Podivní

The Crazies

The Crazies

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Technická, atmosferická i herecká žánrová kvalitka, ktorá sa bohužiaľ zhadzuje lacnými klišovitými zvratmi (presne viete kdo, koho, kedy a ako v poslednej chvíli zachráni). Prvá liga v spoločnosti Úsvitu mŕtvych či 30 dní dlhej noci sa nekoná, The Crazies ostávajú o level nižšie.(16.4.2010)

Původně jsem chtěl odkliknout tři hvězdy se slovy, že jednotlivé situace jsou tak repetitivní, až to bolí, ale co... Už si nevzpomínám, kdy mě naposledy nějaký horor takhle konstantně napínal, proto si Podivní nějaké to nadhodnocení zaslouží. 70% a velké plus za ty wtf srandičky a jiné nekorektnosti. Nečekal jsem je.(26.9.2010)

Moderní podání staršího originálu se ničeho nebojí a jde do všeho po hlavě. Chvílemi až moc sází na klasické lekačky, místo atmosférického útěku a strachu, ale přesto se divák dočká velmi pěkných momentů a děj nabírá slušné obrátky aniž by na okamžik zastavil. Dvojici Timothy Olyphant - Radha Mitchell se těžko odolává, i když hezčí půlka zapomněla své uplé oblečení a kozačky v Silent Hillu (ten sedlák s vidlemi mi evokoval Pyramid Head, způsobem, kterým vyvolával strach, náhoda?:)). Herecky, technicky a i příběhově je to prostě skvěle odvedená práce za pár šlupek. PS: dvojka bude za dvojnásobek s 10ti násobkem úmrtí?:-)(16.5.2010)

Já Eisnerovi těch pět hvězd na čelo klidně připlácnu. Tohle je totiž snímek s nezaměnitelnou atmosférou (a výýýbornou kamerou!), který mě bavil od začátku do konce. Nečekaně "akční" scénář se s ničím nese*e, a hned v úvodních minutách do diváka hustí jednu akci - nebo minimálně napínavou scénu - za druhou. Před vstupem do sálu se pořádně nadechněte, protože tvůrci Crazies vám šanci k druhému nasátí vzduchu do plic rozhodně nedají. Když se nad tím tak ohlížím zpátky, tak snad jediná "klidná" scéna, kdy jsem se zavrtěl v sedadle, byla ta, když Radha Mitchell připoutaná k lůžku spatří svou kolegyni z práce a následuje asi půlminutový rozhovor. Stopáž tu překvapuje svou bezskrupulózností, výborně natočenými akčními scénami, a líbivými lekačkami. A jak bylo již několikrát zmíněno, tohle je jeden z mála hororů s opravdu inteligentními postavami, o které se divák bojí. Kdybych chtěl pokračovat ve vypisování všech plusů, pomůže mi k tomu jedině dvojtečka: výborný Olyphant, nezapomenutelný Anderson, sexy mysterióznost, scéna s vojákem ve stodole, hudba... a TEN KONEC! Až na minimum pitomoučkých scének jsem velmi spokojen - je to neskutečný nářez a již toužebně očekávám Blu-Ray!(25.4.2010)

Celkom slušný film, dobre spracovaný, no neprichádza s ničím novým. Všetky "nápady" prebraté z iných "zombie" filmov, hlavne Resident Evil. Dej sa dá ľahko predvídať, maxmálne sa pár krát zľaknete. Inak celkom sympatické obsadenie, jednoduchý dej a s tým spojený aj jednoduchý scenár, ktorý bol kladnou stránkou tohto filmu ako dôkaz, že menej je niekedy viac. Aby som to zhrnul: nebolo to zlé, no nebolo to nič extra :)(1.12.2010)

• - Rozpočet: 20 milionů dolarů. (Chatterer)

• - Všichni herci, kteří se ve filmu „dočkali“ své proměny v monstrum, strávili kvůli tomu v maskérně nejméně tři hodiny. (MeanWhile)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)