Přenašeči

Scénografie:

Clark Hunter

Kostýmy:

Jill Newell

Je konec světa. Virus, šířící se jako chřipka a nechávající své oběti vyhnít zaživa zdecimoval většinu lidské populace a poslední přežívající hrstky "šťastlivců" se potulují pustou krajinou bývalých Spojených států. My sledujeme dva bratry a dvě dívky, kterak se za každou cenu pokouší dostat do přímořského letoviska, se kterým mají (bratři) spojeny nejkrásnější vzpomínky na dospívání. Carriers jsou zvláštním filmem. Nemoc je zde brána jako něco automatického, běžného, něco, co okamžitě odsuzuje napadeného k vyhnanství a smrti. I když se plakát snaží o něco jiného, fakt je ten, že uvidíte jen několik málo mrtvol, špetku akce a jinak vynikající drama, které se řadí k těm vzácným případům, ve kterých se postavy chovají tak, jak byste se v podobné situaci zachovali vy. Má to logiku, šlape to a je to nekompromisní. Ze všeho nejvíc mi Carriers připomínali Kingovu povídku Noční příboj (mimochodem Kingovi se film dost líbil), ale měl-li bych je přirovnat k nějakým filmům poslední doby, tak bych řekl, že jsou jakousi realistickou a sakra vážnou kombinací Zombielandu (bez zombie) a 28 dní poté (opět bez agresivních nemocných). Škoda jen, že autoři hodně epizod jen naťukli a nedotáhli je do konce. I když to byl možná záměr, který měl podtrhnout bezvýchodnost celé situace.(8.12.2009)

Zajímavá antiteze typické verze katastrofického filmu - namísto sblížení a obnovení vazeb skrze mezní situaci sledujeme rozpad přítelství, zánik sexuální přitažlivosti a odcizení dvou bratrů (z bližních se tedy stávají hroziví sousedé a ne vice versa, jak bývá v Hollywoodu zvykem). Film je komponován jako série deziluzivních setkání, která jen prohlubují pocit beznaděje. Přenašeči mají blízko k Soderberghově Nákaze, na rozdíl od ní jsou ale filmařsky pouze průměrní a v aranžování některých scén spíše televizní. Přesto absencí tradičních klišé a schémat pozornost udrží - i proto, že Chris Pine je jako hlavní (anti) hrdina snesitelně nesnesitelný.(23.4.2013)

NEMOCNÍ ZNAMENAJÍ MRTVÍ. KDYŽ PORUŠÍTE PRAVIDLA - ZEMŘETE..... /// První polovina přináší putování po ,,vybydleným“ světě, kde nakažený děti vzbuzují lítost. Ten svět je barevnej a pár překvapení se v něm najde. Ve druhé půlce už řešíme jestli je svině ten, kdo zabije infikovanýho nebo ten, kdo zabije infikovanýho kvůli benzínu, nebo kdo zabije...... OPUSTILI BY JSTE BLÍZKÉ, KDYBY...... zajímavé podněty k zamyšlení, ale stejně mi tu chybí nějaká LEGENDA. Vlastně nic nového pod sluncem (ano, toho tu je dost). Souhlas – lidi s chřipkou by měli zůstat (zavřený) doma. Strach? Bát se můžete akorát sebe, jestli nevíte, jak v těchto situacích jednat. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím jaký to je umřít na základě svých pravidel. 2.) Mám vyrážku (trošku...., mohla by to bejt i modřina, kdyby kolem všichni neumřeli). 3.) Stále nejsem přesvědčenej, jestli mám kolem sebe všechny postřílet (myslím infikovaný – DEBILE!). /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(28.5.2011)

No ja snad videl jinej film, jinak si ty kecy typu jeden z nejlepsich filmu tohohle subzanru, dobre napsany postavy, chytrej a podobne fakt neumim vysvetlit. Film je stopadesata variace na partu jedouci znicenym svetem nekam. O skupince se clovek nic moc nedozvi, jejich postavy se nijak nevyvyji, zadny pozadi pribehu a celej film jde tak od nikud nikam, aniz by vam na postavach zalezelo a ty se samozrejme chovaj jak idioti, snazi se ohanet nejakejma pravidlama, aby je v zapeti porusovali a je jen otazkou casu, kdy zacnou postupne chcipat. Je tady jen drobnej rozdil, zadny moc pokusy o zachranu, proste ses nemocnej - si v prdeli, tahni. Navic film si hraje spis nez na horor na nejaky drama, ukazujici, jak by se normalni lidi zachovali v takovyhle situaci a bohuzel to ukazuje bez atmosfery a napeti, bez gradace deje, s nijakym koncem a bohuzel to neni ani kdyz uz ne strasidelny, tak zabavny nebo aspon nechutny. Proste 90 minut postavy nekam jedou a nic moc se nedeje a je to spis nuda.(1.12.2009)

Neviem, ci sa mi to len zda, ze sa za posledne roky natocilo nejako vela postapokalyptickych filmov, kde sa ocitne par ludi na Zemi, ktori este bojuju o zivot, pokial ich nieco ine nezabije. Len nedavno som videl horor ZUBY NEHTY (2007), kde kvoli nedostatku ropy prezilo len par ludi a par kanibalov = zbytok si viete domysliet, co sa tam dialo. Will Smith musel bojovat vo filme JA, LEGENDA (2007) proti virusom nakazenym ludom alebo Denzel Washington pre zmenu musel putovat opustenou Amerikou vo filme KNIHA PREZITIA (2010) a je ich omnoho viac vratane TERMINATORA 3: VZBURE STROJOV (2003). Avsak v tomto filme nemuseli bojovat proti ziadnym kanibalom, inym monstram alebo robotom, len proti ludom, ktori taktiez bojovali proti zakernemu virusu, na ktory neexistuje liek. Myslim si, ze atmosfera bola dost dusna, len niekedy som sa naozaj cudoval, ako si niektori hrdinovia vobec nedavali pozor a zbytocne riskovali vsetko, co by ich mohlo nakazit. Avsak uz len ten pocit alebo myslienka, ze by sa naozaj taketo nieco mohlo stat, ze by cely svet napadol akysi nevyliecitelny virus, bol neprijemny a aj ked na konci nebola ziadna nejaka finalna vyvrazdovacka, len taky pokojny neprijemny zaver filmu, davam teda 80%. _________ Lou Taylor Pucci - (Danny Green) +++ Chris Pine - (Brian Green - Dannyho brat) +++ Piper Perabo - (Bobby) +++ Emily VanCamp - (Kate) +++ Christopher Meloni - (Frank Holloway) +++ Kiernan Shipka - (Jodie Holloway) +++ Mark Moses - (Doktor) +++ Hudba: Peter Nashel +++(30.6.2012)

• - Kiernan Shipka, která ztvárnila nakaženou malou holčičku, byla v roce 2010 za roli v tomto filmu nominována na Young Artist Awards. Tuto cenu každoročně udílí nezisková organizace Young Artist Foundation, která se finančně i jinými způsoby snaží podporovat mladé herce a herečky. (JardaBauer)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických štátoch Texas a Nové Mexiko. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 3. (ShortyIC)