Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Dvě věci jsou jasné: Za prvé, hodně dlouho se budu vyhýbat myčce aut :-) a za druhé, Eisner si u mě spravil pověst za průměrnou Saharu. The Crazies je horor, který celou dobu jede v rychlém tempu a málokdy dá divákovi prostor se nadechnout. A právě to mi trochu vadilo - vše je hodně rychlé, předem nalinkované, na strach tím pádem nezbývá takový prostor. Kdykoliv se ocitli hlavní hrdinové v nebezpečí, nebál jsem se o ně, protože maximálně do pěti minut už byli v pořádku. Lekačky jsou zde efektivní a čekané, nicméně většina na mě nefungovala. Alespoň, že obsazení se povedlo - Timothy, Radha a Joe, to jsou hlavní herecké pilíře tohoto snímku. Celou dobu jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdami, ale za ten konec, který má nádech hodně černého humoru (až uvidíte, pochopíte) dávám horší 4 s tím, že očekávání (která pramenila z vynikajícího traileru) se nesplnila všechna. Škoda…(4.7.2010)

Technická, atmosferická i herecká žánrová kvalitka, ktorá sa bohužiaľ zhadzuje lacnými klišovitými zvratmi (presne viete kdo, koho, kedy a ako v poslednej chvíli zachráni). Prvá liga v spoločnosti Úsvitu mŕtvych či 30 dní dlhej noci sa nekoná, The Crazies ostávajú o level nižšie.(16.4.2010)

Zase tu máme jedno malé, poklidné americké městečko, kde životy místních obyvatel plynou stejně poklidně den za dnem. Žádné mimořádnosti či výtržnosti. Až do onoho osudového dne. Do vodovodního systému se dostala nějaká sračka, ze které začnou místní občané tak trochu agresivně magořit a ve stylu Stalo se, se začnou pouštět do brutálních činů. S tím rozdílem, že ne na sobě, ale na ostatních. Ač disponují Podivní klasickým žánrovým formátem i tradičním klišé, patřičná atmosféra, slušný scénář, spád děje, množství akce i sympatické obsazení jim hodně získává a díky tomu se z nich stává povedená žánrová jednohubka. Zejména Joe Anderson byl borec. Škoda jen, že to byl přesně ten typ, o kterém si řeknete, že zkrátka musí špatně skončit. A pokud jste si mysleli, že skřípění nabroušených nožů Freddyho Kruegera po ocelovém zábradlí je asi ten nejpříšernější zvuk vůbec, podobný zvuk, který zde však mají na svědomí vidle, vás rychle vyvede z omylu:) Závěr filmu je dokonale apokalyptický a působivý.(20.4.2013)

Dvojkomentář k Romerově originálu a Eisnerově remaku: The Crazies (1973) Překvapivě slabý a povrchní Romero, v kterém se vinou lajdáckého scénáře, ochotnických výkonů a především vinou laciného řemesla se zásadními nedostatky v základních znalostech (režie, režie akčních scén, kamera, výprava, střih – vše dosahující až amatérských sfér) a kvanta technických i obsahových kiksů ztratí i těch pár typicky romerovsky hloubavých, zde jen velmi volně načrtnutých myšlenek. Kritika armádních složek i člověka samotného nabízí jen několik málo jímavých, avšak dále nerozváděných (!) otázek, které by Romero v lepší formě a s lepším zázemím dozajista jaksepatří vytěžil (Jak v tomto zmatku poznat, kdo je skutečně šílený? Obyvatelé městečka, kteří se jen snaží přežít či vojáci, na jejichž bedrech dost možná leží osud celého lidstva a kterým se nebezpečně začíná situace vymykat z rukou, pročež se uchylují k extrémním řešením? A kdo z obyvatel je skutečně nakažený a kdo jen ztrácí poslední zbytky racionálních zábran z čirého zoufalství, kterému v karanténě a s vidinou jisté smrti nutně musí propadat?). The Crazies (2010) V dodatečné zjednání nápravy v podobě remaku jsem snad ani nedoufal - nová verze Brecka Eisnera kašle na satiru úplně, alespoň však solidně kope za tým, za který kopat umí (na rozdíl od mnoha současníků) a platí za velmi zručně odvedené a řízné hororové řemeslo, zaujímající post o 1 a půl stupně pod Davidem Sladem a Zackem Snyderem.(25.4.2010)

Moderní podání staršího originálu se ničeho nebojí a jde do všeho po hlavě. Chvílemi až moc sází na klasické lekačky, místo atmosférického útěku a strachu, ale přesto se divák dočká velmi pěkných momentů a děj nabírá slušné obrátky aniž by na okamžik zastavil. Dvojici Timothy Olyphant - Radha Mitchell se těžko odolává, i když hezčí půlka zapomněla své uplé oblečení a kozačky v Silent Hillu (ten sedlák s vidlemi mi evokoval Pyramid Head, způsobem, kterým vyvolával strach, náhoda?:)). Herecky, technicky a i příběhově je to prostě skvěle odvedená práce za pár šlupek. PS: dvojka bude za dvojnásobek s 10ti násobkem úmrtí?:-)(16.5.2010)

• - Rory Hamill (Mike Hickman) má ve filmu zbraň Rossi Overland ráže 12 Gauge. (dc125)

• - Šerif David Dutten, kterého ztvárnil Timothy Olyphant, má na webové adrese www.ogdenmarshsheriff.com vytvořen fiktivní profil, kde můžete mimo jiné najít například jeho adresu, telefonní číslo či provozní dobu. (Timak)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)