Ink

Fantasy / Sci-Fi / Akční

USA, 2009, 105 min

Co nebo kdo nám přináši sny? A noční můry? O tomhle (ale nejen o tom) je film Ink - film, který má nápad, nebo lépe řečeno má spoustu menších nápadů. Někteří lidé tady píšou, že režisér je amatér... a vskutku jako by sem tem mezi scénami prosvítalo jisté amatérství. Ale skutečně jde o to, aby film měl nějaké dané režisérské postupy? Ne, absolutně ne. Právě že naopak, díky jeho jisté individualitě je toto dílo naprosto netuctové. Člověk se na to dívá a říká si: "Tohle jsem ještě nikdy neviděl." Jako by jeho rukou vzniklo něco naprosto nového. Jak jsem řekla - má to nápady, má to slušný příběh, zajímavou režii i kameru, je to zkrátka snové. Někdo tvrdí, že Jamin Winans je jen amatér, já tvrdím, že tehle chlápek má velký talent - nemluvě o tom, že to nejen režíroval, ale také napsal. Jsou známí režiséři, kteří netočí nic zajímavého, pak je tu někdo takový, kdo i přes nízký rozpočet a nevelkou zkušenost dokáže natočit něco, co bere dech. Nezaslouží si, aby ho někdo shazoval. Bylo to úžasné. ~(4,8)~(30.12.2009)

• Jordan

začína to ako porno... no nie klasické, ale také televízne, rodinné porno z konca 90-tych rokov... potom sa to zmení na takú veľmi lacnú televíznu mysterióznu rodinnú drámu... chvíľami to pripomína videoklip boyz 2 men krížený s twilightom, keby ho produkoval hallmark niekde v lotyšsku... na scéne sa objaví "hlavná postava" - príšera, ktorá akoby vypadla zo cyrana z bergeracu, keby ho režíroval lynch v období medzi lost highway a mullholand drive... na vizuál sa skrátka skoro vôbec nedá pozerať, aj keď sem-tam sa zablysne nápad, síce ukradnutý a prevedený veľmi lacno a neoriginálne, ale potešiteľne (v porovnaní s vágnym a nezaujímavým zvyškom) - napríklad samotní incubovia, čiernobieli, usmievaví, so svietiacimi okuliarmi... ale inak si to zaslúži jednu hviezdičku iba kvôlu nápadu, ktorý keby robil niekto talentovaný a za výhodných produkčných podmienok a malo to tak 80 minút, mohol byť vcelku fajn akčne ladenou fantasy... takto je to vyslovene a s prepáčením blbosť(23.10.2013)

• baribal

Evidentně je film postaven na zajímavém námětu a myšlence, kterou stvořil režisér, scénárista a hudební skladatel v jedné osobě Jamina Winanse. Bohužel to je tak vše co je na filmu pozitivní, zbytek není ani poloprofesionální, ale spíše amatérsky nadšenecký. Záběrování, herecké projevy nebo samotné dialogy. Upřímně bych za film nedal ani korunu a na další počiny zvědavý rozhodně nejsem.(6.10.2015)

Překvapivé,divné,nestandartní,zvláštní,originální. Jiný pohled na boj dobra a zla v každém z nás at už jsou to naše vědomá rozhodnutí která ovlivnují naši budoucnost,a nebo naše (podvědomé) snové volby. A to že nás možná někdo postrkuje (dobrým nebo špatným směrem)....?!?...je jen na každém z nás v co věří...Jedno je jasné,každý život je jedinečný a stojí za to o něj bojovat.!! Skvělá hudba podtrhuje tuhle ""pro mě jedinečnou"" věc. 90%(1.7.2011)

Je to perfektný fantasy film, ktorý patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto žánri vôbec videl. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý sa kvôli práci a zlým vzťahom s rodinou vzdialil svojej dcére, ale tá je unesená temnými silami do inej dimenzie, čo sa prejaví jej kómou v tej našej a tak kladné sily musia urobiť všetko preto, aby ovplyvnili muža a svoju dcéru zachránil, inak bude navždy stratená. Spracovanie je skutočne úžasné, niečo takéto by ma nikdy ani len nenapadlo. Ešte spočiatku som nevedel, čo sa od niečoho takéhoto dá očakávať, ale akonáhle pôjdu ľudia spať, už je jasné, že toto bude nevšedný zážitok, celá táto mytológia filmu ma úplne dostala, je skvelo prepracovaná, pomerne originálna a plná výnimočných prvkov. A pritom sa jedná o mimoriadne nízkorozpočtový, prakticky amatérsky film, čo sa síce prejaví niekedy až príliš lacnou výpravou a občas sa objaví nejaká skôr priemernejšia scéna, ktorá moc nezaujme, ale to je skutočne to jediné, čo sa tomu dá vytknúť, dej je vynikajúci, inteligentne prepracovaný a s mnohými fantastickými scénami, síce jeden výrazný prvok, kto je vlastne ten hlavný záporák sa dal predvídať, ale aj tak ma celý čas veľmi zaujímalo, ako si s jeho vysvetlením poradia a urobili to najlepšie, ale sa vôbec dalo. A záverečná dvadsaťminútovka je už čistá dokonalosť, maximálne pohltí, emócie fungujú na najvyššej úrovni a patrí medzi to najlepšie, čo sa dá vôbec vidieť. Film obsahuje aj pomerne dosť akcie, určite tu nie je prvoradá a samo o sebe ani nie je až tak moc kvalitná, je tu hlavne na to, aby dopĺňala dej, bez nej by to nedávalo až tak úplne zmysel, ale objaví sa vždy na tých dôležitých miestach a v nich má silný náboj a tak v konečnom dôsledku som bol počas akcie viac nadšený, ako pri väčšine plnohodnotných akčných scénach. Čo sa týka hereckého obsadenia, kvôli typu produkcie sú tu len samé neznáme tváre, ale neberiem to ako zápor, pár postáv si ma získalo, otec, dcéra, tých pár hlavných bojovníkov na strane dobre a ešte pár ďalších, nemám problém. Réžia je perfektná, za toto má Jamin Winans môj obrovský rešpekt, aj za minimálny rozpočet natočil film, ktorý funguje po všetkých stránkach a páči sa mi aj technická stránka, až na tú miestami príliš lacnú výpravu a niektoré zvláštne filtre tomu nemám čo vytknúť. A k tomu ešte tá úžasná hudba, ktorá všetky scény s ňou výrazne vylepší. Musím povedať, že toto by ma nikdy ani len nenapadlo, nemám rád americké fantasy filmy a aj tomuto som sa dlho vyhýbal, no náhodou som sa rozhodol to pozrieť a som neskutočne nadšený. Film za minimálny rozpočet a tak mimoriadne kvalitný, americká veľkoprodukcia za posledné roky nestojí prakticky za nič a pritom v ich amatérskej tvorbe sa ukrýva takýto skvost. Takže s čistým svedomím môžem povedať, že Ink je ten najoriginálnajší, najkvalitnejší a aj najhodnotnejší americký film za dlhé roky a jeden z absolútnych vrcholov tohto žánru. 88%(29.10.2012)

• - O distribuci filmu neprojevilo zájem žádné větší studio. Proto byla společnost Double Edge Films donucena sama se postarat o nasazení filmu do nezávislých kin, na DVD a o online distribuci. Na internetu se stal Ink hitem a během týdnu si ho stáhlo několik set tisíc uživatelů, což vyústilo v obrovský zájem o film nejen na internetu, ale také zvýšilo jeho prodej na DVD a Blu-ray. (s.e.p.p)