Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Proč nedat plné hodnocení, když jsem se královsky bavil. Nenudil jsem se ani minutku, vše bylo dle mého gusta. Kouzlo se nevypařilo ani po šestém zhlédnutí, a tak sahám na mety nejvyšší. O Guilty pleasure se bavit nelze, neboť nejde o brakové dílo, a tak se mi asi nějak zvráceně Podivní trefili přímo do noty. Svou zásluhu na tom má určitě výborný Timothy Olyphant, který po tomto snímku a po Dokonalém úniku našel cestu do mé TOP10. Jeho drahá polovička v podání Radhy Mitchell mi však neskutečně lezla na nervy. Uječenější ženskou jsem už dlouho neviděl, navíc její chování nemá nic společného s logickým uvažováním. Skvělou práci odvedl i Mark isham, jehož hudební doprovod ke scénám sedl jako prdel na na míru vyrobenou záchodovou mísu. U Podivných jsem se zkrátka smál (Everything is fucking moving), lekal (jen párkrát, ale dost), koukal s otevřenou hubou dokořán (vidle, hledání místa havárie, závěr) a v neposlední řadě měl na krajíčku (Fuck you for what you did).(18.8.2010)

Nezbývá mi, než zatleskat. Hutná atmosféra a všudypřítomné nebezpečí od infikovaných lidí, kteří jsou něco jako vynalézavé zombie, a hlavně od armády se táhne celým filmem, tak jak to mám rád. Navíc je film proložen spoustou dobrých nápadů a brutálních chuťovek. Líbilo se mi i nasnímání. Ten film prostě vizuálně dobře vypadá a člověk by neveřil kolik se dá vytěžit z rovinaté polní krajiny někde v Iowě. A jistota všech jistot je, že hlavní dvojici hraje Timothy Olyphant a Radha Mitchell. Dvojice herců, kteří hrají většinou v hodně zábavných filmech, které mají koule.(10.11.2010)

Tak to si nechám líbit. Žádné kecy, zdlouhavý a zbytečný úvod, žádné představování postav .. jde se rovnou na věc. Nač čekat, taková kulka mezi oči v první scéně ledy prolomí zaručeně. Crazies nejsou geniální, ba nemejí žádné vyloženě top scény. Ale vše v nich funguje velmi solidně a zapadá do velmi solidního celku. Takže tu máme postapokalyptický horůrek jak vyšitý.(21.3.2010)

Měl jsem ten pocit, že se chystám na film, kterej bude stát za hovno. Nápad tomu nasvědčoval, hodnocení ale nesouhlasilo. Čím to je, jsem už mohl zjistit jen samotným shlídnutím. První půlhodinku jsem tak nadával, a řikal si, že takovejhle katastrofickej film na čsfd většinou nemá ani těch 30 procent a často mi při kliknutí na něj na zdejší databázi, stránka nepochopitelně zčerná. Jenže to jsem nedokázal tušit, s čím autoři dorazí a mně do křesla přirazí. Příběh by sice bez nápadu byl, ale to zpracování, to nemělo chybu. Představte si tak dva filmy. Oba jsou akční. Jeden je akční jako blázen, ale kamera se Vám v tom nejzajímavějším klepe tak, že vidíte hlavnímu hrdinovi i do kapsy a pod triko. Ten druhej naopak pro diváka naprosto přirozeně točí vše s naprostým přehledem, v klidu a nádherně čistě. Setkal jsem se tak s nejednou akční scénou, kde jsem si hnedka uvědomil, že to je to, co chci. A ne nějaký zasraný, zkurvený kamery vyklepaný jak nějaký Startky. Tenhle film mi to dal. Dal mi co jsem chtěl. Vypadá, že je naprosto obyčejnej, ale pokud jde o masové a akční scény, tak dokáže zaujmout jako trn pod trenkama. A takový vysvětlení chlapovi musí stačit. Snad bych jen požadoval vysvětlení, proč u toho filmu píšou, že na tom spolupracovali i Spojené arabské emiráty...Neměli kam narvat prachy?(5.10.2010)

Nedostatečně obohacující variace na stokrát viděné. Krom toho vlastně nemám co vytknout, ale bohužel. Level ohranosti až moc vysoký a přitom minimum nového, zkrátka nic díky čemu by se tento >deadly virus< horor vymykal. Stejné tři hvězdy jako u nedávných a tématicky spřízněných CARRIERS. Originál jsem zatím neviděI, ale ten mi s tímto hodnocením stejně asi nepohne. Jinak akce bylo dostatek a Olyphanta bych neměnil. [kino](22.4.2010)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)

• - Šerif David Dutten, kterého ztvárnil Timothy Olyphant, má na webové adrese www.ogdenmarshsheriff.com vytvořen fiktivní profil, kde můžete mimo jiné najít například jeho adresu, telefonní číslo či provozní dobu. (Timak)

• - Ve vězeňské cele je mezi nápisy na zdích také nápis "Romero". (Chatterer)