Přenašeči

Scénografie:

Clark Hunter

Kostýmy:

Jill Newell

Je to celkom dobrý postapokalyptický thriller. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v dobe, keď ľudstvo postihla mimoriadne nebezpečná nákaza, proti ktorej nie je liek a tak vyhladila takmer celú populáciu. Štvorica mladíkov nechce nič iné, len sa dostať na veľmi vzdialené, ale bezpečné miesto na pláži s motelom, kde by mohli v pokoji žiť, ale cesta je dlhá a na nej ich čaká aj mnoho problémov. So spracovaním som celkom spokojný, ale stále sa z toho dalo získať aj viac. V prvom rade trochu zamrzí, že dej je až príliš jednoduchý a úplne priamočiary a navyše aj v dosť komornom podaní, takže to najlepšie sa divák dozvie skôr z rozprávania. Ale zase ani takto si rozhodne nemôžem moc sťažovať, tento typ zápletky mám rád, aj vďaka krátkej dĺžke to má veľmi svižné tempo, tie jednotlivé, prakticky epizódne udalosti sú celkom zaujímavé a hlavne v druhej polovici to už začne byť trochu dramatickejšie, keď sú postavy nútené robiť aj ťažké rozhodnutia. A tak aj v tomto prevedení ma to bavilo, pričom ani úplný záver nesklame, niečo podobné som aj čakal. Čo sa týka tradičných žánrových prvkov, najviac sklame, že atmosféra je veľmi slabá, prakticky som ju ani nepocítil, ale aspoň sa nájde pár trochu napínavých scén a aj tie akčnejšie situácie ma bavili, aj keď nemuseli byť až tak veľmi komorné. Čo sa týka hereckého obsadenia, očakávane tu vystupuje len pár postáv, štyri hlavné a pár epizódnych a síce nie sú zlé, ale zároveň si ma nikto z nich výraznejšie nezískal, za čo môže aj ich časté veľmi hlúpe správanie a to nie práve v situáciách, keď ide o život, nad to sa dá ľahko povniesť, ale aj vtedy, keď o nič nejde. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, páči sa mi vizuálna stránka, či už kamera, prostredie alebo kulisy, len by to chcelo aj nejakú atmosféru. Takže Carriers v rámci žánru síce neprinieslo vôbec nič nové, prakticky je to taká menej výrazná žánrovka, ale aj tak nemôžem hodnotiť horšie, dosť ma to bavilo a aj po opakovanom pozretí. 70%(17.1.2014)

Nie je to dokonalé. Film končí tam, kde väčšina jemu podobných iba začína; niektoré scénky sú možno až trochu násilné, za cieľom vyvolať v divákovi emócie (záverečné home video); herci ako Pucci alebo Emily Van Camp to svojou prítomnosťou degradujú o úroveň nižšie, a občas tá logika. Ako vždy. Oproti klasickým nákazovým hororom majú ale Carriers navrch v dvoch veciach: Nie sú hororom, ale drámou, a väčšinu pozornosti sústredia na postavy. Nejednoznačné postavy, o ktorých moc nevieme. To im dáva možnosť narábať s diváckymi očakávaniami, pretože keď o postavách a ich minulosti neviete nič alebo len málo, a ich charakter odhaľujete postupne skrz ich jednanie, vytvoríte si k ním intenzívnejší vzťah, ako keby tvorcovia hneď v úvode povedali, kto je dobrý a kto zlý. A straty sú potom o to bolestivejšie. Navyše si Pastorovci vystačili úplne bez zombíkov a vlastne bez záporáka, s tým, že väčšina ľudí sa tu iba snaží prežiť. Takto nejak by sa to naozaj mohlo stať. 70% PS: Chcelo by to upraviť oficiálny text distribútora. Josh Berry? To je joke?(27.4.2013)

NEMOCNÍ ZNAMENAJÍ MRTVÍ. KDYŽ PORUŠÍTE PRAVIDLA - ZEMŘETE..... /// První polovina přináší putování po ,,vybydleným“ světě, kde nakažený děti vzbuzují lítost. Ten svět je barevnej a pár překvapení se v něm najde. Ve druhé půlce už řešíme jestli je svině ten, kdo zabije infikovanýho nebo ten, kdo zabije infikovanýho kvůli benzínu, nebo kdo zabije...... OPUSTILI BY JSTE BLÍZKÉ, KDYBY...... zajímavé podněty k zamyšlení, ale stejně mi tu chybí nějaká LEGENDA. Vlastně nic nového pod sluncem (ano, toho tu je dost). Souhlas – lidi s chřipkou by měli zůstat (zavřený) doma. Strach? Bát se můžete akorát sebe, jestli nevíte, jak v těchto situacích jednat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím jaký to je umřít na základě svých pravidel. 2.) Mám vyrážku (trošku...., mohla by to bejt i modřina, kdyby kolem všichni neumřeli). 3.) Stále nejsem přesvědčenej, jestli mám kolem sebe všechny postřílet (myslím infikovaný – DEBILE!). /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(28.5.2011)

Příběhy po apokalypse mám nejradši. Krajiny bez lidí, ticho, klid, návrat ke kořenům a rozostřené lidské vlastnosti, které jsou za jiných okolností pohodlím zásadně potlačeny. Přenašeči vše nádherně nabízí, ale snaží se širokou látku natáhnout do 81 minut. Respektive si snaží usnadnit práci a látku, která by se mohla vyprávět dlouho, si zjednoduší jenom na základní příběh, který v sobě nic zajímavého nemá, ale ta pustá krajina nemá chybu.(5.10.2011)

• Hrabka

Průměrný thriller s poměrně zajímavým nápadem, který není tak využívaný jako např. zombie tématika. Nijak zvlášť mě ale nezaujal. Příběh mě nedokázal oslovit a já se občas i nudil. Autoři to mohli udělat zajímavěji, čekal jsem nějaké vysvětlení nákazy, ale nedočkal jsem se. Napětí chvílemi solidní, jindy zase nudný "roadtrip". Pár zbytečných scén a pár nejasností se taky našlo. A konec mě měl jako nějak rozbrečet nebo tak něco? Tak to se bohužel nepovedlo... 40%(21.12.2009)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 3. (ShortyIC)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko. (MikaelSVK)

• - Kiernan Shipka, která ztvárnila nakaženou malou holčičku, byla v roce 2010 za roli v tomto filmu nominována na Young Artist Awards. Tuto cenu každoročně udílí nezisková organizace Young Artist Foundation, která se finančně i jinými způsoby snaží podporovat mladé herce a herečky. (JardaBauer)