Divnej týpek

Scénografie:

Richard A. Wright

Kostýmy:

April Napier

Milý, skromný film - stejně jako charakter jeho hlavního představitele. O ujetých, svérázných lidech, kterým tak úplně nerozumím, a na jejichž existenci chtěl někdo tímto filmem bůhvíproč poukázat. Píšu bůhvíproč, protože se mi zdálo, že s nimi tvůrci na vlně obskurních sci-fi románů taky nefrčí, že z nich mají legraci, ale zároveň bylo znát, že k nim za jejich osobitost chovají jakousi úctu. Ano, ten film byl o nějaké okrajové kulturní menšině, o ženách, co navrhují bláznivé modely, o jiných ženách, které by si je byly ochotny vzít na sebe a o mužích, kteří se dokážou zamilovat do superhrdiny v růžových šatech s růžovým přelivem. Pro mě jsou neviditelní, o to víc jsem rád, že mi je tento film přiblížil. Víc než 3 hvězdičky bych mu ale dal jen za předpokladu, že bych si během produkce rval něco do nosu. Musel jsem se ale obejít bez, takže Divnej týpek se bude muset spokojit se třema peckama. V tomhle případě si říkám, že je to krásný hodnocení - až čtvrtý odspodu a už třetí shora. Bronz, přesně takový to pro mě bylo.(5.12.2014)

• Pitryx

Výrobce drog by zcela jistě zajímalo, cože to byl za matroš. co měli autoři snímku. Marně jsem čekal na avizované salvy smíchu a vůbec na humor jako takový. Tahle stupidita mne ničím nenadchla a málem jsem u toho usnul. Snad se autoři domnívali, že to zachrání podivnými kostýmy?? Nu, nezachránili. Ale vydržel jsem hodinu, což je jistě úspěch. 201205134000/0000/0000(6.2.2014)

Bohužel ne taková pecka jako Napoleon Dynamit, ale zase znatelně lepší než Nacho Libre - čili výborná švihlá komedie, kde největším plusem je sympaťák Michael Angarano a loserovský egomaniak Jemaine Clement. Jinak ono se těžko popisuje, co se mi na tom přesně líbí. Hlavně tu jde o jakousi poetiku spojenou s těmi bizarními postavami, které jsou tou svou švihlostí opravdu originální a chovají se jinak, než je zvykem v drtivé většině amerických filmů. Člověk třeba často neví, jakou absurdnost zrovna vypustí z pusy nebo co provedou, a tak je větší zábava je sledovat. P.S. Oficiální české titulky dost osekaly jazykový humor filmu. (7/10)(10.7.2012)

Hessovy filmy mají vlastní svéráznou estetiku a principy. Divné, nevzhledné, nesympatické postavy z polozapomenutých koutů Ameriky. Statičtější aranžmá záběrů. Příběhy a scény, které postrádají dramatické napětí. Motiv rozvedených či mrtvých rodičů anebo jinak deformované rodiny. A nakonec záliba v nevkusu a amatérismu. Tyto atributy mají leccos společného s tvorbou Wese Andersona, ale Hessovy filmy si hůře získávají průměrného diváka, protože ten většinou potřebuje postavu, ke které přilne a identifikuje se s ní. Takový hrdina se těžko hledá i v "Divnym týpkovi", a tento fakt považuju za jeden z hlavních důvodů, že je tento film hodnocen tak prachbídně. Tři * dávám, protože "Gentlemen Broncos" nejsou tolik vtipní jako "Napoleon Dynamite" a "Nacho Libre".(30.1.2011)

Tak to byl teda úlet, plný trapností a nevkusu, ale až tak, že jsem se nakonec nemohla od obrazovky vůbec odtrhnout a nevěřícně zírala, až se to zlomilo a nakonec jsem se jen smála. Výborná hudba a zajímaví herci, kdy Jemaine Clement je pro mě takový malý objev,protože herců, kteří se podobají Benicciovi del Torovi není moc a proto si ho budu velmi dobře pamatovat.(8.10.2011)