Podivní

The Crazies

Crazies, The

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

NO TY KRÁVO!!!! Tak tohle mi naprosto vyrazilo dech!!!!! Zatím pro mě jednoznačně horror roku. Jako milovník horrorového sužánru "zombies/nakažení/šířící se zlo/prokletí" jsem čekal nějaký průměr, ale to co jsem dostal byl pro mne osobně tak neskutečnej nářez, že jsem z toho šel vyloženě do kolen a dokonce se někdy fakt i lekl a bál ... a to je u mě už co říct. V rámci subžánru má totiž tento film VŠECHNO, co má takový film mít ... a Romerovky strká i během svého brutálně nadupaného tempa i svoji kritikou společnosti, historie a mezilidských či kulturních vztahů hravě do kapsy ... Upozorňuji, že jsem neviděl původní Romerovu verzi (ale brzy to napravím ...). K tomuhle můžu prostě jen napsat, že film nastoupí první minutou na vyloženě dramatickou scénu, pak si drží pár minut klasickou horrorovou atmosféru v rámci žánru, aby se posléze rozjel do NESKUTEČNĚ NABUŠENÉ HORROROVÉ JÍZDY, která absolutně nedá divákovi vydechnout, pořád se něco děje, jedna scéna stíhá druhou, drtivá většina scén je kupodivu nepředvídatelná, celý film je vlastně non-stop akce plná gore, mrtvol, šílených vymaštěných lidí, speciálních nelidsky chladných vyhlazovacích jednotek, skupinek rabujících hajzlů, střelby, výbuchů, totálního chaosu a to všechno se na vás prostě sype a sype bez nějaké přestávky či výdechu!! ... Gore a speciální efekty jsou špičkové, ale nehrají zde vůbec nějak významnou roli. Některé scény jsou tak dvojsmyslné a neuvěřitelně pesymistické (ostatně to je celý film), že mi z toho bylo fakt smutno ... Film je neuvěřitelně akční, je to totální psycho, má drtivou hnusnou hustou a tíživopu atmosféru, je naprosto nevyzpytatelný a pár scén i mne skutečně úplně odrovnalo ... Pro mne osobně překonal i Snydera či "Já, legenda" a je to pro mne TOP 1 v rámci subžánru ... Naprosté překvapení ...(22.4.2010)

Vydarený remake málo známeho Romerovho nákazového príspevku prekonáva originál už len tým, že má scény ktoré stoja za to (napr. autoumyváreň, kamión). Nečakať nič originálne, je to len slušne natočená žánrovka. Zamrzí fakt, že priemerné výkony ústrednej sympatickej dvojici s prehľadom prekonáva vedľajšia postava v podaní Joea Andersona.(20.4.2010)

Technická, atmosferická i herecká žánrová kvalitka, ktorá sa bohužiaľ zhadzuje lacnými klišovitými zvratmi (presne viete kdo, koho, kedy a ako v poslednej chvíli zachráni). Prvá liga v spoločnosti Úsvitu mŕtvych či 30 dní dlhej noci sa nekoná, The Crazies ostávajú o level nižšie.(16.4.2010)

Tak to si nechám líbit. Žádné kecy, zdlouhavý a zbytečný úvod, žádné představování postav .. jde se rovnou na věc. Nač čekat, taková kulka mezi oči v první scéně ledy prolomí zaručeně. Crazies nejsou geniální, ba nemejí žádné vyloženě top scény. Ale vše v nich funguje velmi solidně a zapadá do velmi solidního celku. Takže tu máme postapokalyptický horůrek jak vyšitý.(21.3.2010)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $39,123,589Tržby Celosvetovo $54,956,140Tržby za predaj DVD v USA $11,169,866 //počet predaných kusov 722,980║ milé prekvapenie, normálne horror čo celkom dobre funguje a nepôsobí laxným dojmom, a to prekvapenie sa hlavne týka réžie Brecka Eisnera fakt dobre zvládnuté, silná atmosféra a napätie /80%/(16.1.2011)

• - Rozpočet: 20 milionů dolarů. (Chatterer)

• - Všichni herci, kteří se ve filmu „dočkali“ své proměny v monstrum, strávili kvůli tomu v maskérně nejméně tři hodiny. (MeanWhile)

• - Ženu projíždějící prázdným městem na kole si zahrála Lynn Lowry, která hrála Kathy v původní verzi (1973). (c.tucker)