak, že mi připadá nemožné, aby to takhle dokonale zahrál střízlivý člověk. ()

Jara.Cimrman.jr

"Raději se nechám v plném rozkvětu mládí zastřelit, než abych riskoval, že zkompromituji slušné děvče." Tak se nám z upjatý učitelky a ukecanýho desperáta okresního formátu stali úspěšná desperátka a její pomocník. Tato proměna za moc nestála, ale jinak to bylo skvělý. Vynikající byli oba bendžoví vypravěči, určitě nikdy nezapomenu na rekonstrukci bitvy u Little Big Hornu na vesnický tancovačce a samozřejmě na legendárního pistolníka Kida Shelleena. Jeho neustálé ladění vyvážený vrstvy alkoholu v krvi, pokusy o fyzickej trénink před rozhodujícím soubojem i jezdecký kousky na koni byly natolik skvělý, že si tentokrát dovolím ztřeštěně vystřílet čtyři hvězdy. ()

sud

Jane Fondová je sice k sežrání (jako ve všech svých filmech), nemá však de facto co hrát a proměna z naivky na protřelou pistolnici proběhla jaksi mimochodem. Lee Marvin taky nebyl špatný (i když jsem jej viděl v mnoha lepších rolích), chvílemi však přehrává a jeho postava není moc dobře napsaná (chybí například důvod, proč se stal opilcem). V jiných westernech (Rio Bravo, El Dorado, Rio Lobo či televizní Tas!) je zápletka s ožralým pistolníkem mnohem lépe promyšlená. Dvojka zpívajících banjistů je sice příjemná, ale některé jejich vstupy nejsou moc zdařilé (v baru, bandité vs pronásledovatelé). Příběh je obyčejný, humor křečovitý a režie nenápaditá. Nemohu říct, že by šlo o špatný film, ale na westernovou komedii s krásnou Jane a Lee Marvinem mi to přišlo slabé. Mrzí mě to. Čekal jsem mnohem víc. 40%. ()

Radko

Ukazuje sa, že spoločenské tendencie nabúravajúce model tradičnej patriarchálnej rodiny prenikali v polke 60. rokov aj do komediálneho westernu s vloženými pesničkami. Veď keby nebolo nápadov aktívnej učiteľky, čo sa vracia na farmu k otcovi, nebolo by ani pištoľníka, ani prepadnutia vlaku. Všetko musela organizovať žena za asistencie akcie neschopných chlapov. Dej samotný nie je bohvieako nápaditý, zaujme však dobrými songami a komentármi viackrát spomenutou vierohodne predvedenou ožraleckou persónou pištoľníka, ktorý sa opíja, pretože jeho éra nezadržateľne hasne. Poznámka: súhlasím s názorom, že pri dabovanej verzii filmu by bolo vhodné otitulkovať aj text piesní, pretože dokresľujú a miestami posúvajú dej. ()

D.Moore

Velká nuda se strašně jednoduchým až pitomým humorem, která měla štěstí, že v ní perfektně hrál Lee Marvin, a že Jane Fonda byla tak hezká. Líbily se mi i písně, ale většinu stopáže jsem se opravdu dost nudil. ()

gogo76

"Vy mi nepomôžete ani s takou maličkosťou akou je vylúpenie malého vláčika?..." Celkom fajn westerník so sympatickou J. Fondovou, ktorej veľké modré oči jednoducho skrášľujú každý záber, v ktorom sa objaví. Lee Marvin v roli ožrana je výborný a keby dostal ešte viac priestoru hodnotil by som vyššie. Muzikálom by som ho rozhodne nenazval, aj keď tam zopár pesničiek zaznie. Neurazia. trochu western, trochu komédia a muzikál len tak na okraj. Na pozretie fajn. 60%. ()

Anderton

Cat Ballou je dnes skôr takou netypickou westernovou raritou, na ktorú sa už nedá pozerať bez nadhľadu. Ak ju budete brať ako tú raritu, ktorá možno ešte fungovala v 80tych rokoch, tak sa môžete celkom priemerne pobaviť. Najma na Lee Marvinovi. Pokiaľ vám jeho kreácia nebude pripadať skôr trápna. Alebo si film pustite, ak ste veľkým fanúšikom Jane Fonda a nestačí vám si prezerať jej dobové fotky na nete a potrebujete ju vidieť v pohybe. Ako taká hodinku a pol trvajúca oddychovka to celkom ujde. ()

