Divnej týpek

Richard A. Wright

Kostýmy:

April Napier
  • Hellboy

Tenhle druh humoru mám rád. Ale z filmu je cítit křeč. Tvůrci se snažili udělat zábavný snímek o outsiderech a zopakovat úspěch Napoleona Dynamita. Takže si za hlavního hrdinu zvolili outsidera-geeka, který se snaží psát sci-fi knížky a stejně tak bez výjimky všechny ostatní postavy jsou naprosto ujeté. (To by nevadilo, ale oni jsou ujetý špatným směrem). Příběh začíná na konferenci začínajících spisovatelů, kde náš hrdina potká svůj idol, ze kterého se vyklube hajzl, dívku, ze které se vyklube mrcha a jejího kamaráda, který se neustále rádoby vtipně šklebí. K tomu tvůrci filmu přimíchali natáčení amatérského magorského filmu a obrovskou spostu nezábavných scén... Ze začátku je film ještě poměrně zábavný, ačkoliv dost sterilní, ale s přibývajícími minutami jsem si stále více uvědomoval, jak je to hloupé, křečovité a můj seznam výtek se začal neúprosně zvětšovat (a hodnocení klesalo ze 60% na 20). Hlavní hrdina je jako jediný z herců sympatický, ale je velmi nevýrazný a má postupem času čím dál méně prostoru. Ten si pro sebe kradou vedlejší postavy, které jsou odpudivé svým vzhledem, hereckým projevem i snahou o jakože-trapnou komiku. A Jemaine Clement mně vadil už v rovněž podprůměrném Eagle vs Shark... Takže výsledek? Film neurazí, nenadchne, za podívání asi stojí, ale jen výhradně pokud máte rádi tento weirdo styl humoru. Samozřejmě, že tam člověk může nalézt klady, ozvláštněnou variaci na klasické schéma "muž, který musí najít sám sebe a porazit ty, kteří mu v tom brání", ale co naplat, když je to tak nezábavné. Navíc - hrdina ani není hybatelem narace, což je to nejhorší! Nakonec jde skutečně jen o peníze - takže dopadnul stejně jako Chevalier!!! A já, až budu mít chuť na ujetej indie film o loserech, tak si pustím Napoleon Dynamita, u kterého se fakt zasměju, nebo něco od Wese Andersona, protože to nejsou díla tak prvoplánovitá a podbízivá. (PS: odhaduju, že tak po 100 hodnocení bude mít film cca 65%, ale podle mě zasluhuje méně).(22.2.2010)

"To jsou tvoje koule?..." Na začátku jsem si říkala "Jé, to je ten milej kluk Sid (Legendy z Dogtownu)." A pak už jsem se jenom divila, co je to za pošuka a co to má za matku. Pravda je, že příběh mě bavil, i když u těch částí typu - Bronko si příšívá koule, jsem si říkala, co za blbost jsem si to pustila a jestli tohle myslí vážně. Taková průměrná komedie, ale za Michaelovy oči a výraz prominu leccos.(27.2.2012)

Příjemný překvapení. Tohle není jen sbírka scének a hlášek nalepených na uměle vytvořený jakože-děj, aby je bylo na čem promítat, jak mi často komedie připadají. Má opravdový nápad, dokonce i s nějakýma myšlenkama, je originální a ulítlá. Jo, je divná :-) Takhle nějak by možná vypadaly filmy Wese Andersona, kdyby je točil třeba se Stuartem z Big Bang Theory. Jsou tam totiž podobně divný postavy, hledající svý místo na světě a snažící se jít za svými sny. (I když, kdo je divnej? Nejsou právě tohle normální lidi?) A celý to má takovej zvláštní fantaskní nádech, jen to nemá ten kouzelnej, hezky barevnej, ale spíš nerdovskej vzhled. ***-****(27.12.2012)

Všechny ty odpady plně chápu. Filmů stejného typu je pomálu, děj, postavy i dialogy, všechno naprosto ujeté. A až provokativně stupidní. Jenže, světe div se, ono to má svoje kouzlo. Těžko to kouzlo definovat, jisté ale je, že děj tohohle a většinu postav tohohle filmu nikdy nezapomenu, a to se podaří jen málokteré komedii. Co mě dostalo nejvíc je pasáž podbarvená písní Wind of Change od Scorpions, to jsem skutečně koukal s otevřenou pusou.(15.5.2011)

Bylo to divné, ale to neznamená že je to taky špatné. Některé scény jsou naprosto boží a jiné zase jenom bezvýznamné slátaniny. Rád bych viděl zfilmované Muže kvasu :D. Dopadlo to tak jako každá pohádka. Héctor Jiménez vipadal jak ta nejvypatlanější buzna pod sluncem (doufám, že to byl záměr). Boží zápasník byl lepší, možná díky Blackovy.(4.12.2010)