Úctyhodní lidé

Scénografie:

Luigi Scaccianoce

Kostýmy:

Danda Ortona

Příběh zajímavý, temný, má moment patřící do síně slávy kinematografie, z herců vyčnívá James Mason. Naopak vadí mi Franco Nero. Toho snad museli trefit kladivem, protože tady panečku, tak tohle je tma. Ještě že jen ve vedlejší roli. 3/5(4.7.2014)

• dobytek

Nevim, jestli k tomu přispěl dabing, ale hlavní postava mi připadala jako příšerná afektovaná kráva, která nemluví, ale hystericky řve. Nejradši bych jí zavřel hubu pěstí. Pak se tam objeví první mrtvola, tak jsem myslel, že začne nějaký vyšetřování. A ono ne. Fízl, kterej tu vraždu vyšetřuje, pro změnu začne hystericky řvát taky. Tak čekám, kdy přestanou všichni řvát, a začne se tam odehrávat něco zajímavýho, ale nedočkal jsem se. Objevujou se tam postupně další mrtvoly, což je akorát další důvod k tomu, aby někdo začal znovu hystericky řvát. Horko těžko jsem to vůbec dokoukal. Jedinej, kdo snese trochu přísnější měřítko, je James Mason.(5.4.2019)

Mistrně režírovaný psychothriller s pečlivě vytvářenou atmosférou. Divák nemá ani na okamžik náskok a mrazivou pointu odkrývá spolu s hlavní hrdinkou velmi velmi pomalu. Krásná Jennifer O'Neill podala výborný výkon a James Mason byl děsivě přesvědčivý, že z něj (navzdory věku) šel strach. Když se k tomu navíc přidá hudba Ennia Morriconeho, je o zážitek postaráno. I když nelze opomenout menší rozvleklost první poloviny a úsporné využití Franca Nera, jedná se i po tolika letech o velmi působivý film. 80%.(15.9.2012)

Pochmurný příběh krásné ženy, má brilantní dokonalost. Emocionálně účinné, obsahově napínavé a zdařile vypracované. Vzato kolem dokola mafie spolčená s politickou mocí zde spíše působí na pozadí celého příběhu jako kulisa dramatu. Obdivuhodný výkon odvedla půvabná herečka Jennifer O'Neill. Krom toho z dalších postav nelze přehlédnout advokáta Antonio Bellocampo (James Mason), který dodává příběhu tajemnou chuť. Nezastupitelné místo tu má i herec Franco Nero, kterého nelze jednoznačně charakterizovat, (možno díky scénáři), ale v rámci děje odevzdá svůj příjemný standard. Pěkně tu funguje i řeč filmové stylizace obrazu postaviček, které zalidňují ospalé sicilské městečko, a navíc dokáže popisem navodit záhadnou atmosféru, tím umocňuje dojem, že sledujete něco výjimečného. Je to atmosféra, z níž by se mohli dnešní filmaři učit. Jedna věc je jistá, že tento italský film udrží diváka v napětí až do posledního záběru. Prozradit z příběhu víc by nebylo asi fér. Myslím, že tenhle starý klenot je jak vybroušený šperk, který už oslňoval diváka za socialismu. Minimálně by si zasloužil znovu uvést alespoň na televizní obrazovky.(11.7.2011)

Politický Krimithriller s báječnou atmosférou-lehkým surreálem, respektive strašidelné případy vražd děsí všechny v malém sicilském městě.. Kdo za nimi stojí, a proč vše směřuje k osamocené nově příchozí učitelce, která jakoby se stala středobodem zájmu všech ve městě. Atmosféra houstne, je vrahem snad buržoazní fašista, tichý filosof-učitel a skvělý milenec, nabobtnalý starosta či korumpující senátor...???!(13.1.2012)

• S.Quentin QUALE

Omlouvám se, ale s příšerným anglickým dabingem jsem se nevypořádal, takže jsem film nepochopil. Nehodnotím a asi už mu šanci stejně nikdy nedám.(12.8.2016)

Precizně napsaný a promyšlený scénář, na který navazuje stejně pečlivá a vynalézavá režie. Bída Sicílie, mafie, láska, sex, rodové vazby, problematické postavení ženy v takovém prostředí... všechno je tu namícháno do napínavého koktejlu se skvělými Jennifer O'Neill, Franco Nerem a Jamesem Masonem.(22.12.2012)

Hlavná hrdinka je tak trochu slepica, že ano. A na rovinu, takto si zábavný film nepredstavujem. Nadpriemerné hodnotenie dávam za päťhviezdičkový záver, a možno by neuškodil remake. Hororový. Takýto nijaký, obyčajný film, si tých posledných 10 minút ani nezaslúžil(24.5.2016)