dopitak

Dokonalý norek Lee Marvin, nevinná a následně půvabně rychle zkažená Jane Fonda, trocha střílení a hlavně spousta skvělých hlášek. Chtěl jsem původně napsat, že Marvinův opilec vlající ze sedla koně je oskarová role, ale jak koukám, on ho fakt dostal :-) Neznal jsem dopředu obsah, takže když jsem si na začátku přečetl, že v tom hraje Lee Marvin, v kontextu děje začátku jsem se pak těšil, až se ten drsňák objeví. A ono ejhle.. Trochu mě mrzí zdejší hodnocení, protože už dlouho jsem se u žádného filmu tak od srdce nezasmál jako u téhle westernové parodie-muzikálu. Vřele doporučuju. Absolutně nejlepší bylo Shelleenovo "Happy birthday to you" nad rakví Frankieho :-)) ()

Arsenal83

Lee Marvin tu získal niekoľko cien, vrátane Oscara, za rolu alkoholika. Je ťažké povedať, či práve toto je u hercov nejaké umenie, u väčšiny je takýto stav prirodzenou súčasťou života. Celkovo je to priemerná komédia z westernového prostredia, kde je veľa country hudby a tanca. Podľa mňa teda až príliš, veď ten černoch s malým tučkom tam prespievali snáď pol filmu. Na mladú Jane Fonda sa dobre pozeralo a tiež je pozitívne, že kedysi sa točili filmy, kde je miera vugarity a hrubého slovníka položená na minime. Na jedno pozretie v živote ok, ale na viackrát ako Vinnetou to nie je. ()

honajz

Příliš dlouhé a příliš slabé. Jane Fonda zde vypadá spíše jak MILFka než mladičká dvacítka, a příběh samotný je vyprávěn příliš rozvlekle, než aby zaujal nějakým dobrodružstvím (ono ani nějakých akčnějších scén moc nebylo), nebo vtipnými momenty, jichž i tak je pomálu. Snaha o jistý nadhled je patrná, avšak působí hodně křečovitě. Jedině Lee Marvin dokáže odehrát svůj slušný standard i jako opilec s přesnou muškou. ()

ConanVJ

Pěkná westernová komedie, která asi moc dnešní diváky nenadchne. Jane to zde opět sluší a i zbylé obsazení ujde. Občas je ve filmu nějaká ta hláška a vtipná situace. Nechápu jen zažazení muzikál. S tim to má naštěstí pramálo společného. 65% :) ()

MikO_NR_1909

Áno, moje úplne prvé stretnutie s Jane Fondovou a budem musieť túto skutočnosť odčiniť. Samotný western používa netradičný prístup kedy vzdialene pripomína tradičnú rozostavanú zápletku a paródiu zároveň. Dievča zo Západu je preplnená najrôznejšími symbolmi avšak kvôli "pohodovej" réžii Silversteina, trošku lietajú do prázdna. Čo poteší, sú vkusné hudobné čísla držiace to trocha v uchopiteľnejšom formáte a spomínaný odľahčený tón rozprávania. Čiže vo výsledku ide o vcelku inteligentnú zmes obsahových variácií dospievajúcej ženy ocitajúcej sa v komplikovanom prostredí divokého západu, kde každá postava má svojský handicap a hlavná hrdinka má čo robiť, aby si udržala svoju vlastnú tvár. Jedinou skutočnou vadou je prítomnosť tohto snímku v inak veľmi dobrom rebríčku Amerického filmového inštitútu z roku 2008 desiatich najlepších westernov (http://www.afi.com/10top10/category.aspx?cat=3). Určite (tento rebríček) vrelo odporúčam. ()

kaylin

Taková westernová veselohra, která vyniká spíše obsazení, kdy Jane Fonda a Lee Marvin stojí za vidění, i když se přiznám, že Oscara pro Lee Marvina úplně nechápu. Že by taková Laurence Olivier v "Othellovi" podal horší výkon? Ale musí se uznat, že kulisy fungují, nejzajímavější jsou pak písně, kterými je film prokládán. ()

lioncel

zábavné .. vtipné .. dobře natočené .. dobře obsazené : Jane Fonda k sežrání a Lee Marvin k pomilování .. nebo to bylo do prkna obráceně? .. ach, ta zatracená whisky ... ()

kinderman

Při hodnocení je třeba nenechat se zaslepit Jane Fondovou a Marvinovým Oscarem- ta první je pouze půvabná, ten druhý většinu filmu "debilkuje" (tedy přehrává), což se nedá odpustit ani ve zvoleném žánrovém propletenci. Nejlepší zůstávají písňové vstupy Nata "Kinga" Colea a Stubby Kayeho, z nichž dozajista čerpali tvůrci animovaného Ranga. ()