Podle novely Františka Švantnera. Po smrti lesního inženýra spjatého s přírodou se celkem samozřejmě stará o jeho vdovu a dcerku mladší bratr. Tiché porozumění, společné poznání toho, který už není, postupně přerůstá v něco víc. Film dostal hlavní cenu na televizním festivalu „Zlatá Praha“ v r.1981-2. (oficiální text distributora)

gogo76

"Zbytočne utekáš, pred sebou neujdeš..." Čím by mohol byť starší slovenský tv film zaujímavý pre dnešného diváka? Pre mňa osobne hlavne obsadením, ale i príbehom. Českí herci u nás a slovenskí v Čechách to bolo za bývalého Československa úplne bežné, dnes sa to pomaly opäť vracia. Bartoška a Šafránková však tak často na "návštevu" nechodili. Príbeh o nových a starých vzťahoch ma zaujal, navyše film dobre pripomína atmosféru 80-tych rokov. V polohe mladej modernej ženy som L. Šafránkovú myslím nevidel. Sedelo jej to a navyše mi vôbec nevadil jej predabovaný hlas a to sa mi často nestáva. Akoby bol jej...Na tv film slušné. 70%. ()

Snorlax

Nikdy nepochopím, proč si tak hezký chlap jako Bartoška nechával tak dlouho tak hnusný účes. Když k tomu připočítám, že kvůli dabingu přišel i o svůj podmanivý hlas, je na neštěstí zaděláno. Bartoška hraje dobře, ale jiskru má inscenace jen v přítomnosti Libušky Šafránkové. ()

Anderton

Máme tu ďalší televízny psychologický film. Riešia sa otázky svedomia, lásky k žene a bratovi, preberania zodpovednosti a tak ďalej, ide aj o sex. Je to relatívne uveriteľné, ale občas postavy vytásajú z klobúka hlboké filozofické myšlienky, ktoré pochopiteľne vznikali dlho v hlave scenáristu a nepôsobia ako nejaké spontánne komentovanie situácie. No a máme tu Bartošku a jeho šialený osemdesiatkový outfit a ešte šialenejší účes, z ktorého som mal dnes v noci nočné mory. Zo zbytočného dabingu českých hercov mám nočné mory už dlhé roky a ich predabovávanie slovenských rozprávok považujem za akt pomsty. ()

WANDRWALL

Ve filmu vyniká především krásná Anna Javorková. Odhazuje stud, po smrti muže se rozhodne svést jeho bratra, připoutat ho k sobě, protože na samotě se jí v krásném domě žije těžko, přestává to tam mít pro ni smysl. Bratr váhá - město, kde má nejist vztah, nebo samota, pokračovat v tom co nebožtík na baráku udělal? ()

dzira

Skvělý film, kterému jsem plný počet hvězd upřel jen díky závěrečnému, zcela nadbytečnému proslovu.... ()

Master19

K (u nás) neznámým hercům Adamovičovi a Javorkové sehnala slovenská produkce dva trumfy v podobě Bartošky a Šafránkové. Nicméně film by měl velký potenciál i bez "hvězdného" obsazení. Neveselé a těžce jednoduché téma je zpracováno citlivě a ačkoliv asi nepřekvapí, vůbec nenudí. ()

Autogram

Prekvapivo obyčajná zápletka a nakoniec je z toho prekvapivo silný príbeh. Hlavne po príchode Šafránkovej, ktorá svoju krátku rolu rozbalila naplno. Niečo iné rozbalila Anna Javorková a jej krátke sekundové odhalenie mi skoro vyrazilo ovládač z ruky. Trochu nerozumiem obsadzovaniu českých hercov so slovenským dabingom. Šafránková ešte ušla, ale Jamrichov hlas u Bartošku som nevedel prekusnúť. Obaja sú tak výrazné hlasy, že to jednoducho nešlo. Napriek tomu ma záverečný Švantnerov prerozprávaný záver oslovil a tak to zaokrúhlim nahor. –––– Som žena a viem, čo je súcit. Cestička do lásky, alebo aspoň k ľúbosti. –––– Raz ťa tvoje svedomie zradí, doplatíš na to. Svedomie je pasca a obeťou môžeš byť iba ty sám. A môžeš ublížiť aj iným. ()

hemul

Už iba náhodne natrafím na nejaký dobrý film v Slovenskej televizii. Väčšinou si už dobré filmy pozriem cez DVD. Aj včera, zapol som telku a skôr, ako nabehlo DVD, na chvíľku som sa zapozeral do filmu Pasca. Práve začal. Stačí pár sekúnd, minúta, a je jasné, že je to veľmi kvalitný film. Anticky, či skôr starozákonne jednoduchý scenár, striedma ale na melódie bohatá hudba, nevtieravá slobodná réžia a strihy, ktoré nedovolia prepnúť. A najmä výborní herci. Adamovič, ktorý reprezentuje Jánov pevný pôvodný svet - les, prírodu, ticho, Šafránková, ktorá je z jeho nového sveta, mesto, debaty, Javorková a sám Bartoška, ktorí prechádzajú premenou. Vzrušujuci film. Zdá sa mi, že ovplyvnený tým najlepším z vtedajšej kinematografie - Tarkovskym či Bergmanom. Škoda, že takých filmov nie je u nás viac. ()

Brtniik

Na tento film jsem narazil v Libuščině filmografii, když nás byla opustila. Až nyní jsem se dostal k jeho sledování. Věru velmi zajímavé tema, dříve nic atypického. I mentalita Slováků (dá-li se o něčem takovém spekulovat) byla důstojně trefená. Švagriná byla velmi uvěřitelná. Jediný, zato veliký problém, bylo předabování českých herců. Nechápu koho tato trestuhodná volovina napadla. Vždyť přinejmenším Libušku šlo vydávat za českou herečku a je zcela jisté, že by v originále mistra Bartošku potýrala o dost víc, jen co je pravda. Škoda, že zvítězila pověstná "špecifiká", která nejen zde nadělala dost škody. ()

jan72

Veľmi dobré. Vynikajúcim Javorkovej, Bartoškovi (hovorí Jamrich) sekundujú Adamovič a Šafránková (hovorí Studenková). Ktovie kde to natáčali - staničný rozhlas hlási, že na stanicu Hronská Dúbrava prichádza rýchlik Horehronec, potom zas Ďumbier. ()

javlapippi

Horára Adamoviča trafí šľak a jeho mestský brat Bartoška (dabovaný Jamrichom), ktorý bol uňho na prázdninách na rodnej hrude, ho následne zastúpi v starostlivosti o dom, malú dcéru aj vdovu Javorkovú, a to vo všetkých ohľadoch. Po príchode oficiálnej mestskej milej Šafránkovej (dabovanej Studénkovou) sa pokúša zo vzniknutej situácie vymaniť, ale ženská intuícia prekukne znovu zapúšťané pretrhané korene a je po paráde. Okolo celého je hodne psychologicko-filozofických rečí. Vynikajúci film. ()