Naivní učitelka příždí do Bohem zapomenutého kraje a stane se figurkou na šachovnici, která má posloužit vyšším cílům. Mysteriozní drama s prvky neorealismu je především syrovou sociální sondou. Italská Sicílie jako alegorie světa. Mocní jsou proto mocní, že mají moc. Od začátku jsem měl neodbytný pocit, že vše směřuje k tragickému konci... Krásná O´Neillová předvedla s Nerem nefalšovanou italskou vášeň. Temný film zalitý palčivým sluncem. Skvostný dabing dua Hudečková - Cupák musí českého diváka potěšit. Chválit hudbu snad ani nemá cenu, Morricone je značka kvality. Krásné.(26.6.2016)

Sicílie se vším všudy. Originální zápletka vyprávějící o mladé učitelce, která se stane primadonou místního obyvatelstva a kdo na ni sáhne, toho pešek bouchne a skončí s průstřelem hlavy na náměstí. Její zdánlivě neomezená moc stoupá až k okamžiku, kdy se konečně odhalí její krutá a svým způsobem jednoduchá podstata. Samotný závěr však dá tomuto obrazu báječnou trhlinu v podobě nelítostného "bumerangu manipulace", kterou si musí zákonitě každý vychutnat. Cha, chá, za takové finále nemůžu jinak než za plný počet.(13.10.2017)

Do malého Sicilského městečka přijíždí půvabná a mladá učitelka Bardiová. Po jejím příjezdu ji veřejně slovně napadne samolibý místní překupníček. Druhý den je na náměstí vystaven na židli s několika kulkami v těle a s květinou v ústech. Později je veřejně obtěžována příliš aktivním novinářem a ještě toho večera je v jedné z temných uliček městečka zbit. Místní lidé ji začínají vzdávat úctu, důvěřovat jí a její vliv výrazně roste. Po té, co je fyzicky napadena dvěma mladíky na motocyklu a ještě téhož večera za to mladíci zaplatí životem, stává se významnou a váženou osobou, která začne mít vliv na starostu, zastupitelstvo a dokonce na senátora. Učitelka Bardiová však nechápe, proč se to všechno děje, kdo za tím stojí a co tím sleduje. Začne proto pátrat po důvodech. Senátor najednou prosadí v parlamentu několik let odkládaný zákon, ale v takové formě, aby někomu prospěl, ale ne chudým z předměstí, kteří to nejvíc potřebují. Její zjištění je šokující... Perfektní snímek s výborně prokreslenýma postavama a prostředím Sicilského venkova, hereckými výkony Jennifer O'Neill a Franco Nerem. Jednoznačně plný počet bodů.(18.5.2008)

Nejlepší pozvánka na Sicílii. Sice asi nikdo z nás by nechtěl zažít to, co Elena, ale atmosféra tohohle snímku si vás plně podmaní, z technických kategorií bych vyzdvihl střih a samozřejmě dokonale vyladěnou hudbu. Žánrově se opravdu ze všeho nejvíc jedná o film mysteriózní, jakkoliv se tu neděje nic nadpřirozeného, jako divák jste odsouzeni "nemít jistotu" až do konce a vy tak můžete postupně přeskakovat jednu postavu za druhou a přemýšlet, jestli zrovna ta má v řádění mafie (nebo kdo za tím stojí) prsty. Milovník Nero opět miluje, Mason je nad věcí a O´Neill tomu dodává drzý šarm. Kolegy už zmíněný dokonalý český dabing (Filmové studio Barrandov dabing 1978: Eva Hudečková, Eduard Cupák, Míla Besser, Luděk Munzar a další umělci své profese) ještě podtrhuje skvělý dojem, tentokrát rozhodně platí že dabovaná verze lepší originálu. MOŽNÁ JEDEN Z PĚTI NEJLEPŠÍCH FILMŮ O ITALSKÉM JIHU.(27.5.2012)

Trikrát s ... Franco Nero: ČST 1 = 17.1.1984, réžia českého znenia (ÚPF 1978) = LUDVÍK ŽÁČEK (25.2.2014)(25.2.2014)

Pozoruhodné je, že hlavní postava učitelky určitě neměla za úkol získat si moje sympatie. Což podtrhuje hlas Evy Hudečkové, která je mi protivná i jako herečka a tady v dabingu je za supermegeru. V drobnostech mi to připomnělo několik dalších filmů, například zoufalou samotu jedince ve městě plném lidí (Motýl na rameni) nebo důležitou úlohu mumií v kostele (Ctihodné mrtvoly). Má to výborně vystavěnou kontinuálně houstnoucí atmošku a krásný exteriéry Ragusy. Taky trochu do počtu Franca Nera, kterej se sice dobře vyjímá v titulcích, ale sem si přišel akorát zašukat a dotvořit mystérium koem hlavní postavy. Rád bych dal čtyři, ale musím tři, protože abych pro pochopení závěrečný pointy musel mít po ruce obsah na italský wikipedii, to pak skoro nemá smysl na něco koukat dvě hodiny.(3.6.2016)

