Podivní

The Crazies

Mysteriózní / Horor / Thriller / Sci-Fi

USA / Spojené arabské emiráty, 2010, 101 min

• TeeAge

|| Scenár: Scott Kosar, Ray Wright, George A. Romero | Hudba: Mark Ishman | Produkcia: Michael Aguilar, Rob Cowan, Dean Georgaris; Executive: George A. Romero | Distribúcia: Overture Films | Štúdio: Participant Media, Imagenation Abu Dhabi | Rozpočet: 20 miliónov $ | Tržba: 54,677,170 $ ||(2.9.2011)

Zkušeně jsem si počkal až budu moct Podivné zhlédnout v dobré kvalitě. Dost jsem se podivil že Eisner natočil hloupou Saharu a pak tohle. Crazies se mi totiž moc líbili, na místo již zmíněné Sahary. Původní Romerův opus jsem neviděl. Ale když bych měl srovnat Podivné s Romerovým posledním filmem, tak mám jasno. Romero se může v klidu odebrat na odpočinek, zdatní následovníci mu určitě vyrostli. Intimní scéna s flexou, úžasná. Crazies se díky kvalitnímu hereckému osazenstvu dostávají na nějakou vyšší úroveň naprosto samozřejmě. U hororů nebývají přece jen pravidlem dobří herci s povedeným scénářem.(13.12.2010)

Psychotická sklizeň na maloměstě aneb nearktická denní verze 30 Days of Night... Původní sedmdesátkový originál The Crazies od George A. Romera pamatuji jen v útržcích, takže mě při sledování tohohle remakeu nesvazovala jakákoliv snaha porovnávat neporovnatelné. Nutno přiznat, že Breck Eisner vzal na vidle pořádnou porci toho, čemu já říkám submoderní zabíječe atmosféry - klipová kamera i střih (byť s několika opravdu povedenými záběry) a těžce naspeedované šílenství. I přesto však aktuální The Crazies disponují (kupodivu) jakous takous funkční atmosférou, nikoliv však hororovou a jistou dějovou sinusoidou (řekněme napětí dávkované s mezipauzou). K tomu vcelku sympatický Timothy Olyphant, chilloutově (akusticky) kontrastní hudební doprovod Marka Ishama a správně ujetý závět dohromady dává jedenu z těch přesvědčivějších soudobých předělávek, která neprudí, neoprudí. P.S.: Proč ale sakra ti hrdinní zachránci nechávají své nebohé manželky vždycky čekat na zdánlivě opuštěných prostranstvích, když je to asi stejně moudrý, jako hodit balíček rumovejch pralinek v sezení anonymních alkoholiků??!! [final rate: 65%](15.3.2011)

Celkom slušný film, dobre spracovaný, no neprichádza s ničím novým. Všetky "nápady" prebraté z iných "zombie" filmov, hlavne Resident Evil. Dej sa dá ľahko predvídať, maxmálne sa pár krát zľaknete. Inak celkom sympatické obsadenie, jednoduchý dej a s tým spojený aj jednoduchý scenár, ktorý bol kladnou stránkou tohto filmu ako dôkaz, že menej je niekedy viac. Aby som to zhrnul: nebolo to zlé, no nebolo to nič extra :)(1.12.2010)

• Sysel_CZ

Když si usmyslíte, že vymyslíte horor, ve kterým použijete úplně všechny hororový klišé tak, aby tam prostě byly - tak vám vzejde tohle. Nejvíc jsem se zasmál na konci, když jsem zjistil, že ten scénář matlali 2 chlapi, jeden asi napsal sudý minuty a druhej lichý. No prostě hrůza, musím tomu dát hvězdu za to, že to ty klišé fakt vyplňuje a to ještě způsobem, kterej je mnohdy nechutně nudným - jinak bych to zařadil mezi totální filmový odpad.(21.4.2010)

• - Rory Hamill (Mike Hickman) má ve filmu zbraň Rossi Overland ráže 12 Gauge. (dc125)

• - Natáčelo se v Middle Georgii a v Lenoxu ve státě Iowa. Ve filmu si zahrál také Lenoxský baseballový tým. (Chatterer)

• - Šerif David Dutten, kterého ztvárnil Timothy Olyphant, má na webové adrese www.ogdenmarshsheriff.com vytvořen fiktivní profil, kde můžete mimo jiné najít například jeho adresu, telefonní číslo či provozní dobu. (Timak)