Podivní

• Nizozemsko

The Crazies

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

Díky řadě chytrých motivů a opravdu dobře vystavěných scén ční Podivní nad řadou svých žánrových souputníků. V rámci hororových předělávek bych se je dokonce nebál označit za jeden z nejlepších remaků vůbec (v paměti v kategorii „lepší“ mi naskočí akorát Úsvit mrtvých Zacka Snydera a Kruh Goreho Verbinskiho). Více zde.(22.4.2010)

Technická, atmosferická i herecká žánrová kvalitka, ktorá sa bohužiaľ zhadzuje lacnými klišovitými zvratmi (presne viete kdo, koho, kedy a ako v poslednej chvíli zachráni). Prvá liga v spoločnosti Úsvitu mŕtvych či 30 dní dlhej noci sa nekoná, The Crazies ostávajú o level nižšie.(16.4.2010)

Moderní podání staršího originálu se ničeho nebojí a jde do všeho po hlavě. Chvílemi až moc sází na klasické lekačky, místo atmosférického útěku a strachu, ale přesto se divák dočká velmi pěkných momentů a děj nabírá slušné obrátky aniž by na okamžik zastavil. Dvojici Timothy Olyphant - Radha Mitchell se těžko odolává, i když hezčí půlka zapomněla své uplé oblečení a kozačky v Silent Hillu (ten sedlák s vidlemi mi evokoval Pyramid Head, způsobem, kterým vyvolával strach, náhoda?:)). Herecky, technicky a i příběhově je to prostě skvěle odvedená práce za pár šlupek. PS: dvojka bude za dvojnásobek s 10ti násobkem úmrtí?:-)(16.5.2010)

Zase tu máme jedno malé, poklidné americké městečko, kde životy místních obyvatel plynou stejně poklidně den za dnem. Žádné mimořádnosti či výtržnosti. Až do onoho osudového dne. Do vodovodního systému se dostala nějaká sračka, ze které začnou místní občané tak trochu agresivně magořit a ve stylu Stalo se, se začnou pouštět do brutálních činů. S tím rozdílem, že ne na sobě, ale na ostatních. Ač disponují Podivní klasickým žánrovým formátem i tradičním klišé, patřičná atmosféra, slušný scénář, spád děje, množství akce i sympatické obsazení jim hodně získává a díky tomu se z nich stává povedená žánrová jednohubka. Zejména Joe Anderson byl borec. Škoda jen, že to byl přesně ten typ, o kterém si řeknete, že zkrátka musí špatně skončit. A pokud jste si mysleli, že skřípění nabroušených nožů Freddyho Kruegera po ocelovém zábradlí je asi ten nejpříšernější zvuk vůbec, podobný zvuk, který zde však mají na svědomí vidle, vás rychle vyvede z omylu:) Závěr filmu je dokonale apokalyptický a působivý.(20.4.2013)

Soundtrack Mark Isham: 1. Fire [4:50] ,2. Something In The Water Supply [7:04] ,3. Bone Saw [2:58] ,4. There's Somebody Out There [5:26] ,5. Mad House [3:25] ,6. Principal [3:06] ,7. Had To Be Sure [9:24] ,8. Are We Clear? [4:06] ,9. The Long Walk [4:02] ,10. Let It Mean Something [3:45] ,11. Lights Out [5:43] ,12. A Loving Hand [2:06] ,13. Oil Pen [1:00] ,14. Getaway [1:35] ,15. Cedar Rapids [2:11],(9.5.2011)

• - Rozpočet: 20 milionů dolarů. (Chatterer)

• - Všichni herci, kteří se ve filmu „dočkali“ své proměny v monstrum, strávili kvůli tomu v maskérně nejméně tři hodiny. (MeanWhile)

• - Šerif David Dutten, kterého ztvárnil Timothy Olyphant, má na webové adrese www.ogdenmarshsheriff.com vytvořen fiktivní profil, kde můžete mimo jiné najít například jeho adresu, telefonní číslo či provozní dobu. (Timak)