Mafiánská krimi ze Sicílie zalité sluncem. Nikde se však žádný mafián neobjeví, objevují se jen mrtvoly. Všichni muži z města tajuplně posedávají na židlích a vy dumáte, který z nich by to mohl být. Nebo snad pan starosta? Nebo starý obyvatel zámku, který se straní veřejnosti? Nebo atraktivní pan učitel? Stejnou otázku si klade i mladá učitelka, která se do města dostala bez vlastního přičinění. Proč? Kdo ji sem poslal a za jakým účelem? Každý, kdo jí jakkoli ublíží, je brzy na náměstí s kulkou v hlavě ...(25.4.2017)

Pro me osobne trosku zvlastni az bizarni film rezisera Luigiho Zampy. Zapletka zacina byt atraktivni, napinava a lehounce bububu velmi pozvolna a postupne se stupnuje. Mlada a tak trochu problemova ucitelka prijizdi do maleho italskeho mestecka, kde se zacinaji postupne objevovat podivne vrazdy s ni zjevne souvisejici, nacez zacne mit nad chodem mesta a lidmi podezrele silny vliv. Vadil mi prehnany a imho az hystericky prehravajici vykon hlavni hrdinky, vlastne me vyslovene tocila, ale zbytek filmu je fajn. Starsi James Mason hraje tajemneho duchodce manipulatora, co taha za nitky se sarmem sobe vlastnim, Franco Nero hraje nervaka / zamylsneho hrebce se smutnyma ocima a peclive strizenym knirem (trochu lol) v jedne osobe. Velkym plus je hudba E. Morriconeho a to specificke italske prostredi a s nim souvisejici atmosfera vsudypritomne mafie, spinavych politickych her a tak trochu desivych jen malinko poodtazenych zaclonek v oknech zvedavych presto lhostejnych obyvatel mestecka, kdykoliv se ve meste deje nejaka gangsta neplecha. Kdo za koho hraje? Prave posledni jmenovane aspekty filmu prekryvaji veskera mozna negativa a pro nekoho mozna usmevne postavy ala novinar... S italskymi filmy/typickou hereckou mentalitou stale trochu bojuji, tohle je dalsi ukazka jejich rozporuplnosti, ale bavil sem se, o tom zadna, zajimavy film...(22.6.2012)

Viděno v anglickém dabingu a jak tady všude čtu, budu muset i ten český, který film údajně ještě zvedá. Dokonalý obraz italského jihu. Temperamentní učitelka Baldi (Jennifer O'Neill) na níž je vše postaveno. Nero je tu spíš do počtu a jako sameček pro paní učitelku. Atmosféra a ty exteriéry to je ale nádhera.(6.1.2018)

Je zvláštní že je film tak dobrý, protože těch vad na kráse je až moc. Režie není z nejlepších, spoustu scén by se dalo natočit jinak a mnohem působivěji, a herci občas neví jak svou postavu uchopit. Dojmu nepomáhá že je pointa dopředu lehce odhadnutelná, scénář měl být určitě paranoidnější a zamlženější. Všechny tyhle nedostatky ovšem kompenzuje brilantní námět a hustá atmosféra ospalého sicilského městečka. To působí zlověstně samo o sobě, lidé žijí podle nepsaných, ale nekompromisně dodržovaných pravidel. Kdo je poruší, ten může očekávat trest. Za zmínku stojí jak režisér ztvárnil vliv mafie. V příběhu zůstala v pozadí, a projevuje se jen v chování starousedlíků. Ti plně respektují pyramidu moci, pro ně reprezentovanou mrtvolami na ulicích, a nepotřebují žádný viditelný rozkaz či nátlak k tomu, aby vyvolenou paní učitelkou poslouchali na slovo. Výborný snímek, ještě o stupeň pozvednutý hudbou mistra Morriconeho.(11.9.2012)

Slušné drama ze Sicílie. Franco Nero sice nic moc nepředvádí, ale duo O´Neill a Mason předvádí velice slušné výkony a ač jsem si říkal, že asi vím, kdo za vraždami stojí, pěkně jsem se mílil.(25.12.2014)

Sice zajímavá tajuplná zápletka, jenže po 30 minutách jasně odhadnete kdo je vrahem a na konci se jen divíte proč tam bylo tolik zbytečných vedlejších linií (Nero, letadlo ...).(8.1.2012)

Inspirace: klasický mysteriózní film s důmyslnou kriminální zápletkou, pěkně vykreslené typy postaviček mužú a žen italského venkova, autentičnost skryté vášně Franka Nera, skvělý výkon krásné a smyslné Jennifer O`Neillové, moudrost Jamese Masena, na druhé straně schematičnost děje. Pěkná myšlenka - nezdvořilost se trestá smrtí.(12.1.2008)

<< předchozí 1 2