V pasti (festivalový název)

Caught

Drama / Film-Noir

USA, 1949, 88 min

Feminismus a kritika buržoazního pojetí ženy jako ozdoby velkopodnikatele, který si myslí, že s ní může zacházet jako s hadrem.(9.4.2017)

LFS 2010. Moralita, která se nás mermomocí snaží přesvědčit, že oženit se s někým pro peníze a bez lásky je horší nežli činit opak. Vzhledem ke kvalitnímu scénáři, který zdařile maskuje červenoknihovní podstatu, vynikajícím hereckým výkonům (zejména mladičkého Roberta Ryanav roli poněkud psychicky nevyváženého milionáře) a závěrečné gradaci není problém tomuto idealistickému tvrzení uvěřit, alespoň v tomto filmu. Pan Bertrand a Vy, mladá dámo, my ovšem víme své, že ano.... Je třeba říci, že ke konci tvůrci ovšem svému impozantně moralizujícímu snažení podrazí nohy, když ! SPOILER! nechají zemřít nevinné hrdinčino dítě, aby ona mohla začít nový život po boku mravně nezávadného doktora. Holt, všechno něco stojí.(31.7.2010)

Hloubka záběru, dlouhé záběry, vedení herců... Ophuls je bezpochyby nejvíc podceňovaný génius, se kterým jsem se ve filmu setkal. V pasti není žádný profilový majstrštyk, prostě kvalitní žánrovka, ale maximum vynaloženého řemesla, které jí prostupuje, je neskutečné. Co do děje, když už se člověk oprostí od vtahujícího obrazu, překvapí hlavně nepřirozeně působící výpustky, které ale díky perfektní formě nepůsobí rušivě a nakonec pořád není těžké napojit se na postavy. Obzvlášť komplexní protagonistka, jejíhož rozměru je nakonec dosaženo celkem jednoduše, má hodně co do sebe. 4 a 1/2(10.3.2017)

Skvěle obsazené drama, ale ten příběh mě bohužel moc nezaujal. Nebyl špatný, moc nenudil, ale příliš mi nesedlo to téma a de facto jsem díky Pohrobkovu spoilerujícímu komentu věděl s výjimkou posledních 15-20 minut, co se tam stane. To mému diváckému zážitku taky moc nepřidalo.(3.1.2012)

Krásná, lehce naivní Leonora Eames (Barbara Bel Geddes) má jen jeden životní cíl: potkat mladého, krásného milionáře a provdat se za něj. Aktivně se o to snaží a nakonec se setkává s úspěchem, když se seznámí a zanedlouho vdá za bohatého a atraktivního Smithe Ohlriga (Robert Ryan). Postupně však zjišťuje, že vše neklape, jak má, a že její milý manžel je ve skutečnosti arogantní tyran, s kterým žít jednoduše nedokáže. Opustí svého manžela, najde si byt v New Yorku a přijme špatně placenou práci u idealistického dětského lékaře Larryho Quinady (James Mason), který se do ní postupem času zamiluje. Na svého manžela by možná zapomenout dokázala, horší to bude s jeho dítětem, jež nosí pod srdcem...(21.1.2005)